Păreri Calea Victoriei sau cheia visurilor

(1966)

Calea Victoriei sau cheia visurilor

ciprian34 pe 02 Aprilie 2013 23:30
Totul e demagogie,totul e joc de interese,nimic nu e ce pare a fi,interesele personale sunt intitulate interese de stat,si acum totul e actual.
mitza2003ro pe 22 Mai 2021 11:26
Este un film foarte bun ca și calitatea peliculei. Imaginea deși este alb-negru este foarte bună în comparație cu alte filme din aceeași perioadă care pot fi urmărite foarte greu din pricina imaginii slabe. În unele filme din acea perioada abia pot fi deslușite personajele,imaginea este întunecată și sonorul este foarte slab, ceea ce nu pot sa spun despre acest film unde imaginea și sonorul sunt foarte bune.
balta67verde pe 14 Martie 2021 12:58
Un film foarte bun. Calboreanu si Geo Barton joaca excelent. Stefan Iordache era inca tanar si lipsit de experienta. Merita vazut.
cosmin742000 pe 13 Septembrie 2016 08:28
O ecranizare romaneasca buna a romanului " Calea Victoriei" de Cezar Petrescu
eduard_stratan pe 6 mai 2023 10:24
eduard_stratan pe 6 mai 2023 10:24
Deceoare pe 25 Martie 2024 14:44
De multe ori filmele înseamnă istorie și tratează subiecte istorice. Întotdeauna avem ce învăța. Subiectele filmelor nu înseamnă mereu distracție, cascadorii, trivialități, împușcături.
Edddd pe 03 Decembrie 2020 23:58
merge .....
Scenariul puțin naiv după cum era și lumea de acum 70 - 100 de ani...
speculat de regimul comunist....
Joc bun al actorilor..
imagine / peliculă uimitor de bună .
Filmul nu e vreo capodoperă dar merită văzut pt. cultura generală cinematografică și pt înțelegerea lumii vechi.

VeniVidi pe 21 aprilie 2023 23:19
Despre independența justiției și presa liberă Anii 1925-1930. Bucureștiul acelor ani este foarte bine redat prin exterioarele și interioarele în care s-a filmat. Vechiul Parlament (cu politicienii) și Sărindarul (cu presa) nu erau departe de Calea Victoriei. Între acestea, chiar pe Victoriei era Capșa unde se punea deseori de întâlniri de afaceri comerciale și politice. Separarea puterilor în stat era așa cum era. Toate erau ținute în frâu de deținătorii de mari capitaluri și averi. Compromisul era la ordinea zilei, iar unii înalți funcționari și guvernanți erau ușor de controlat dacă erau șantajabili. Procurorul general Lipan avea principii sănătoase: „ Dreptatea e una singură. Cea care se bazează pe legalitate... Eu nu fac politică. Fac dreptate”. Cinste, muncă, viață ordonată erau valorile sale... A ținut o vreme cu ” Nu mă las șantajat.” Constrâns apoi la compromis trage concluzia „Nu se poate trăi curat într-o lume de lichele”. Iar Mirel Alcaz de la ziarul Evenimentul zilei spunea Vindem tinichea drept aur. Tot el sfătuia pe scriitorul Ion Ozun Ca să răzbești în București trebuie să fii îmbrăcat bine și să-ți cultivi relațiile.