Păreri Buletin de București

(1982)

Buletin de București

cezarika21 pe 17 Septembrie 2012 09:45
Micile șmenuri din perioada comunistă
O tânără repartizată cu serviciul în provincie încearcă să se căsătorească de formă cu un bucureștean pentru a obține un buletin de București și a rămâne în capitală. Un fapt bizar: fata este inginer agronom, deci are o meserie ce nu se practică la oraș, ci la țară.

Pornind de la această ipoteză hilară, filmul se vrea o satiră a micilor învârteli din perioada comunistă și o pledoarie pentru frumusețea vieții la țară. Evident că este vorba de o comandă politică. Cu toate acestea, ”Buletin de București” este o comedie plăcută datorită interpretărilor dezinvolte ale lui Mircea Diaconu și Catrinel Dumitrescu, secondați cu succes de Draga Olteanu Matei și Octavian Cotescu.

Deşi scenariul este uşurel, filmul a ieşit bun şi ilustrează perfect mentalitatea unei epoci dispărute. Merită văzut de tineri pentru a… citeşte

Deceoare pe 5 iunie 2015 21:08
Dacă nu ai trăit în ''epocă'' nu ai cum să înţelegi şi minimalizezi totul . Totuşi oamenii trăiau pe atunci fără grija telefonului mobil , fără internet , fără aer condiţionat , fără tablete , fără lap-top-uri , fără jet-skiuri , fără calculatoare (a se citi P.C.-uri) şi mai ales fără ''facebook'' pentru a reuşi să-l voteze pe Iohannis .
bizonul pe 28 aprilie 2016 19:11
In "Epoca de aur" existau 4 tipuri de filme; Filme f. bune, bune , proaste si rusesti. Astazi ; F. bune, bune, proaste si indiene. Apropo; Oamenii traiau atunci ( Ptr. Deoarece) mult mai onorabil si sanatos. Cat despre filmele rusesti erau tampite doar in Romania, in alte tari cum ar fi fost Angola ( unde am locuit mai mult timp ) filmele erau f. bune. De o bucata de vreme filmele cautate, filmele bune, nu se mai transmit la televiziunile consacrate, sau cel putin nu seara, ci f. tarziu sau chiar dupa 12 noaptea.
Laurentziu2 pe 15 Iulie 2011 14:38
Awesome !
Filmul, este EXCEPTIONAL !

Perioada respectiva starneste interesul, personajele isi joaca 100% perfect rolul, iar atitudinea lor este incredibila.
In film exista un umor incredibil, iar asta il simte doar cel care vizioneaza filmul, fiindca actorii sunt seriosi :)

Super tare :)

1Simplu pe 20 Februarie 2010 01:18
:) pe timpul lui Ceasca
mi-a placut.... am eu 18 ani dar filmul mi- a placut mult ;)
Vegetarian pe 20 Martie 2011 15:25
. . . Tovarasi , ce cautati pe spatiul verde ? ... Pregatiti cate 50 de lei fiecare ..
. . . Divorturile nu se faceau la prima infatisare pt ca justitia este oarba , nu proasta . Totul trebuie analizat , cantarit ...
. .. Genericul de la inceputul aminteste de verile din Bucuresti in anii 1980 , fara aer conditionat in apartamente si masini , doar cu ventilatoare ..

Vegetarian pe 20 martie 2011 15:42
Dar asta nu e tot ! Aveti posibilitatea de a va skimba viata , oferinduva un somn sanatos ....
mihaelatb pe 13 Octombrie 2010 18:25
actorii au fost grozavi, dar unul si-a depasit cu mult colegii: Octavian Cotescu, care numara pana la 10 si rasufla adanc!
Ghemot pe 08 Noiembrie 2011 13:38
merita vazuta aceasta comedie romaneasca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sweetangry pe 19 Mai 2011 12:44
un film de colectie...clasic
merita vazut...:D:D:D

Andrei.Ciprian pe 04 Martie 2012 17:45
Un film romanesc foarte bun!
Una dintre cele mai bune comedii romanesti.Mi-a placut enorm de mult si il recomand.Un film tipic romanesc,tipic acelor vremuri!
DIVA pe 10 Septembrie 2007 22:33
buna seara,am vizualizat filmul "Buletin de Bucuresti"in aceasta seara pe B1TV si l-am votat cu 5 "stelute"pentru ca mi se pare un film extraordinar,mai ales pentru anul in care a fost regizat.In general ador filmele romanesti,pacat ca nu s-a putut face mai mult in Romania....
Marvolos pe 26 Noiembrie 2010 01:21
Marvolos
Am revazut filmul acum dupa multi ani impreuna cu prieteni curiosi sa vada timpurile noastre de studenti din Romania. Am tradus pentru ei si scenele care s-au taiat in versiunea de pe DVD si amintirile mele de la filmari.
Filmul are success si astazi, dupa reactia prietenilor mei, si sint sigura ca nu au fost doar amabili !
Eu am sperat sa vad macar o scena cu ciinele meu, Astor, german shepherd, care a avut rol mic in film si care nu mai este.
Noi am avut great time cind am filmat si m-am bucurat foarte mult cind am obtinut filmul pe DVD.
O clarificare: numele meu este Marilena Volosinovici si nu Maria Volos... ! Nu stiu daca se mai poate schimba acum.
Sper ca filmul sa aduca buna dispozitie la toti cei ce il vor viziona.

