Păreri Ce que le jour doit à la nuit

(2012)

Ceea ce ziua datorează nopții

l.u.v pe 27 Mai 2017 20:10
Slabutz ca un manechin..
Un film care parea interesant, dar care pacatuieste prin:
-lungimea nefireasca, sunt foarte multe scene si dialoguri umflate, doar ca sa foloseasca de umplutura.
-flacaiashul care joaca rolul principal, care este orice in afara de actor, probabil vreun manechin, baiat al cuiva cu bani, ratacit pe platoul de filmare. Absolut tot filmul, fie ca erau scene mai haslii sau tragice, baietzelul a avut aceeasi privire tampa si joc penibil.
-scenariul modest, practic ne arata aceeasi gasca care toata ziua se distreaza, fac plaje si umbla prin baruri.
In incheiere, cine se mai ia dupa notele primite sa pateasca ca mine, sa piarda aproape trei ceasuri asteptand sa se intampla ceva!

Vreti un film de dragoste adevarat, cam in aceeasi factura? Uitati-va la Palm Trees In The Snow!

user-6015c2e3ca91c pe 30 Ianuarie 2021 22:54
Demential filmul l-am văzut în urma cu 2 ani...si acuma îl an întipărit în minte...
"Omul care lasa sa-i șcape dragostea vieții lui va ajunge sigur cu regretele sale si toată suspiciunile lumi,nu poate sa-i aducă alinarea sufletului"

Est pe 26 Decembrie 2020 14:47
Alina Rosca, unde l-ati văzut? Aș vrea să il văd și eu. Mulţumesc.
AlinaRosca pe 25 Decembrie 2020 18:25
emotionant
Fabulos!Intrece cu mult, mare parte din filmele premiate cu Oscar.A trecut circa o ora de cand am terminat de vizionat filmul si nu-mi revin!Te pune pe ganduri.Melodia din final este superba!!!
andyy pe 18 Mai 2020 02:28
Unul dinitre acele filme pe care nu le poti uita vreodata.
scortisoara9 pe 20 Aprilie 2020 00:34
Am citit și cartea. E mișto să vezi personajele transpuse în imaginile din film.
Te pune puțin pe gânduri ...

liana10 pe 15 Martie 2020 00:17
,,Omul care lasă să-i scape dragostea vieţii sale, va ajunge singur cu regretele sale şi toate suspinele lumii nu-i vor aduce alinare sufletului...” ( Yasmina Khadra aka Muhammad Moulessehoul este autorul romanului, Ceea ce ziua datorează nopţii, care stă la baza acestui film).
Personajul feminin, Emilie, învaţă să cânte de mică la pian Gretchen am spinnrade-Margareta la roata de tors de Schubert, aranjament pentru pian de Liszt. Bucata face parte din opera Faust de Goethe, unde în afară de seducția voluptuoasă a maleficului, regăsim prezența unui moment-cheie, a unui moment care aprinde tensiunea romanului: pactul faustic. Iar destinul celor doi tineri îndrăgostiţi se schimbă la 360 de grade. Nimic nu se obține ușor în viață și literatura nu uită să ne învețe asta cu fiecare ocazie, drept urmare personajul va avea de suportat niște consecințe.… citeşte

Tomax pe 26 Decembrie 2018 19:37
Deosebit
Pana la lacrimi de bun :D merita vazut de oricine... imi vine mereu sa il revad cand il gasesc in liste
ashling92 pe 23 Decembrie 2014 13:09
E filmul meu preferat! Actorii sunt tineri si fresh, povestea deosebita, iar peisajele te indeamna la visare! Cu siguranta, mai multa lume ar trebui sa stie acest film!
lili22 pe 26 Septembrie 2013 15:01
realizare mediocra, tine aproape trei ore.
o poveste de dragoste desfasurata intr-un oras sclipitor de curat, cu personaje impecabil imbracate care nu fac toata ziua mare lucru, doar se indragostesc foarte tare si nu iese nimic bun din asta.
Nu l-as vedea inca odata nici platita.

