Păreri Cast Away

(2000)

Naufragiatul

claudiu-daniel-lugoj pe 14 Iulie 2009 18:26
claudiu-daniel lugoj
e unul din filmele cele mai bune pentru mine e o capodopera a cinematografiei.
doar_eu_stiu pe 9 decembrie 2009 19:37
exact ;)
AsterX pe 28 ianuarie 2018 15:47
Da, insa e plin de incarcatura emotionala...prietene!
Sergiu.Lobont pe 16 Februarie 2011 20:28
Ce te faci cand cel ce conecteaza lumea devine izolat de ea?
Tom Hanks este unul dintre putinii actori care pot tine in picioare un film printr-un dialog cu o minge de volei. Apare in 75% din film ceea ce face ca filmul sa se identifice cu personajul lui Tom Hanks. Personajul lui, un inginer a carui program e la fel de exact ca un ceas elvetian se vede naufragiat pe o insula fara ceasuri, fara obiective si alte elemente ale civilizatiei. Momentul in care isi da seama ca ceasul primit cadou de la Kelly nu mai functioneaza este esential in film pentru ca marcheaza sfarsitul lui ca inginer si incipitul lui ca supravietuitor pe o insula pustie. Pentru el cei patru ani petrecuti pe insula l-au rupt de realitate si l-au scos din cotidianele lumii civilizate. Speranta care il tine in viata pe parcursul celor patru ani, si anume dorul de Kelly, e spulberata odata cu reintoarcerea lui in societate cand afla ca de fapt a pierdut-o.

Ca si stil… citeşte

ValiG pe 1 august 2011 05:48
minge de volei
Mr.Halloween pe 20 septembrie 2015 21:25
@ValiG =)))
cezarika21 pe 02 Mai 2016 19:51
Singurătatea omului în fața încercărilor vieții și găsirea resurselor pentru a supraviețui
Reluând subiectul romanului clasic „Robinson Crusoe”, filmul „Cast Away” prezintă un caz modern de supraviețuire pe o insulă pustie a unui om ce a supraviețuit prăbușirii unui avion. Educat într-o lume autistă, care nu te aude atunci când îi vorbești și care nu te vede atunci când îi faci semn, hiperorganizatul Chuck (Tom Hanks) învață o lecție importantă în îndelungata sa ședere pe insulă: viața nu poate plănuită, oricând putând apărea ceva care să te surprindă.

Speranța în viitor te poate ajuta să treci peste dificultăți, iar valurile vieții pot să-ți aducă un colac de salvare atunci când te aștepți poate cel mai puțin. Lecția pe care trebuie să o învețe fiecare om este că ambiția și perseverența pot face diferența între viață și moarte, iar prezența unui prieten (real sau imaginar) este neprețuită în… citeşte

sebyelton pe 08 August 2009 13:22
Un film foarte bun marca Tom Hanks! Merita vazut. Eu l-am vazut mai demult si mi-a placut ;)
tileaga rares pe 02 August 2003 10:41
Slaba? Oare ne asteptam la un final cutremurator, care sa isi infiga ghearele in sensibilitatea noastra? Nu vreau sa par patetic, dar faptul ca asteptarile si sperantele lui Chuck de pe insula sunt spulberate in civilizatie nu conteaza atat de mult. Ma explic.
Filmul e ca o orchestra a sinelui, amuzantul Wilson e dublul (marcat cu sangele lui Chuck, nu?) lui Chuck, ne intereseaza reusita omului solitar, modul in care constiinta lui e intarita si "intrata in natura", corupta de natura - pana in momentul ratacirii pe ocean si al zaririi acelei nave salvatoare. Parerea mea e ca Chuck nu mai poate fi convins de manevrele si efectele civilizatiei; el se dispenseaza de trecutul inselat, Chuck devine absent iar Kelly un soi de figurina a acestui trecut. La ce ne puteam astepta? Abia cand, in ultima scena, lui Chuck i se ofera sansa unei noi vieti-relatii, finalul se umple de greutate.… citeşte

Licurici75 pe 12 noiembrie 2012 23:36
bati campii rau de tot...nu ai spus nimic coerent cat bausei la film?
Tatal_lui_Bambi pe 20 august 2018 16:40
Ihi!!!
iasivezi pe 18 Februarie 2010 11:09
Foarte bun!
Un film foarte bun, experienta lui pe insula este terifianta, comica si bine scoasa in evidenta...da, poate ne asteptam la un alt final, dar asta nu schimba cu nimic povestea filmului, si impresia pe care ti-o lasa la sfarsit!
Este un excelent exemplu de supravietuire!
Merita vazut!!!