balta67verde pe 19 Octombrie 2016 14:39
O comedie excelenta ! In 1983 deja scazuse calitatea filmelor de comedie, activistii de partid si cenzura nu prea aveau simtul umorului. Cu atat mai miraculos ca au aparut surprize placute ca Buletin de Bucuresti si Casatorie cu repetitie. Daca imi amintesc bine, era ultimul film al maestrului Octavian Cotescu. O pierdere imensa pentru cinematografia si teatrul romanesc.
Iulidesprefilme pe 12 Septembrie 2012 19:15
Bun, bun, pentru aceşti actori remarcabili ai filmului românesc.
tonymaestrul pe 28 Mai 2012 22:01
Inca o comedie clasica a filmului romanesc. Dragut ;)
xerses pe 22 Aprilie 2012 21:57
Un film bun la vremea respectiva, care dezvaluie la ce compromisuri se dedau unii pentru a intra in Bucuresti cu drept de rezidenti...
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 14:19
Una dintre cele mai bune comedii romantice romanesti.
eduard_stratan pe 8 ianuarie 2022 17:44
Smrs pe 25 Iulie 2023 03:09
Foarte mișto filmul, mi.a făcut plăcere să văd imagini din vechiul București, clădiri, metroul ăla vechi și nevandalizat de graffiteri plus atmosfera aceea specifică. Dar filmul a fost făcut ca o ironie la o regulă comunistă mizerabilă care, pe alocuri, dăinuie și astăzi în unele domenii bugetare. O regulă fără rost, lipsită de sens, care a deschis calea către numeroase abuzuri de tot felul.. În rest, este o comedie care surprinde excelent lait-motivele soacrei băgăcioase, căsătoriei din interes, stângăciilor de început într.un cuplu proaspăt căsătorit și altele. A, iar Mircea Diaconu devine actorul român preferat, oficial, după ce deja mă convinsese în Filantropica. Nota 8
Actrita pe 08 Aprilie 2022 02:33
O Comedie reusita...
Un cuplu tânar, simpatic, El, Radu Petrescu (Mircea Diaconu), fost handbalist, devenit "bucurestean", fiindca i se promisese o locuinta si un job, în Bucuresti, dar care umbla cu taxiul..., absolvent la medicina veterinara, Ea, ing. agronom Silvia Popescu (Catrinel Dumitrescu) din Calarasi... Ambii se hotaresc sa-si uneasca destinele din interes. Lui îi trebuiau bani pentru reparaturi, si ca sa-si plateasca datoriile, ea doreste sa obtina Buletin de Bucuresti, ca sa ramâna în Capitala... Filmul trebuie înteles în conditiile "Epocii comuniste", când cu Sportul, cu Partidul sau cu "turnatul", ajungeai departe..., când dupa un studiu, care era gratis, absolventii aveau "obligatia" sa se prezinti la locul de munca repartizat de catre Stat, acolo unde era nevoie de ei, si unde erau locuri libere, de regula în Provincie, acolo unde nu prea vroia sa se duca însa nimeni, mai ales daca… citeşte
forever_young_ pe 26 Iunie 2021 09:40
FOARTE BUN !
un film care a fost de top la vremea lui cu o distributie de aur a cinematografiei romanesti ....se poate revedea oricand cu placere ....nu este recoamandat celor care nu inteleg comedia simpla !! :))
florin_toth pe 12 Februarie 2020 10:20
film romanesc foarte bun
va salut, sambata sau duminica a fost filmul pe tvr 2 pe la ora 12-13, uitandu-ma la acest film aveam o senzatie ciudata, nu imi venea sa plec din fata televizorului, am vazut o ora din film si mi-a placut foarte mult. cei care s-au saturat de filmele de hollywood cu bugete astronomice, cu impuscaturi, i love you si toate cele, o sa gaseasca foarte frumos acest film simplu. mie mi-a placut enorm de mult,
user-5c25185883ff0 pe 27 Decembrie 2018 20:30
Ca fapt divers, însăși regretata Mihaela Runceanu a recurs la acest șiretlic în anul 1980 pentru a putea ocupa un post de profesor la Școala Popularã de Artã din București, ea fiind originară din Buzãu.
A reușit să vadă filmul din întâmplare cinci ani mai târziu, tocmai în timpul turneului din Cuba și s-a bucurat foarte mult cã a jucat în film și Mirabela Dauer.

carmen_angelus_romila pe 19 August 2018 11:59
O comedie foarte buna si mult apreciata in acele timpuri, avand interpreti de marca ai cinematografiei romanesti.
lili22 pe 14 Septembrie 2012 17:06
nu inteleg
Cum am putut urmari pina la capat comedia asta?Acum aud ca Diaconu a prins 1989 cu Oltcit, fara bani.Probabil facea filme gratis.
user-60201182b8735 pe 08 Ianuarie 2024 21:33
La vremea lansării era un film îndrăzneț și ieșit din comun. Anii de aur din Epoca de aur, cinematografe pline, cozi la bilete de sute de metri la toate cinematografele din țară, era micul Hollywood socialist, cinematografia exubera. Secretul lui Bachus, Nea Marin miliardar, Buletin de București, Secretul lui Nemesis, Liceenii, Declarație de dragoste, etc,etc. Apoi în privat apăruseră Videorecorderele acasă, se dădea 10 lei/noapte pt 4 filme tari , Mad Max, Star Wars, Terminator, Lupul Singuratic,etc .. .
Nu vor mai fi acele vremuri, niciodată