cosmin742000 pe 23 Septembrie 2013 11:19
O drama care are pe fundal o poveste romantica , o dragoste di copilarie , un film necomercial., foarte lung , espre ocupatia franceza in Algeria , apoi independenta Algeriei. Problema colonialismului e mereu aceeasi , nimeni nu a cerut puterilor coloniale sa colonizeze , dar si cand pleaca din tarile respective , dupa ce le-a civilizat , trebuie sa se astepte la un val de imigranti din fostele colonii, in cautare de lucru , deoarece singuri nu prea sunt capabili
bornfree pe 11 Septembrie 2015 22:56
e trist si prea alambicat, insa mi a placut atmosfera de colonie franceza din anii 40 surprinzator de ok facuta, dar atat .. la un moment dat te ia si rasul nene, la cat de melodramatic e facut scenariul ala :)
carmen_angelus_romila pe 22 Iunie 2019 15:32
Filmul, demn de o apreciere mai mult decat favorabila si binemeritata, ne prezinta o poveste impresionanta, petrecuta in circumstantele tulburi ale anilor '30,in care, sacrificiul si dragostea absoluta, reuseste sa treaca peste obstacole malefice, mentale si idiologce.
florin82florin82 pe 09 Ianuarie 2017 17:57
Descrierea filmului intr-un singur cuvant este MIRIFIC !
aleblissful_alexandra pe 16 August 2016 21:42
Superb!
Printre cele mai frumoase filme vazute, cu siguranta merita vizionat, este o capodopera!!!
olivert1310 pe 04 Martie 2016 17:49
Printre cele mai bune filme de dragoste drame!
Daca la sfarsit cand a primit scrisoarea de la ea, i-ar fi scris ca stia de ce nu a putut fi cu ea si ca cu toate astea tot l-ar fi iubit, cred ca era o drama de nota 20, oricum o poveste originala!
sclipiri_de_stele pe 10 Noiembrie 2014 01:57
Minunat
„Dacă vrei să faci din viaţa ta o verigă a eternităţii şi să rămâi lucid până în toiul delirului, iubeşte…Iubeşte cu toate puterile tale, iubeşte ca şi cum n-ai şti nimic altceva să faci, iubeşte într-atât încât să-i faci geloşi pe prinţese şi pe zei…pentru că în dragoste toată urâţenia îşi descoperă frumuseţea.”

Yasmina Khadra – „Ceea ce ziua datorează nopţii”

Iata inca un citat superb din carte. Minunat film, minunate personaje, minunati actori si foarte potriviti. Un film prea putin cunoscut dar extraordinar de frumos! Mi-a incantat sufletul!

Jonns pe 27 Mai 2014 13:52
e un film extraordinar ,bine jucat!,emotionant!..................................
pisicuta1 pe 08 Mai 2014 12:38
da un film minunat pacat ca nu este rmarit de multa lume
o poveste emotionanta

vlado_ pe 07 Martie 2014 10:15
Cititi cartea !
Imediat dupa ce am terminat de citit cartea am urmarit filmul. Probabil ca cei care nu au citit cartea au dat note mari filmului. Insa filmul este un rezumat al unui rezumat al cartii scrise de Mohammed Moulessehoul (sub pseudonimul Yasmina Khadra) . Sunt sarite multe chestii, iar starile sentimentale, perioada razboiului, a copilariei si prietenia baietilor sunt toate tratate superficial. Intr-adevar, si asa filmul are 2 1/2 ore. Ma asteptam oricum la mai mult...
mihaela_82 pe 06 Ianuarie 2014 21:15
Superb!
Doar ce am terminat de vizionat acest film magnific si sunt prea impresionata pentru a putea scrie ceva. I-am acordat, in gand, vreo 10 Oscar-uri.
liviu_matei pe 04 Noiembrie 2013 07:14
nu stiu cind voi mai vedea un film in care sa ma regasesc
cosmin_kedii pe 01 Noiembrie 2013 09:31
unul dintre cele mai bune filme franceze bazat pe romanul de Yasmina Khadra
cristina_stanciu_bodnar pe 18 Februarie 2014 21:24
SUPERB! Recomand acest film impresionant. O poveste de dragoste neimplinita pe timpul ocupatiei franceze in Algeria. Muzica este geniala iar imaginile superbe.
kasmyn pe 01 Septembrie 2013 23:37
un film despre dragoste si onoare!!
uN FILM FOARTE BUN DESPRE DRAGOSTE SI ONOARE IN VICISITUDINILE VIETII!!
michaela_11 pe 06 Septembrie 2013 20:30
de vazut
este un film exceptional, despre onoare, iubire, prietenie. merita vazut, fara rezerve. este printre cele mai bune filme pe care le-am vazut.
jujug pe 01 Septembrie 2013 23:17
superbe! envie de vivre tel amour..envie de visiter Algerie...
elena.beatrice pe 29 Iulie 2014 19:52
'' Celui qui passe à côté de la plus belle histoire de sa vie n'aura que l'âge de ses regrets et tous les soupirs du monde ne sauraient bercer son âme...''
kenya pe 23 Septembrie 2013 18:24
Ce poveste de dragoste!Pe fundalul luptei de independenta a Algeriei,Jonas nu poate sa-si traiasca iubirea din cauza orgoliului....
Actori superbi,peisaje uimitoare,o drama delicata...totul invaluit de o muzica divina.