Alex pe 02 Februarie 2009 23:44
Mi-a placut foarte mult filmul ,,Naufragiatul".si foarte mult sfarsitul lui.A fost si este un film superb.
Octaz pe 05 Martie 2010 22:46
Unul din cele mai impresionante filme ... E pur si simplu o lectie de supravieturire si te face sa te gandesti ce ai fi facut tu in locul lui . Iar dupa atatia ani , si'a dat seama k totusi casa lui era pe insula
tileaga rares pe 31 Iulie 2003 16:45
Capodopera in discutie imi da senzatiile psihologiei acute pe care un om, singur cu sine, le poate parcurge. Traseul interior al omului e "bestial", adica arata chipul bestiei umane din tacere.
Am fost invaluit fara restrictii in "frumosul" filmului, asa cum doar regizorul italian F.Z. reuseste cu adevarat.

CosminHorrorMaster pe 15 Iulie 2011 21:10
Nu stiam ca a fost atat de greu sa faca acest film. A trebuit un an intreg pentru ca Tom Hanks sa slabesca.
OanaAlexia pe 29 Aprilie 2010 02:13
Filmul a fost ca o gura de aer pentru mine, am reusit sa trec peste un moment mai putin placut din viata mea datorita lui Tom Hanks. Mi-am dorit sa ii tin companie lui Chuck pe insula. Acum ca aventura s-a incheiat, astept si nu planuiesc ceva pentru viitor. Cand a reusit sa aprinda focul si s-a bucurat am ajuns la concluzia ca micile victorii in viata te ajuta sa nu iti pierzi mintile. Nu stiu cat de coerenta sunt dar concluzia e ca daca ai ceva pe suflet e bine sa incerci sa vezi filmul asta. Iti poate trezi forte nebanuite.
ionychy pe 13 Februarie 2010 21:47
foarte bun.
este bun,... si Tom Hanks e perfect,mi'a placut cat a luptat sa supravietuiasca si nu sa dat batut sub nici o forma...am citit ca facut o pauza de filmare de cateva luni pana in momentul cand a fost suficient de slab pentru a arata exact ca un om care a trait timp indelungat pe o insula hranindu'se cu te miri ce(100% natural, nu ca noi acum.....)deci este unul dintre filmele lui Tom care'mi place enorm.
capodecina pe 21 Iunie 2009 12:15
Cea mai tare faza e cea cu patina, cand isi scoate maseaua. :))
Mircosoft pe 16 iulie 2018 20:00
"review"-uri d'astea produceam in clasa a patra
diana2000 pe 11 Iunie 2009 15:25
Un film exceptional. Peisje superbe, un joc actoricesc marca Hanks, o lectie de supravietuire si tot asa. Merita vazut!
Iulyan acad pe 25 Noiembrie 2007 16:28
E un film superb. Caut versiunea pe CD/DVD (inchiriere / vanzare). Rog msg. pe iulian_acad@yahoo.com. Multumesc anticipat.
mihaelatb pe 03 Octombrie 2010 22:04
un film exceptional , in care se arata cum poti muri chiar daca esti naufragiat, caci reintoarcerea in lumea civilizata ii arata ca de fapt , pentru toti ceilalti , el nu mai are locul sau.Viata a continuat fara el si acum nu-si mai gaseste locul in lumea pe care-o parasise cu patru ani in urma . Isi va gasi din nou aripi undeva in prerie, langa cineva care sudeaza ARIPI !caci si aripile sale pentru a incepe o noua viata , sunt niste aripi "protezate "
aayana pe 5 iunie 2011 18:45
imi place cum ai esențializat filmul
Vorador pe 15 Februarie 2012 19:48
Don't trying to survive,try to live
Cast Away este o lectie de viata.Timp de patru ani a incercat sa supravietuiasca departe de cei dragi,si-a facut un prieten imaginar pentru a nu-si pierde mintile,prietenul sau a fost o minge de fotbal, doar speranta ca ii va revedea inapoi pe cei pierduti la tinut in viata,iar cand in sfarsit a ajuns acasa a observat ca locul lui numai este acolo.

