Păreri Coborâm la prima

(2018)

Coborâm la prima

nineta pe 01 Noiembrie 2018 12:19
Recomand acest film oamenilor care cred că schimbarea vine din interior, din fiecare dintre noi. Tinerii care simt că un viitor mai bun incepe cu ei, sa meargă să vadă filmul. Toleranță, iubire, deschidere,incredere. Acesta este mesajul filmului, fara efecte speciale spectaculoase, fara exagerări dramatice. Un film care îndeamnă la reflecție asupra vieții. Recomand copiilor peste 12ani și vârstnicilor sa meargă să-l vadă, este un liant sufletesc între generații.
onutsa93 pe 6 ianuarie 2023 12:43
Si mie mi-a placut enorm! Am si plans la final... De ne-am deschide sufletele mai des, chiar si in metrou. Tot oameni suntem oriunde am fi.
alexandra_dumitrache95 pe 08 Noiembrie 2018 10:40
Slab pe naiba, nu va luati dupa altii care comentează aici. Filmul e pentru oameni sensibili care vor sa iasa cu inima plina de acolo. In plus, mai aratati-mi macar un film romanesc care sa se ridice la nivelul asta. Mai avem nevoie și de o gura de aer printre atatea filme despre comunism, incest, scene lungi in bucătărie, nuditate fara rost si tăceri extrem de lungi si penibile.
sorin86 pe 17 august 2020 22:55
Hai că-ți arăt eu, bă Alexandra Dandanache: După dealuri! ;)
user-5a36763a884dc pe 11 Noiembrie 2018 14:41
Un film foarte slab, nu se merita vazut, regret ca am fost sa vad acest film!!
mirodoni pe 13 Noiembrie 2018 19:04
„Coborâm la prima” - regia Tedy Necula

Uneori e bine să știi câte ceva despre film, înainte de a intra în sala de cinema, ca să nu ai surprize. Mă refer la cele neplăcute. Dar este important și ce știi, din aceleași motive, adică surprizele neplăcute.
Pentru faptul că mă aștept la orice de la filmul românesc, nu citesc nimic înainte, nu simt nevoia. Dar, în acest caz, fără să vreau, am auzit pomenindu-se despre catastrofa de la Clubul Colectiv.

La ce poți să te aștepți de la film dacă în sinopsis scrie: „Un metrou se blochează între stații în dimineața de după incendiul din clubul Colectiv”?

Nu trebuie să ai prea multă imaginație. În vagoanele de metrou sunt oameni cu problemele lor personale, cu micile drame pe care… citeşte

user-5c0007d59548c pe 29 Noiembrie 2018 17:48
Un film care trebuie vazut si mai ales simtit. Trebuie stiut ca este vorba despre un film inspirational si nicidecum unul de actiune, comedie sau sf. Un film care a trezit in mine o emotie inzecit mai mare decat multe alte filme consacrate si apreciate de publicul larg. Si cam asta astept de la un spectacol, sa-mi activeze acele simturi de care in mod uzual nu am parte. Trebuie vazut mai departe de scena filmului si inteles mesajul acestuia. Daca reusesti asta ai garantat 84 minute de emotie pura.
Felicitari Tedy si actorilor.
Recomand acest film.
Razvan

sorin86 pe 17 August 2020 23:06
Un mare rateu. Teatru TV
Te uiți puțin și vezi că e un film slab. Te mai uiți puțin și vezi și un moment mai bunicel. Și iar slab. Și iar bunicel. Până la discursul penibil și stupid al lui Cotimanis care trage o cabotineală de zile mari. Ceea ce trebuia să fie culmea, rațiunea filmului devine o mare chiflă.
Filmul e un rateu pentru că nu profită de un anume potențțial artistic. Acesta e stricat de unele interpretări foarte proaste (iubita mea, Mareș, e varză totală, Cociaș e penibilă cu accentul ei fals basarabean), de unele dialoguri cu cele mai leșinate clișee americane. Regisorul nu reușește să lege acest film, în ciuda unor faze bune. Viziunea copilului cu aparent autism (?) este cel mai bun moment al filmului.
Și, desigur, puțină propagandă homosexuală care e necesitatea la modă. Ar fi putut fi un film bun de văzut și pentru copii.
Concluzie: un… citeşte

