Păreri Burn After Reading

(2008)

Citește și arde

Morphy pe 12 Noiembrie 2009 21:50
Sincer sa fiu cred ca multi dintre cei care comenteaza pe aici nu au vazut decat trailer-ul sau doar cateva minute din film. Nu este o comedie cu blonde dezbracate cum sunt de obicei comediile din zilele noastre. Umorul din film este subtil, iar actorii isi joaca nemaipomenit rolurile.
veronica210 pe 20 ianuarie 2010 00:00
CORECT!!!!!
chit-chit pe 10 martie 2012 13:05
foarte bine punctat MORPHY in ultimul timp daca nu se gasesc niste pitipoance goale e clar filmul ori nu e bun ori nu e genul...cele mai bune filme sunt cele inainte de 2009-2010 cand pornografia inca nu capta intreg filmul
veronica210 pe 20 Ianuarie 2010 00:05
"What the fuck????? "
:)))) mama ce film bun.. m-a facut sa rad...Nah comedii d astea sa tot vezi....nu astea de duzinaa ...:-j..Brad Pitt a jucat ft bine in rolul lui de om tembel..:)) excelent actor..orice rol il prinde;)... Dar si ceilalti actori au jucat pe masura!!

cuckoo'nest pe 02 Noiembrie 2008 16:26
super tare filmu,am ras foarte mult la el,se vede ca i facut de cohen brothers
sweetmaria pe 29 Ianuarie 2010 19:58
o comedie neagra foarte buna . toti actorii au jucat bine dar cel mai mult mi-a placut John Malkovich, si brad pitt si-a jucat rolul perfect, mi-a placut si actiunea complicata a filmului.
andyrock4ever pe 16 Iunie 2009 10:11
Brad Pitt joaca f bine in comedii. Un film care arata cum prostii isi fac singuri probleme. Are multe faze cu umor negru si umor in general :D Pentru iubitorii de comedii negre, este un film perfect. :)
andreighost pe 9 februarie 2012 11:13
Bradd Pitt joaca foarte bine PUNCT! :))
lara03 pe 17 Ianuarie 2010 00:44
prea tare filmu,brad ar trebui sa joace in comedii mai des :)),a fost amuzant
c3z4r pe 21 Martie 2009 17:50
Slab
Ce poate fi mai dragut decat sa umpli distributia unui film cu nume sonore sa ii dai un subiect si sa il arunci pe piata.Nu ma impresionat cu absolut nimic.Nu poti fi amuzat decat de ameteala din film si atat.Ma intreb oare ce s-ar fi intamplat cu acest film daca nu avea o asemenea distributie pentru ca subiectul lasa de dorit mult.
nikkos87 pe 14 Noiembrie 2009 23:56
Original
PsychoX52 esti o specie rara de a critica un film.... mai bine apucate de scris carti pentru bulangii ..... ca poate au acelasi caz .. ")
Alaska pe 21 septembrie 2010 05:12
"haz" voiai sa spui? sa nu te iei si de mine, doar vreau sa ajut :P :))
Nora pe 03 Noiembrie 2008 13:50
Trebuie sa va contrazic. Filmul nu este o capodopera, insa cu siguranta m-a facut sa rad. Cum sa nu te amuze personajul lui Frances McDormand, obsedata de operatii estetice (discutia cu medicul este pur si simplu savuroasa, "fata- fereastra sufletului", daca mai tin minte, si tocmai de-aia trebuie "corijata), toanta suprema ce ajunge sa santajeze un fost agent care, cu toata pregatirea si "perspicacitatea" lui nu vede cum e inselat de nevasta mai rece ca un frigider?
Iar Brad Pitt in rol de cretin e pur si simplu genial. Ar trebui sa-l distribuie mai des in astfel de roluri, ca de celelalte mi s-a cam luat. In plus, se descurca foarte bine.
Cat despre aprecierea fratilor Coen (apropos, aceasta este ortografia numelui lor) in SUA, cred ca va cam inselati. Eu cred ca sunt mai admirati in Europa decat acolo.

