Păreri Die unendliche Geschichte

(1984)

Poveste fără sfârșit

Ilila pe 17 Aprilie 2010 15:05
Dupa acest film Wolfgang Petersen este curtat de Hollywood si va regiza Air Force One si The Perfect Storm.
Un film fantastic despre o lume fantastica.

xerses pe 02 Mai 2011 15:15
Excelenta poveste si foarte placut de urmarit, chiar daca nu mai esti copil.
mvpsebi pe 25 Aprilie 2011 15:55
Daca esti parinte si vrei ca progenitura ta sa vada ceva educativ, acesta e una din cele mai bune alegeri pe care le poti face. Un film cum rar gasesti pe genul asta, eu unul il revad de fiecare data cu aceeasi placere. Pe langa povestea fantastic de frumoasa, mai captiveaza si prin display'ul de efecte vizuale, impresionante pt acea vreme si pt genul acesta de filme.
user-63b02ad8a0ee8 pe 30 Ianuarie 2023 11:15
O fantezie foarte bine pusă la punct...cu atenție deosebită pentru detalii....care va bucura orice copil sau matur cu suflet de copil
spriamarierose18 pe 02 Ianuarie 2012 17:07
O poveste pe care o revad mereu cu aceeasi placere...Deci...si pentru mine e "Fara sfarsit "
matew10 pe 14 Aprilie 2011 13:57
O epica fantastica deosebita, peisaje ce-ti taie rasuflarea. O poveste interesanta tintita pentru intreaga familie, dar mai ales pentru copii. Am crescut cu acest film cand a aparut. Efecte speciale impresionante, mai autentice pentru aceea vreme. Scene de vis. Mi-a placut mult catelul zburator. Scena de la oracol este impresionanta. In acest film avem de a face cu fel de fel de creaturi fantastice ce interactioneaza cu protagonistii. Pentru tot copilul din tine merita vazut acest film.
mihaelatb pe 18 Decembrie 2012 10:38
Cand citesti, imaginatia prinde aripi si incepi sa visezi.
Nu stiu cand a fost scrisa cartea, dar povestea este actuala, caci copii de azi au uitat placerea pe care o ofera lectura. iar taramul Fantasia, daca nu s-a distrus inca, mai supravietuieste doar datorita celor care viseaza, citind.
De remarcat tema muzicala a filmului :Limahl - Never Ending Story

cosmin742000 pe 13 Aprilie 2013 18:55
O ecranizare buna dupa romanul fantastic pentru copii : Poveste fara sfarsit de Michael Ende
margott pe 01 Noiembrie 2012 19:00
Impresionant din punct de vedere vizual, al scenariului, al actingului, un film-fantezie cu un mesaj pentru toate varstele : imaginatia nu are limite.