Păreri Die Hard 2

(1990)

Greu de ucis 2

titihenry pe 11 Mai 2010 21:42
foarte tare seria Die Hard. sunt cele mai bune filme de actiune.
House34 pe 05 Noiembrie 2009 10:28
Imi place cel mai mult din seria Die Hard..si m-am uitat la el de o tona de ori :X:X Bruce e adorabil
cezarika21 pe 17 Mai 2013 10:23
Un film de acţiune clasic cu un poliţist invincibil
Poliţistul John McClane, luptătorul antiterorist nr. 1 al Americii, reuşeşte să dejoace în acest film o nouă conspiraţie teroristă condusă de ofiţeri superiori din cadrul armatei americane. Locul de desfăşurare a acţiunii se schimbă, dar intriga rămâne aceeaşi. La fel ca şi în prima parte, McClane se află în momentul nepotrivit la locul nepotrivit, dar perseverenţa, tăria sa de caracter şi umorul nu-l părăsesc.

Ticăloşii de terorişti încearcă să-i saboteze pe americani şi să elibereze un general dictator de sub nasul lor. Recital de focuri de mitralieră care concurează filmele cu comisarul Cattani în care personajele trăgeau fiecare câte trei încărcătoare de mitralieră. Povestea, un pic mai subţire, deşi McClane poartă acelaşi maieu nespălat ca şi în prima parte. Una peste alta, "Die Hard 2" este un film de acţiune clasic,… citeşte

robertsandu pe 04 Decembrie 2012 11:15
Divertisment de bună calitate
Există o vorbă care spune că ce merge bine nu trebuie schimbat. Cam așa e și cu Die Hard 2, un film ce nu se abate de la clișeele deja specifice filmelor de acțiune (mai ales dacă ele provin de la Hollywood). Din această cauză, probabil vor fi mulți care vor considera pelicula ca fiind o copie zăpăcită a originalului din 1988 - uitând că nici primul film nu ne-a dat pe spate prin originalitatea sa, ci, mai degrabă, ne-a demonstrat că se pot face filme bune și urmând o rețetă.

Din punctul meu de vedere, Die Hard 2 face ce știe mai bine. Ne oferă două ore și ceva de entertaining în stilul anilor '90. Adică cu mult sânge, cu multe gloanțe (plus grenăzi de data asta) și, evident, cu numeroase expresii savuroase prin propria lor absurditate. McLane e și acum în centrul evenimentelor, doar că în Die Hard 2 face pe eroul într-un aeroport… citeşte

defav pe 16 Iunie 2013 18:34
Bun film , desi plin de clisee , reuseste sa fie captivant daca ignori faptul ca esti prostit in mod placut .Desi mai interesant, mai alert decat DH1, scenariu cu de toate,zapada, craciun, teroristi, bulibaseala,chestii tehnice of course,umor, romantism , etc, totusi n-are greutatea unui DH1.E mai entertaining, intr-adevar . De fapt seria DH merge in jos ca si calitate , per ansamblu formeaza o suita remarcabila de filme de actiune, merita vazuta .
anonymous.6229028630c4f pe 16 Octombrie 2012 21:03
user-5bf6e05fb9a05 pe 22 Noiembrie 2018 19:02
Super film !!!
Abia astept să-l revăd în această seară la Pro tv!!!