''Nu puteam sa fac nimic.,si cand m-am mai linistit.Am stiut...cumva...ca trebuie sa raman in viata,cumva...a trebuit sa continui sa respir,chiar daca nu mai aveam nici o speranta.Iar logica mea imi spunea ca nu voi mai vedea locurile astea niciodata.Asta am facut,am supravietuit,am continuat sa respir.Iar intr-o zi logica mea s-a dovedit eronata,pentru ca valurile...au adus la mal o "vela".Si iata-ma aici.M-am intors...in Memphis, si vorbesc cu tine.Sunt atat de trist,dar sunt recunoscator ca a fost cu mine pe insula,si stiu acum… citeşte

rox pe 11 Mai 2004 22:30
Ma asteptam sa fie mult mai bun. Mi-a placut faza cu papusa spanzurata sus pe munte. Hanks joaca super, te face sa i plangi de mila, sa suferi alaturi de el. Sfarsitul scade putin din valoarea filmului.
crydead pe 01 August 2003 09:55
Partea care se petrece pe insula este mai mult decat reushita. Arata ce inseamna un actor mare (mie tom hanks nu imi place in mod deosebit). Pacat de treimea de film de dupa intoarcerea lui in civilizatie. Mi s-a parut ingrozitor de slaba.
KarGo pe 02 Februarie 2013 03:20
O realizare impresionanta despre natura umana aflata in fata unui obstacol aproape imposibil de trecut. O lectie de viata care ne arata ca atunci cand iti gasesti un motiv intemeiat sa nu renunti, in cazul de fata dragostea pentru persoana iubita, si cand ambitia de a nu te lasa infrant este mare se poate dobora orice obstacol. O atmosfera excelent realizata de Robert Zemeckis, un personaj jucat foarte bine de Tom Hanks si un final foarte reusit si realist chiar daca iti lasa un gust amar. Nu trebuie ratat!
robertsandu pe 05 Ianuarie 2013 19:40
Cast Away (2000)
8/10

Cast Away nu-i tocmai o capodoperă - fiindcă face ce face și-și pune singur bețe-n roate -, însă este totuși un succes. Filmul impresioneză prin lupta eroului principal de a nu se da bătut, chiar și atunci când sorții nu-s de partea lui. Naufragiatul (Tom Hanks) întrunește calitățile unui erou veritabil, unul cu care simpatizăm puternic și unul pe care vrem să-l vedem triumfând. Pelicula captează excelent această luptă interioară a lui Chuck (personaj jucat cu nerv de Tom Hanks), urmând traseul unui dur quest pentru supraviețuire, și ajunge să ne vorbească despre valori umane ca ambiția sau perseverența. La capitolul ăsta, te va emoționa așa cum puține filme o pot face.

Nici problemele nu lipsesc în Cast Away, căci povestea care încadrează naufragiul e săracă și anostă. Acum, pe bune, cui îi pasă de FedEx și de… citeşte

Mircosoft pe 16 iulie 2018 20:06
bai nene da' pretentios mai esti ... maii bine ramaneai la Kant si Spinoza
FreakDoll pe 12 Aprilie 2010 00:23
Mare actor Tom Hanks... E formidabil omul asta!!! Finalul nu a fost deloc slab. Va asteptati sa revina la viata de dinainte sau ce?? Asta mi s-ar fi parut slab.
Lucian pe 10 Aprilie 2004 18:22
Un film ce merita vazut.
Claudiu pe 09 Iulie 2002 00:00
Cred ca " Cast Away" merita cu varf si indesat cel putin un Oscar pt. regie shi distributie.

