Păreri Brave

(2012)

Neînfricată

Arlequinade pe 25 Iunie 2012 15:50
O poveste "traditionala" de la Pixar? In sfarsit!
Sper ca primele critici ale lui "Brave" sa aiba dreptate: sper ca filmul asta sa nu fie ca cele iubite de critici pe care le-a scos studio-ul respectiv. Sper sa fie un film complet diferit de standardul Pixar, pentru ca am o MARE problema cu ei si cu salata de varza pe care o numesc in mod normal "poveste". Da, salata aia de varza pe care criticii mereu o lauda si o premiaza la Oscar desi e PARTEA A 3-A a unei serii de filme in care "plot-ul" fiecaruia este identic cu cel de dinainte - si desi mai sunt inca cel putin 2 filme animate geniale in anul respectiv. Pixar a devenit studioul favorit al tuturor criticilor de animatie, iar daca indraznesti sa-i vorbesti de rau, fanii acestei companii (pentru ca au infricosator de multi fani inraiti) or sa te dea cu smoala. "Pixar can do no wrong". In afara de "Cars 2", desigur, caruia nici macar criticii pupincuristi nu i-au mai putut lua… citeşte
bovoro pe 30 iunie 2012 09:42
Asta e din categoria "cum sa scrii un comment-fluviu despre un film pe care nu l-ai vazut". Brava!
narcisson pe 24 decembrie 2012 01:47
@Arlequinade: Din ce vad, nu ai mai revenit cu comentariul dupa vizionarea filmului.
k-rissa pe 17 August 2012 15:05
una din cele mai frumoase animatii vazute vreodata!
viooras pe 18 august 2012 11:50
intr-adevar! e super :)
k-rissa pe 8 noiembrie 2012 09:05
How to train your dragon este preferata mea, intr-adevar este o animatie mai buna si povestea mai frumoasa :), dar si Brave mi-a placut foarte mult!
TheGreatQueenSeondeok pe 25 August 2012 13:27
O animatie foarte reusita! Nici n-am stiut cand a trecut timpul...
alali pe 06 Octombrie 2016 14:01
O superba poveste clasica, curajoasa si indrazneata pana la ... acea mica impertinenta..
Un film animat extrem de curajos. Are atata indrazneala si cutezanta incat trece foarte sublim de la curaj la impertinenta. Insa doar intr-o singura ocazie punctuala apare acest tip de anomalie. Bine ca e numai atat! (referire la momentul in care "vrajitoarea inregistrata" isi prezinta meniul disponibil cu toate optiunile sale, aducand aminte de un robot telefonic modern). Acest episod se vrea probabil unul amuzant, dar nu e deloc asa.
Si stau si ma intreb: Daca tu regizor, reusesti sa creezi o asemenea atmosfera incat chiar si orice adult privitor este vrajit de lumea de poveste pe care o propui spre vizionare, de ce oare incerci acest artificiu neinspirat care sa il smulga pe acesta, intr-un mod atat de brutal, din placuta transă in care era intrat si pe care o gusta cu bucuria unui copil? Serios ca nu inteleg ce anume s-a vrut cu acest moment futurist introdus intr-o lume… citeşte

psihologu pe 19 August 2012 08:25
Brave: printesa razboinica cu parul de foc
Cei care spun ca Brave nu e in linia indraznelii cu care Pixar ne-a obisnuit uita ca printesele celor de la Disney aveau in comun pasivitatea, lamentarile si hainele dragute. Brave da peste cap aceasta imagine.

Cea mai recenta creatie marca Pixar ajunge in cinematografele din Romania cu o intarziere de aproape doua luni fata de premiera din Statele Unite. Copiii, carora s-ar putea sa li se fi lungit urechile asteptand, si parintii lor au insa motive de bucurie: Brave e o poveste accesibila, spusa extrem de eficient, cu un mesaj despre cum sa-ti gasesti propriul drum chiar si atunci cand el se abate de la cutumele sociale.

