Păreri Doi băieţi ca pâinea caldă

(1962)

Doi băieţi ca pâinea caldă

cezarika21 pe 10 Aprilie 2016 17:59
O comedie estivală simplă, dar amuzantă
Rușinându-se de meseria lor, doi brutari se dau drept medici, mizând probabil pe faptul că uniformele de lucru (halatul și boneta) ale celor două meserii seamănă unele cu altele. Domnișoarele nu sunt însă atât de naive și-și dau seama că tinerii se pricep mai degrabă să coacă un cozonac decât să ia pulsul.

Comicul de situații și cel de limbaj predomină în ”Doi băieți ca pîinea caldă”, un tip de șuetă televizată ușurică și relaxantă. Scenariul este destul de simplu, dar glumele sunt reușite, iar Grigore Vasiliu Birlic și Alexandru Giugaru (deși doar personaje secundare) reușesc să stârnească hohote de râs doar prin simpla lor prezență. Chiar dacă filmul nu-ți va rămâne în minte, măcar te vei distra copios pe parcursul vizionării sale. Nota mea: 6,5.

revizie_tehnica pe 25 septembrie 2018 21:43
De ce să nu-ți rămână în minte filmul? Mie chiar mi-a rămas: când spun Aurel Giurumia, spun "Doi băieți ca pâinea caldă"! Pentru mine, nota 10.
balta67verde pe 17 Ianuarie 2019 13:56
Giugaru si Birlic: Geniali !
O comedie exceptionala cu doi actori geniali. Giugaru si Birlic.
mena_daniel pe 06 Septembrie 2020 10:33
Comedie relaxata de neratat. Nota mea este 9......
cosmin742000 pe 26 Noiembrie 2016 07:54
O comedie romaneasca excelenta...................................................
Vegetarian pe 01 Februarie 2015 01:00
Femeile vor sa nu fie mintite de barbati macar la inceputul relatiei . Tinerii din filmuletul asta pornesc gresit o relatie cu fata frumoasa .

Acest film este reluat periodic si difuzat online la Tvr International . A fost in 21 iun 15 , 31 ian 2015 .
Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..