Păreri Changeling

(2008)

Provocarea

Theo1989 pe 11 Aprilie 2009 13:45
Un film exceptional, merita intradevar toate laudele. Angelina jolie face un rol superb, iar povestea este una emotionanta.
FlorinMovieFreak pe 31 martie 2011 01:16
subscriu
dirtydiana pe 04 Noiembrie 2009 03:00
ador filmele dupa caz real. acesta este chiar reusit! desi nu-mi place Angelina, consider ca acest rol i s-a potrivit.
donpedro pe 31 ianuarie 2010 15:30
Da nici eu nu o simpatizez pe Angelina dar sincer chiar si-a jucat foarte bine rolul cu toate ca acea pereche de buze nu aveau ce cauta intr-un asemenea context totusi!
sebyelton pe 6 iulie 2011 19:17
Andrety baietii nu comentau ca ar avea niste buze naspa, ba din contra, cercetatorii considera ca Angelina are forma si proportionalitatea fetei si buzelor perfecta... Ei doar vor sa spuna ca de obicei astfel de filme nu prea o caracterizeaza pe ea, si cu toate astea a facut un film excelent!
rory_cris pe 21 Februarie 2009 22:31
5 STELE, 10 OSCAR marita....Cel mai bun film care l-am vazut in ultimii ani! Nu inteleg cum de nu a fost nominalizat la Oscar pentru cel mai bun film....Cutremurator! Terifianta poveste....Nu-mi revin din soc...Un film socant si...CELEBRU!
Felicitari Angelinei care s-a intrecut pe sine....I-as da Oscar-ul pentru interpretare, fara sa clipesc!

Awp3Lory pe 5 septembrie 2010 14:12
ho ca mori!!!! trebe` sa bagi adrenalina in tine ca esti pe duca!;)) terfiant de inspaimantator :)))esti sub nivelu` marii:))
blacktriads pe 5 octombrie 2012 17:35
@ sebyelton Hoo maa . Tu realizezi ca vorbesti despre 2 perioade diferite de timp ? 1930 si 2012 , o diferenta de 82 de ani. Fa calcule si analizeaza situatia.
MARIAN pe 19 Ianuarie 2009 22:22
SUPER FILM MERITA CU PRISOSINTA PREMIUL OSCAR ANGELINA JOLIE
Dia pe 09 Februarie 2009 00:46
Un film profund, care te tine cu "sufletul la gura". Cred ca pentru acest rol Angelina ar fi meritat oscarul. Merita vazut!!
octavinspector pe 28 Martie 2010 01:36
cea mai buna drama din ultimi ani!!
Ma intreb cum de nu a luat cel putin un oscar???
In orice caz drame precum "Changeling" putine am vazut!!

BudauBogdan pe 28 Iulie 2010 21:03
Clint Eastwood...un MARE actor si un MARE regizor...fara indoiala
NaTyLuTz pe 22 Aprilie 2010 11:55
Un alt film superb marca Clint Eastwood, o poveste senzationala si captivanta inspirata din fapte reale si o Angelina Jolie care mi-a placut mai mult decat intr-o mie de roluri gen Lara Croft. Pentru mine este un film ce isi merita toate nominalizarile la oscar si un film de top 10 /2008. Il recomand cu toata increderea si ii dau un meritat 10+
monica-andreea pe 01 Mai 2010 09:58
un film care te surprinde placut, o poveste unica, adevarata, o Angelina Jolie la inaltime si o regie marca Clint Eastwood. Se merita cele 2 ore si 20 de minute petrecute cu ochii atintiti la ecran si cateodata in lacrimi, cu sufletul la gura.
imi pare rau ca nu au luat niciun oscar ,mai ales Angelina ,care imi place pe zi ce trece mai mult.

