Păreri Dream House

(2011)

Casa de vis

arhada pe 24 Octombrie 2011 09:21
super
Mi-a placut la nebunie. Un film care m-a tinut cu sufeltul la gura, de la inceput pana la sfarsit. Merita vazut
MyaTunde pe 21 Octombrie 2011 00:58
Am impresia ca are o oarecare asemanare cu "The others" cu Nicole Kidman., un film care mi-a placut enorm. Sa speram ca va fi macar la fel de bun.
Trailerul ofera totusi prea multe detalii :)

MyaTunde pe 21 octombrie 2011 00:59
eh da... seamana si cu "Shutter Island"
Theodor2011 pe 20 mai 2013 08:34
Mai slab ca The Others
dadapescu pe 09 Octombrie 2011 13:34
twistul e interesant, e un film bun cu final neasteptat, dar nu inteleg de ce are doar 5.5 pe imdb
paradox_utopic pe 11 mai 2014 00:09
pe imdb comenteaza doar ratatii...
unicul7 pe 11 Octombrie 2011 18:05
o sa merg sa-l vad la cinema. imi place genul acesta de filme
paradox_utopic pe 11 mai 2014 00:09
sa mergi sa te sinucizi,imi mplac genul asat de finalul fericite..
k-rissa pe 22 Octombrie 2011 20:48
interesant...o combinatie intre "the others" si 'shutter island", dar calitativ nu e chiar la nivelul lor.
marcogiani99 pe 2 februarie 2012 21:37
cum dau sa vad si eu filme?
paradox_utopic pe 11 mai 2014 00:10
in principiu deschizi ochii,si apoi ai mai multe optiuni:mergi la cinema,piratezi filmul si-l vezi acasa,,,,
dragonfly333 pe 17 Noiembrie 2011 22:06
Hmm...
Bunicel filmul...nu e pe masura asteptarilor,dar e convenabil...
vaduva129 pe 30 Septembrie 2011 08:07
Aha
Interesanta distributie....nu cred ca va fi mare lucru de capul lui !
Yasmina001 pe 18 octombrie 2011 18:09
Subscriu. Din nefericire :)
mtraianc pe 25 decembrie 2011 16:39
adevarat , din pacate :)
nikkolle pe 29 Octombrie 2011 21:04
Foarte interesant filmul de la inceput pana la sfarsit doar suspans , cateodata intri in ''ceata'' dar spre final se clarifica totul ! Chiar de mult nu am mai vazut un thriller pshihologic sa spunem asa ! Bravo , merita vazut , fara plictiseala la filmul asta ;) . Vizionare placuta ! Binenteles sunt pareri pro si contra asa e si normal . EU SUNT PRO !
ar40tru pe 30 octombrie 2011 16:35
Domnitza sunte-ti cumva critic de film ca prea exagerati. Hai sa fim seriosi.
nikkolle pe 22 mai 2014 01:43
paradox te-ai trezit si tu ?:))
madia pe 30 Septembrie 2011 18:22
Astept cu nerabdare acest film. Imi place Daniel Craig.
madia pe 5 ianuarie 2012 20:36
Un film bunicel, o poveste interesanta, dar chestia cu fantomele, de la un capat la celalalt al filmului, a fost un pic cam mult pentru mine.
JohnnyAddams pe 13 Martie 2010 11:38
Rachel Weisz!
va juca si Rachel Weisz....casting-ul e tare deocamdata, ar fi mai ok cu Rachel in prim-plan
paradox_utopic pe 11 mai 2014 00:12
[Comentariu şters de moderator]
JohnnyAddams pe 30 octombrie 2014 15:57
Bravo. Ai răspuns după 4 ani. Credeam că joacă și un cocalar, dar m-am înșelat. Era doar un avatar.
Sharlene pe 01 Februarie 2012 21:02
mi-a placut,mi-a placut foarte mult chiar,incipitul ,punctul culminant,deznodamantul,tot,nu ma asteptam la o asemenea situatie
lariss14 pe 08 Ianuarie 2012 21:02
Foarte bun :D
super film :D seamana in mare cu "Number 23". Recomand ambele cu caldura :D
PH3N0M3N pe 26 Octombrie 2011 00:14
Cine a vazut Shutter Island si The Others va sti ca acest film este, cu siguranta, un fel de copie si/sau combiantie intre cele doua. Desi distributia este cat de cat ok, filmul, in mare, e cam banal...
Ioana_ngr pe 21 Octombrie 2011 00:19
Cred ca au aratat cam mult in trailer, dar m-a surprins cu cateva chestii spre final... Daniel si Rachel au jucat bine, iar cu Naomi Watts, m-am obisnuit sa o vad in filme horror-thriller, o prind astea. Si da, duce a Shutter Island un picut...
Flangea007 pe 29 August 2012 00:36