Suntem in fata primului lungmetraj animat Pixar care isi alege o protagonista, nu un protagonist, se centreaza pe o relatie cu nabadai dintre doua personaje feminine, mama si fiica, si spune o poveste petrecuta inapoi in timp. Suntem in… citeşte

narcisson pe 24 decembrie 2012 01:50
Foarte frumos punctat, thumbs up!
Rosanita pe 14 August 2012 09:18
merita vazut!
Am vazut filmul acum o saptamana, in avanpremiera!Ce pto sa va spun e ca am ras si m-am simtit bine vazand aceasta animatie:) merita sa mergeti la cinematograf sa il vedeti in format 3D.In plus, coloana sonora e superba!
dorel_2013 pe 19 decembrie 2012 09:46
Film de nota 10 ! Dar fiecare cu gusturile lui ! eu lam vazut si miau cam dat lacrimile pe la sfarsit un film pentru toate generatiile
zarina pe 17 August 2012 16:48
Lectiile sunt povesti
Infometate de cultura animata care se lasa greu, caci anuntata cu surle si trambite, animatia Disney NEINFRICATA in sfarsit a poposit pe al nostru ”plai cu boi”, am plecat cu mic cu mare sa-l sorbim din priviri pe acest film despre o printesa curajoasa si naravasa asa cum avem si noi pe-acasa.

Neinfricata printesa Merida, intaia nascuta a regelui Fergus, o roscata cu parul rebel ca si caracterul sau pur sange scotian, invata ca poti sa-ti creezi propriul destin si nu doar sa-l accepti supus, ca poti schimba traditia daca aceasta te face nefericit. Si noi odata cu ea am invatat ca ”povestile sunt lectii”, ca poarta in ele adevarul si experienta celor care le-au trait candva, ca mandria creaza nefericire, suferinta si rupturi care se pot repara doar cu fire de suflet si iubire. Cu totii gresim, si copiii, si parintii, chiar si nevinovatele animale, important este sa… citeşte

TIM01 pe 17 August 2012 21:55
Super!!
Un film reusit, deconectant....mi-a placut foarte mult! A reusit sa imbine animatia cu un subiect atractiv..e intr-adevar pentru toata familia!!
CullenA pe 14 August 2012 19:49
Super
Un film frumos, un echilibru intre actiune si umor si imi place engleza cu acel accent (scotian parca) pe care o vorbesc personajele! :)
Srdjan pe 06 Noiembrie 2012 16:29
Nu stiu cum cei de la Pixar fac,dar aproape de fiecare data reusesc sa imi atinga o latura pe care nu credeam ca o am,sau e undeva bine ascunsa.Reusesc foarte bine sa combine umorul cu dramatismul si deasemenea te fac sa inveti unele chestii prin temele alese.Oamenii astia au o imaginatie incredibila si fac o treaba de minune,unde pun ei mana,iese aur.Exceptand Cars 2 si eventual Cars,care au fost bune dar nu au reusit sa ma faca sa le "simt",restul care mi le amintesc sunt niste opere de arta zic eu.Nu ma asteptam la ceea ce am vizionat dar m-a surprins placut.Multe nu prea am ce sa zic,personajele simpatice,doar ca mi s-au parut cam ciudate,nu neaparat intr-un sens rau,accentele cu care vorbeau actorii.Si totusi,de departe ramane inca favoritul meu Wall E urmat de Bug's Life.
cosmin742000 pe 05 Noiembrie 2012 10:31
Mie mi-a placut aceasta animatie pixar .Are poveste , are si mult umor , are si un personaj principal charismatic , este desenatafoarte frumos , are o coloana sonora superba.Despre cei care spun ca se asteptau din trailere sa fie "o infuzie de actiune" * (cu mentiunea ca a avut destule actiune , poate chiar prea multa cauza din care i-am si dat 8 in loc de 9) si despre cei care au anumite asteptari de la film , asteptari datorate exclusiv reclamelor le zic doar atat , reclamele , publicitatea si promovarea in general sunt unelte facute sa prosteasca (in sensul de sa fraiereasca ) pe oameni (sa nu zic prosti) .Va zic asta eu care sunt licentiat in marketing.
interconect_30 pe 12 Noiembrie 2012 11:37
Povestea este frumoasa iar imaginile sunt sublime cu tehnologia de astazi incat totul pare atat de real !
Razel pe 11 Ianuarie 2012 12:00
Am o parere buna despre acest film ^_^ cred ca o sa imi placa.Trailer-ul mi-a placut mult sper sa imi placa si filmul.
Audrey19 pe 18 Aprilie 2012 10:04
mie nu imi place deloc cum sunt realizate personajele nici pe departe nu arata disney-pixar ci mai degraba dreamworks...incep sa-i strice treaba lui walt disney.Ok am inteles e o poveste fun dar mi-ar fi placut daca ar fi respectat tipologia personajelor...o sa astept sa-l vad...poate o sa-mi placa
dorel_2013 pe 19 decembrie 2012 09:48
normal ca tie nu iti place audrey 19 ! pentru ca nu sti ce e ala un film cu adevarat frumos ! poate pe viitor iti vei da seama daca vei mai vedea astfel de filme !
Vokial pe 01 Septembrie 2012 20:15
publicitatea, mama comertului
un film care se anunta o infuzie de actiune 3d a devenit un alt film cu puberti/adolescenti, intr-un decor de basm, ce-i drept - magie si dorinta de a schimba ceea ce nu-ti convine, dar care se doveste de neinlocuit - mama! ca orice animatie, frumos in 3d, cateva momente haioase si... cam atat! vot mic din cauza asteptarilor - in rest= film de week-eng, vorba aia:ag!
Yasmina001 pe 9 octombrie 2012 13:28
Subscriu.
cosmin742000 pe 5 noiembrie 2012 09:59
Pt infuzia amintita de actiune exista (prea) multe alte filme pentru prepuberi si adolescenri:) sau numai pt prepuberi si adolescenti
MakeItPossible2012 pe 04 Aprilie 2012 16:47
Promitator
Pare un film foarte promitator din trailer,cred ca o sa imi placa mult.O sa aiba si putina comedie in el,cred ca si suspans si situatii limita.
MakeItPossible2012 pe 15 mai 2012 19:58
dupa ce am vazut mai multe trailere am observat ca personajul principal vrea sa gaseasca ceva cu care si-ar putea schimba soarta si ca exista si un urs bun pe langa unul rau.Cred ca in film va fi regasita si acea indecizie cum ca daca vrei sa iti schimbi soarta poate ca si familia ta va si alta.Oricum mi-a starnit curiozitatea.
GALD pe 03 Noiembrie 2012 09:55
Poveste matura
A fost o incantare sa vizionez filmul din perspectiva ca este altfel povestea. Altfel fata de eroicele povestiri cu printi si printese care au un singur scop - de a se gasi si casatori ci o poveste despre liberul arbitru - alegerea destinului.
Ceva mai complicat penru cei mici ca substanta, insa acestia se pot bucura de transformari cu ursi blanzi si fiorosi si de o calitate deosebita a imaginii si sunetului.
Merita vazut.