Turi pe 14 Iunie 2010 17:18
Filmele inspirate din realitate sunt tentante pentru mine. Actiunea se petrece in 1928 insa coruptia din sistemul public si politic este vesnic actuala. Filme cu disparitii de copii, am vazut multe, insa acesta l-am trait intens si am ramas ca si eroina cu speranta ca acest copil va aparea. Angelina Jolie face un rol de senzatie. Pentru cei care nu o plac, as recomanda acest film, sa le schimbe sentimentele. Mult talent si multa frumusete!
razpam pe 25 Martie 2010 01:13
este un film exceptional am ramas placut surprins dupa ce am vazut filmul daca vreti sa cedeti un film de exceptie nu ezitati filmul este de oscar clar
Dragosh02 pe 03 Februarie 2009 16:33
Superb! Un film traumatizant, care(dupa parerea mea)prezinta cruda realitate,a justitiei corupte. Filmul cred k merita,cel putin,mai multe nominalizari la oscar(comparandu-l cu Slumdog Millionaire ).Iar cu rolul asta,Angelina,parca si-a mai spalat din pacatele pe care le-a facut cu filme precum Wanted.Este un film ce merita vazut !
Mehedinteanu Ana Maria pe 05 Februarie 2009 22:50
Foarte realist si dramatic film,il am din pacate nu l-am vazut dar astept sa am o stare mai ''speciala'' sa zic asa pt a-l urmari si spun asta deoarece din ce am citit aici la pagina criticului care a comentat la adresa filmului,este un film traumatizant de captivant care iti aduce oarecum aminte de conditia umana in timpuri de criza(ma refer criza la orice nivel,in special ''sufleteasca'').
Angelina Jolie desi trebuie sa recunosc nu este una din preferatele mele(poate ca am urmarit-o doar in filme de actiune,sa fie asta cauza?cine stie?:) )face un rol extraordinar,deci are 5 stelute din partea mea si merita Oscar-ul pt prestatia din film,trebuie sa recunosc faptul k principalul meu motiv pt care m-a atras filmul prima oara a fost JOHN MALKOVICH,care pe langa faptul ca este actorul meu preferat si un model de originalitate si versatilitate atat pe scena cat si in viata privata,dar… citeşte

fzcsm pe 11 Mai 2009 22:38
Film extraordinar!!!
Un film super.O drama adevarata din care au foarte mullt de invatat copiii si parintii.Un film extraordinar.Merita toate stelele.
andyy26 pe 06 Februarie 2009 23:46
Un film exceptional!O redare foarte buna a vremurilor respective si o poveste cutremuratoare, mai ales ca e vb de o povste adevarata
expert_Mh pe 09 Ianuarie 2011 06:59
Inca un film foarte bun pe care l-am vazut doar datorita notelor si parerilor de pe acest site. Multumesc cinemagia multumesc useri(doar pt cei care dau nota DUPA ce au vazut filmul) :)
Ghemot pe 21 Iunie 2012 23:06
Capodoperă.....................................................................................................
maximelialina pe 10 Aprilie 2010 01:06
absolut genial , superb : CAPODOPERA
un film absolut superb , ce mi-a captat atentia din primele pana in ultimile minute , desi chiar nu ma asteptam , mai ales cand am vazut ca dureaza 2h si 20min am spus ca ma voi super plictisi , insa m-am inselat amarnic. Un film ca acesta rar... deci este absolut genial ! Bravo , eu as putea spune ca este o CAPODOPERA , fara indoiala ! este cel mai bun film din cate am vazut .. si am vazut suficiente...
razvan pe 22 Ianuarie 2009 00:13
Inca de la aparitia trailer-ului era de asteptat a fi un film bun. Mie mi-a placut faptul ca actiunea s-a desfasurat pe mai multe planuri, fara a se rezuma doar la schimbarea prin care trece mama copilului disparut. Nu este de neglijat nici redarea fidela a societatii din acea vreme sau prestatia Angelinei Jolie. Recomand tuturor acest film!
C_999 pe 10 Iunie 2009 11:57
atmosfera vremurilor de atunci e bine redata si povestea e ok dar la final am avut o nelamurire . Deci 3 au evadat si s_au despartit iar fimul spune ca ma-sa il cauta in continuare pe copil insa nu ne arata reaudierea copilului complice la kilareala cu privire la evadare si cum i-a prins pe ceilalti 2 sa-i alea-alea .
FunnyX pe 13 Ianuarie 2015 02:56
Capodopera!
Un film de exceptie! E drept si ca eu sunt un mare fan al filmelor cu actiunea petrecuta in acea perioada....Cit ce putine drepturi aveau oamenii atunci si cit de rasfatati suntem azi la acest capitol! Clint Eastwood - esti mare dom'le!
Alezuza pe 22 mai 2016 23:18
Alte recomandari de filme din acea perioada?
FunnyX pe 24 mai 2016 00:28
Ai vazut "Midnight in Paris" (2011)?
Madalina.andra92 pe 04 Martie 2014 22:37
unde pune mana Clint Eastwood,capodopera iese! mi a placut interpretarea Angelinei cu toate ca nu's fana a filmelor ei!
nicki212 pe 03 Iunie 2012 16:31
Un film destul de bun,dar pe alocuri plictisitor dar un film reusit
tonymaestrul pe 22 Mai 2012 19:18
Acest film ne arata cat de nedreapta e viata si cat de neajutorat esti in fata statutului daca nu ai sustinere. Un film foarte frumos si foarte bun care ne arata la ce sacrificii este dispusa o mama.
mosu332 pe 11 Decembrie 2011 17:16
Teribil ....
Teribil de cutremurator, unu din putinele filme care au reusit sa ma atinga; nu stiu ce este mai incredibil: faptul ca e vorba de copii, sau ca e un caz real. Angelina si-a jucat rolu ei aicea: puternica dar emotiva, incapatanata dar cu speranta ... ce mai un rol de milioane. Poate ca nu a fost nominalizat la premi mari pentru ca americani nu sunt destul de emancipati sa isi vada propile drame, greseli si prefera sa se uita la un "film de duminica" decat la o drama tulburatoare.
Sergiu.Lobont pe 05 Septembrie 2010 01:48
Un film care, dupa parerea mea, prezinta niste elemente ale cinematografiei germane ceea ce este de apreciat, insa are niste scapari pe care nu le voi mentiona de dragul celor care nu au vazut inca filmul. Angelina Jolie demonstreaza o maturitate deplina care tinde sa dea este nas tutror criticilor cum ca nu ar fi o actrita talentata.
mtraianc pe 01 August 2010 10:38
un film ce merita vazut
un film ce merita vazut ,, o intamplare adevarata ,, ANGELINA interpreteaza rolul foarte bine ,,
lumaxya pe 16 Iulie 2010 17:25
Capodoperă!!!!!!!!!!!
Dragostea unei mame nu are limite. Angelina nu a incetat sa isi caute fiul. A luptat pentru dreptate . Orice mama ar lupta pentru copilul ei. Merita vazut. Angelina nu inceteaza sa ma uimeasca.:)
Schooner pe 13 Iulie 2010 08:03
Realizare cinematografica de exceptie
Angelina Jolie a demostrat ca se poate adapta f.bine si la alta categorie de roluri. Interpretarea personajului Christine Collins este desavarsita. In sustinerea derularii actiunii acestui film subliniez si prezenta valoroasa a lui John Malkovikh. Este un film care merita sa fie vazut.
kingdogg69 pe 12 Iulie 2010 00:52
Emotionant
Un film din care avem cu adevarat ceva de invatat. Un film care desi descrie o situatie de la inceputul secolului 19 se potriveste perfect cu situatia noastra actuala. Actorii au jucat excelent iar totul e atat de bine gandit incat nu poti banuii de la inceput ce se intampla, ca la alte filme. Faptul ca filmul se termina tragic accentueaza faptul ca vrea sa reflecte realitatea. E cutremurator cand te gandesti ca lucruri din astea chiar se intampla si noi nici nu banuim. Profund.
Milla pe 28 Mai 2010 21:25
M-a impresionat acest film, într-adevăr Angelina Jolie este o actriță talentată.
alice_bluice pe 08 Mai 2010 19:58
super
Mi-a placut foarte mult ,interesanta povestea,si regizorul foarte inspirat in alegerea actritei din rolul principal.Super film nota 10.
blabla pe 01 Aprilie 2010 22:30
supeeer
mie mi'a placut foarte foarteee mult filmul...m'a lasat pe ganduri... copii dispar din ce in ce mai mult,iar filmul asta arata o realitate pe care nu toti o vad,,
ei bine, eu consider ca filmul acesta merita nota 10!