Este un film UNIC am putea spune ca este un clasic sau cel putin asa ar trebui sa devina pe parcursul timpului (ca "Pe aripile vantului", "Nasul"...).

Un film de nota zece ce trebuie vazut de orice " varste" : copii, adolescenti,tineri,batrani... Asta e parerea mea.

Bonaventura pe 06 Martie 2018 23:55
Un film excelent, in ciuda faptului ca in 90% din timp il are in prim plan numai pe Tom Hanks, reuseste sa te metina captiv in fata ecranului pana la final. Ne este prezentata foarte intens lupta pentru supravietuire a naufragiatului, punctand senzational suisurile si coborasurile de natura psihica ale personajului central, avand in fata sumbra perspectiva a petrecerii restului vietii departe de civilizatie, ca in epoca de piatra... Mai mult, cum un rau nu vine niciodata singur, in momentul in care cumva reuseste sa se salveze, traieste un alt soc, de aceasta data sentimental, realizand ca viata i-a luat si marea dragoste, fara sa fie catusi de putin vinovat...Insa viata iti da, viata iti ia pentru ca apoi sa-ti dea din nou, lui i se reda speranta de a isi putea reconstrui totul de la zero. O drama excelenta, nota 9, zic eu
GeorgeLeurzeanu pe 19 Decembrie 2017 19:56
O drama despre supravietuire si iubire
O drama despre supravietuire si iubire, o lectie despre viata prezentata interesant chiar daca actiunea in mare implica un singur actor. Tom Hanks se descurca excelent si intra bine in pielea personajului reusind sa transmita emotiile acestuia. Muzica si regia au un cuvant de spus si dau culoare multor scene memorabile. Scenariul este original si este poate cel mai reusit pentru o astfel de poveste.
Pantaleon pe 18 Decembrie 2015 20:00
Forever and ever
Am dat acest calificativ unui număr foarte mic de filme, iar acest Cast Away se numără printre ele. Cred că l-am revăzut de 4-5 ori până acum, dar nu m-ar deranja să-l revăd în fiecare an. Este ceea ce eu numesc un FILM TOTAL, un film pe care îl privești cu drag și emoție chiar și la a treia vizonare. Sau a șaptea. Micile lui hibe, nelipsite oricărui film, pălesc în fața substanței dure și a emoției pe care o transmite. Asemenea filme se fac rar, dar e bine că se fac. În 2001, premiul Oscar pentru cel mai bun film era câștigat de Gladiator, un film, după părerea mea, inferior lui Cast Away. Mai mult, cu doar două nominalizări, din care una pentru cel mai bun actor în rolul principal, Cast Away se pare că nu prea a fost pe placul snobilor ce fac parte din comitetul oscarurilor. Acela a fost un alt moment în care am realizat că nu tot ce nu e premiat e de… citeşte
AdriAdrianna98 pe 31 Mai 2014 01:52
Un film bazat pe supravietuirea psihologica. Arata cat de multa nevoie are omul de interactiune cu ceilalti si in ce stadiu poate ajunge, gata sa-si riste viata pentru o amrata de minge care i-a fost tovarasa de vorba timp de 4 ani. Desi personajul supravietuieste fizic naufragiului, el moare din punct de vedere psihic tot mai mult cu fiecare zi. Desi ajunge intr-un final inapoi printre oameni, se simte pierdut in aceasta lume , negasindu-si locul niciunde. Mi-a placut mult si m-a emotionat partea cand se duce acasa la Kelly si o imbratiseaza luuung si toate cele, mi-au dat lacrimile atunci.. Btw, un film frumos, merita vazut.
petancapompilia pe 21 August 2013 00:50
Un remake modern dupa Robinson Crusoe. Numai ca Tom Hanks nu reface paradisul pe insula ce-l gazduieste ci improvizeaza semidezorganizat o viata care are in centrul ei obsesia pentru o femeie pe care pana atunci ezitase s-o ceara de nevasta. Dupa patru ani de intamplari de tot felul care-l afunda pe erou intr-o resemnare ghinionista, spiritul sau organizatoric reintra in normal si evadeaza pe o pluta invingand oceanul ostil .Intoarcerea in lumea reala inseamna un nou esec si o noua nefericire. Declarat de toti mort, eroul o gaseste pe femeia la foto careia suspinase 4 ani maritata si cu copil, oarecum disponibila, dar eroul ramane onorabil pana la capat si se pare ca undeva la granita cu Canada apare si pentru el iubirea.Trist si induiosator,, cu unele stereotipuri americane dar cu un end imprevizibil. Foarte bun TH - el sustine singur intreg filmul!!!!!!
Andrei.Ciprian pe 08 Ianuarie 2013 09:30
De vazut!
Robert Zemeckis colaboreaza din nou cu Tom Hanks si cei doi reusesc din nou un succes.Pentru mine Cast away este un film foarte bun cu un Tom Hanks impecabil.Este probabil cel mai bun film pe tema supravietuirii vazut de mine.Cred ca cu totii in timp ce ne uitam la acest film ne-am pus intrebarea eu ce as fi facut? si pentru cateva momente ne-am pus in locul lui.Totusi pentru mine filmul nu este o capodopera.Este un film foarte bun pe care il recomand!
Rippa pe 27 Februarie 2014 18:44
ciobotaru pe 19 Martie 2012 21:21
un subiect foarte greu de abordat si un film foarte greu de realizat
DiCaprio21 pe 29 Iunie 2011 20:17
superb
un film foarte frumos facut de tom hanks , unul dintre primele filme facute de el . acest film te poate si ajuta dak doamne fereste se intampla sa fii singur pe o insula . un film exceptional despre supravietuire . superb tom hanks .
legolas05 pe 13 Februarie 2011 21:17
o aventura foarte frumoasa....mia placut mult.....nota 9
zgubi pe 05 Decembrie 2010 23:33
nu stii ce iti aduce valul
mi-a placut cum personajul interpretat de Hancks s-a adaptat si a reusit sa supravietuiasca in salbaticia insulei.
Willy4k pe 30 Mai 2010 18:35
"I had to keep breathing, even though there was no reason to hope".
M-a impresionat foarte mult la acest film momentul in care Chuck ii inapoiaza lui Kelly ceasul pe care l-a primit cadou in ziua de Craciun de la aceasta, specificand ca acesta trebuie sa ramana in familie. Un moment intr-adevar emotionant, tinand cont de faptul ca cei doi se iubeau foarte mult inca, dar totodata erau constienti ca nu vor mai putea fi niciodata impreuna.
Foarte ciudata este de multe ori viata.....insa indiferent cum, trebuie sa avem puterea de a merge mai departe. :)

