Păreri Chocolat

(2000)

Ciocolată cu dragoste

Lani pe 17 Noiembrie 2010 19:26
PERFECTIUNE. Johnny Depp si ciocolata. mai trebuie ceva?
MiiI pe 5 iunie 2011 22:55
nimic :)
teban victor pe 26 Septembrie 2007 17:02
Ceva greu de gasit pe platourile din zilele noastre..un film.."sensibil" pt devoratori de "umor" finutz si aer frantzuzesc:)
Mellia pe 16 Aprilie 2011 22:42
Cred ca filmul vorbeste de fapt despre puterea si importanta micilor placeri in viata. Nu putem sa traim numai cu reguli, pentru reguli, scrise de altii, irosindu-ne o viata intreaga. Cred ca asta e scopul in viata fiecaruia, sau macar ar trebui sa fie, si este ecranizat excelent in "Chocolat" : in viata exista o singura pasiune care merita traita.
Sergiu.Lobont pe 15 Octombrie 2010 23:17
Un film cu un aer frantuzesc, cu un joc per ansamblu al actorilor foarte bun care te mai scoate din rutina filmelor "americane".
diana2000 pe 11 Iunie 2009 14:57
Un film plin de gingasie, delicatete si romantism. Inca din primele minute de captiveaza, iti bucura ochiul iar muzica iti induce o stare de bine si uite asa.... devi vrajit, savurezi fiecare gest, fieca rereplica si speri ca uneori viata poate fi o poveste numita Chocolat!

este un film bun, credeti-ma !

bogdan0125 pe 10 Aprilie 2010 23:15
Mi-a placut mult acest film. Are o poveste interesanta si niste actori care joaca chiar bine. Nu credeam ca o sa-l vad pe Johnny Depp sa joace intr-un rol secundar.
Margineanu Melania pe 24 Octombrie 2003 05:09
Este un film minunat.
cezarika21 pe 15 Octombrie 2014 06:56
Ispita de a gusta din fructul oprit
Acest film cu aspect de basm modern prezintă un eveniment bulversant în viața unei comunități rurale liniștit din Franța: deschiderea unei ciocolaterii într-un orăşel francez în plin post al Paştelui de către o femeie străină (Juliette Binoche), sosită acolo împreună cu fiica ei. Noutatea se confruntă cu tradiția, iar schimbarea pare să afecteze o zonă încremenită în timp, aducând prin intermediul aromei de ciocolată proaspătă tentația păcatului, dar și bucuria exuberantă de viață. Încetul cu încetul sunt descătușate pasiuni ascunse.

Pe parcursul celor două ore urmărim o alegorie fermecătoare despre modul în care sosirea Viannei Rocher schimbă viaţa locuitorilor, făcându-i să cedeze cu uşurinţă ispitei de a gusta din produsele aromate pe bază de ciocolată și strecurându-le în suflet pofta de viață. Ies în evidență… citeşte

andiebel pe 13 Iulie 2010 09:36
*********************************************************************************************
corigeb pe 26 Martie 2010 12:49
Nu mi s-a parut un film extraordinar, nici un film prost, nu un film la care sa te plictisesti insa nici un film care sa starneasca impresii puternice..nota 10(ca de obicei) pt Johnny Depp(care in afara de un bun actor mai este si atat de frumos si atragator..).
CRYSSA pe 09 Ianuarie 2011 21:58
Sus la favorite!
Mie imi plac comediile si povestile de demult, asadar acest film a trecut lejer in lista filmelor preferate. Am vrut sa vad daca s-a descarcat si nu am putut sa mai plec de la laptop pana nu l-am privit pe tot ::)) Captivant, nu gluma!
LavyBogdy pe 12 Ianuarie 2011 08:36
Ne este prezentata o perioada in care libertatea (pt majoritatea) este o utopie,unde indoctrinarea isi pune puternic amprenta,unde oamenii sunt credinciosi de frica lui Dumnezeu.Alfred Molina face un rol superb despre un "tiran" ipocrit prins intre cautarea mantuirii si dorinta de a-si asculta inima.Johnny este fara cuvinte,pe cat de talentat pe atat de sexy.Julliete este de amirat prin forta cu care incearca sa aduca fericire in viata oamenilor,prin compasiune fata de aceia ce sunt mai slabi.Un film ce merita vazut!
lorenne pe 15 ianuarie 2011 19:04
exact.
pssst pe 24 Octombrie 2003 11:34
intr-adevar un film fantastic si la propriu si la figurat: un casting de excpetie, o muzica frumoasa si o poveste alegorica si foarte potrivita vremurilor noastre, care se disting printr-o lipsa de acuta de principii de care putem sa ne agatam pentru a nu cadea in prapastia lipsei de umanitate...