Un film psihologic bunicel
Am vazut acest film si pot sa spun ca este un film psihologic chiar foarte bun si m-a tinut in suspans pe tot parcursul vizionarii,scenariul fiind chiar foarte interesant.Pe la jumatatea filmului povestea ia o intorsatura radicala cand Will Atenton (Daniel Craig) afla ca nu este cine credea el.Finalu pot sa spun eu ca a fost reusit,elucidand tot misteru,in rest filmul mi s-a parut ok si nu regret ca m-am uitat la el.
emy_sinaia pe 05 Ianuarie 2012 00:14
ok
nu e ceva foarte deosebit, cum s-a mai spus, variatiuni pe aceeasi tema cu casa bantuita, distributia foarte ok, drama in sine e tulburatoare mai ales pentru cine este parinte si are copii poate intelege altfel mesajul filmului.
Dacianus pe 09 Noiembrie 2011 08:50
recomandare
O sa va placa foarte mult filmul daca nu ati vazut trailer-ul inainte sau macar nu ati retinut mare lucru din invartejirea lui de imagini. Oricum tare proasta idee sa dezvaluie asa mult in el.
tonymaestrul pe 02 Noiembrie 2011 21:40
hmmm
sincer dupa trailer am crezut ca o sa fie super film dar cand l-am vazut mi-a inselat asteptarile. Ideea filmului foarte interesanta.Daca avea si momente de groaza in el poate ca primea o nota mai buna dar asa nici o faza de horror.
margott pe 11 Noiembrie 2012 16:12
Noroc cu actorii care sunt buni si fac fata oricarui scenariu. Totusi nu e un film chiar atat de slab cum l-au catalogat alti cinemagisti, mie mi s-a parut a avea destule elemente care sa-l faca sa merite vizionarea. Si nici finalul nu se lasa ghicit pe parcursul filmului, sincer chiar ma asteptam la alt final.
Chrisstyna pe 09 Iunie 2012 19:13
De vazut
Daca esti un fan al genului thriller, merita vazut! Filmul are un aer plin de mister, rasturnari de situatie si o interpretare buna din partea actorilor.
sill49 pe 12 Mai 2012 15:49
o porcarie de film care nu merita mai mult decat un 4
_voda_ pe 26 Decembrie 2011 22:48
imposibil de dat notă
Ideea filmului nu este originală, pare că împrumută masiv din,,Shutter Island,, ,, The Others,, şi chiar mai recentul ,,The Ward,, al lui John Carpenter.. Lăsând la o parte trailerul mai mult decât penibil, prima jumătate este plictisitoare, clişeică şi lipsită de vlagă, dar după 45 de minute filmul devine extrem de interesant.
mtraianc pe 25 Decembrie 2011 16:42
slab
din pacate , actori buni joaca o copie dupa ,, the others,,care este incomparabil mai original si mai bun decit ,,casa . asta
psihologu pe 18 Decembrie 2011 14:22
distributie de categoria A, film de categoria B
Singurul atuu al lui Dream House e distributia. Daniel Craig – intr-un puseu inflationist pe marile noastre ecrane, vor fi 3 filme cu el intr-o jumatate de an (a fost modestul western sf Cowboys & Aliens, a venit acum Dream House si va urma mult asteptata varianta fincheriana la suedezul The Girl With A Dragoon Tatoo), Rachel Weisz si Naomi Watts – prezente feminine cu stralucire de Oscar si Elias Koteas – din pacate subfolosit teribil in rolul personajului negativ, postura in care ar fi putut arata mult mai multe.
Lasand la o parte chestiunea jenanta a trailerului, Dream House are o problema fundamentala: nu pare sa stie ce vrea sa starneasca in spectator: sa-l sperie sau sa-l puna sa descopere ceva. Cateva momente sunt scoase dintr-un inceput de film horror oarecare – zgomote puternice menite sa ridice pulsul sau vizita cliseu in spatiul subsolului – dar ca directie… citeşte

radu3455 pe 14 Decembrie 2011 19:19
destul de bun ma asteptam la ceva mai bun nu prea ma convins
lulutz pe 28 Octombrie 2011 11:07
Spoiler
Din pacate asa este, tot ce era mai interesant in film, afli din trailer ... Te mai poti uita la aceasta pelicula cu speranta ca vor exista unele "faze" ce te vor surprinde/speria.