Nika pe 07 Februarie 2015 16:53
Un film lung care nu m-a plictisit deloc, ba din contra, trecut de miezul noptii, dupa aproape 3 ore m-a determinat sa privesc chiar si subtitrele ..poate din cauza finalului amar sau a soundtrackului superb...O drama romantica, emotionanta cu peisaje si actori frumosi, care cu certitudine nu trebuie ratata !!
danielM14 pe 15 Ianuarie 2015 20:31
Absolut superb
Este un film fantastic, il recomand oricui este satul de cliseele hollywood-iene. Personaje foarte frumoase, un decor si o atmosfera care te introduc in poveste; magnific!
mishu88 pe 24 August 2014 20:50
Absolut superb!
Un film cusut cu ață trecută prin sângele inimii frânte! Acompaniat de o coloană sonoră superbă, filmul prezintă o parte din istoria Algeriei, dar parcă mintea nu e atentă la ce se întâmplă în jur, ci se concentrează doar la Younes și Emilie. E un film prea frumos, e unul dintre acelea la care asculți melodia de final zeci și zeci de ori.
dido pe 09 Septembrie 2013 17:23
Un arab si o frantuzoaica...
O poveste de dragoste,dramatica si sfasietoare,precum si o fresca a vietii din Algeria anilor '30,aflata sub ocupatie franceza,totul se impleteste frumos intr-un film superb,inedit si mai ales realizat foarte frumos...ca o intamplare pe care ti-o povesteste cineva,cu durere in suflet,cu admiratie si cu credinta..Recomand filmul,este minunat si dureros in acelasi timp!
adrian0891 pe 02 Septembrie 2013 22:41
Emotionant
Un film necomercial, poate de aceea nu a fost de multa lume vizionat, dar un film foarte bun daca te-ai saturat de rzboaie intergalactice, conspiratii, animatii etc
clauditza03 pe 19 August 2013 20:58
Frumos film, recomand, la fel si cartea dupa care a fost facut:X
Alexys01 pe 28 Iulie 2014 23:25
L-am vazut la ora de franceza. Genial filmul. Actorii,povestea,totul a fost minunat. M-a lasat fara cuvinte. Nota 10!!
Get0dac pe 03 Octombrie 2013 16:21
Un foarte bun film de dragoste ....si nu numai. Un film despre istoria relativ recenta a Algeriei, despre onoare, puterea cuvantului dat, despre prietenie, despre deciziile ce iti schimba viata si regretele din pacate tardive. Il recomand, ca pe un film de mare calitate, asa cum cinematografia franceza ne-a obisnuit. Inchei, chiar cu epilogul filmului, deoarece mi-a placut enorm....
„Omul care lasă să-i scape dragostea vieții sale, va ajunge singur cu regretele sale și toate suspinele lumii nu-i pot aduce alinare sufletului...”

pst35 pe 30 August 2013 22:18
Un film magnific, pacat ca nu a fost vizionat de prea multa lume...nu are nici comentarii, nici macar nota pe cinemagia, totul este minunat de la poveste, personaje...muzica este fenomenala....NU MERITA RATAT!!!
pst35 pe 20 septembrie 2013 20:53
http://www.youtube.com/watch?v=bh2fz_W8MRU http://www.youtube.com/watch?v=ae0KPHmMj48 Doua soundtrack-uri minunate din acest film...