Păreri De battre mon coeur s'est arrêté

(2005)

Și inima mi se opri în loc

klute pe 25 August 2014 15:08
Îmblînzirea scorpionului
Audiard n-are nici un scrupul (la nivel de premize, cel puțin) în a le face viața imposibilă eroilor săi. În filmele lui, sexul slab e slab la pătrat, și ar putea fi numit, fără exagerare, sexul handicapat. Carla (Citind pe buze) e aproape surdă, Stephanie (Rugină și oase) își pierde ambele picioare, Miao Lin, pianista chinezoaică din filmul de față, fragilă și delicată ca o ceșcuță de porțelan, este, dacă nu structural, atunci conjunctural, o... idioată (în grecește idios înseamnă persoană particulară, om de rînd, opus persoanei publice, omului de stat). Și este așa deoarece condiția ei de străină într-o lume a cărei limbă n-o vorbește deloc o condamnă la o izolare cvasi-autistică, la un prizonierat în carcera propriului eu. Dar, cum era de așteptat, slăbiciunea extremă a personajelor feminine, este compensată de puterea lor interioară,… citeşte
wildinthecountry pe 27 noiembrie 2014 12:16
Ce review bun..m-ai luat..bv..:)
klute pe 6 decembrie 2014 16:05
Prea bine! :) Însă vreau să subliniez ceva. După cum se observă, eu fac referire în comentariu la toate filmele de Audiard văzute de mine. Nu cred că aș fi ajuns să vorbesc în acest mod despre acesta, dacă nu aș fi avut și experiența celorlalte. Mai mult decît atît, deși fiecare peliculă, luată în sine, mi-a plăcut îndeajuns, cred că ansamblul mi se impune cu și mai mare forță. De battre... beneficiază, în cazul meu, cel mai mult din asta, fiind ultimul pe care l-am vizionat. :)
bogdanpipoiu pe 21 Noiembrie 2015 01:27
un film supraapreciat!
un film supraapreciat!, tras de par, cu violenta excesiva, care nu isi are rostul si da impresia de falsitate! nu recomand! se doreste a fi un film cult, dar lasa mult de dorit, incearca sa copieze usor filmele americane ieftine de actiune !
wildinthecountry pe 15 Martie 2014 18:26
x
Un film exceptional vazut din pura curiozitate.
Vazusem Rust and Bone si fiind impresionat de acesta m-am gandit sa ma aventurez in filmografia acestui f bun regizor si nu mi-a parut rau deloc.
Pelicula este o drama puternica in care se trateaza un subiect mai delicat ,care atinge multe persoane din viata reala si anume lupta launtrica a unei fiinte umane care penduleaza intre 2 lumi:una criminala din prezent /alta de aspiratie ,implinire artistica si spirituala din trecut care inca te poate bantui
Mai degraba este vorba de o tulburare de personalitate de tip borderline in care persoana experimenteaza o senzatie de gol/vid sufletesc pe care incearca sa-l umple ,pentru ca sufletul trebuie hranit cu arta,cu frumos,cu dragoste..si nu cu ura,violenta si distrugere..
In sinele personajului principal magistral interpretat de Romain Duris salasluiesc 2 persoane:Thomas… citeşte

sotha17 pe 19 Martie 2010 22:58
SPOILERS
Am vazut filmul dupa ce am vazut Le prophete. Sincer Le prophete a aprut mult mai bine construit poate si pt ca povestea a fost mai daruitoare. Tom are 2 fete, una de borfas imobiliar si alta de artist, aspirant la profesia de pianist de ochestra. Cea de-a doua 'vocatie" invinge pana la urma dar cu accente in comportament si atitudine din prima. Poveste simpla, totusi Profetul mult mai bun
Overall, personajele centrale in filmele lui Audiard imi emana o energie fantastica, par ff vii, vibreaza...bine la asta ajuta si actorii

LeX89 pe 19 decembrie 2010 16:06
ai filmul?
sotha17 pe 19 decembrie 2010 17:09
Il am, a fost la o revista....care nu mai este live...dar am gasit-o la sala Dalles cand mai fac targuri de carte
zeno.marin pe 31 Decembrie 2014 02:19
Negativul unui personaj pozitiv
Cronica exhaustiva a lui Klute zadarniceste in mare masura orice efort similar. Scuze daca aveti impresia ca ma sprijin pe textul sau, dar imi voi permite sa nu fiu intru totul de acord cu toate cele exprimate de el si poate tocmai in asta consta farmecul de a citi si raspunde la aceste texte.
Asa ca iata, foarte pe scurt si timida daca nu umila mea parere...

Incep printr-o inteabare: cine a vazut vreodata un bataus de cartel fascinat de eleganta mainilor lui Horowitz? Pana gasiti un exemplu ca sa imi raspundeti, sa ne gandim pentru o clipa ca probabil lumea subterana a afacerilor imobiliare murdare, in care colcaie batausi, sabotori si brute chiar apartine realitatii. Oricat ar fi de fetide resturile de mancare, gandacii si sobolanii vor prospera mereu, ducand un pic cu gandul la cei care ii plantau in locuintele invadate social, dupa principii asemanatoare.… citeşte

klute pe 31 decembrie 2014 12:23
O precizare, Zeno: am folosit, destul de limpede, zic eu (dar poate că nu), termenul de idiot la modul figurat. Am spus, negru pe alb, că situația ingrată în care se găsește micuța pianistă o face pe aceasta să fie/pară idioată. Pentru mine, e o idioată cu ghilimelele de rigoare, atît în sensul etimologic, cît și în cel curent. Dacă am pomenit, într-o paranteză, originile grecești ale termenului, a fost doar pentru a arăta că nu sîntem obligați să asociem, în toate cazurile, idioțenia cu retardul mintal, în sfera ei de semnificații putînd fi incluse toate cazurile cînd cineva, dintr-un motiv sau altul, nu se poate ridica de la particular la general. A o fi făcut pe Miao Lin idioată, a fost o manieră plastică de a-i denumi vulnerabilitatea și handicapul inițial și, bineînțeles, temporar.
Vegetarian pe 30 Decembrie 2014 05:14
Parisul ameninţător şi periculos cu un tânăr de 28 de ani pe nume Tom ( Romain Duris (Euro mix / L'auberge espagnole) , care pare să calce pe urmele tatălui său , un proprietar nemilos din Paris, ce lucrează într-un mediu nesănătos şi uneori brutal . Tom e prins între o viaţă de criminal şi dragostea pentru muzica clasică la pian dupa o întâlnire întâmplătoare cu agentul muzical al mamei sale care a murit . Dorinţa unei cariere muzicale şi speranţa unei vieţi mai bune il pune in conflict cu partenerii ..

la Berlin în 2005 , filmu a câştigat Ursul de Argint pentru cea mai bună coloană sonoră

Acest film este reluat periodic si difuzat online la Tvr 1 . A fost in 30 dec 2014 .

lili22 pe 08 Octombrie 2013 13:52
exceptional film
Interpretul rolului principal a fost o mare surpriza pentru mine, nu cred ca l-am vazut pina acum.Montajul, imaginea, coloana sonora au fost extraordinare.Te tine cu respiratia la gura actiunea filmului, cred ca nici nu am clipit.