Păreri Bridget Jones: The Edge of Reason

(2004)

Bridget Jones: La limita rațiunii

Alin pe 17 Noiembrie 2004 18:04
din review-urile criticilor americani pe care le-am citit am inteles ca ar fi infect.dar in fine.ce stiu americanii? :)
marius pe 17 Ianuarie 2005 21:54
un film cu o tzarancutza lipsita de orice haz. il uiti la 5 minute dupa ce ai iesit din sala.
cezarika21 pe 18 Noiembrie 2016 11:42
Umor forțat într-o continuare inutilă
Spre deosebire de ”Bridget Jones's Diary” care adusese un strop de prospețime unui subiect sentimental, ”Bridget Jones: The Edge of Reason” continuă povestea femeii blazate și dezamăgite în vârstă de 30 și ceva de ani și o împinge previzibil înspre ridicol. Lipsa de inspirație a scenariștilor determină rularea acelorași poante, iar situațiile inedite sunt puțin credibile și destul de jenante.

Spectatorii au ocazia să o vadă pe Bridget gafând pe străzile Londrei, în munții Elveției și pe țărmurile scăldate de mare ale Thailandei, smiorcăindu-se că iubitul nu-i acordă suficientă atenție până când află că întotdeauna e loc de mai rău, iar scorțosul Mark Darcy, așa plicticos și lipsit de dorința de a-și asuma responsabilități mai serioase, este partenerul ei ideal. Slalomând deprimată printre prietenii blazați, ce-i dau… citeşte

just a girl pe 22 Februarie 2005 04:42
e un film simpatic
de femei ce e adevarat dar e simpatic
NU VA DUCETI CU PRIETENUL!!!!!!!o sa il urasca
si pe voi de asemenea,ca l-ati dus la filmul asta

Lexy pe 13 Ianuarie 2005 14:12
Slabutz rau de tot,comparativ cu primul este foarte slab si fara putere de convingere.Foarte putine faze hilare..ptr cine n-a vazut partea 1 poate parea bunicel...Dar se aplica expresia la pomul laudat s anu te duci cu sacul.
DragonMaster pe 11 Decembrie 2012 22:29
Mai slab ca prima parte
Este o comedie romantica bunicica dar care nu se ridica la nivelul primei parti.Daca ai vazut si prima parte sau iti plac filmele de genul atunci acest film merita vazut dar fara sa aveti asteptari mari.Ofer nota 6 acestui film.
White.Lily pe 09 Mai 2011 13:28
In ciuda celorlalte comentarii, partea a doua, The Edge of Reason mi-a parut cel mai putin la fel de buna ca prima parte, poate chiar si mai haioasa.
The Edge of Reason abordeaza, o alta tema la fel se sensibila ca si prima: ai gasit tu persoana potrivita, insa mai departe ce faci?

catherine fan pe 14 Iulie 2007 13:48
a fost soper mijto , merita vazut si distributia e minunata . un film exceptional.
Catalina Magureanu pe 12 Noiembrie 2004 12:41
Foarte bun!
margott pe 11 Aprilie 2011 23:26
Dupa parerea mea, un singur film cu Bridget Jones era suficient. Dar din cate am aflat, motivul pt care a aparut si continuarea, este tocmai datorita incasarilor mari pe care le-a avut primul film cu Bridget Jones. Si ca mai toate continuarile, nici asta nu face exceptie, e slabuta, trasa de par, lipsita de haz. Era clar inca din prima parte ca Bridget si Mark Darcy nu se potrivesc, dar, ca in ciuda diferentelor dintre ei, se iubesc.
Yasmina001 pe 4 decembrie 2012 17:52
Desi mi-a placut f mult prima parte, sunt de acord ca era suficient un singur film cu Bridget Johnes. Nici macar nu mi-a starnit interesul sa-l vad...
Xena pe 17 Noiembrie 2004 14:25
O continuare a BJ1, cu o regie mai inteligenta si pe tonuri ceva mai serioase. Bridget invata "the hard way" sa aprecieze ceea ce i-a rezervat destinul. Cine se asteapta ca la acest film sa hahaie ca la BJ1 va fi nitel contrariat. Daca pentru primul film si roman Helen Fielding s-a inspirat din "Mindrie si prejudecata", pentru "Limita ratiunii" si-a luat inspiratia din "Persuasion", tot de Jane Austen, dar foarte diferit.
Alin pe 07 Octombrie 2004 19:49
asta e primul sequel.de unde pana la unde "la nesfarsit"?
artoholic.king pe 19 Februarie 2024 17:13
Lecție de viață, cu subînțeles
Continuarea poveștii lui Bridget e spumoasă și de această dată, cu o lecție de viață feministă mult mai închegheată.
Momentul arestării eroinei, ce se vede drept femeie independentă între femei dependente de mâna bărbatului - e iconic.
Acest eveniment o face pe Bridget să-și ridice moralul, încrezătoare afirmându-și existența, într-un mod comic.

