Păreri Da Vinci's Demons

(2013)

Demonii lui Da Vinci

Testicule pe 04 Mai 2013 18:43
Merlin + Sherlock = Da Vinci's Demons?
Da Vinci's Demons. Parca fiecare pietricica de istorie trebuie rascolita pe toate partile zilele astea. Nu c-ar fi un lucru rau. Am remarcat doar asa, ca fapt divers.
Serialul parca este un hibrid intre Merlin si Sherlock, cu mai multe funduri goale. Ceea ce-i lipseste insa, este un actor principal incantator, precum Cumberbatch.
Atmosfera italiana, cu adaugari CG pe fundal. Actori despre care nimeni n-a auzit nimic, da' care-si joaca rolul ca la carte. Scenariu cat de cat interesant. Dialog de "nobili" rasfatati specifici erei, care habar n-au sa se ocupe de politica.
Tre' sa-si gaseasca locul, neavand, momentan, o anumita directie.

Musa.del.Arte pe 19 Mai 2013 12:58
O mini serie in fapt, jucata intr-un mod deloc renascentist. E multa nonsalanta in acest Da Vinci, care pe de-o parte e buna, ca te obliga sa te indoiesti de imaginea riguroasa a savantului ce i-o asociezi in mod traditional personajului, dar altfel, iti deranjeaza retina. Sa nu luati nimic in serios! Priviti totul doar pentru doza de escapism pe care o ofera.
FunnyX pe 21 Mai 2013 03:39
De vazut!
Eu nu stiu exact cum au stat lucrurile in acele vremuri, in jurul anului 1500, insa sa lasam asta in seama istoricilor. Serialul propriu-zis reuseste sa te tina in suspans nu doar de la un episod la altul, dar si din primul minut al episodului pina la ultimul...In episodul 6, subiectul e confruntarea dintre Da Vinci si Vlad Tepes (Dracula), Print al Transilvaniei si al Valahiei, in castelul acestuia...
Serialul nu este doar despre Da Vinci. Florenta, familia De Medici, Vaticanul, moravurile si superstitiile acelor vremuri sint bine redate.
In concluzie: este un serial ce merita urmarit.

Musa.del.Arte pe 23 mai 2013 10:20
Dupa confruntarea Da Vinci - Vlad Tepes, serialul mi-a lasat un gust amar. Era totul bine pana la episodul 6. Ce pot sa spun, aiureala istorica deranjeaza nu mult ci enorm de mult!
FunnyX pe 23 mai 2013 15:35
Serialul nu a fost facut pentru a respecta realitati istorice, ci pentru a vinde! Si, judecind dupa nota de pe imdb, care e acum 8.2, as zice ca producatorii si-au atins scopul. Cit despre Vlad Dracul, stai linistita ca nu a murit. Cred ca il vom mai vedea in serial...
Scarlett14 pe 26 Septembrie 2013 10:00
Meritaaaaaaaaaa 100%
De obicei nu-mi scriu parerile despre o productie sau alta de lene. Dar acest serial, pe care il consider preferatul meu din cele 1382472 de seriale la care ma uit, este cu adevarat superb. Asta sigur, daca nu tii mortis la acuratetea istorica si nu esti suficient de cretin incat sa sustii ca ii intineaza memoria lui Da Vinci. Serialul este original, se detaseaza mult de datele istorice, ceea ce ma bucura enorm, pentru ca mi se luase de aceleasi abordari ale vietii lui Da Vinci. Te prinde de la inceput, mi se pare ca este un serial complet: are umor, intriga, actiune, violenta si... sex (sigur, nu mai mult ca The Tudors sau The Borgias, dar... intr-un procent maricel). Iar actorii sunt foarte, foarte buni si expresivi. Uitati-va, este absolut interesant.
IrisTiron pe 16 Aprilie 2013 16:50
Unde îl putem găsi ? E pe HBO sau Online ? Abia aștept să-l văd
puffulette pe 15 mai 2013 22:47
Este pe vplay, se vede foarte bine ;)
Sweet_Samyra pe 12 Martie 2013 17:57
Lansarea serialului va fi pe 13 aprilie 2013 in romania
ancutza200 pe 09 Ianuarie 2013 16:11
jmk pe francesco pazzi il stiu din assassin's creed si pe lorenzo medici :D abea astept :X
lucyan2012 pe 09 Mai 2013 14:48
UN SERIAL FOARTE BUN
Te uimeste de la primul episod iar Da vinci este super.
rodica_vargolici pe 17 Ianuarie 2017 17:02
oops
ce fantezie ciudată pentru portretul lui Dracula! :(
petru_razvan pe 01 Ianuarie 2017 20:14
Foarte bun serialul peste asteptari , Tom Riley este bestial !
Recomand !

