Păreri Carol

(2015)

Carol

wildinthecountry pe 26 Decembrie 2015 12:33
x
Suntem in New Yorkul anilor 1952, la inceput de mandat Eisenhower, intr-o America conservatoare, post al doilea razboi mondial, o epoca in care predomina conformismul social, totul este elegant, clasic , frumos ,reprimat. Suntem inainte de aparitia lui Elvis in peisaj, inaintea revolutiei sexuale si a miscarii civile, in plina segregare rasiala.
In aceasta epoca , 2 suflete apartinand unor persoane de sex feminin se intalnesc.
Povestea este una de dragoste ascunsa iar regizorul Todd Haynes reuseste sa ne apropie de cele 2 protagoniste in aceasta melodrama bazata pe romanul Patriciei Highsmith din 1949 intitulat The Price of Salt si ne arata atractia incontestabila dintre cele 2 femei, singuratatea pe care o poti resimti atunci cand nu iti este permis sa fii cine esti in suflet.
Regizorul acorda in aceasta pelicula o atentie deosebita la detaliu, decoruri specifice ale… citeşte

adriana_saraceanu pe 06 Ianuarie 2016 21:24
m-a plictisit filmul....Cate Blanchet joaca bine in orice film anyway,,,,
conu66 pe 09 Ianuarie 2016 17:36
Ce ”vrăji” a mai făcut nevasta mea...
O dramă romantică ce mi-a lăsat un gust amar (cam ca gemul de nuci verzi înainte să fiarbă! ).S-au chinuit 12 ani să închege proiectul ăsta,cu multe schimbări de partitură,iar în final l-au filmat în 34 de zile...cam cât le ia eroilor noștri din penny(tenciar) să scrie o carte !Sunt convins că dacă protagoniștii erau straight nu-l mai aclama nimeni...Deci,în ordine,m-au impresionat coloana sonoră de excepție (demnă de o cauză mai bună !),costumele,atmosfera recreată foarte veridic a Americii anilor 50 și Rooney Mara ,în rol de neprihănită,sedusă și semi-abandonată (rar am văzut o actriță să dea substanță unor roluri atât de insipide și incolore ). NU m-au impresionat Cate Blanchett în rolul de seducătoare cinică,duplicitară si calculată ( și culmea ...mamă devotată ),scenariul destul de anost,parcă picurat cu pipeta,în ritm de broască… citeşte
alali pe 21 August 2018 14:15
Carol sau accesul in culisele lui Far From Heaven (2002)
Cu 13 ani in urma, Todd Haynes aducea pe ecarne drama Cathyei, o sotie ce descopera cu stupoare tendintele homosexuale ale sotului ei. In Carol, noua productie a aceluiasi regizor, intram cum s-ar zice, in culisele filmului din 2002 si aflam amanunte la fel de sfasietoare si din perspectiva celui ce nu mai vrea sa isi reprime sentimentele reale doar de dragul etichetei. Si nu e unica reflexie in oglinda a celor doua filme. In zadar vin comentariile lui Haynes care tin sa ne precizeze ca nu exista nimic ce sa lege ambele proiecte, ca ele sunt total diferite.
Da, sunt diferite dar asta nu face ca filmele sa fie doua realizari diametral opuse. Modul in care se conjuga verbele "a interzice", "a se conforma" sau "a iubi", este absolut identic. De la atentia oferita detaliilor constructiilor decorurilor ce recreaza o atmosfera fidela Americii anilor '50, o tara inca extrem de… citeşte

sorina.iftimie pe 30 Decembrie 2015 20:46
Povestea pe care o prezinta filmul nu este una nemaipomenita, dar prestatiile actoricesti ale lui Cate Blanchett si Rooney Mara sunt deosebite. Cred ca merita vazut din acest punct de vedere.
GabrielaSirbu pe 10 Martie 2016 15:07
O poveste de dragoste, un film foarte bine jucat de catre cele 2-ua si fara scene care sa oripileze/socheze.
superdepeche pe 01 Martie 2016 21:02
foarte bun
un film cu un subiect taboo mai ales in Romania
Foarte bine realizat
Recomand

jokeru28 pe 16 Februarie 2016 01:09
Nu m-a impresionat filmul,singurul lucru neasteptat a fost sa imi dau seama ca Cate Blanchett a acceptat sa se sarute cu o alta femeie ( ma gandesc ca totusi a avut o dublura la scena de dragoste din hotelul din Waterloo,Iowa).
Singurul plus l-as da lui Rooney Mara care joaca exceptional si mi-a adus aminte de rolul ei din filmul Fata cu dragonul tatuat.Cate Blanchett joaca si ea bine,ca de obicei,dar nu o face atat de bine ca partenera ei din film.