PS : Daca iti place genul horror iata un site dragut :
http://www.webdesign.svmstudio.ro/horror/Acasa.html - Have funn !

twilightlove pe 25 Noiembrie 2011 11:08
pareri diferite
mie imi place foarte mult.,am impresia ca majoritatea doar comentati,dc nu faceti voi un film? sau macar sa fiti voi protagonisti?,va luati prea multe atributii,nu sunteti voi critici,doar va credeti
Jenny_pisica pe 31 Octombrie 2011 16:51
Nu se mai fac filme de groza de calitate azi ! ce pacat , va trebui sa ne multumim cu DRAMA .
xerses pe 23 Octombrie 2011 23:11
Nu m-a impresionat deloc acest film.Mi s-a parut "liniar", plat fara sa-mi produca nici o emotie.
Bakero4u pe 23 Octombrie 2011 21:01
Mult tam-tam, ca de fiecare data...
Ma asteptam la mai mult suspans si nerv de la film. Un du-te-vino incropit in graba in care el are revelatii triste. Copilul din flori a lui Shutter Island...
into_the_labyrinth pe 28 Octombrie 2011 19:36
Dream House este un formidabil thriller psihologic, cu o acţiune complexă şi halucinantă, şi beneficiind de foarte bune interpretări actoriceşti, dar atenţie! Dacă vă plac filme în care la un moment dat nu mai ştii (şi chiar eroul nu mai ştie!) ce se întâmplă doar în mintea lui şi ce în afara sa, dacă vă place ca un film să vă aducă pe calea în care deosebeşti cu greu (dar reuşeşti totuşi să deosebeşti) realitatea de imaginaţie, dacă aţi agreat filme ca The Ward şi Shutter Island (inclusiv sfârşiturile acestora), atunci Dream House este alegerea ideală! Dacă însă nu, mai bine mergeţi la alt film. Pot să vă mai spun (ca să nu vă stric surpriza) doar că filmul începe ca o poveste aparent banală a unui cuplu care se mută într-o casă nouă, dar tensiunea creşte mereu, pe parcursul derulării acţiunii, până la cote aproape insuportabile… citeşte
Yasmina001 pe 29 octombrie 2011 00:02
Pai tocmai, daca ai vazut The Others, Shutter Island, The Ward si in general esti devorator de astfel de filme, iti dai seama ca acesta este o incercare de imitatie exagerat de slaba...
into_the_labyrinth pe 29 octombrie 2011 02:52
Nu este o imitatie exagerat de slaba, chiar am vz filmul si pot spune asta - numai ca vrand nevrand anumite idei sau parti din scenariu nu pot fi catalogate ca total originale fiindca deja aparusera in filmele amintite
Yasmina001 pe 21 Octombrie 2011 22:21
Slabut
Nu aveam prea mari asteptari de la acest film, dar nici chiar asa slab nu ma asteptam sa fie... pacat de actori... sau poate au gresit si cu faptul ca ne-au dezvaluit prea mult in trailer...
dede180 pe 22 Octombrie 2011 23:48
b*ule
multumim din partea celor care nu au vazut filmul....mare destept esti
Macabru pe 23 octombrie 2011 11:59
Pai nici eu n-am vazut filmul tuto..dar se intelege clar din trailer subiectul filmului.. Daca nu te duce mintea sa deduci asa ceva , e problema ta.
ryco0984 pe 02 Octombrie 2011 17:09
Dac nu s-a lansat nu inteleg de ce poti vota acest film? Singura chestie este sa cred ca s-a lansat in alte tari.
lavara_laiarna pe 26 Aprilie 2022 12:15
Firul epic prinde, dar nu impresionează . .până la lacrimi.
stricted pe 17 Aprilie 2022 16:42
Poate asteptam mai mult…mai bine … insa pana la urma filmul merita pentru povestea atat de frumoasa in care imi place sa cred, spusa si respusa, aceea a legaturii dintre doua suflete care nu pot fi despartite de moarte, pana cand nu sunt rezolvate problemele lor de pe pamant.
Ciurila_Emanuel pe 11 Ianuarie 2016 18:18
Un film bun !
Este un film misterios, si in acelasi timp dramatic destul de reusi, Peter Ward, un fost killer, in final a devenit un scriitor de succes, acesta iubindu-si familia pierduta si in imigaginatia sa, si regretand amarnic ce a facut . Era sa moara ars, dar a murit dusmanul sau . Nota filmului este 9 !
Mr.Halloween pe 14 Mai 2015 21:46
Un film interesant, ma rog, nu m-a plictisit dar nici nu m-a tinut cu sufletul la gura.
White.Lily pe 14 Aprilie 2015 22:44
Filmul este bunicel atat timp cat nu-i vezi trailerul in prealabil. Daca vezi trailerul inainte, practic, nu vei mai avea parte de nicio surpriza. Povestea este bunicica si ea...insa se putea mult mai bine de atat.
Vegetarian pe 16 August 2014 21:37
Will Atenton (Daniel Craig) este un editor de carte care își lasă slujba din New York pentru a se muta împreună cu soția sa, Libby (Rachel Weisz) și cu cele două fetițe ale sale într-un orășel izolat din New England. Dar nici nu apucă să se instaleze bine în noua lor viață, cînd descoperă îngroziți că noul lor cămin a fost scena crimei pentru o mamă și copiii ei. Întregul oraș e convins că vinovat e soțul care le-a supraviețuit.

