Păreri Charlie Wilson's War

(2007)

Războiul lui Charlie

psihologu pe 18 August 2010 10:21
Recunosc ca m-a surprins placut. Din punct de vedere actoricesc, producţia lui Mike Nichols e jucată impecabil. Tom Hanks e bun ca de obicei, însă rolul cel mare îl are Philip Seymour Hoffmam, a cărui polivalenţă continuă să mă surprindă de la film la film. Charlie Wilson's War e un film simpatic ca subiect şi abordare, însă singurul motiv pentru care l-aş vedea a doua oară ar fi jocul savuros al personajelor principale.Merita vazut
silv_xd_tweety pe 8 octombrie 2010 00:25
intradevar, bun comentariu
psihologu pe 8 octombrie 2010 19:19
multumesc...
razvan6122003 pe 11 August 2009 18:57
razvan
eu am vazut filmul si mi-a placut.cel care se semneaza nu conteaza are mare dreptate sa se semneze asa.john jos palaria asta eu un film deosebit pentru oameni inteligenti
john pe 09 Februarie 2008 21:44
Am urmarit recent filmu si m-a impresionat placut. Ce e drept, m-am uitat la el mai mult datorita faptului ca in el joaca 3 MARI actori, si din cauza asta am crezut ca o sa iasa ceva artificial, dar m-a captivat cu totul scenariul, mai ales fiind unul inspirat din viata reala. Filmul pune intr-o lumina noua, pentru publicul neavizat, situatia din orientul mijlociu, prezentand cateva motive ce au dus la intamplarile nefericite din zilele de azi de acolo. Film de 5 stele..no comment about that..insa ceea ce mi-a placut cel mai mult la acest film a fost prezentarea scenica ireprosabila si cred, foarte realista a actorilor, ce reusesc sa-i dea si un pic de savoare de comedie, unele replici facandu-ma sa ma tin cu mana de burta. GREAT FILM...merita un oscar.. macar Philip Hoffman, daca nu a fost sa fie toti 3 nominalizati.
nu conteaza pe 29 Decembrie 2008 22:07
l-am vazut la cinema si pe la jumatatea filmului au plecat vreo 6 oamnei, si inca 2 cu 10 min inainte sa se termine. E cel mai plictisitor film pe care l-am vazut! Este un film despre care pot sa zic ca am dat banii degeaba.
klute pe 03 Decembrie 2011 14:39
Filmul e neașteptat (pentru mine) de bun. Are nerv, are ritm și, deși eram cît se poate de neîncrezător la început (mai ales din cauza subiectului - which is such a turn-off), povestea scrisă de Sorkin și regizată de Nichols a reușit să-mi topească rezerva și să mă poarte cu ea "la vale". Totuși, centrul de greutate al filmului este dat de interpretările actoricești, care sînt formidabile: Tom Hanks excelent, Julia Roberts pe-aproape, dar mai ales și mai ales Philip Seymour Hoffman, pe care l-am descoperit odată cu Magnolia, al lui Paul Thomas Anderson, și care, de atunci, nu m-a dezamăgit absolut niciodată. Aici e de-a dreptul genial în rolul agentului CIA cu origini grecești. Filmul are un sincer bravo din partea mea inclusiv pentru costume și make-up. Singurul lucru care m-a trezit din aburii beției estetice și care mi-a adus aminte de motivele pentru… citeşte
Pitbull pe 13 Decembrie 2010 11:37
Slalom printre valori
Slalom printre valori - Charlie Wilson's War
A început bine: impresionat de ororile ocupaţiei sovietice în Afganistan, congresmanul Charlie Wilson, mare sforar pe Capitol Hill, nu s-a lăsat până n-a obţinut nişte sume fabuloase pentru finanţarea rezistenţei, ceea ce a dus la retragerea finală a ruşilor.

A urmat un dezastru: după ce Reagan şi Gorby pupat Piaţa Endependenţi, mujahedinii au fost lăsaţi de izbelişte şi, ca să n-o mai lungim, de la Rambo III s-a ajuns la W.T.C. (tot ca să n-o lungim, nu vom insista aici asupra acelui secret al lui Polichinelle privitor la adevăraţii iniţiatori ai gheşeftului din 9/11; ajunge doar să spunem că pionii afgani au fost tot timpul mutaţi pe tablă după cum le venea la socoteală ba Mossadului, ba C.I.A., ba amândurora).