n-as indrani sa spun ca este o comedie... are si accente comice, da, dar incendiul d epe vas sau intrarea violarea de domiciliu nu mi se par DELOC amuzante.

JD ne demonstreaza din nou ca este cameleonic, iar JB ca poate (inca) sistine un rol de femei frumoasa din toate punctele de vedere. iar scenele cu ei doi curg la fel de natural ca Amazonul al ora amiezei...

AliceT pe 29 ianuarie 2011 23:08
Daaa, cameleonic e cuvantul perfect pentru a-l descrie pe JD.Bravo
MNarcis pe 25 Februarie 2012 20:37
Mai rar asa filme!
Un film superb la care absolut toti actorii au jucat exceptional. Un film artistic foarte frumos, relaxant si linistitor cu un scenariu destul de simplu dar foarte ''patrunzator'' in suflet.......este un film care merita vizionat cu siguranta si daca v-ati hotarat sa vizionati acest film, va recomand sa aveti si o ciocolata la indemana pt ca dupa sfarsitul vizionari sigur veti avea pofta ''de ceva dulce''!
alex.andra pe 22 Ianuarie 2012 16:38
Este un filme delicios:D daca nu ai cel putin o ciocolata langa tine nu ai cum sa-i rezisti.
someonedan pe 30 Martie 2011 12:51
Probabil rolul vietii pentru JULIETTE BINOCHE. E drept ca face un rol fabulor si in Trois Couleurs, insa aparitia in Chocolat este desavarsita.... Un film ce merita vazut !
margott pe 26 Noiembrie 2012 23:50
Lasse Hallstrom se pricepe de minune sa-ti sensibilizeze sufletul, are un stil unic de a te introduce in poveste. E adevarat ca are actori unul si unul, dar povestea e atat de fermecatoare, mai ales la inceput cand faci cunostinta cu personajele, rand pe rand, si cand se dovedesc a fi unul mai interesant decat altul. Poate datorita mesajului pe care-l transmite, l-as recomanda mai ales pentru sarbatori, cand oamenii au mai multa inclinare spre bunavointa, spre sentimente de compasiune. Un film despre puterea transformarii, a credintei, a iubirii.
Elesyne pe 10 Iulie 2011 14:43
Sublim!
Intr-adevar, merita vazut! O poveste despre curaj, putere interioara, perseverenta, corectitudine, dragoste adevara, pasiune, implicare. Prestatia actorilor impecabila. Un film extraordinar!
AliceT pe 29 Ianuarie 2011 23:06
Hmmmmm...uitasem cat de "apetisant" profesional e Johnny Depp.
Nu e un film iesit din comun, dar e dragut.Un 8 i-as da cu siguranta.

DenisaMHoo pe 12 Septembrie 2010 17:01
Filmul e o adevarata ispita. Te seduce vizual, auditiv, daca nu si olfactiv. E un film care abunda in secvente plinde de bunatate, de toleranta si intelegere, dar pana la urma filmul asta vrea sa transmita si filmul. Sincer, ma cam dezgusta aceasta prea multa bunatate, dar trecand cu vederea filmul are o morala buna de urmat.