deeasunshine pe 11 Februarie 2010 16:34
*********
i loved it! so real! goog acting! all the characters!!!
irinook pe 31 Ianuarie 2010 18:40
Un film deosebit. Poate ca mi-as fi dorit ca in final mama sa-si gaseasca baietelul. Insa... totul ne conduce catre a nu ne pierde niciodata... speranta. Clint Eastwood nu dezamageste niciodata, atat ca ne trebuie rabdare pentru a descoperi capodopera din urma fiecarui minut de film.
simo.bb pe 10 Decembrie 2009 15:35
Fara cuvinte.......................................
claudiu-daniel-lugoj pe 24 Aprilie 2009 16:01
claudiu-daniel lugoj
un film superb dar si foarte emotionant.Cea ce e mai trist e ca in Rominia se fac aceste greseli si acum cea ce in america sa intimplat in 1928 cind copii sunt confundat in spitale cu alti copi.Oameni nusi primesc copii lor ci ai altor parinti din pacate asta se intimpla la noi si acum cea ce la alti sa intimplat de mult si stau si ma gindesc oare am inaintat sau stam pe loc eu cred ca stam pe loc din e superba are un rol fantastic pe care la jucat foarte bine.si un regizor pe masura .pacateppppppppppacate.anjelinjjjjjjjjjjjolie
Tyson_Kyd pe 15 August 2012 02:59
Un film incredibil, chiar foarte bun, dar la un moment dat incep sa te plictiseasca vorbariile lor care dupa mine dureaza prea mult .
bornStubborn pe 09 Iunie 2011 21:23
Trebuie vazut cu un dubstep peste , mestecand o inghetata batandu-ti nevasta. :))))))))))))))))
viktor27oct pe 05 Decembrie 2010 12:38
Trebuie sa ne asumam responsabilitatea unei greseli odata ce am descoperit ca am facut o greseala...si sa nu incercam sa punem greseala pe umarul altcuiva, astfel nu reusim decat sa intarziem rezolvarea acesteia
pe 5 decembrie 2010 14:34
Piratu pe 23 Iulie 2010 00:50
O realizare cinematografica jos palaria unde Angelina Jolie joaca rolul unei mame indurerate.Sa nu uitam ca la regia filmului a carmuit insusi Clint Eastwood.
Jane.X pe 12 August 2009 13:20
Eu am vazut filmul noaptea... pe la 1-2 cand am fost la mare cu ai mei. Desi mai am ceva pana sa am eu copii, nu pot sa zic cat de stresata am ramas avand in casa cu mine copii de 2 si 4 ani.
La unele scene am plans - iar eu nu fac asta prea des, mi se pare prosteste sa plangi la un film. Chiar daca este doar un film, este inspirat din fapte reale. Iar felul in care mureau copii aia era cumplit.
Consider filmul unul dintre cele mai bune filme ale Angelinei Jolie. Aici reiese intr-adevar talentul actoricesc... ca in rest are roluri numai de bond girl.