lili22 pe 7 decembrie 2016 16:55
Acesta e jobul ei de actrita, a stiut scenariul si a fost platita.Crezi ca era fericita sa il sarute pe un barbat pe care nu il poate suferi si o dezgusta?
lili22 pe 9 ianuarie 2017 16:09
Dupa ce prostioare accepta unii actori de valoare , de Niro fiind un exemplu trist, cred ca putini refuza scenariile asa cum sunt .
catalin_ionut_23 pe 21 Februarie 2016 16:35
Merita vazut,recomand!
mi- a placut filmul ,ma relaxat si nu m-am plictisit deloc pe durata lui de 2 ore .Mi-a placut si finalul.Merita vazut ,recomand!
xerses pe 05 Ianuarie 2016 10:53
O regie care pune bine in valoare interpretarile de exceptie ale celor actrite remarcabile.
Dragos.87 pe 23 Martie 2017 19:22
Mie filmul asta mi-a lasat un gust amar.O poveste gretoasa si un ritm al filmului lent care te plictiseste ingrozitor.Or fi fost apreciat de multi ca am vazut ca a castigat niste premii si nici acum nu inteleg de ce sau pentru ce dar pe mine m-a dezamagit.
serban_ionescu pe 4 ianuarie 2018 20:46
Tocmai ca nu prea a castigat niste premii, iar nominalizarile la Oscar (fara nici un premiu efectiv) nu au fost pentru filmul in sine, scenariu sau regie ci doar pentru jocul actoricesc al interpretarii celor doua personaje principale feminine, pentru costume, imagine. In rest, de acord cu tine !
Dragos.87 pe 4 ianuarie 2018 22:31
Ma bucur ca suntem pe aceeasi lungime de unda.
omucuvaloare pe 04 Ianuarie 2017 22:40
Ghemot pe 03 Noiembrie 2016 20:33
Un film foarte bun pe toate planurile, cu excepția poveștii pe care o relatează.
andystarx pe 18 Decembrie 2016 20:29
In afara de jocul actoricesc al celor doua actrite principale,din care una o ador,e vorba de Rooney Mara,si ii prevad un viitor stralucit,filmul nu are culoare,scenariul mi s a parut slabut ! Nu este un film pentru oricine,si nu este de revazut ,in nici un caz nu merita 6 nominalizari la oscar !
user-61fb80a6f0cd9 pe 15 Aprilie 2023 11:59
Propaganda homosexuala sub forma de "film" pentru ignoranti dar mai ales pentru ignorante NF (nefutute) feministe si virgine care alta treaba nu au decat sa scrie romane morale pe aici despre marele pacat numit homosexualitatea.

Si care inca nu au habar ca in ritmul curent de lgbtizare institutia femeie nu va mai exista pentru simplul fapt ca barbatii devin "femei" si nu invers.

In sport deja femeia nu mai exista: transexualii castiga meciuri de box, haltere si cam orice sport.

Asta merita feministele idioate virgine si singure spalate pe creier, poate se vor trezi naiba odata!

Kuhaylan pe 15 Noiembrie 2016 18:51
WD 1
......................................................
lili22 pe 04 Noiembrie 2016 17:33
o poveste de dragoste cum de mult nu am vazut
Doua femei singure se intalnesc si se vor indragosti una de alta..Una pare o caprioara speriata, cealalta o leoaica .Dragostea nu poate fi interzisa, mergi pana la capat.
Extraordinar jucat de doua valoroase actrite, care isi interpreteaza partitura perfect.Atmosfera anilor '50 bine realizata,cu cateva greseli (aparatul foto Canon nu exista atunci in varianta prezentata) coloana sonora de exceptie.Nu e un film pentru oricine, sa nu va asteptati la distractie, eventual la putina ...meditatie.
Finalul filmului este facut sa emotioneze si o piatra..Therese se simte stinghera la o petrecere a cuplurilor , foarte banala de altfel.Melodia "No Other Love " cantata de Jo Stafford se aude in fundal , parca anume pentru ea."For ever yours,I was blessed with love to love you,Till the stars burn out above you".Si Therese pleaca in cautarea femeii iubite.Iubirea a iesit din nou invingatoare.

emy_sinaia pe 26 Februarie 2016 19:52
Ceva diferit.
Un film diferit care vrea sa evidentieze o atractie subtila si diferita pentru perioada in care se desfasoara povestea, dintre doua femei carora le displace compania barbatilor. Altfel un film monoton si aproape plictisitor care se pierde in dialoguri recomandat fiind doar si pentru faza fierbinte dintre cele doua femei frumoase si sexy.
serban_ionescu pe 04 Ianuarie 2018 22:17
Doua interpretari foarte bune ale actritelor Cate Blanchett si Rooney Mara, dar in rest...
Desi mai ales interpretarile actoricesti foarte bune pe care le-am amintit mai sus ale celor doua roluri feminine principale Carol Aird si Therese Belivet, reprezinta cu adevarat se pare unicul dar insuficientul (prin singularitatea sa) punct forte al acestui film si desi filmul contine si un important aspect psihologic si el bine redat tot datorita meritului exclusiv foarte bun interpretativ al acelorasi doua actrite in aceleasi doua roluri amintite, totusi faptul ca tema de baza declansatoare a intregului conflict inclusiv psihologic al acestui film si care sta la baza intregii drame, este una cu adevarat PATOLOGICA psihic-medical prin transmiterea genetica patologic-mutanta a genelor astfel alterate care dau caracteristica comportamentului erotico-sexual aberant medical al homosexualitatii, respectiv a lesbianismului la femei, ma determina sa detest per ansamblu subiectul de… citeşte
thekiddo pe 07 Ianuarie 2016 18:34
cinematograf
Buna! Vreau sa vad si eu filmul. Unde se poate vedea la cinema? Nu stiu daca mai e...
catalin_ionut_23 pe 17 februarie 2016 14:13
4 martie la cinmea