mircea_pop pe 4 martie 2010 18:39
de acord cu tine
sarrpe pe 13 August 2010 01:00
e finutz filmu`, inteleg comedia si actiunea doar cei care au ceva in cap. trebuie sa va uitati la el cei care nu l-ati vazut!!!
Irina_fire pe 12 Mai 2010 09:27
Am fost foarte dezamagita de acest film, ma asteptam la mult mai mult de la o astfel de distributie.
natty96 pe 29 August 2010 19:09
tare de tot filmul............intadevar lui brad pitt i se potriveste de minune acest rol nu m astepatm ca poate interpreta asa rol amuzant
Lukandee pe 27 August 2010 14:46
Brad Pitt este magnific in rolul lui! Magnific! Pe locul 2, Malkovich la prestatie, iar apoi restul. Foarte foarte tare filmul! Doar e facut de Fratii Coen. :)
deea9595 pe 29 August 2010 14:11
un film foarte bun si amuzant:)
iar brad pitt ar trebui sa joace in mai multe comedii deoarece in filmul asta a facut un rol super!

mu_zz_i pe 05 Ianuarie 2009 12:32
O comedie in stilul fratilor Coen cu un final comico-tragic. De vazut.
sabinalin pe 13 Iulie 2010 20:36
Cocktail exploziv
Un analist CIA concediat din cauza ca "are o problema cu bautura", un tip OK pana in momentul cand are izbucniri nervoase de-a dreptul memorabile. O doamna doctor pediatru care s-a cam saturat de sot si care doreste sa-si refaca viata langa amant. Un amant de profesie care tine un revolver nefolosit niciodata si care are alergii la te miri ce. O femeie ce lucreaza la o sala de fitness, e singura si cauta pe Internet partenerul ideal si,mai presus de toate,vrea sa-si faca operatii estetice ca sa-si recapete formele din tinerete. Un instructor de fitness usor dus cu pluta care miroase oportunitatea oricat de mica ar fi si care incearca sa exploateze orice sansa care i se ofera. E un cvintet exploziv, sunt cinci oameni ale caror destine se intretaie iar vietile tuturor sunt date peste cap in urma intersectarilor de tot felul. Cvintet remarcabil de actori: John Malkovich,Tilda Swinton,George… citeşte
andystarx pe 08 Februarie 2017 15:54
Putea sa iasa un superfilm,dar parca mi mi s-a parut ca a lasat cam mult de dorit ! Pacat de super distributia avuta,dar scenariul are mari lacune,mai multe nu comentez,dar cine vrea sa il vada,sa il vada !
lili22 pe 19 Octombrie 2013 19:46
mi-a placut filmul
era chiar comedia de care ai nevoie cind esti stresat sau bolnav, cum sa nu uiti de problemele personale cind vezi ce necazuri au fetele peste Ocean.
voob pe 12 August 2010 14:54
un film "absurd", sacadat de natura intamplarilor atat de "ciudate", cu vizibile accente de comedie neagra, pentru care trebuie sa ai o anumita afinitate pentru a o savura pe deplin
marius2805 pe 12 August 2010 11:12
un film bun, merita vazut. unele din cele mai originale personaje
ZeKalanga92 pe 03 August 2010 11:50
M-a batut filmul:)))
Am vazut ieri filmul si am stat un pic sa ma gandesc de ce este asa de mult apreciat, pentru ca eu n-am inteles mai nimic din el (normal ca am inteles filmul in sine, dar cred ca este ceva subtil in el). Cine l-a vazut, stie ca, in final, apare conversatia a 2 agenti(directori.... in fine ce o fi fost si aceia), iar unul ii spune celuilalt ca a rezolvat-o si cu asta si ca au invatat ceva..:)))) : " nu trebuia sa mai facem asta, desi nici nu stiu ce am facut".....=))))))))

P.S: N-am dat vot pentru ca nu l-am inteles sicred ca nu este corect sa-i dau o nota mica.