Totul incepe cu faimosul "a fost odata", incipit ce parca ar vrea sa ne afunde in lumea povestilor, o poveste in care ciocolata si dragostea fac casa buna impreuna. Micul orasel francez Lansquenet pare sa fie uitat de timp si ingropat in traditie. Nimic nu pare mai important ca mentinerea acelei "tranquillite", dar se pare ca in curand aceasta va fi turmentata de "vantul nordic" odata cu sosirea strainei Vianne si a fetitei ei, Anouk. Se pare ca acum in aparent linistitul orasel se vor da lupte grele pt mentinerea asa numitei "paci spirituale"… citeşte

psihologu pe 18 August 2010 13:46
de vazut...
Juliet Binoche este foarte reusita pentru a intruchipa tipicul femeii de acest gen,iar Johnny Deep e ...ca mereu, senzational.Mesajul filmului este unul frumos, nu trebuie sa tinem cont atat de mult de parerea lumii despre noi ci doar sa ne traim viata, sa nu ne lasam influentati de unul si de altul si de ce crede el/ea despre noi...si sa nu devenim prea obsedati de un lucru incat sa nu mai vedem si celelalte lucruri care chiar conteaza in viata noastra cum ar fi dragostea, prietenia.....si , of course, chocolat .....care ne poate indulci viata un pic...:)
Si sa indraznim sa fim diferiti fata de ceilalti no matter what..
Recomand filmul tuturor, sigur o sa va placa ..Vizionare placuta !

Alisa pe 22 Aprilie 2008 17:28
Mie comica mi se pare infranarea primarului de la alimente considerate in afara postului si locul unde ajunge el in final. :D

De asemenea mi pare interesanta alaturarea dintre el si Vianne, care desi afirmase ca nu crede in Dumnezeu prin faptele ei si prin ceea ce reuseste sa faca pentru oamenii de acolo i se dovedeste superioara sufleteste.

JD e doar de decor :P dar un decor dragut!:D Oricum el era obisnuit sa joaca rolul oprimatului asa ca i-a iesit f.bine ! :)

cosmin_kedii pe 12 Ianuarie 2013 17:34
Judy Dench din nou, dovedește ca ea este una dintre cele mai bune actrite din jur. Lena Olin a fost minunata, de asemenea un frumos film
lavvw pe 27 Martie 2021 12:06
un film superb...despre pasiune, dragoste si ciocolata...si dorinta de a ajuta pe ceilalti. merita vazut
Salbaticul pe 25 August 2020 19:40
50 caractere,50 caractere,50 caractere,50 caractere=6.
Carcotas pe 18 Iulie 2020 15:26
Un film frumos in care Juliette Binoche este perfecta,ca de obicei.Nu doresc sa enervez doamnele" post climax " dar inca virgine sau persoanele gay dar J Deep, cu fata lui de maniac sexual ,este facut pentru "Piratii din Caraibe"
forever_young_ pe 14 Mai 2020 16:23
FOARTE BUN !
Un film remarcabil cu o Juliette Binoche perfecta pentru rol ! DE VAZUT !!
MariusCiprian87 pe 19 Ianuarie 2020 20:14
2 ore de bun gust, ușor digerabile, fără prea multe briz-brizuri, un Johnny Deep în zilele lui bune, un scenariu relaxant cu momente bunicele ! De văzut, în special pt nostalgici :)!
loly_lory pe 10 Martie 2018 00:32
Un film relaxant de weekend dar in schimb mult mai slab decat cartea.
adiks25 pe 08 Ianuarie 2018 15:14
DA, un film plăcut
un film uşor, relaxant, romantic, cu un umor fin, de bun gust.
Ticul pe 08 Iulie 2017 20:54
Inimioară, inimioară! Inimioară! Inimioară! Inimioară, inimioară, inimioară, de plăcere și de drag!
balta67verde pe 01 Decembrie 2016 09:43
Un film frumos ! O comedie romantica, traditional europeana. Astfel de film ar fi imposibil de facut dincolo de ocean deoarece nu contine explozii, urmariri cu masini, muschi si mitraliere grele.
andra_stan pe 19 Mai 2015 09:33
pot spune despre acest film ca este "delicios" fara sa exagerez cu ceva
AdriAdrianna98 pe 13 Ianuarie 2014 16:16
Frumos !
Un film frumos, o atmosfera placuta, primitoare, putina competetie si ura care se opreste cu timpul lasand loc linistii. Si-n plus, multa multa ciocolata. Un film pe gustul femeilor. n-am ce zice. :))
iulian94 pe 13 Noiembrie 2013 14:38
Filmul este incantator , jocul actorilor este foarte bun , mi-a placut la nebunie.
Merita vazut.