VerbalKint94 pe 10 Februarie 2019 00:10
Nu mi-a placut deloc filmul. Este un film inspirational...si cred ca am spus tot.
user-59cbb98387369 pe 01 Noiembrie 2018 08:33
Foarte slab! Vreau să zic, foarte slab! În nota filmelor românești; plin de clișee penibile, replici ușoare și fără noimă. Regizorul adună tot ce a văzut că prinde în filmele de la Hollywood, plusează pe marginea tragediei din Colectiv, și adună totul în acest film, reieșind un mare ghiveci.
Shwartzi pe 27 Octombrie 2018 19:04
Am mai fost eu la un film fara sa stiu ca e romanesc si m-am plictisit de moarte. De atunci, intai se da drumul la trailer si cand auzi doar voci romanesti, de preferat sa cauti altul.
Crynick pe 29 octombrie 2018 16:46
esti prost,de aia
carbacsin pe 18 noiembrie 2018 09:32
Shwartzi esti atat de destept ca ma mir ca ai nimerit scaunul in cinematograf!
HermanPS pe 22 Noiembrie 2018 16:28
Mai bine nu urcați deloc
Un film care nu era necesar. Mesajul este destul de clar, însă putea fi exprimat într-un scurt metraj de un sfert de oră. Actorii joacă teatral (aici cu înțeles de „artificial”). Scene neverosimile, subiect și execuție facile.
user-5bd8b5fe671cc pe 30 Octombrie 2018 21:51
Un film care te face sa râzi, sa plângi, sa remarci preconceptiile, naivitatea, blândețea, bunătatea si răutatea laolaltă, sa te bucuri alături de actori si sa suferi alături de ei. Scene imprevizibile, empatie, durere și bucurie - separa si apropie lumile tuturor celor din metrou. Toate emoțiile de mai sus si nu numai intr-un cadru atât de mic. Valoarea umană este plusul acestui film. L-am urat si l-am iubit. Merita!
sorin86 pe 17 august 2020 22:56
Ce aiureli! :)
user-5bd213bebdd52 pe 31 Octombrie 2018 08:57
Nu recomand filmul celor ce cauta senzationalul si fantasticul din unele filme ce ne invadeaza cu brutalitate fiinta si induc idei nerealiste despre viata.
In schimb ,celor ce cauta farama de umamitate ce a mai ramas in noi le recomand cu incredere aceasta poveste !
Numai cei ce au trecut prin suferinta pot reda frumusetea vietii, asa cum se intampla in acest film.

blackmore pe 06 Decembrie 2019 13:08
Un film romanesc plictisitor , tangential cumva cu "tragedia " de la Colectiv
eduard_stratan pe 17 aprilie 2024 10:41
Cosmine,ce bine că te-au blocat pe acest site! Apoi în 2018 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul încă vreo 2 ani până te-au blocat din nou!
eduard_stratan pe 17 Aprilie 2024 10:44
Intr-un autobuz aglomerat de pe vremea lui Ceausescu, un tip se adreseaza: Domnisoara, va rog sa va tineti de bara de sus, ca bara de jos coboara la prima!
AdriAdrianna98 pe 01 Ianuarie 2023 17:29
Un film simplu, specific romanesc. Aduci mai multe tipologii de oameni in acelasi loc si-i asculti vorbind despre subiecte pe care le-ai auzi in orice loc public din Romania.
MariusCiprian87 pe 28 Mai 2021 16:41
Bun...altceva...un film bun, o altfel de idee regizoral românească însă nu este numai un film...e mai mult de atât
dragoshtefan pe 21 Mai 2021 20:35
vizionat pe netflix
Daca asta ar fi singura creatie artistica in care i-ai vedea pe acesti actori interpretand un rol, ai crede ca teatrul si cinematografia romaneasca nu au speranta si nici nu ai mai vrea sa vezi altceva.
Cu toate astea, sa ne amintim ca ce vedem e un debut regizoral. Sa apreciem ca a ajuns Tedy Necula sa ocupe un astfel de scaun, pe care, din pacate, nu-l umple cum trebuie, cum nu stie sa lucreze cu actorii.
Filmul se simte ca o reclama activia, in care intriga, constipatia, e un blocaj in tunel al unui metrou bucurestean. Se foloseste acest spatiu pentru a aduce vietile pasagerilor din intim in public, plus cu ajutorul unui copil fara abilitati sociale, probabil bolnav de autism.
Filmul incearca sa fie magulitor fata de o pletoare de roluri umane care, in viziunea scenaristului, ar fi in contradictoriu: homosexualul, criminalul, lautarul, preotul, studenti, etc, pe… citeşte

