Păreri Doubt

(2008)

Îndoiala

sabinalin pe 20 Iulie 2011 16:34
Adevar si manipulare
Fiul lui Dumnezeu a spus clar:" Cine se simte fara de pacat sa ridice primul piatra". N-a ridicat-o nimeni,a existat macar acel minim bun simt... Cat de mult ne putem increde in ceea ce vedem? Avem dreptul de a-i judeca pe ceilalti daca detinem doar franturi din intregul adevar? Putem oare detine intregul adevar? La sfarsitul acestui film exista doua variante iar spectatorul, in functie de ce a vazut dar mai ales de ceea ce a gandit, alege una dintre ele pentru a-si explica ceea ce a vazut pe marele sau,in acest caz, micul ecran. Scenariul filmului este remarcabil si, indiferent de varianta in care iti alegi sa crezi la final, exista o multitudine de mesaje pentru cei interesati sa se imbogateasca sufleteste. Regia e discreta si corecta valorificand la maximum cele scrise. Iar despre "careul" de actori ce iese in evidenta nu exista suficiente epitete pentru a descrie prestatii ce ar fi… citeşte
aayana pe 27 iulie 2011 23:42
m-ai facut curioasa!
cezarika21 pe 18 Martie 2015 08:41
Îndoială şi certitudine
Filmul ”Doubt” ara ca bază de pornire, în esenţă, conflictul între vechi şi nou, între rigiditate şi toleranţă, între tradiţionalism şi nevoia de schimbare. Petrecut într-o şcoală administrată de Biserica Romano-Catolică, acest film pune în discuţie mai multe teme delicate precum suspiciunea de pedofilie la adresa preoţilor catolici celibatari, reformarea instituţiilor clericale sau nevoia de toleranţă la adresa semenilor noştri.

Valoarea filmului constă în interpretările solide ale lui Meryl Streep şi Philip Seymour Hoffman, dar mai ales în starea de ambiguitate în care îşi menţine spectatorii. Nu ştim dacă părintele Flynn este vinovat sau nu şi acest lucru contează mai puţin; judecarea sa în lipsa unor probe care să-i ateste culpa este mai importantă. Simpla suspiciune la adresa unui om virtuos poate să-i fie astfel… citeşte