veronica210 pe 12 august 2009 20:22
Exact la acelasi ora l-am vazut si eu ..aceeasi parere o am si eu ! O Drama foarte buna .
Mesphito pe 14 August 2009 01:06
Intradevar . Un film ce merita vazut .Il recomand cu incredere ;)
Andrei_Filmagica pe 12 Mai 2022 11:57
Changeling
O poveste tulburătoare despre dispariția unui copil din secolul al XX-lea și incercarea mamei sale de a lupta cu sistemul putred pentru a-l aduce înapoi. Captivant și terifiant pentru cine se pune în pielea personajului principal interpretat de Angelina Jolie,incercarea ei de a demostra că poliția i-a adus alt băiat și nu pe fiul ei se transformă într-un act de neebunie, de nerecunosștere intenționată a lui ci chipurile de sustragere de la responsabilitatea ei de mamă.
Nu dau spoiler, dar filmul elucidează doar parțial misterul

user-5a6ce2ae224a0 pe 04 Iunie 2020 21:10
Un film de exceptie. Poveste. Suspans. Emotii. Trairi. Bucurii, tristeti, merita vazut. Felicitari! 10!
Caktus pe 09 Martie 2020 01:19
Un film excelent inspirat dupa caz real marca Clint Eastwood cu Angelina Jolie in rolul principal. La final am stat cu sufletul la gura. In ciuda faptului ca este mai bun decat multe filme pe care le-am votat cu 9, sincer nu este de 10. Dar totusi pe mine m-a convins.
9/10 film exceptional

Smrs pe 09 Februarie 2019 04:07
O drama impresionanta..
Intr-adevar, un film foarte reusit care aduce multe controverse in discutie. Daca chiar a fost poveste reala, wow..ce mama.. Dar pe langa drama mamei, fie si contextul anilor 1928 cand era totul mai gri, nu pot sa trec cu vederea coruptia imensa ce se afla in statele americane in oraselele mici, unde politia si primarul, uneori in cardasie cu infractorii, creau o atmosfera de teroare. Alaturi de acestia se alatura o alta institutie care ar fi trebuit sa fie de incredere - medicina. Coruptia romaneasca sau ce mai auzim astazi prin alte zone sunt pistoale cu apa.Atitudinea politiei era mai mult decat complice criminalului, doar din comoditatea de a nu se complica cu cazuri grele. Apoi, faptul ca exista dezaxati din astia ca in film, ma face sa regret ca s a scos totusi pedeapsa cu moartea, oricat s-ar fi marit cea cu anii de puscarie. Dar de cand cu corectitudinea asta politica si cu… citeşte
stricted pe 03 Februarie 2019 18:07
Un film exceptional!
Christine Collins isi va petrece intreaga viata in cautarea fiului disparut. Desi nu il va regasi niciodata, lupta sa impotriva unui sistem corupt si orb la adevaratele probleme ale omului de rand ii va da satisfactia ca macar o batalie a fost castigata.
carmen_angelus_romila pe 30 Septembrie 2018 11:44
Adorabila actrita Angelina Jolie intr-o misterioasa drama inspirata dintr-o poveste adevarata al unei disparitii neelucidate si in care, doar dragostea de mama poate duce o lupta neegala cu infamia autoritatilor locale.
lavara_laiarna pe 08 August 2018 09:02
Pe principiul că Speranța moare ultima..un film bun cu o poveste urâtă.
Go1 2 3 4