marina.otilia pe 22 Septembrie 2012 19:37
Se putea si mai bine , de obicei daca ceva e foarte mediatizat , oamenii uita sa vada si sa aprecieze filmul in esenta , cred ca este si cazul acestei animatii.Credeam ca am sa vad ceva nou si spectaculos dar nu a fost asa .
alex_il_fenomeno pe 13 Septembrie 2012 12:53
inceputul a fost destul de ciudat , incat desi imi lasa impresia unui film slab care nu va avea esenta ... dar ma bucur ca l-am urmarit in continuare , deoarece s-a dovedit contrariul , desfasurarea fiind atat de neasteptata , atat de amuzanta si de placuta , aratandu-se ca familia este mai presus de orice si venind si cu niste dovezi atat de concludente . este un film pentru copii in general , dar merita urmarit cu intreaga familie , fiind unul atat de reusit pentru o animatie .
KarGo pe 07 Septembrie 2012 15:59
Este foarte bine realizat si pus la punct pana la cel mai mic detaliu. Povestea este extraordinara; o adevarata lectie atat pentru copii cat si pentru parinti. Este un film plin de secvente haioase bine conturate, si de personaje care mai de care mai bine desenate ( in special personajul principal ). Mi-a placut extraordinar de mult faptul ca te lasa sa crezi ca va aparea un print fermecator, ca va exista o poveste de dragoste, ca in mai toate animatiile, dar ea nu apare. De fapt, povestea de dragoste exista, dar este intre mama si fiica, nu print si printesa cum te lasa sa crezi pe la inceput. Deci, e putin imprevizibila povestea si cred ca asta ii aduce un mare plus. Sa nu uit sa mentionez ca 3D-ul este de buna calitate, iar coloana sonora de nota 10. Eu zic ca-si merita banii si este imposibil sa iesi nemultumit din sala de cinema. Nota mea este 10
Apache95 pe 15 Ianuarie 2012 17:00
cam toate animatiile marca pixar imi lasa o impresie buna ...
Cu toate ca am vazut numai trailerul...se aplica si aici !
Cred ca o sa fie un film bun .