elmedico pe 02 August 2010 12:56
Un film destul de interesant, cu o actiune sustinuta. Nu ai timp sa te plictisesti.
mircea_pop pe 13 Mai 2010 02:04
Stiam ca fratii Coen sunt specialisti la filme despre idioti,dar asta parca le-a intrecut pe toate.Am ras de m-am prapadit.
harry2115 pe 30 Aprilie 2010 23:46
bunicel:-??
I-am descoperit pe fratii Coen relativ tarziu, dar din momentul in care am vazut Miller’s Crossing am facut tot posibilul sa le urmaresc intreaga filmografie. Si asa am ajuns sa le descopar inconstanta: de la capodopere ale filmului independent precum Blood Simple. se trece la un registru comic (Hudsucker Proxy), apoi iar in registru dramatic (Fargo), dupa care se obtine un genial The Big Lebowski.

Iata-ne in 2008, la un an dupa ce Joel si Ethan Coen au cucerit cate trei premii de Oscar de caciula (regie, productie, scenariu) pentru No Country For Old Men, cand cei doi frati revin in atentia publicului cu "un film cu prosti". Da, vorbesc despre acei frati Coen, nu despre fratii Cohen. Cei care au dat nastere filmelor Fargo , Barton Fink, The Man Who Wasn’t There produc, scriu si regizeaza o comedie cu idioti. Daca sunteti familiarizati cu macar 2 - 3 filme ale lor (in… citeşte

mihaelatb pe 03 Octombrie 2010 23:53
Un film mult prea sec pentru gustul meu.Ironia, da este dusa pana la sange , este un talent sa razi de propriile slabiciuni (vorbind de societatea de consum dusa pana dincolo de infinit).Cu toate ca multora nu le-a placut Brad Pitt, mie mi-a placut.Este de remarcat tocmai faptul ca a realizat un rol cu care nu suntem obisnuiti .Ce diferenta intre personajul din acest film si cel din The Curious Case of Benjamin Button.Eu consider ca tocmai aceasta este demonstratia talentului.
Acelasi lucru il realizeaza Cloney.Actorul , cu acest rol, parca demoleaza singur soclul barbatului de succes, cuceritorul , "idolul femeilor", care de fapt este un tip nesigur pe el, preocupat de mentinerea formei fizice si ...bineinteles sexuale! Un Clooney de exceptie !

Yulia pe 29 Aprilie 2010 10:45
super..umorul negru mi-a placut mereu.. cel mai mult mi-a plcut de John Malkovich
Mbi pe 02 Aprilie 2010 22:09
Fcuk!-uc
morti agresive si injuraturi..
yea..si pitt impuscat in cap:))..
fucking awesome!

mtraianc pe 14 octombrie 2010 10:55
ma intreb, ce limba vorbesti corect ? sau daca erai beata , atunci esti iertata
Mbi pe 1 noiembrie 2010 17:22
cu ce am gresit,maria ta?
FreakDoll pe 09 Iulie 2009 02:51
Distributia este impresionanta, deznodamantul neasteptat, umorul negru este prezent, iar Clooney is fucking hot (asta ca sa fiu in asentimentul anumitor personaje care foloseau in exces fuck-ul :)). Pitt ar trebui exploatat mai mult in comedii fiindca are talent.
dubthatsheet pe 04 Ianuarie 2009 03:06
mie coenii mi se par mediocri.asta e primul film care mi-a placut de la ei.o tacaneala savuroasa cu multe quiproquouri.la ce umor se face acum cred ca filmul asta e binevenit.
Calin Laura pe 14 Noiembrie 2008 13:32
Este de departe unul dintre cele mai slabe filme pe care le-am vazut in ultimii ani! Vazand distibutia de exceptie ma asteptam ca filmul sa imi starneasca hohote de ras,dar...am plecat din cinematograf destul de nemultumita de alegerea facuta. ....Brad Pitt intr-o asemenea comedie?Nu! Clar nu!
veronica210 pe 20 ianuarie 2010 00:06
esti varza...
sov pe 4 iunie 2011 09:40
ba tu esti , habar n-ai de filme
PsychoX52 pe 28 Martie 2009 20:05
Film model: asa NU!
Filmul incepe cu prezentarea unui agent CIA, unul ce pare a fi pus pe fapte. Inceputul promitator si numele personajelor din distributie ascundeau dezastrul ce avea sa urmeze. Personajele sunt insipide (mai putin cele ale lui George Clooney si Brad Pitt) iar actiunea pare sa nu aiba continuitate. Putem intalni cateva faze hilare create de personajul lui Brad Pitt, dar si acestea sunt cu mult sub nivelul mediocritatii.
Ce m-a dezgustat cel mai mult a fost infuzia de "fuck"/secunda, termen rostit parca in scopul de a indeplini o norma prestabilita.

