Păreri Doctorul Poenaru

(1978)

Doctorul Poenaru

cezarika21 pe 08 Iulie 2012 14:21
Lupta pentru combaterea mizeriei rurale
"Doctorul Poenaru" este ecranizarea romanului omonim al lui Paul Georgescu, în care sunt prezentate încercările medicului Mitică Poenaru (interpretat de Victor Rebengiuc), director al unui spital comunal din Bărăgan, de a-şi face cu competenţă datoria în mediul social-economic tulbure din perioada interbelică. Medicul face eforturi supraomeneşti pentru a îmbunătăți starea locuitorilor de la ţară, impunând reguli de igienă şi presând autorităţile să-i acorde bani pentru dotarea spitalului cu o aparatură medicală performantă şi medicamente suficiente. Din păcate, eforturile medicului de a combate mizeria rurală, cauza majoră a bolilor, se soldează cu un eşec.

Este o ruşine pentru cinematografia românească că un film idealist de valoarea lui "Doctorul Poenaru" nici măcar nu e difuzat de televiziuni, iar mulţi critici cu mintea spălată… citeşte

Mugurel Pruna pe 19 Februarie 2004 06:02
Unul dintre filmele "stralucite" ale Epocii apuse!
balta67verde pe 10 Februarie 2019 19:34
Poenaru si Mere rosii, incomparabil mai bune decat multpremiatul Lazarescu
Un film excelent. Rebengiuc joaca perfect ! Pentru cei care tot critica filmele (si actorii) din perioada comunista le recomand cu prietenie sa compare filmele cu medici "Mere rosii" si "Doctorul Poenaru"cu multpremiatul si apreciatul "Moartea domnului Lazarescu" . Lasati politica la o parte si incercati sa faceti o comparatie obiectiva si impartiala. Veti fi uimiti sa constatati ca diferenta calitativa este una imensa, dar in avantajul filmelor din perioada ceausista.
lili22 pe 18 Mai 2013 08:55
cel care crede
Ca oamenii de la tara i se adresau unui medic cu apelativul "Doctore" sa se uite la acest film.