Păreri Conan the Destroyer

(1984)

Conan Distrugătorul

cezarika21 pe 06 Decembrie 2013 09:19
Amestec ridicol de magie şi lupte simulate
În dorinţa de a-o reînvia pe iubita sa Valeria, luptătorul cimerian Conan acceptă o aventură în care trebuie să se confrunte cu demoni şi cu vrăjitori cu puteri malefice. Acest film este un sequel de slabă calitate a lui "Conan Barbarul", în care aventurile lui Conan sunt relatate neverosimil, efectele speciale sunt foarte slabe, iar acţiunea e un amestec ridicol de magie şi lupte simulate. Replicile sunt proaste, interpretările mediocre, iar unele personaje de-a dreptul groteşti. Filmul e recomandabil numai fanilor înrăiţi ai filmelor de aventuri.

Trebuia să fie realizată şi o a treia parte intitulată "Conan Cuceritorul", dar Arnold a hotărât să se orienteze către alt gen de roluri care i-ar fi pus mai bine în valoare calităţile interpretative.

lonelywoolfie pe 12 mai 2020 18:28
Cezarika draga, asa parea in 2013 cand ai emanat acest minunat comentariu, ca de obicei de altfel, dar in 1984 eram vrajiti si satisfacuti chiar si de acele efecte speciale mediocre, replici slabe si personaje grotesti... Asa ca fiecare film cu criticii de pe vremea lui... No ofense !
Mihai2508 pe 21 Septembrie 2010 16:17
Un film de actiune foarte bun, imi placea la nebunie cand il dadea la tv, cat despre Arnold Schwarzenegger i se potriveste rolul de minune.
daniel_nepotelu pe 23 Decembrie 2015 23:06
super film
parerea mea este ca filme de acest gen nu se mai produc si nici nu se vor mai produce vreodata pacat in ziua de azi fff multe efecte speciale nu spun ca nu e bine dar nu au farmecul peliculei care se vede asa genul vechi mai slab imagine si sonor ceva original nu grafica computerizata efecte speciale filmul este fff bun pacat ca nu sunt mai multi regizori sa produca acest gen de filme
user-63b02ad8a0ee8 pe 18 Ianuarie 2023 20:19
Un film in stilul anilor "70-"80...cu musculoși, ciudați , prințese....un film cu lupte și aventuri....un film in care fiecare personaj arată astfel : jumătate exotic și jumătate actual exact ca in anul producerii filmului .....
Un film care îmi aduce aminte de picturile lui Boris Vallejo ....
Un film ...bun...

Dragos.87 pe 25 Septembrie 2022 18:41
Am tot ocolit seria asta filme cu Conan însă am rămas plăcut surprins de ceea ce am văzut..Mi-a plăcut aventura care reușește să îți mențină un interes destul de bun,chiar și decorul e reușit iar efectele de la acea vreme mi s-au părut bune..Lui Arnold i se potrivește bine ilura asta de erou înțelept,merită văzut în special de cei mici,cu siguranță îl vor adora..!
Stefan_Adrian_Iliescu pe 14 August 2017 23:19
Cam la același nivel cu primul, dar e foarte bun și el!
cosmin_kedii pe 07 Septembrie 2013 12:23
Acest al doilea episod este foarte diferit de primul , mult mai puțin negru , tragic , crud și violent , mai bogată în magie , în culori si fantezie
bogddyT pe 05 August 2011 23:51
frumos.merita
si conan the barbarian si the destroyer sunt 2 filme foarte bune care merita vazute.fata de kickboxer,rambo,karate kid ,etc,aceste filme au un scenariu mult mai ok,nu infrang adevarul in maniera in care o fac filmele sus amintite.totul este de bun gust,atmosfera e de asemenea natura incat ceea ce se intampla in film nu pare deplasat si nimic nu e suparator.le recomand.
Cristi Weed pe 12 Mai 2008 16:06
COnan again :) ! Arnold best in acest rol !
pssst pe 21 August 2003 14:14
o sa ziceti ca ia uite, o continuare, deci un film prost! pai nu! e un film bun!

povestea ramine relativ asemanatoare, mai putin dramatica, insa ce compenseaza este din nou distributia, care o contine si pe grace jones... tipa a aprut in filmul asta si a facut bine! da un plus de pitoresc si un suflu nou, ducind filmul mai departe.

daca spun film de aventuri, e prea putin... daca spun poveste fantastica este prea sec... daca spun film de actiune, este incomplet... ei bine, pe undeva pe acolo pe unde toate cele trei de mai sus se intilnesc, vom gasi si acest film:

MERITA vazut!

Gaby_Gabycool2011 pe 23 Decembrie 2011 19:01
Conan the Destroyer
Un film foarte bun,nu la fel de bun ca primul,dar merge.Efectele speciale au fost ca si la primul film,umpic mai slabe,caci sunt filme foarte vechi,dar filmul e foarte bun.
balta67verde pe 12 Februarie 2020 12:21
Cand l-am vazut prima oara, prin 1986-87, mi s-a parut ceva extraordinar. Acum nu mai am rabdare sa-l vizionez pana la capat.
mu_zz_i pe 16 Ianuarie 2007 17:32
Nu stiu cum e la altii dar mie imi place mai mult cand Arnold joaca in filme cu o actiune mai din prezent. El mi se pare durul zilelor noastre nu a celor de atunci. Oricum este mult peste fata de ce a fost in "Hercule".