Păreri Chirița în Iași

(1987)

Chirița în Iași

cezarika21 pe 27 Iunie 2015 17:14
Moravuri feudale
Apărute la mijlocul secolului al XIX-lea din dorința de a emancipare culturală a românilor, comediile de moravuri ale lui Vasile Alecsandri au o valoare mai mult documentară decât una intrinsecă. Putem să râdem astăzi de pretențiile de femeie cultă a Chiriței sau de viclenia și lipsa de cultură a consortului ei, Bârzoi, dar aceasta nu ridică valoarea artistică a acestor creații literare.

Vorbind exclusiv de ”Chirița la Iași”, apreciez calitatea scenariului scris de Draga Olteanu-Matei care a preluat idei și moravuri din ”Sandu Napoilă ultra-retrogradul", ”Clevetici ultra-demagogul" și ”Ieșii în carnaval”, precum și muzica orientală ce a adaptat partiturile lui Alexandru Flechtenmacher.

Transpunerea farsei şi vodevilului în film este o acţiune complicată care necesită un talent deosebit, de aceea puţine adaptări… citeşte

balta67verde pe 25 Octombrie 2016 17:57
Continuare la fel de buna ca si primul film "Cucoana Chirita" . Actori excelenti. Foarte distractive sunt incercarile lui Tapalaga de a-l invata franceza pe Jean Constantin.
nicos pe 08 August 2010 22:45
cum vad filmul? eu n-am descoperit inca. abia mi-am facut cont aici :-??