In cazul meu, "Burn After Reading" este in topul celor mai slabe filme pe care le-am vazut.

mtraianc pe 14 octombrie 2010 11:04
vad ca ne descri filmul .. nu te-a rugat nimeni ,, dar totusi daca mai scri ceva despre el ,, poate pana la urma al intelegi si tu
Mehedinteanu Ana Maria pe 05 Februarie 2009 23:26
Am acordat 4 stelute deoarece este un film destul de ''digerabil'' pt o comedie ca sa zic asa,oricum fiecare actor si-a facut rolul destul de bine si sincer acum cred ca este un film care se vrea a fi o comedie soft(dintr-aceea la care nu razi neaparat pana te ineci ci pur si simplu te distrezi si relaxezi intr-o maniera destul de savuroasa fara sa te umpli de bale si lacrimi in timpul vizionarii ei)!!!:D
Spaghete pe 10 decembrie 2009 14:23
E clar ca ai pierdut timpul si eu citindu-ti recenzia.
Mbi pe 2 aprilie 2010 23:58
multumim dar nu multumim pentru definitia comediei soft.:))
mladitza pe 12 Februarie 2022 18:15
am râs cu lacrimi
Umor spumos, uneori negru, inteligent! Pe mine m-a deconectat filmul, dar nu trebuie să ai nu știu ce așteptări de la scenariu, se bazează pe comicul de situație. A fost o reală plăcere să revăd acest film, probabil că m-am distrat chiar mai copios decât la prima vizionare. Actorii (mari vedete) sunt încântători în această excelentă comedie neagră!
iulian94 pe 05 Aprilie 2014 18:20
Un film bun cu actori buni si o poveste dementa. Regizat bine, de vazut.
korbea pe 19 Martie 2013 17:29
citeste si arde
Superb filmul, frumoase si majoritatea comentariilor! Cel cu " nu am vazut "NICIODATA"un film mai prost, a spus de fapt, "NICIODATA" nu s-a uitat la un film, un ..... mai mare ca mine. Cat de mult difera gusturile noastre!
GALD pe 12 Martie 2013 22:08
Neasteptat de ... deosebit
Tragico - comedie despre CIA si dorintele femeiesti. Suna stupid, dar nu antagonic ... nu?
Problema este ca atat de bine si fin este pus in scena subiectul, precum si prestatia actorilor de valoare, incat a iesit ceva deosebit de savuros.
Merita vazut!