Horatiucrisan pe 20 Mai 2020 12:58
Un film supraapreciat de multi comentatori. Desi se dorește transmiterea unor idei de viata, filmul păcătuiește printr-o interpretare actoricească la fel de banală ca si subiectul abordat. Din pacate, în lipsa actorilor tineri sau mai putin tineri afirmați dupa anii 2000, actorii din generatia veche sau debutanții nu reusesc interpretări credibile la fel cum si întreaga situație imaginată în acel metrou este total neverosimilă. Se putea mult mai mult de la un film care abordează macar tangential tragedia de la Colectiv.
onutsa93 pe 06 Ianuarie 2023 12:48
Un film romanesc valoros
Da, nu este actiune. Nu e drama pe cat ai vrea tu. Nu e thriller sa te sperie.
E un film care iti arata povesti diferite, te emotioneaza, te misca, te face sa reflectezi. Daca nu vrei sa te emotioneze cineva, nu te uita la acest film!
Eu l-am vazut si mi-a placut, ba la final, am stors 2-3 lacrimi.
Ce frumos ar fi daca s-ar opri metroul mai des sa vorbim intre noi. E atata ura si indiferenta in metrou. Uneori te afecteaza si pleci acasa deprimat, alteori nici nu ii observi.

El_KaPpa pe 27 Mai 2020 22:14
4,5/10
Daca ar fi sa vorbesc strict de ceea ce am vazut pe ecran mi s-a parut unul dintre cele mai slabe filme romanesti facute vreodata. Ideea nu-i neaparat rea, dar executia este groaznica atat din cauza unor prestatii actoricesti total ratate cat si din cauza unor replici stupid de cliseice si banale. Inclusiv felul in care se leaga interactiunile dintre personaje este fortat si fals, culminand cu un deznodamant jenant.
Din fericire stiu cine este Tedy Necula, ii inteleg perfect motivatia de a oferi un film inspirational si motivul pentru care il leaga putin de o tragedie nationala, din punctul sau si al multora de vedere tragediile fiind momentele in care oamenii devin mai uniti si se transforma in... "oameni".