farrah02 pe 01 Octombrie 2009 21:58
Love it , il recomand ! Merita vazut :) Si se pare ca Amy Adams poate sa joace si in filme bune .... Good for her :D
Paradox pe 25 Martie 2009 14:34
Exceptional
Un recital in 3: Meryl Streep si Philip Seymour Hoffman, dar si o mare surpriza - Amy Adams. Totul graviteaza in jurul unor subiecte delicate ca intoleranta, schimbare si mai ales indoiala.
critic_ pe 07 Iulie 2009 01:29
Pe departe unul din top5 filme cu nominalizari la Oscar de anul asta. Poate cel mai bine jucat film al ultimului deceniu, fiind intrecut doar de There Will Be Blood. Un subiect delicat, tratat misterios si incantator.
aayana pe 08 August 2011 18:41
Fiecare om detine partea lui de adevar, cu atat mai mult cand este stapan pe faptele sale. Ce faci cand totusi simti ca cel de langa tine minte si-i orbeste pe altii prin teatrul lui? De fapt filmul descrie doua posibilitati, ambele pornind de la suspiciune, indoiala fiind instalata acolo unde lupta pentru a demonstra ca cineva minte devine o virtute dusa la extrem. De aici si pana la pierderea virtutii pasul e mic. Care este calea pentru a ramane pe drumul cel bun: toleranta, iertarea sau justitia? Filmul este bun tocmai pentru ca ridica astfel de intrebari iar prestatia actorilor este demna de toata lauda.
sabinalin pe 9 august 2011 19:34
Ma bucur ca ti-a placut!
Edbah pe 16 Februarie 2010 09:10
Cel mai bun moment al filmului este confruntarea dintre personajele intepretate de Meryl Streep si Philip Seymour Hoffman. Totusi, in ciuda evidentei incarcaturi emotionale, actiunea pierde adeseori din consistenta, treneaza.
goldenleaves pe 24 ianuarie 2011 11:35
exacta asta vroiam sa scriu emrita pentru confruntarile dintre cei doi dar la capitolul actiune e dezamagitor...firul cam lancezeste de pierde oricum merita vazut
alin_piticu pe 27 Octombrie 2009 20:04
Un film exceptional cu 2 mari actori care au 2 varste rezonabile si c o tanara actrita (Amy Adans) care a jucat exceptional.
RoTaRel pe 05 Februarie 2009 21:01
Superb filmul ! Foarte reusit bineinteles cu ajutorul magnificei actrite Meryl Streep !
Kay pe 15 Februarie 2009 22:54
Subiect interesant, dar mult prea slab exploatat. Merita vazut doar pt interpretarea lui Meryl Streep. 3/5
Bogoss pe 17 Noiembrie 2009 01:19
Oarecum dezamagitor
Inceput promitator....cuprins palpitant.....final slab,neasteptat... Actorii au fost intr-adevar buni,regia buna....dar....scenariul foarte prost..Shanley trebuia sa se multumeasca sa regizeze filmul si atat
mihaelatb pe 16 Mai 2014 20:48
Un film care m-a facut sa ma gandesc daca este bine sau rau ceea ce a facut Sister Aloysius Beauvier ?
Si imi vine in minte un alt film, 12 oameni furiosi (12 Angry Man) si acolo se pleaca de la o prezumtie de...vinovatie.
Poate ca Sister Aloysius Beauvier este un soi de Jorge de Burgos din Numele trandafirului.
Nu accepta schimbarea, nu suporta pix-ul pentru ca omoara caligrafia, nu suporta noul, nu suporta dulciurile.
Poate ca a pornit cu o parere preconceputa despre Father Brendan Flynn.
Filmul mi-a placut si este genul de film la care te gandesti si dupa terminarea lui.
Amy Adams o surpriza placuta, diferita de filmele in care am mai vazut-o, chiar si de ultimul American Hustle, Philip Seymour Hoffman, foarte bun, iar Meryl Streep exceptionala!

a_anywhere pe 25 Ianuarie 2014 22:53
"(...) fiecare dintre noi este impins de un vant care il conduce de-a lungul vietii sale. Dar nu il vedem niciodata, nu ii putem porunci, nici nu ii cunoastem scopul.
(...) Cautand sa pedepsim nedreptatea ne indepartam de Domnul. Desigur ca avem de platit un pret (...)"

andyy pe 21 Iunie 2009 15:01
Un film bun, insa care nu straluceste.Nimic de reprosat in privinta actorilor.
adipaul pe 13 Aprilie 2009 14:49
Streep ca de obicei minunata!
5 nominalizari la Oscar, nu 4!

