Păreri Chéri

Curtezana

victor_neo75 pe 26 Iulie 2009 12:56
Merita vazut pentru Michelle Pheiffer, Kathy Bates si costumele somptuase !!!
Un film scurt (sub 1 h si 30 min), dar plin de parfum de epoca si costume retro cu un subiect scandalos de la insusi regizorul 'Legaturilor Primejdioase' (1988) - Stephen Frears.

Il recomand oricui vrea o poveste aparte si un subiect tratat cu destul umor cat sa nu fie trist si anost precum a fost filmul 'Coco Chanel' (2009) cu Audrey Tatou.

cara_401 pe 08 Iulie 2009 11:54
daca e asa cum zici KATHY BATES siMICHELLE PFEIFFER sunt ca intodeauna in top
trebuie sa iti spun ca nu am mai intrat de mult pe aici si crede-ma ca acum imi pare rau.cred ca trebuie neaparat de vazut pt ca ai in distributie doua mari MARI stele care prin rolurile pe care le-au avut pana acum in cinematografie sunt inegalabile.
bonbons pe 01 Septembrie 2009 22:10
trebuie sa spun ca filmul mi-a lasat un gust amar,dar Michelle isi face bine treaba si recunosc arata superb la cei 52 de ani ai sai....sper pe viitor sa vad filme mai frumose cu Michelle decat acest "Cheri"
Kittieh pe 05 Octombrie 2009 11:21
cel mai bun film
cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata, oficial e filmul meu preferat. M-a atras de cand a aparut prima data pe cinemagia si acum ca l-am vazut pot sa spun ca MERITA sa il vezi. :D Ar fii fost si mai bine daca tinea mai mult dar e bine si asa...de Rupert Friend nu mai zic =P~ un actor mai bun nici ca puteau sa gaseasca.
Nota 10+ de la mine

Rihanna pe 23 Septembrie 2009 22:29
Nu-i cine ştie ce.Profesionist lucrat,dar cam atât.S-o vrut ceva încercări de originalitate,dar nu le-a prea reuşit.Interpretările sun bunicele,dar sunt momente de falsitate crasă,o parte fiind şi vina scenaristului,care a făcut un scenariu destul de liniar şi de previzibil,şi nici regia nu l-a ajutat cu mult.Oricum,ceva e de capu' lui.
NoxLamia pe 06 Aprilie 2010 21:41
Este o poveste de dragoste foarte frumoasa,frumos adaptata dupa romanul lui Colette.
Milla pe 24 Mai 2010 21:19
La Belle Epoque prezentat într-o manieră atât de boemă... îmi place până și titlul :)
ira pe 04 Ianuarie 2010 14:25
Nu mi-a venit sa cred cat a putut fi de reusit acest film... atat de boem...mi-ar fi placut sa traiesc si eu in perioada La Belle Epoque si sa am si corpul lui M. Pfeiffer :P.
lavinea pe 18 Octombrie 2009 22:18
e fainut, insa ma asteptam la un final mai calumea...
Lili1982 pe 25 August 2009 17:13
De evitat...
Inca ma intreb cum de a acceptat Michelle Pfeiffer sa joace in filmul asta ! E singurul film vazut anul acesta la care m-am plictisit teribil... Tot asteptam sa se intample ceva palpitant, dar totul a fost extrem de previzibil iar povestea de dragoste a lasat de dorit ! Protagonistii s-au indragostit prea repede in film, iar relatia de 6 ani a fost dezvoltata in doar cateva minute. Un alt punct in minus e pentru final... am vazut si alte filme cu sfarsit abrupt....dar acesta le-a depasit pe toate. Parca a fost ca o piesa de teatru, iar actorii creau impresia ca erau la repetitii si inca nu gasisera gesturile potrivite pentru a exprima exact sentimentele traite de catre personajele interpretate. Pe scurt, un film pe care il voi uita destul de repede...
CRYSSA pe 25 noiembrie 2009 15:20
sincer, de mult nu am mai vazut un film bun cu Michelle Pfeiffer
ioanaa_ioana pe 25 Septembrie 2022 22:39
Filmul are un scenariu extrem de simplu si banal compensat de magia creata de Michelle ca sa putem face abstractie si la spatiul restrans de filmare si la nonfotogenia celui cu "ochi de peste ". :))
Este adaptarea unui roman a scriitoarei franceze Colette si are si o continuare " Sfarsitul lui Cheri".
Nota 9.

lili22 pe 26 Ianuarie 2022 11:44
Daca am compara filmul cu proza scriitoarei Colette , ultima iese in avantaj.Are si filmul niste calitati.
Iulidesprefilme pe 29 Aprilie 2013 20:00
Michelle Pfeiffer, un simbol al senzualităţii în multe filme, a reușit și în acest film să impresioneze...
mebubu2007 pe 28 Martie 2013 01:14
per total e un film destul de bun desi au fost si momente in care ma plictiseam teribil :)
gabriela3 pe 16 Septembrie 2012 11:31
e un film bun pentru o seara linistita de toamna,dar ca sa fie un film super reusit cred ca trebuiau sa exploreze mai mult istoria curtezanelor de la sfarsitul secolului 19-e o epoca foarte frumoasa,despre care inca nu s-a scris(sau filmat)destul.
rchante2001 pe 06 Iunie 2010 17:22
Desi nu ma consider o persoana romantica imi place totusi sa vad un final fericit macar in filme. Viata este destul de "reala". Nu este nevoie sa mi se evidentieze asta si intr-un film.
De aceea, si numai de aceea, filmul a pierdut in ochii mei. Pt. ca dealtfel filmul este bun. Interpretarea este ireprosabila, subiectul interesant iar decorurile sunt pe masura.

denisa75 pe 26 Octombrie 2012 23:55
un film superb
cinefilii vor aprecia acest film care este un film absolut superb, dar poate cam greu de inteles si apreciat de iubitorii filmelor de actiune.farmecul acestui film consta tocmai in acest final nefericit,ar fi fost un film banal daca ei ar fi ramas impreuna.
Ammelie pe 04 Octombrie 2010 17:09
Chéri (2009)
In afara de o imagine frumoasa a peliculei, cateva costume faine si de revederea lui Michelle Pfeiffer, nu am ramas cu altceva din acest film. Povestea e simpla si previzibila, interpretarea mediocra si ritmul actiunii treneaza pe tot parcursul filmului. Pentru o dupa-amiaza monotona se potriveste, dar dincolo de aceasta nu va rezista.
5.5/10

Alinasweet pe 24 Februarie 2010 16:45
marfa
mia placut filmul la nebunie dar asa cum a spus si lavinea ma asteptam la un final mai fericit precum Lea de Lonval sa ramana impreuna cu Cheri..:D:X:X:X:...filmul este foarte romantic si in acelasi timp este si un pic de drama...:D
izzie pe 22 Ianuarie 2010 11:23
Michelle
Michelle arata superb pt varsta ei..in rest filmul e destul de lipsit de actiune
White.Lily pe 04 Ianuarie 2010 21:45
Personal, mi se s-a parul unul dintre cele mai slabe filme ale lui Michelle Pfeiffer.
In afara de faptul ca Michelle a aratat senzational... a fost un film monoton si prafuit.

sweet_pinky pe 18 Noiembrie 2009 21:25
SLAB PTR MICHELLE PFEIFFER
se putea mult mai bine subiectul in sine e ok,dar restul nu a iesit