Păreri Coroana de foc

(1990)

Coroana de foc

cezarika21 pe 17 Iunie 2012 07:07
O legendă medievală românească
Acest film prezintă o legendă petrecută în Evul Mediu, imediat după descălecatul Țării Românești. Într-un sanctuar de origine dacică (aflat lângă Sfinxul din Bucegi), păzit de „Timp”, personaj metafizic, trei săbii înfipte în stâncă străjuiesc o coroană de aur adusă de la Sarmizegetusa, care îl așteaptă pe cavalerul care o merită. Săbiile sunt destinate exclusiv apărării ţării. Pentru a nu fărâmița statul, stăpânul unei cetăți fortificate cere uciderea unuia dintre cei doi fii gemeni pe care îi născuse regina. Povestea are asemănări cu „Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte”, dar şi cu legenda regelui Arthur şi a sabiei Excalibur.

Filmul are un scenariu interesant, o acţiune cu ritm şi suspans şi multă retorică patriotică. Trei actori (Vladimir Găitan, George Alexandru şi Virgil Flonda)… citeşte

Tudor Moldovan pe 19 Iulie 2008 22:50
muzica ii apartine lui Adrian Enescu, compozitorul care a compus pentru aproape toate filmele lui Nicolaescu din perioada 1980-1990 (cu exceptia filmului INTALNIREA, a carui muzica e semnata de Ennio Morricone). A.E. este un compozitor scump, motiv pentru care Sergiu mai nou lucreaza cu Petru Margineanu... pacat
matew10 pe 26 Martie 2012 15:06
O fictiune istorica unde dublul este elementul definitoriu. Remarcam o coloana sonora extraordinara ce invaluie aceasta epica interesanta cu tenta de basm. Un plus de originalitate in succesiunea evenimentelor, de asemenea prestatii actoricesti de exceptie a protagonistilor si o atmosfera traditionala, totul asezonat cu un fundal sonor deosebit.
marius pe 17 Iunie 2007 11:31
e unul dintre cele mai reusite filmuri romanesti
nemotoujours pe 19 decembrie 2021 01:21
filme
Virgil pe 11 Februarie 2008 10:34
Spui ca este unul din cele mai reusite filme romanesti, ale lui Sergiu Nicolaescu. Uita-te la filmul "Capcana Mercenarilor" si cred ca o sa-ti schimbi parerea. Atit actiunea cit si tema muzicala sunt super.
nemotoujours pe 13 septembrie 2011 11:35
CORECT!CAPCANA SI MERCENARII CONSIDER A FI CU ADEVARAT FILME DE AVENTURI DE EXCEPTIE.EXCELENTE DE LA CAP LA COADA!
ISACOVICI DANIEL pe 06 Martie 2008 23:21
este un film care ne reprezinta pe toti!!!!!!!!!in acest film ,am vazut ..sa le clasific pe rand!..<
balta67verde pe 28 Decembrie 2018 09:13
Un film istoric bun. Si totusi, il consider unul din filmele mai slabute ale lui Sergiu Nicolaescu.
nemotoujours pe 19 decembrie 2021 01:21
legenda,nu istoric
H4cK3RuL pe 20 Ianuarie 2016 12:24
Un film al lui Sergiu Nicolaescu care nu trebuie ratat, 10.
Iulidesprefilme pe 13 Iulie 2019 16:46
O ficțiune după o idee de Sergiu Nicolaescu (vezi genericul), cu abur de legendă, de inspirație istorică medievală, cu un subiect consistent, coerent și interpretare bună...
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 15:37
Un film istoric romanesc reusit ca majoritatea filmelor de gen..
nemotoujours pe 19 decembrie 2021 01:22
legenda
Ursan Virgil pe 10 Ianuarie 2008 15:47
Muzica este semnata de Adrian Enescu, la fel ca cea din filmul "MIRCEA". De fapt acest film este realizat dupa "MIRCEA": aproape aceleasi decoruri, costume, actori, etc.
Alin pe 15 Iunie 2007 22:40
tot muzica o caut si eu ;)..ne poate ajuta cineva?
Adrian Lakos pe 16 Aprilie 2004 02:32
Unul din cele mai bune filme ale lui Sergiu Nicolaescu. Sufera din pacate de problema inca prezenta a cinematografiei romanesti:bugetul. Putea fi mai bine realizat dpdv tehnic. Scenariul e captivant iar muzica il completeaza admirabil. Stie cineva cine semneaza tema muzicala a filmului?
adrianpana pe 11 Noiembrie 2012 08:42
cand o sa mai facem si noi filme de acest fel in Romania?
nemotoujours pe 16 Martie 2011 12:04
INTERESANT
ESTE UN IDIOT PE IMDB ROMAN-CARE CRITICA SI DENIGREAZA FILME ROMANESTI-COMPETENT SI PLIN DE EL,FIIND PRIMUL CARE COMENTEAZA SI MAI ALES FIIND ROMAN,SCADE DRASTIC NOTELE GENERALE,PRIVITORII LUNDU-L IN SERIOS.