NimeniAltu2k9 pe 25 Aprilie 2010 23:31
At the edge of the world..
Un film impresionant din toate punctele de vedere,o lectie de supravietuire care ne-o ofera Chuck alaturi de suportul lui moral de pe insula,Wilson.
Robert Zemeckis isi mai adauga la CV inca o capodopera si ne ofera in acelasi timp un film de colectie.

Matrix pe 05 Septembrie 2003 08:14
Slabut. Daca TH incearca sa tina filmul in spate (cam pana la jumatate) RZ il scapa din mana, cu siguranta, la final.
Un Robinson Crusoe modern?
Nu aveam nevoie!

rotila pe 3 octombrie 2009 16:23
UITA-TE LA MATRIX
defav pe 19 aprilie 2012 19:09
Nu poti recunoaste un film cu adevarat de calitate
user-63b02ad8a0ee8 pe 04 Martie 2024 22:04
La cât de bine e făcut ....și la ce subiect abordează.....am crezut că e un film făcut în anii "80.....maxim "90
user-64d3dfe3e0752 pe 03 Februarie 2024 23:56
Matew, ai incercat să arătați că știi să creezi iluzii de moment, și nu te-ai referire la cat de mare este acest actor Tom Hanks!
Este cel mai reușit film, deoarece un singur actor te tine ațintit cu o plăcere de nedescris la fiecare moment al filmului!