CatalinaN pe 02 Iunie 2013 18:30
Un film placut pentru o duminica ploiasa ce mi-a lasat o stare de bine si o pofta nebuna de ciocolata.
Iulidesprefilme pe 07 Martie 2013 20:25
O poveste...dulce, dulce...dar nu siropoasă, ci romantică şi agreabilă...
MikkaelWolfganger pe 21 Ianuarie 2013 20:43
Simpaticut film, adresat in special publicului feminin.Recunosc ca am cam fost fortat sa ma uit la acest film, dar cred ca a meritat cele 2 ore din viata.
Ella_v pe 22 Octombrie 2012 22:47
Un film excelent, pentru toata familia.

P.S. Nu va uitati la film flamanzi :)

lili22 pe 04 Octombrie 2012 20:17
Un film bun
Totdeauna cind o vad pe aceasta actrita ma intreb de ce primeste roluri atit de neconvingatoare.O prind mai bine personajele negative.
pst35 pe 01 Octombrie 2012 01:54
Mi-a placut "Ciocolata" :), micile placeri dau sens si culoare vietii....
denismeraru pe 12 Septembrie 2012 11:48
Un film incantator si frumos ca un vis al unei nopti de primavara, cu doi actori de nota 10
MrHolmes pe 03 Iulie 2012 21:24
placut
Foarte frumos filmul, cu totii avem cate ceva de invatat, sa nu ne limitam la obiceiurile mostenite, sa dam o sansa...dulcelui :D
catasmile17 pe 04 Mai 2012 00:03
Un film foarte delicios :)
Mi-a placut foarte mult interpretarea actorilor. Au facut o treaba excelenta. Va recomand sa-l vedeti.

lorenne pe 15 Ianuarie 2011 19:10
Un film linistitor, diferit si care ti ofera o noua perspectiva si te face sa reflectezi dincolo de aspectul cinematografic ,in plus rolul lui Johnny Depp te fascineaza prin profunzime si diferenta dintre acesta si rolurile sale obisnuite.
Iamsaved pe 17 August 2010 20:10
Johnny Depp
Dragut filmul,cand m-am uitat la el mi-a facut o pofta,vai de mine si nici nu aveam ciocolata:D In orice caz johnny depp a fost grozav,ca intodeauna iar povestea a fost asa ca de basm,da nu pot sa spun ca m-a deranjat.
cetateanu pe 14 August 2010 10:54
un film care nu trebuie scapat l-am vazut de cel putin 5 ori un scenariu bun bine realizat actori mari
iuliasabina pe 09 Aprilie 2010 18:51
Un film suprb, care merita vazut, o femeie care invinge prejudcatile unei lumi in care regulile sunt cele care controleaza viata si unde sentimentele sunt lasate la o parte. Si mai ales este foarte frumoasa ideea cu magia ciocolatei si cu *puterile ei.
colinx pe 27 Aprilie 2007 15:57
este acest regizor lasse hallstrom care imi aminteste si in acest film si in 'casanova' de placerea degustarii fructului oprit.
filmul iti ofera placerea de a descoperii universul ciocolatei si te imbie sa mananci o ciocolata facuta parca pentru tine, una cu 'personalitate'.
sa nu uitam ca juliette binoche este minunata in acest film, iar johnny depp e parca chiar el insusi in acest film.

Mariannaa pe 12 August 2014 00:44
Acest film mi s-a parut destul de ok pana la sfarsit cand a venit pimarul si a avut acea "slabiciune" stupida. Atunci am realizat ca filmul a cam scartait. Mi-a placut mult de Johnny Depp.