Păreri Dogman

(2018)

Frizerul de câini

sabinalin pe 20 Octombrie 2018 06:56
Bine ati venit in lumea lui Matteo Garrone, unul dintre cei mai admirati regizori italieni ai generatiei sale, filmeaza rar dar puternic, n-am vazut inca "Gomorrah", filmul considerat capodopera sa de pana acum, in "Dogman" avem de-a face cu Italia profunda, departe de ceea ce stim din circuitele turistice sau din fotografiile cu San Pietro si Colosseum, o Italie pe care o cunosc bine emigrantii nostri, omul e acelasi oriunde, lupta pentru existenta e intotdeauna la fel de dura, o poveste simpla dar plina de semnificatii, nu-i trebuie foarte mult omului ca sa se transforme in animal si sa apeleze la instinctele primare, e despre o prietenie ciudata, aproape imposibila, e despre o societate in care nu se poate face ordine din afara, igienizarea nu poate veni decat dinauntru, impresionanta interpretarea actoriceasca a celor doi din rolurile principale, premiu de interpretare la Cannes… citeşte
gabi_rares_ionascu pe 20 octombrie 2018 21:45
Credeam ca ne spui si noua cum a fost filmul!:)
wildinthecountry pe 21 octombrie 2018 09:55
Nu e rau filmul,Eu i-am dat 8...
lili22 pe 16 Decembrie 2018 11:14
Un film bun si foarte bine interpretat.Mi-a placut actorul din rolul pŕincipal.
Horatiucrisan pe 11 Decembrie 2018 14:40
Italia săracă, Italia prea puțin cunoscută de turiștii care vizitează în numar de peste 40 milioane anual frumusețile naturale, bogățiile istorice, arta si arhitectura concentrată în majoritatea metropolelor sau luxul statiunilor de ski sau destinațiile de vară ale turiștilor. Filmul reprezintă o poveste emoționantă legată de sărăcie și de consecințele unor alegeri greșite rezultate tot din sărăcie, respectiv prietenia cu un interlop periculos. Un film emoționant fara artificii hollywoodiene, un film din care se pot trage învățăminte.
cristianboia pe 23 Octombrie 2018 02:30
Îmi a plăcut filmul... Este foarte bine jucat și povestea este inspirată de la un fapt real. Er Canaro (așa poreclit personajul principal)... Mai este un film pe aceeași poveste... Se cheamă Rabbia Furiosa - Er Canaro