Mihai2508 pe 08 Decembrie 2016 11:06
O interpretare interesanta a lui Da Vinci
Un serial interesant, cu o alta abordare fata de ce ne-am obisnuit. primul sezon a fost foarte bun, dar a mai scazut din calitate in urmatoarele.
Costirik pe 01 Ianuarie 2016 03:21
Un serial foarte bun, dar cu un ultim sezon 3 care m a dezamagit complet. Pueril, facut in graba si terminat in pom. Pacat, primele 2 sezoane au fost captivante si pline de mister, dar probabil dezamagit pentru ca i s a cerut sa incheie serialul David S. Goyer si a batut joc de ultimul sezon.
ombladon24 pe 28 Mai 2015 00:08
Aveti idee daca se mai continua sezonul 3? si cand incepe?
XShadowX pe 22 Ianuarie 2015 14:25
Best TV-SERIES EVER !
David Goyer este exceptional ! Dupa Batman incepe un serial fenomenal cu o poveste mai mult decat interesanta , Da Vinci' Demons este SUPERB si merita vizionat de oricine caruia ii place cultura si are o imaginatie bogata
cristina_felicia pe 18 August 2014 20:28
Nu sunt o persoana care sa isi aminteazaca nume (Da Vinci toata lumea il stie) sau toate intampalrile . Imi amintesc doar firul povestii si de cine mia placut. Si pot spune ca actorul care la jucat pe Da Vinci a fost uimitor. A avut acea nebunie care mie imi place
andra_bokais pe 20 Februarie 2014 14:20
primul sezon are doar 8 episoade? Pe Imdb scrie ceva si de un episod 11.. Multumesc
philip_gabriel pe 7 septembrie 2015 03:23
Doar 8 episoade.Oficial..
sabiutza pe 30 Ianuarie 2014 22:58
Ft bun!
Mie mi-a placut sezonul 1. De abia astept sa inceapa al 2 lea. Te tine in suspans. E captivant iar actorul care il interpreteaza pe Da Vinci e chiar interesant :)
someone_who_dares pe 06 Iunie 2013 19:52
Din curiozitate pentru personajul lui Da Vinci, care ca si personalitate m-a fascinat intotdeauna, am ales sa vizionez putinele episoade aparute pana acum din acest serial. Pot sa spun ca nu am ramas deloc dezamagita. Desi nu are actori cunoscuti, imi place in special tanarul Da Vinci, interpretat de Tom Riley si felul in care Blake Ritson isi joaca rolul dusmanului acestuia. Imi place povestea, scenariul, replicile actorilor care, majoritatea, isi joaca bine partea. Cred ca este un serial bine structurat si astept sa vad tot ce se va intampla mai departe. Worth watching ;) !!
lenzexe pe 01 Iunie 2013 13:11
Intriga interesanta. Istoria o stim (chiar daca apar ceva scapari si in acest serial) - ce este cu adevarat interesant e ceea ce cauta Leonardo.
yusaw pe 13 Mai 2013 22:37
so so
este destul de interesant. cel putin mie reuseste sa imi mentina interesul "treaz" in timpul vizionarii. nu este briliant dar merge.
pulbere-de-stele pe 18 Decembrie 2013 14:33
Imi place foarte mult, chiar daca e si mult imaginar. De fapt, asta atrage, la un serial nu vreau sa vad numai fapte istorice, de aceea e un film artistic si nu unul documentar. Pentru ca are si fictiune in el.
nelloti pe 30 Septembrie 2013 14:49
Slabut si prea comercial. In plus nu exista informatii ca el ar fi avut legaturi cu femeile, dimpotriva. Iar un Leonardo cu parul scurt si geaca de piele...:))))
vladimir84 pe 19 Iulie 2013 18:50
Aventurierul!
Nu stiam ca Da Vinci putea face atat de multe lucruri, dar serialul este foarte reusit, iar efectele sunt impresionante. Captivant!