matew10 pe 15 Februarie 2023 10:23
Un exil forțat într-un ambient de vis sau un prizonierat exotic poate schimba perspectivele. Daca scapi vezi altfel lucrurile. Iti poți inbunatati viata într-un mod surprinzător, adică sa transformi o problema într-o oportunitate. Toate acestea e posibil sa fi fost ideile regizorului. Poate ca nu poți sa observi ce șanse ai când trăiești o viata zbuciumata, ci doar într- situație limita, un test. Important este ca acest test sa fie temporar nu permanent, iar rezultatele sa se vadă in stilul de viata anterior, la ce revi când rezolvi o situație grea. Ambient deosebit, epica interesanta. Filmul este modest fata de "Papillon" din 1973, însa mai apropiat de cărțile lui Daniel Defoe.
IonComan90 pe 20 Iunie 2021 14:04
Sine
Salutare!
Vorbim despre întâlnirea omului cu sinele. Un film foarte bun, una dintre marile capodopere ale umanității când vorbim de filme.

yanysboy pe 24 Mai 2021 17:35
Un film puternic, nu cred că este pentru fanii Matrix sau genul ăsta de filme, trebuie să îl înțelegi puțin să ai un iq peste 0.05% ceea ce este cam rar în zilele de astăzi, nota 8 pentru acest film, dacă avea și un final adevărat întra în zona capodoperă.
LFa pe 29 Aprilie 2021 00:11
excelent acest film, un Robinson Crusoe modern, cu un final de mare impact!
andyy pe 03 Mai 2020 01:59
Never give up! Intotdeauna trebuie sa ai speranta chiar si in situatii imposibile. Orice sfarsit al unui drum in viata, deschide un altul pe care vei redescoperi viata. Un film de colectie ce merita vazut si revazut.
MariusCiprian87 pe 05 Aprilie 2020 22:16
O lecție de viață, un epilog despre granița dintre viață și moarte, despre supraviețuire, puterea de a merge mai departe indiferent de circumstanțele vieții, pe langa faptul că filmul nu poate fi decât o capodoperă, este pur și simplu o semnătură a Hollywood-ului și a marelui Tom Hanks, un film reflexie despre modul de viață atât de firav, atât de sistematic și atât de cinic si ipocrit pe care-l trăim în zilele noastre, despre cât de inutili putem deveni fără bula de confort în care trăim aceste vremuri ! Scenariul este ca o palmă părintească, dată la final, când naufragiatul nostru realizează că are gheață în paharul de whiskey...scenariul, mesaj al nemulțumirii cronice, în care deși avem poate cel mai prosper stil de viață din istoria omenirii, în loc de recunoștință, suntem nemulțumiți constant de tot și de toate: de țara în care… citeşte
Caktus pe 09 Martie 2020 01:33
Foarte bun.
Un film interesant cu un scenariu impecabil.
La sfarsit am ramas fara cuvinte

9/10

Horatiucrisan pe 08 Aprilie 2019 14:30
Un Robinson Crusoe modern pentru care viața de dinainte de prăbușirea cu avionul si educarea pe o insula pustie insemna o lupta continua cu timpul pentru ca timpul înseamnă bani mai ales cand esti un pilon important într-o corporație cunoscută pe plan global. Banii, goană după aceștia si implicit renunțarea la micile plăceri ale vieții sunt doar două subiecte demne de reflecție. Managerul care depindea de ceas si le impunea angajaților sa moara si sa trăiască dupa ceas, ajunge in mod neprevăzut într-un loc on care timpul are multa răbdare si care il determină prin încercările la care este supus pornind de la nevoi primare, hrana, apa, adăpost, socializare, sa vada altfel lucrurile si sa prețuiască lucrurile mărunte si in aparență nesemnificative ale vieții.
Aishor pe 01 Martie 2019 23:47
E şi mâine o zi! Superb film! O lecție de viață ce trebuie învățată: prețuieşte clipa de față, iar de ai pierdut-o, nu dispera, mergi înainte! Viața trebuie trăită!
Salbaticul pe 01 Martie 2019 23:45
Intotdeauna mi-a placut cum joaca Tom Hanks,stiam ca nu ma dezamageste.Ai dreptate Aishor.Nota 10,atat comentariului tau, cat si filmului.