FreakDoll pe 20 Iunie 2010 02:55
Meryl Streep și Philip Seymour Hoffman sunt absolut extraordinari.Subiectul este foarte interesant.Este atât de ușor să acuzăm doar fiindcă avem noi impresia că deținem adevărul absolut.Finalul mi s'a părut și mie foarte slab.De fapt, întregul film mi s'a părut slab construit.Dacă n'ar fi fost jocul actoricesc excepțional al celor doi nu știu câți l'ar mai fi urmărit până la capăt.Mda, cred că rămânem cu îndoiala :)
into_the_labyrinth pe 19 Ianuarie 2015 15:55
Interesant prin problematica abordată şi prin modul de realizare a acestei abordări, Doubt spune o poveste destul de complicată despre vinovăţie, îndoială şi conştiinţă, totul desfăşurându-se într-o unitate de învăţământ cu specific religios. Interpretarea actoricească este la superlativ (Seymour Hoffman, strălucitor în rolul părintelui care devine ţinta unor presupuneri, el însuşi ţinând la început o predică despre îndoială, şi Meryl Streep, încântătoare în rolul ”diabolic” al sorei Aloysius - folosesc acest termen special, deşi nu cadrează cu pregătirea religioasă a acesteia). Tot ce îi reproşez filmului este că alternează unele secvenţe şi dialoguri geniale (predicile preotului, reflecţiile sorei Aloysius şi altele) cu altele - mai puţine la număr, e drept - perfectibile, uşor superficiale şi ”tematice”, care puteau lipsi.… citeşte
MrHolmes pe 03 Iulie 2012 21:03
asteptari mari...
L-am vizionat cu interes, inceputul a fost interesant, dar apoi lucrurile s-au domolit, e cam greu filmul, plus ca are un final nesatisfacator. Nu e de ajuns sa fie actori mari, trebuie sa fie si o poveste care sa aiba ceva invatatura, ceea ce are, dar poate nu destul.E doar parerea mea.
defav pe 19 Decembrie 2010 20:15
Din categoria filmelor "psihologice" , f. bine realizat , interpretari excelente ale protagonistilor . Merita vazut , mai ales pentru prestatiile actoricesti si incarcatura psihologico-spirituala a scenariului .
Keira86 pe 27 Septembrie 2010 16:30
Slabut
Un film cu un subiect frumos dar slab realizat.La final, ajungi la concluzia ca de fapt te-ai uitat degeaba.
Kable pe 12 August 2010 12:22
Toti actorii au fost incredibil de talentati , exact cum cred ca aar fi fost si personajele reale.
Joker22 pe 03 Iulie 2010 15:06
Amy Meryl & Philip
Da intr-adevar!! Inca o opera de arta, un film intr-adevar emotionant, cu multe pilde! Desi legatura cu Dumnezeu este una puternic emotional-psihologica, nu intotdeauna drumul spre adevar este pavat cu intentii bune! Asa este si cazul surorii Aloysius(Meryl Streep)
Cinema pe 30 Ianuarie 2010 15:02
Doubt
Inainte de premiile Oscar din anul 2010 va prezentam un film care s-a bucurat de cinci nominalizari anul trecut.
E anul 1964. Carismaticul preot Flynn (Philip Seymour Hoffman) încearcă să inspire entuziasm printre rigidele tradiţii ale şcolii St. Nicholas din Bronx, condusă de dura directoare, măicuţa Alosyius Beauvier (Maryl Streep). Vântul schimbării bate în ţară, iar [...] citeşte

turtles pe 14 Iunie 2010 22:52
nota?? cam greu....eventual peste 10; meryl streep formidabila ca intotdeauna iar pentru rolul preotului flynn p.s. hoffman e alegerea ideala.
Smrs pe 08 Noiembrie 2023 23:46
Un film ok
Filmul e bunuț, dar nu are profunzimea pe care o așteptam pe un subiect în vogă la momentul respectiv - preoții catolici și deviațiile lor.
Dragos.87 pe 02 August 2023 05:36
Am rămas plăcut surprins de filmul ăsta, având în vedere scenariul destul de pretențios. Actingul a fost excelent, atmosfera foarte reușită deși personal suspansul mai mare nu strica și nici misterul,dar e bun și așa.
user-5c9f8c2e87074 pe 13 Martie 2023 01:23
Inspirat construita intriga cu suspiciunea de pedofilie care se dezvăluie insidios și e amplificata de intoleranta maica superioara. Recital actoricesc de excepție!!!!
benhack pe 24 Noiembrie 2021 21:35
Excelent filmul! I am dat 9 de la prima vizionare Regie, scenariu, actori .L am revazut cu plăcere. Filmul este mai complicat decât pare și îndoiala ca orice îndoială este complexă.
LFa pe 19 Noiembrie 2021 21:55
excellent film,doar pentru cei ce apreciaza genul respectiv, de drama existentiala...Regie, scenariu și actorii minim de 9! Asta tot pt cei ce apreciaza așa filme ciudate ,ar zice altii!
Noroc ca sntm diferiți!

