Păreri Caruta cu mere

(1983)

Caruta cu mere

romeo_bucur_andronache pe 19 Ianuarie 2016 14:09
Caruta cu talent actoricesc.
Acesta este singurul film in care Ion Dichiseanu are rolul principal si i-si arata (dovedeste temeinic la toata lumea) talentul lui actoricesc URIAS (el face parte din galeria URIASILOR ACTORI Romani si straini),un talent care,din pacate,inca nu a fost folosit la maxim in Filme, Sa nu uitam ca Ion Dichiseanu (este chiar un Om DICHISIT) este printre putinii actori Romani care au jucat roluri si in filme straine (alaturi de mari actori straini ,carora le-a dat CLASA de actprie ). In filmul acesta joaca foarte bine si noii actori (pe atunci ) Radu Gheorghe (are un rol mai putin intins in ”Grabeste-te incet”,alaturi de URIASUL Dem Radulescu,,in care joaca excelent de BINE ,ca si aici) si Dinu Manolache (o placere sa i-l vezi jucind ),care,desi dint amindoi excelenti actori,nu au fost folositi la maxim in Filme,din pacate. Pe vremea lui Ceausescu,o vreme prielnica pentru… citeşte
cetateanu pe 18 Septembrie 2010 18:15
Am vazut filmul si mi-a placut foarte mult.Ion Dichiseanu este un artist de circ el ii recuteaza pe mai tinerii lui colegii Radu Gheorghe si Dinu Manolache.Dau reprezentaii prin mai multe sate in unul din ele se intalnesc cu Mircea Diaconu si cei 2 tineri artisti participa impreuna la o revolta.La sfarsit Ion Dichiseanu joaca cu Dinu Manolache un joc de noroc ce consta in aruncarea unui ban in aer iar ceineva trebuia sa ghiceasca pe ce parte pica.Totul era un fals deoarece banul era masluit si nu avea decat o singura fata iar Dinu Manolache pierde toti bani pe care ii castigase ca actor.Personajul lui Ion Dichiseanu ia mai multi bani de la tineri aspiranti la meseria de actor si fuge lasand-ui cu buza umflata atat pe tineri cat si pe cei 2 ucenici.
cezarika21 pe 20 iulie 2023 20:43
Cel înșelat nu este personajul interpretat de Dinu Manolache, ci personajul interpretat de Radu Gheorghe.