Păreri Cent mille dollars au soleil

(1964)

100.000 de dolari la soare

cezarika21 pe 19 Iulie 2018 08:30
Urmărire prin deșert
Angajat al unei companii de transport din Sahara, șoferul Rocco (Jean-Paul Belmondo) fură un camion încărcat cu marfă de contrabandă. Pe urmele lui pornește Marec (Lino Ventura), trimis de patron, iar cursa nebună se întinde pe o distanță de 2.000 km către sud, unde încărcătura trebuia livrată unui client misterios.

Tot filmul conține o urmărire de camioane prin deșerturile nisipoase ale Saharei, care se termină într-un mod complet nepotrivit. Nu-mi pot imagina care a fost cauza succesului comercial al acestui film destul de banal, în fond, și nici de ce a fost nominalizat pentru primirea prestigiosului Palme d'Or. „Cent mille dollars au soleil” nu e nici pe departe unul dintre cele mai bune filme nici al lui Jean-Paul Belmondo și nici al lui Lino Ventura, iar acțiunea nu trezește un interes prea mare, fiind în mare parte previzibilă. Nu poți… citeşte

cosmin742000 pe 25 Aprilie 2017 11:57
O comedie de actiune frantuzeasca foarte buna cu o distributie de exceptie
eduard_stratan pe 9 august 2021 15:01
Cosmine ce bine ca te-au blocat pe acest site! Apoi în 2018 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul înca vreo 2 ani pâna te-au blocat din nou!
Robert.Chetan pe 25 Iulie 2018 01:09
Nimic interesant
Filmul nu are nimic care sa te "miste" in vreun fel anume.L-am vazut recent pe tvr2 si nu imi propun sa il mai revad prea curand.Sufera cumplit de "previzibil".Cu toate astea nu pot spune ca este un film slab,daca ma intrebati pe mine prezenta celor doi mari actori ii asigura un oarecare succes in special in randul fanilor acestora.Deci un film probabil din care o sa ramaneti doar cu numele asta nazuros,dar a carei desfasurare a actiuni e posibil sa o uitati.Poate doar carisma lui Belmondo sa il mai "tina" un pic.
blacksea_rider pe 30 Decembrie 2016 01:29
Lipsa din distributie
Andréa Parisy-Pepa,Anne Marie Coffinet-Angèle si Bernard Blier in rolul Mitch.Ar fi fost un film f.bun daca ar fi avut un alt final(previzibil de altfel).