pisicuta1 pe 17 Noiembrie 2012 19:03
dezamagita de film ,ma asteptam sa fie mai bun mai ales ca au jucat si actori f buni!
Iulidesprefilme pe 16 Septembrie 2012 19:05
Fraţii Coen sunt originali, imprevizibili, sparg tipare, iar actorii sunt demenţiali în pielea personajelor chinuite de obsesii, de prostie, de orgolii, de patimi, de teamă...
alex_il_fenomeno pe 16 Septembrie 2012 09:41
o poveste buna, cu atat de multe twisturi care iti rastoarna toate calculele de pe hartie, niste actori uriasi, in special John Malkovich, George Clooney sau Brad Pitt, o poveste atat de incitanta si de stransa incat urmaresti toata actiunea fara sa clipesti, iar asta pana la situatiile deznadajduite din final, cand multe lucruri necugetate au loc... a fost un film foarte reusit cu tenta politista, care chiar m-a facut sa ma mir de ce a fost ocolit de nominalizari la Oscar in acel an...
matew10 pe 17 Iulie 2012 12:10
Partitura excentrica, datatoare de buna dispozitie a lui Malkovich este capul de afis in aceasta comedie fara prea mari pretentii. Cu un joc actoricesc de maniera lui Malkovich, ceilalti actori sunt cufundati in nefiinta.
primarul_73 pe 26 Mai 2012 23:30
un film excelent, tipic american. f misto. l am bifat si pe Carter Burwell la coloana sonora
cosmin_kedii pe 11 Martie 2012 08:31
Este amuzant, , bine turnat si a fost o placere sa ma uit. . Pitt si Clooney sunt mai amuzanti decât vă puteţi imagina, eventual, în rolurile lor.
andreighost pe 09 Februarie 2012 11:11
Nu este chiar un film excelent, dar este o pelicula interesanta, cu o serie de momente chiar "delicioase". Scenariul, din punctul meu de vedere, e destul de slabut! Concluzia mea dupa acest film este una singura: Brad Pitt nu a avut niciodata, niciodata un rol prost. Actorul acesta e genial! Poate a jucat si in filme mai putin reusite, dar nu a exista rol pe care sa nu-l interpreteze perfect, fie ca vb de drama, comedie, thriller etc.
ciobotaru pe 01 Ianuarie 2012 17:36
un film foarte simpatic , o comedie buna realizata in stilul Ethan Coen si Joel Coen, RECOMANDAT !!!!
tonymaestrul pe 22 Noiembrie 2011 22:27
Interesant film. Pacat ca moare brad pitt inainte de final :(
Lethy pe 30 Iulie 2011 01:21
O comedie neagra amuzanta cu o distributie impresionanta insa cu un scenariu cam subtirel. Mi-a placut mult Brad Pitt si John Malkovich , iar replica de la final - ,,What did we learn?... I don't know, sir.`` caraterizeaza tot filmul. Pe scurt, filmul a fost chiar bunicel , desi ma asteptam la mai multa actiune si la mai mult umor.
sov pe 03 Iunie 2011 22:53
o mare porcarie
Nu stiu cum poate fi catalogat film asa o mare gogomanie. In afara de prestatia f buna a actorilor, totul a fost o pierdere de timp, mai bine faceam orice altceva decat sa pierd aproape 2 ore din viata. N-am vazut NICIODATA un film mai prost ca asta. spunea cineva mai sus ca trebuie sa ai ceva in tartacuta sa intelegi si sa gusti filmul. Prostii! Eu am un IQ de 170 , si pot spune raspicat: Un cacat de film! Imi vine sa ma dau cu capul de pereti pt timpul pierdut.
IchigoWolf pe 09 August 2010 13:28
Wow,un fillm chiar bun :).Nu ma asteptam sa se termine asa :)).Dar totusi,asai si viata...Azi poti fi important,sa ai prieteni buni,o slujba perfecta,iar in momentul urmator,mori,si le pierzi pe toate...Oricum,un film foarte frumos facut,cu niste actori buni :).(recunosc ca mam hotarat sa ma uit la el doar ca era Brad Pitt acolo :))).Totusi,nu ma dezamagit.Apropo,nota 8 pe care am dato,nui o nota proasta :).E doar pt faptul ca sunt unele chestii putin in ceata,si actiunea care se intampla intrun fel prea rapid...A si,cand va uitati la filmul asta,asigurativa ca stiti cai si Crima nu numai Comedie :D.
paul2000 pe 24 Iulie 2010 23:30
Un film cu o distributie de exceptie si plin de umor negru! Povestea este destul de originala si complexa, iar prestatia actorilor este una foarte buna! Frumoasa legatura dintre personaje, de asemenea si ironia cu care este prezentata povestea! Un film pe care il recomand cu placere!
andreyuzzu pe 10 Septembrie 2009 11:39
In primul rand thx cinemagia pt dvd. Cam multe pareri contra.....totusi fratii cohen nu au dat fail pana acum cu nici un film.....la o comedie nu trebuie neaparat sa razi pana nu mai poti (gen superbad ) poate avea un umor negru de calitate de ex: pulp fiction sau lock stock.....