gbanescu pe 02 Ianuarie 2021 23:39
Indoiala din film ramane si dupa
Parca am revazut “Zbor deasupra unui cuib de cuci”. Cu alti ochi si intr-o alta cheie. Cu sora Aloysius in rolul asistentei Ratched si parintele Flynn ca “purtator” al mesajului lui McMurphy (Jack Nicholson) din filmul lui Milos Forman. Marea deosebire este ca, aici, sora Aloysius are indoieli in final in legatura cu raul pe care l-a facut.
Extraordinar de bine pus in scena acest film: John Patrick Shanley a scris si scenariul, a facut si regia. Scenariul, regia si jocul excelent al celor doi protagonisti, Philip Seymour Hoffman si Meryl Streep, acompaniati perfect de Amy Adams si Viola Davis, reusesc performanta de a face ca INDOIALA din film sa transceada peliculei si sa fie “transferata” apoi privitorului. In final, ramai la fel de nesigur in legatura cu ce s-a intamplat, cum ai fost si pe durata filmului.
Filmul insa te consoleaza, “spunandu-ti”, prin… citeşte

Alezuza pe 28 Ianuarie 2020 16:17
Un film bun datorita interpretarii actorilor, mi-as fi dorit mai multe "dovezi" ca sa zic asa si un pic de intriga. Un film de nota 7
Asil pe 13 Iulie 2017 16:11
PLICTISITORRRR
Mare, mare plictiseala, degeaba au jucat ei bine, degeaba filmul a fost destul de interesant, prea lent, prea static, o mare lalaiala in filmul asta!
lili22 pe 11 Iulie 2015 10:43
un film despre toleranta
E vorba de America altor vremuri, cand orice gest era suspectat si aspru amendat.Ramane interpretarea magnifica a trei mari actori.
radu3455 pe 23 Iunie 2015 12:37
o drama buna datorita prestatiile excelente ale actorilor excelend Meryl Streep si Philip Seymour Hoffman nota 7
Iulidesprefilme pe 28 Decembrie 2014 19:00
Un film care te pune pe gânduri...Două dialoguri desprinse din film par esenţiale: unul dintre preotul acuzat de abuz asupra unui copil negru şi maica directoare a şcolii, (singura care îl acuză) şi altul dintre mama băiatului şi aceeaşi maică hotărâtă să-l înlăture pe preot din şcoala ei..."Demisia i-a fost mărturisirea", îi spune directoarea maicii James...Concluzia : Directoarea recunoaşte apoi că a minţit, că şi-a făcut un scop din eliminarea preotului, ca, în final, să aibă remuşcări şi, evident, îndoieli...final deschis interpretărilor...
SemneBune pe 10 Septembrie 2014 07:03
Doubt. Îndoiala este începutul sfârșitului – SemneBune
[...] Surse: aici și aici. [...] citeşte
kenya pe 05 August 2012 15:48
Este clar ca......nimic nu e clar.Fiecare personaj are dreptatea sa pe care si-o apara si sustine.In sanul Bisericii,nimic nu este cu siguranta bun sau rau,cele doua notiuni se intrepatrund si se inlocuiesc pe rand.Credinta este singura care discerne intre cele doua,si puterea fiecaruia de a se impune,granitele devin atat de subtile incat tind sa se confunde.Este preotul un pervers si un vicios?Este maicuta o fanatica rigida si intoleranta?Da,ambele variante sunt valabile,subtil,sugerat prin gesturi inefabile,specific unei lumi inchise,inchistate,dominate de reguli,incorsetate de traditie,pana la sfarsit si dupa el,spectatorul ramane nesigur.Personajele se acuza una pe alta si pe ele insele,sunt atipice,neclare,de neinteles,dovada ca,lumea cutumelor reigioase devine depasita,oamenii bisericii si laicii deopotriva nu se mai regasesc in sabloanele bisericesti,incep sa se… citeşte
