Păreri Death on the Nile

(1978)

Moarte pe Nil

Rose pe 23 Ianuarie 2012 13:39
Un film excelent realizat, din toate punctele de vedere: ritm alert, palpitant, interpretări de mare ţinută din partea unei distribuţii de excepţie, costume alese cu mult gust, potrivite epocii în care se desfăşoară acţiunea.
mihaelatb pe 11 Octombrie 2010 20:51
o ecranizare excelenta !Cine sa spun ca a jucat mai bine? Peter Ustinov? Mia Farrow? Angela Lansbury?David Niven? Toti, absolut toti, fara exceptie !
nelloti pe 24 Decembrie 2013 18:08
Distributia este una de exceptie, filmul la, fel. Chiar merita vazut.
euconu pe 23 Iunie 2009 06:37
Un film ce il tine pe spectator cu sufetul la gura, atat de interesant incat ai vrea sa nu se mai termine niciodata
Un film de nota 10 plus. Am vazut ambele versiuni, le-am comparat intre ele si cu romanul cu acelasi nume: aceasta din 1978, cu Peter Ustinov magistral in rolul lui Hercule Poirot, care este cea mai reusita, cat si cea din 1989, cu David Suchet in rolul celebrului detectiv - foarte bun si el, mai ales ca jucand in peste 30 de filme, ecranizari dupa romanele Agathei Christie, in acest rol, a ajuns sa-i vina ca o manusa, Si totusi mi-a facut o impresie mult mai buna Ustinov, care-i da personajului o umanizare, o caldura umana, reliefeaza o adevarata prietenie fata de companionul sau nedespartit, colonelul Hastings, pe cand Suchet pune accentul pe ticurile, fobiile si orgoliul nemasurat al personajului. II dau filmului din 1989 nota 10 minus. O subtila diferenta de nuanta. Filmul din 1978 este mult mai palpitant pentru ca arata in extenso toate posibilele variante ale uciderii lui Linnet,… citeşte
cosmin_kedii pe 13 August 2013 11:47
Ce să spun cu excepția faptului că acest film este excelent din toate punctele de vedere
Iulidesprefilme pe 16 Octombrie 2012 19:53
Filmul e bun, dar distribuţia e remarcabilă: Peter Ustinov, Angela Lansbury, David Niven, Mia Farrow, Bette Davis...
cosmin742000 pe 16 Noiembrie 2017 00:28
O ecranizare excelenta a romanului omonim al Agathei Christie
eduard_stratan pe 27 martie 2022 17:58
andrei_oarga pe 02 Aprilie 2022 20:47
Foarte bine regizat si cu un regal actoricesc,plus povestea buna care te face la un moment dat sa te păcălești singur in descifrarea misterului,9 cu felicitări!
dormeza pe 21 Iunie 2020 23:14
eu inca n-am inteles.....cum reusesc sa vad filmul?
victor_homescu pe 09 Iunie 2017 23:29
formidabila realizare
In mod cert,filmul este cea mai buna realizare dupa nuvela cu acelasi titlu scrisa de Agatha Christie.Peter Ustinov interpreteaza genial rolul celebrului detectiv Hercule Poirot,iar alaturi sunt un grup de mari actori,care dau consistenta artistica peliculei.
Un proiect cinematografic cu un farmec aparte,cu cadre exterioare deosebite,film,care,pe langa crima,investigatii,mister,deductii criminalistice,acorda un loc binemeritat spiritului pentru aventura.
Un film de neuitat,obligatoriu de urmarit,nepretuit.Nota maxima.

mtraianc pe 15 Iulie 2012 13:32
9/10
foarte bun , merita vazut , un detectiv cu foarte multa logica
Dragos.87 pe 16 Mai 2021 19:33
Marea ambiție a femeilor e să inspire dragoste
Am citit cartea iar acum am văzut și filmul..îmi place că filmul respectă cartea foarte mult,e o ecranizare bună,bine realizată însă atmosfera putea să fie mult mai tensionată și coloana sonoră care e scheletică..aducea mai mult interes și te tinea intr-un bun suspans dar e foarte reușit chiar și asa, cel din 2022 e total superficial din toate punctele de vedere.. la acesta chiar și actingul este impecabil jucat așa că îl recomand cu tărie, nu vei fi dezamăgit..!
lili22 pe 07 Martie 2019 18:03
Distributia are multe nume sonore dar filmul este o ecranizare nereusita.
septick pe 13 Iunie 2011 20:41
Am citit cateva carti din seria Poirot. Detectivul era mic de inaltime. Actorul din film are 1.82 :))
eduard_stratan pe 1 septembrie 2015 20:16
Cred ca Peter Ustinov s-a opus cand au vrut sa-i taie picioarele de sub genunchi!