andystarx pe 22 Decembrie 2015 17:56
Un film bun de actiune,cum cu greu se mai fac in ziua de azi ! Bruce Willis face tot filmul,dar este mai slab ca prima parte ! Oricum exagerari in film, au fost destule !
Mihai2508 pe 13 Decembrie 2014 11:03
Vechi si bun
Poate nu la fel de reusit ca prima parte, insa pot spune ca este unul dintre cele mai reusite filme de actiune din acei ani!
emy_sinaia pe 19 Septembrie 2014 21:37
Super.
Partea a doua si mai reusita transmisa ani la rand la Pro tv de sarbatori, cu multa actiune si suspans, trecand peste faze trase de par, doar e fictiune.
XShadowX pe 25 Ianuarie 2015 19:01
BEST ACTION MOVIE EVER 2
O continuare de exceptie a primei parti Die Hard , Bruce Willis still got's it ;)
gaga13 pe 17 Februarie 2008 22:40
Batalie disperata??? Stiam ca traducerea e Greu de ucis :). Mi-au placut toate filmele Die Hard:D
user-63b02ad8a0ee8 pe 29 Decembrie 2023 23:08
Ce înseamnă un regizor ....și restul trupeților......toți buni ☝️☝️☝️
MiereaNeagra pe 10 Decembrie 2020 17:58
Bruce Willis nu se dezminte. Face un rol de zile mari!
Continuand seria "Greu de ucis", Bruce Willis nu se dezminte. Face un rol de zile mari!
TitoJacksana pe 14 Octombrie 2020 13:53
Un sequel senzațional
Al doilea film al seriei legendare Die Hard, un film la fel de bun ca primul
user-5a3f8ede8b2a3 pe 23 Martie 2019 17:23
Capodopera. Dupa parerea mea e cel mai bun din serie
carmen_angelus_romila pe 22 August 2018 21:44
O noua provocare a politistului John McClane intr-un film pus pe actiune si cu o interpretare redutabila al aceluiasi Bruce Willis.
Dragos.87 pe 01 Iunie 2017 23:58
Foarte tare filmul,este plin de actiune si suspans pe tot parcursul lui si are o coloana sonora foarte captivanta.Ca de obicei Bruce Willis se descurca foarte bine.Nu trebuie ratat!
Infinity pe 02 Septembrie 2013 14:31
Die Hard 2 (1990)
Nu la fel de bun ca primul, dar merita aplauze si aceasta continuare. Din nou, Bruce se afla la locul potrivit. Un film plin de actiune. Merita vazut.
pssst pe 20 August 2003 11:49
in mod normal ar trebui sa scriu: idem cu partea I, doar ca e altfel scenografia si distributia. sec. dar nu pot. de ce?

pai in primul rind pentru ca william sadler si john amos reprezinta doi actori deosebiti, care dau o charisma rolurilor pe care le joaca, fiind foarte bine alesi si condusi de regie.

scenariul este de fapt identic, doar scenografia fiind diferita. dar un singur amanunt si anume ca personajele negative au si pregatire militara (si nu oricare!) adauga zic eu un plus de dramatism, gindindu-ne ca militarii nu pot trada: aceasta este de fapt prima problema pusa de film: care este limita peste care nici un militar nu poate trece, fiind tentat si (vezi THE HUNTED!) care sunt conditiile in care doi camarazi se tradeaza unul pe altul (in acel film problema aceasta e pusa zic eu mult mai dur).

apoi este reluarea ideii ca BW este… citeşte

DiCaprio21 pe 20 Mai 2012 23:32
foarte bun filmul , parca mai multa actiune decat in prima parte , dar parerea mea e ca tot prima parte a iesit mai bine.
radu3455 pe 23 Decembrie 2011 21:14
inca un film reusit marca Bruce Willis,nota 10 si pentru acest film
deea9595 pe 15 Mai 2010 14:15
un film soooper cu foarte multa actiune.
bruce willis e facut pt rolul asta

cosmin_kedii pe 26 Martie 2013 17:48
Un rezultat foarte bun, cu o performanta mare de Bruce Willis
catasmile17 pe 12 Februarie 2013 12:42
Un film foarte bun. Seamana foarte mult cu prima parte ca derulare a actiunii. Mi-a placut mult si aceasta parte. Merita vazuta.
kakapiciu pe 04 Iulie 2012 22:52
Nu pot sa inteleg de ce fix de craciun isi aleg sa se intample tot, in rest filmul este bun.
diciluma pe 24 Mai 2012 20:41
Un film de actiune f bun cu BW in rol principal . Nu stiu prin ce minune si Die Hard 2 e la fel de reusit . (pentru un film de actiune ). Merita amandoua nota 8 . De remarcat ca prima data l-am vazut pe caseta video iar traducerea titlului de d-na Irina era : Moarte grea :-))
Champion pe 01 Aprilie 2012 13:52
CEA MAI BUNA CUADRILOGIE DE ACTIUNE A TUTUROR TIMPURILOR
raymond07 pe 20 iunie 2012 11:24
trilogie?? are 4 parti omule
Champion pe 28 iunie 2012 05:09
@raymond07 ... ai dreptate , am corectat deja .
Manusa pe 17 Ianuarie 2012 22:25
Aceasta parte a doua din serie este mai buna decat prima, mai multa actiune, mai mult suspans. Un film foarte bun, mi-a placut.
Bayard pe 10 Iulie 2011 21:33
O continuare tipica, schimbi locatia (turnul cu aeroportul), maresti miza putin.... schimbi personajele secundare si e de fapt acelasi film :). E mai bun decat Die Hard 1, dar daca l-ai vazut pe primul inainte.... nu prea mai poti fi surprins.
mihaelatb pe 06 Noiembrie 2010 03:16
cu toate ca este la fel , doar ca aici va ajuta sa aterizeze avionul cu ajutorul unei piste marcata de flacari , doar ca aici este vorba de coruptie la nivel inalt si de un Franco Nero in rol negativ , de tot.