SYNDJ pe 02 Mai 2020 03:50
Chiar daca actiunea e statica si actorii nu joaca prea grozav, cu mici exceptii, mi-a placut mult. Un film impresionant si cu mesaj/e.
Smrs pe 30 Decembrie 2019 01:42
Emotionant
Nu imi dau seama daca intr-un soi de subiectivism si de apreciere peste masura pentru un film romanesc, ajung sa le supraevaluez, dar filmul de astazi ca si altele de pana acum, tot romanesti vazute in ultima perioada, a fost excelent. Incepe greu, cliseic cum spun ceilalti cinefili in comentarii, prezentand o zi banala din viata noastra de zi cu zi la metrou, la o data mai aparte - 30 octombrie 2015, Colectiv. Desi initial a fost prezentat ca un omagiu adus tragediei, filmul e mai mult de atat! Trecand usor prin subiect, cu niste replici ce tradeaza panica, frustrarea si condamnarea cu privire la cei din Colectiv sau din afara clubului, filmul prezinta o zi din viata noastra, a românului de rand. Cum ar fi daca intr-o zi s-ar opri metroul si toti cei din vagon ar trebui sa se cunoasca intre ei? La inceput sa ramanem prinsi in problemele noastre pt ca e doar e problema tehnica ce… citeşte
vasilescu_aurel pe 13 Decembrie 2019 01:18
pix
trist dar din pacate este adevarat ,o nota de 7 eu il recomand pentru vizionare doar pentru cei ce inteleg subiectul principal al povestii.
ancota pe 08 Ianuarie 2019 22:25
Un film emotionant
Am văzut astăzi Coborâm la prima și pot spune că mi-a plăcut. Un film emoționant, bine scris, bine filmat, bine regizat. (Bravo, Tedy!) Mare parte din actori și-au facut treaba cum trebuie. Personaje bine conturate, dialoguri bune. Ca ritm, însă, cred că se putea ceva mai alert, mai dinamic (știu că era destul de dificil dat fiind spațiul restrâns). Poate mai multă tensiune (o criza de isterie, un călător claustrofob) sau poate chiar și o mică încăierare ar fi adus un plus de dinamism. Mi-a plăcut viziunea copilului asupra lumii din jur (sau cel puțin așa am înțeles eu). Nu mi-a plăcut teoria facută de Cotimanis la final. Eu aș fi lăsat spectatorul să-și tragă singur concluziile. Deși... rolul său părea interesant: un personaj oarecum superior/ireal ce apare pe nesimțite în mijlocul unui conflict reușind să-l aplaneze, să-l demonteze, având… citeşte
avpvalentin pe 05 Noiembrie 2018 21:31
Curiozitate
Imi permit o nedumerire, intrucat m-am contrazis cu prietenii la iesirea de la film: mama copilului a furat portofelul barbatului care urma sa divorteze, dar la final i l-a inapoiat. Intrucat femeia nu pare totusi o hoata, barbatul nu este socat de gest, iar de-a lungul desfasurarii actiunii au fost cel putin 2-3 momente in care s-a simtit tensiune intre cei doi, e vreo posibilitate ca barbatul sa fie chiar tatal copilului care suferea de autism, rezultat dupa aventura a barbatului? Multumesc anticipat
mirodoni pe 12 noiembrie 2018 08:28
Valentine, ai imaginație, felicitări! Da, ar fi putut fi tatăl copilului, dar pentru aceasta mai trebuia ceva, cât de mărunt, care să încline balanța în această direcție. Nu-mi aduc aminte să fi fost așa ceva, iar dacă a fost, e vina realizatorlor că mi-a scăpat. Tensiunea dintre cele două personaje este justificată prin faptul că hoțul se afla foarte aproape de victimă. Femeia nu era, într-adevăr, o hoață, dar era disperată. Dacă e să mergem pe imagianație, ar fi trebuit ca acel copil să se apropie instinctiv de „tatăl său”, nu de pușcăriaș.
sorin86 pe 17 august 2020 23:11
Aici trebuie întrebată scenarista. E misterioasă treaba. Cadrul cu furtul nu arată o mânecă ca a asistentei, iar ex-pușcăriașul nu era șuț, ci bătăuș ocazional.
user-5a260c5bee854 pe 30 Octombrie 2018 18:45
Personaje amuzante interesant adunate intr-o poveste captivanta!
Rar vezi filme romanesti care sa te surprinda cand se termina, caci ai fi vrut sa continue.
Felicitari!

sabinapadurariu pe 28 Octombrie 2018 21:39
O idee simplă îmbrăcată frumos.
Recomand cu căldură!

cinecritic pe 28 Octombrie 2018 08:15
Opinie
Tedy adună în acest film un set de evenimente pe care le traim in mod constant in viata, sunt niste patternuri „orășenești”. Povestea lucrează cu privitorul încercând să schimbe într-un final toata acțiunea. RECOMAND!!!
sorin86 pe 17 august 2020 23:12
Te-a pus să-i faci reclamă? :)
user-5bd4abacd4ffb pe 27 Octombrie 2018 21:27
Recomand cu cea mai mare caldura! Avem tendinta de a nu le acorda incredere filmelor romanesti, insa in cazul asta nu vom fi dezamagiti! E o poveste simpla, despre oameni, stereotipuri si mentalitati, cu replici geniale si umor de calitate, iar actorii, dau valoare si aduc normalitatea in film! E un must see romanesc! Bravo echipei!
matmircea pe 25 Octombrie 2018 14:53
Eu zic întâi sa îl vezi și pe urma sa comentezi.
utzag pe 24 Octombrie 2018 21:45
parerea mea
Daca joaca Constantin (Bebe) Cotimanis, mie nu-mi place filmul. Atat am avut de spus!