Dar cum roata morii se-nvârteşte, iar a venit rândul binelui:… citeşte

Ghemot pe 14 Ianuarie 2014 22:22
Un film destul de bun, bazat pe o poveste reala, avandu-l protagonist pe Tom Hanks!
xerses pe 11 August 2011 22:29
Subiectul a fost interesant tinand cont ca a avut la baza evenimente reale....
andystarx pe 23 Decembrie 2017 13:49
Cred ca este unul din cele mai slabe filme biografice pe care le-am vazut vreodata ! Este pur si simplu anost,o vorbararie incontinuu,chair si prezenta lui Tom Hanks,in opinia mea nu a reusit sa aduca sare si piper acestui film !
Beastmaster pe 03 Aprilie 2013 13:08
minciunele americanesti cu mult zahar
Nimic de zis de actori, ca de obicei isi fac treaba corect, dar fiind prea scumpi nu au mai ramas bani pentru efecte speciale. In scenele de lupta de pilda elicopterele rusesti trag in mujahedini pulverizindu-i si lasind iarba verde in locul lor si curata. Am jucat jocuri pe PC mai realiste...In rest doar minciuni si spalari de creier in cel mai pur stil american...Monstrii sint zugraviti drept ingeri in timp ce eroii sint mizgaliti cu noroi...
serban_ionescu pe 19 februarie 2018 01:40
HAIDA-DE, NUMAI BOLSEVICII SUNT CEI CARE MINT CUM RESPIRA, categorie de nostalgici din care faci parte si tu, BABUTA OCHELARISTA !
Smrs pe 18 Mai 2020 19:10
Un film foarte reușit, istoria unui război dus din birou, bazat pe fapte reale. Un rol iarăși foarte bun al lui Hanks, multe femei mișto care vor onora viciile congresmanului și un moment istoric - prima înfrângere a Armatei Roșii a Rusiei comuniste, de către Afghanistanul susținut de SUA. Văzând aceste episoade, conectând și cu războiul americano-afgan de peste câțiva ani, după ce îi ajutase „pe interes”, mă duce cu gândul că lumea nu poate scăpa fără o înfruntare între cei doi titani: Sua vs Rusia. Probabil că intenția există, însă ezitarea persistă nu din milă sau frică, ci din faptul că odată pornit nu mai poate da nimeni înapoi..
lavara_laiarna pe 25 Decembrie 2018 07:51
Calitatea actorilor din filmele cu tentă politică este motivul pentru care mai merită atenție și câte o nominalizare. .uneori.
blacksea_rider pe 24 Septembrie 2018 22:05
Casting
Distributia : Shaun Toub ministru israelian ?!? How about Egyptian....
pisicuta1 pe 02 Iulie 2012 21:57
e
un film f bun merita vazut ,jocul actorilor de exceptie!
desi e un film politic mai greu de digerat dar merita vazut!

Kable pe 25 Iunie 2010 13:28
E incredibil cum acest om (betiv) a reusit sa schimbe lumea . A fost singurul om care s-a interesat de situatia Afghanistanului alaturi de Joanne Herring (Julia Roberts) si Gust Avrakotos (Philip Seymour Hoffman)
turtles pe 18 Iunie 2010 19:17
tom hanks, julia roberts dar si p.s. hoffman- ingredientele necesare pentru un film de oscar;
cosmin_kedii pe 13 Martie 2012 10:31
Războiul lui Charlie Wilson este o marfa rara la Hollywood în aceste zile Tom Hanks si Julia Roberts sunt întotdeauna o echipa castigatoare si o placere sa ma uit
Războiul lui Charlie Wilson este un film foarte interesant.Filmul este un document-dramă a acţiunilor politice al Statelor Unite din Afganistan în timpul invaziei sovietice din această ţară

mtraianc pe 15 Decembrie 2011 01:41
NOTA 5/10
sa spun sincer a fost la inceput ca-m plictisitor , pe la sfirsit mai prinde ceva viata
elmedico pe 18 Octombrie 2010 22:19
Pacat de scenariu ca este prea slabut pt asemenea actori!
moraru mirela pe 25 Ianuarie 2008 16:52
sigur o sa-l vad daca e cu julia roberts
Mosor Vlad pe 22 Decembrie 2007 01:23
Filmu asta il vad doar pentru Tom Hanks un actor de prima mana.
GBooya pe 13 septembrie 2010 04:27
Dupa filmul asta o sa ramai cu un Philip Seymour Hoffman urias.