missaiwi pe 10 Octombrie 2018 06:29
Bridget Jones isi continua "stangaciile" frizand ridicolul/penibilul in relatia cu scortosul ei iubit, Mark Darcy; superficialul si afemeiatul, Daniel Cleaver, revine si el in peisaj incercand sa obtina un "maraton sexual" de weekend si, depasind toate obstacolele din scenariu...iubirea invinge ratiunea, estompand toate contrastele dintre cei doi parteneri de cuplu atat de diferiti.
Chiar daca "Bridget Jones: The Edge of Reason" este aparent mai slab decat "Bridget Jones's Diary", filmul este bunicel, amuzant si te relaxeaza.
Presupun ca, unii dintre noi, au fost oarecum nemultumiti de "imaginea" actritei Renée Zellweger din acest film, dar...acesta a fost rolul, iar cat despre surplusul in greutate...nu toate vedetele trec prin sablon.
O nota obiectiva ar fi 6.5 , dar acord 7, pentru distributie.

AmphitriteMermaid pe 06 Ianuarie 2018 17:02
E un film simpatic și amuzant. Merită vizionat daca ați văzut si prima parte.
Iulidesprefilme pe 17 Septembrie 2017 10:06
Pentru cine era interesat să afle ce mai scrie simpatica Bridget Jones în jurnalul ei iată că i se oferă ocazia: că e în așteptarea cererii în căsătorie din partea scorțosului Darcy, că are loc o nouă înfruntare între el și rivalul dandy, că Gridget are parte de experiențe inedite în Thailanda, la schi, la un dineu...poate că e de înțeles de ce Darcy nu se hotărăște prea ușor să facă dorita cerere în căsătorie...
liviuneagu pe 23 Noiembrie 2016 23:13
Un film bun, deconectant - pentru toate sexele (nu cum au comentat altii...!!!) Asta este parerea mea si ... tin la ea !!! Vizionare placuta!
isabela_isa pe 31 Mai 2016 20:20
Hm.. ce pot sa zic?
Cea de-a doua parte din seria "Bridget Jones" a fost un film slabut, nerealistic si uneori usor enervant, dar cu toate acestea mie mi-a placut. Este genul de film menit sa te destinda cu scene care mai de care mai haioase.
Prima parte ramane preferata mea, dar merita sa o vizionati si pe aceasta daca vreti sa continuati in acelasi spirit vesel si nonconformist.

xerses pe 17 Februarie 2012 17:53
Un film bine realizat in care nu poti sa nu-i indragesti pe actorii principali.
mihaelatb pe 03 Octombrie 2010 12:52
si iata ca a venit alta petrecere de sfarsit de an , de asta data cu 2 plovere ridicule . Mai slabut decat primul , dar la fel de amuzant .Renée Zellweger este minunata , iar Colin si Hug nu fac decat sa o secondeze .pentru .trebuie sa fii Bridget Jones ca sa nu faci un atac de panica cand , imbracata frumos pentru a-ti recucerii iubitul , esti udata din cap pana in picioare de doua masini.Trebuie sa recunoastem ca nici Anglia nu sta mai bine cand vine vorba de soferi , ploaie si stropit !
edy21 pe 08 Septembrie 2010 12:32
Din pacate continuarea nu a fost foarte reusita si din pacate acest sequel il poti numi unul destul de prost.
Nu a mai fost atat de captivant ok a avut scene amuzante cateva dar nici ele nu prea puteau ajuta filmul deci nu !
Variez intre nota 6 si 7 dar ii dau 6 pt. ca nu merita mai mult de un film "Bunicel"
In concluzie : Un film destul de aiurea un sequel si mai aiurea !!!

cosmin_kedii pe 27 Februarie 2013 09:28
Acest film este foarte mare , acesta include toate personajele și câteva scene din primul film
Krystyne pe 28 Ianuarie 2012 20:27
Un al doilea film cu Bridget Jones,de asemenea reusit ca si primul,cu faze pur comice, personajele principale sunt aceasi ce trec prin alte noi experiente ! Pe Renée Zellweger o remarc in aceste filme si este foarte simpatica , frumoasa prin naturaletea ei " asa cum este ea " . Film de nota 10 !
Dragos_Mirsanu pe 18 Ianuarie 2005 20:42
Din nefericire, aceasta parte a doua a iesit asa cum sunt continuarile de obicei: mai prost (sau mult mai prost).
Pacat, pentru ca toti 3 actorii sunt buni.

Gil pe 27 Septembrie 2004 20:20
Here we go again. :(
Sequelluri la nesfarsit pana cand nici nu mai vrei sa auzi de filmul/seria respectiva.