margott pe 20 Iunie 2012 22:54
Cred ca cel mai bun si mai interesant moment al filmului a fost predica parintelui Flynn despre barfa si in general tot filmul are dialoguri incarcate de intelepciune. Oarecum dezamagitor a fost din punct de vedere al finalitatii povestii, pana la urma mi s-ar fi parut normal sa vad si daca indoielile directoarei au fost indreptatite, chit ca reactia parintelui Flynn sugereaza ca asa ar fi. Dintre actori cel mai mult mi-a placut Amy Adams, ca joc actoricesc a fost cu cativa milimetri deasupra lui Meryl Streep.
Mariannaa pe 31 August 2014 19:23
MUST SEE
Un film excelent, foarte foarte bun, iar Meryl Streep ma inspaimanta cu talentul sau, adica e prea buna. Sincer nu ma asteptam ca voi descoperi o poveste atat de buna in acest film. RECOMAND OBLIGATORIU!!!!!!
iulian94 pe 08 Ianuarie 2014 12:15
Un film foarte interesant ca toate filmele de acest tip. Are un subiect captivant. Recomand e un film ce merita vazut.
pisicuta1 pe 08 Noiembrie 2012 19:56
un film f bun exceptional ,f bun! .......................
deadlord pe 17 Septembrie 2012 17:02
Dupa parerea mea este un film bun. Scenariul este foarte interesant, regia este foarte buna, iar actori exceptionali. Filmul chiar te tine cat de cat in suspans, dar eu o sa ii dau un 7.
Pantaleon pe 16 Septembrie 2012 14:16
Un film bun
Fac acest comentariu la cateva luni dupa ce am vazut filmul. Il consider unul bun, un film nu pentru fani Harry Poker sau Batman. Un film pentru cei cu gusturi fine, care stiu sa faca diferenta intre un scenariu bine scris si o bazaconie. Astfel de filme apar tot mai rar in ultima vreme, Hollywoodul s-a comercializat exagerat, si nu ofera decat efecte vizuale fortate si scenarii de rahat. Din nou, un film bun, cu prestatii actoricesti de nivel inalt si o intriga buna.
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 14:20
Foarte bun filmul, chiar m-a surprins (pozitiv); iar Meryl Streep incantatoare ca de fiecare data..........merita vazut!
ciobotaru pe 31 Octombrie 2011 20:35
toti actori talentati, un film de vazut , categoric !!!
anonymous.60416fe8ceca4 pe 25 August 2011 23:47
xerses pe 27 Iulie 2011 23:09
Un film care te tine incordat....Bine jucat...Ramane memorabil rolul directoarei care are indoieli...
edy21 pe 11 Septembrie 2010 11:52
Foarte bun film, cu o poveste extrem de interesanta l-am vazut acum 2 anisori buni dar mi-a placut mult si imi amintesc de el destul de bn si de prestatia geniala a actoriilor : Meryl Streep,Philip Seymour Hoffman si Amy Adams.
Oricum mai trebuie sa-l revad ca sa imi mai reinprostpatez amintirea :D dar in legatura cu filmul a fost foarte bun,foarte intersant poate pe alocuri putin plictisitor dar pe mine sa zicem ca m-a convins.
Filmul dupa parera cum ii si pe Imdb(cu ratingul 7.7) merita nota 8 dar ii dau nota 9 adica un pct. in plus pentru prestatiile geniale ale actoriilor.

cetateanu pe 04 Septembrie 2010 18:02
Un film foarte bun care beneficiaza de excelenta prestatie a lui Meryl Streep secondata foarte bine de Philip Seymour Hoffman.
Iamsaved pe 25 August 2010 00:38
Un film care te invata pana la urma ca nu e bine sa judeci...In orice caz foarte bine jucat,foarte bun in general.