Will începe să investigheze tragedia, dar singurul indiciu îl primește de la Ann Paterson (Naomi Watts), o vecină care era apropiată de familia care a murit. Pe măsură ce Will și Ann încep să pună cap la cap tulburătoarea dramă, descoperă că povestea ultimului om care va părăsi casa de vis a lui Will va fi la fel de înspăimîntătoare pentru cel care va urma precum a fost pentru el.

Acest… citeşte

Vegetarian pe 2 aprilie 2016 22:41
Necunoasterea plina de trufie este inceputul caderii . Libertatea nu este singura valoare care defineste viata buna .
tatucu_alin pe 04 Aprilie 2015 19:19
Mda,un film interesant dar cam plictisitor.Finalul m-a impresionat.
kakapiciu pe 11 Decembrie 2014 21:57
Povestea salveaza cu mult filmul, in rest e slabut.
Mariannaa pe 12 August 2014 18:42
Mi se pare destul de interesant, dar totusi filmul parca nu a venit cu ceva chiar nou, insa e ok.
AdriAdrianna98 pe 19 Iunie 2014 15:18
Obligatoriu de vazut
Suspans, actiune , mister, ce sa vrei mai mult de la un film care sa reuseasca sa-ti capteze atentia pentru o ora si jumatate ? Aceste calitati sunt conturate alaturi de o familie normala, un sot ocupat, o nevasta iubitoare si 2 copii veseli care nu-si doresc altceva decat prorpia lor viata. Dar ce se intampla atunci cand sotul realizeaza ca-n ultimul timp a trait intr-o minciuna a trecutului ? Innebuneste si incepe sa-si puna tot mai multe intrebari, sa nu-si mai dea seama cine este, sa caute raspunsuri. Indata ce le afla, devine din ce in ce mai tulburat, are cosmaruri, incearca sa se desprinda de trecut dar ceva nu-l lasa, remuscarile, constinta. Desi el in sinea lui stie ca nu e vinovat pentru ceea ce toti pretindeau, ajunge sa creada acelasi lucru fiind influentata de parerilor celor din jur. Innebuneste deoarece crede ca si-a distrus singur sansa spre fericire. Cand intr-un final… citeşte
Ghemot pe 11 Martie 2014 23:36
Este un film mai degraba psihiatric decat psihologic. Clar nu e genul meu. Dar l-am vazut pentru rolul lui Naomi Watts și a lui Daniel Craig.
Dana04 pe 29 Decembrie 2013 20:47
Mi-a placut foarte mult! Mii se pare ca seamana putin cu The others.... :-?
NmpN pe 29 Martie 2013 23:22
Distributia a fost de exceptie iar povestea una palpitanta si foarte interesanta . Mi-a placut foarte mult acest film , din trailer am crezut ca e horror insa nu a fost a asa. RECOMAND!
anonymous.6229028630c4f pe 05 Februarie 2013 15:14
alin.cristian pe 05 August 2012 10:23
Distributie interesanta, dar filmul nu arata mare lucru. Daca ai vazut destule filme de acest gen, dupa cateva secvente totul devine previzibil. Filmele de genul asta devin mult prea tipice.
kasmyn pe 03 August 2012 23:36
destul de bun
Destul de bun, un thriler psihologic despre mintea unui presupus criminal!!Titlu filmului nu prea este elocvent!!