Krakatau pe 06 Martie 2012 08:07
Asta ar trebui sa se dovedeasca a fi cea mai buna animatie a anului :)
Octaz pe 16 Februarie 2013 00:18
Fantastic... nici nu cred ca mai are rost sa ma uit la celelalte animatii ale acestui an, pentru ca sunt convins ca "Brave" va fi declarata animatia anului 2012. Film plin de emotie, lectii de viata, momente impresionante si momente amuzante. Cei de la Disney se pricep! Marturisesc ca mi'a smuls o lacrima in momentul culminant al actiunii ,acela al celui de'al doilea rasarit al soarelui.. Frumos
Peregrine pe 27 Noiembrie 2012 17:02
TARE
Merita vazut! Chiar daca este animat, este un film reusit, cu o interesanta lectie de viata . Recomand !!
margott pe 12 Noiembrie 2012 22:31
N-am vazut toate animatiile care au iesit in 2012, asa ca nu pot spune daca Brave e sau nu e cea mai buna animatie a acestui an, dar are o prospetime cum n-am mai vazut de mult la un desen animat. Si bineinteles, acelasi stil amuzant de la Pixar. Categoric, de vazut.
goldenleaves pe 05 Noiembrie 2012 14:08
Foarte reusit si in sfarsit arata faptul ca o printesa poate fi si altfel :)
Un film care te binedispune si te bucura mai ales daca ai un suflet de copil indiferent de varsta. Merida este adorabila si da savoare filmului, acelasi rol il au si fratii ei.
Totusi filmul are substanta si trateaza conflictul dintre generatii (mama-fiica), precum si diferenta intre cum isi doreste Merida sa traiasca si ceea ce ar fi vrut mama ei pentru ea. Abaterea de la acel model e neaparat un lucru rau?
Ramane sa aflati!

deadlord pe 10 Noiembrie 2012 08:58
O animatie incredibila. Povestea este fote simpatica. Cred ca este cea mai buna animatie din 2012.
claudiu-daniel-lugoj pe 12 noiembrie 2012 20:14
Poate ai uitat de Ice Age 4 si Madagascar 3,care au fost mult peste aceasta animatie.
narcisson pe 25 decembrie 2012 12:30
Sincer, nu mi se pare ca IA4 este peste Brave.
Theodoric pe 09 Septembrie 2012 11:55
bunicel
Este o animatie neasteptata.Pixar,a facut un ban cinstit de data asta,iar ca Brave intrece in box office este o noutate,insa mie imi este ca si un film obisnuit.Cearta dintre mama si fiica nu mi s-a parut asa de mare idee...cu toate asta nu a fost un film rau...dar nici un film trecut in cartea recordurilor.Animatiile 2012 sunt niste placeri de vizionat,deoarece fiecare reies dintr-o anumita poveste.Asa se face,ca filmul nu este dezamagitor,este un film,mai mult pentru minori,si are momente bune care nu trebuie ratate in nici un caz.Gandul ca o sa invinga la sfarsitul anului,nu e sigur.Peijasele sunt de varsta copiilor,si cred ca asta ar fi tot.Eu vi-l recomand putin,dar nota nu o maresc:8
mongolarix pe 09 August 2012 17:40
Chiar mai mult Disney decat Pixar
Ce review-uri subiective :)) Filmul e frumoas merita sa platesti biletul sa mergi sa il vizionezi ,dar incomparabil cu alte productii Pixar ,Comparati-l cu Wall-e de exemplu ,nu exista termen.
MiereaNeagra pe 07 Iunie 2020 15:35
Un film extrem de bun
Un film extrem de bun.
Un film de vazut in familie, care va fi apreciat atat de copii, cat si de parinti.

AmphitriteMermaid pe 07 Iulie 2018 12:35
Ideea este originala, iar povestea este foarte incitanta. Mi-a placut mult filmul cand l-am vizionat si cred ca toti copii ar trebui sa-l vada deoarece ne invata despre importanta familiei.
miriam_lisa pe 05 Februarie 2018 08:44
De un desen de acest tip avea nevoie Disney! Este povestea unei prințese curajoase și rebele care nu-și așteaptă prințul, ci arată tuturor că iubirea unei persoane pentru cealaltă, nu poate fi programată. Mitul ursului și conflictul între generații sunt bine încadrate în jurul protagonistei. Îl recomand!
Iulidesprefilme pe 03 Iulie 2017 14:08
Un film pentru toate vârstele, antrenant, amuzant, cu mesaj educativ vizând relația dintre mamă și fiică, conflictul dintre generații...O lecție de viață până la urmă...
dana_xyxy03 pe 16 Mai 2017 18:25
Spre deosebire de celalte printese Disney care isi asteapta cuminti printul, Merida este o luptatoare, o arcasa iscusita care ignora regulile impuse de regat si isi urmeaza propria inima.
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 23:39
Soarta noastra,traieste in sinea noastra.O poveste interesanta,cu momente frumoase pline cu aventura si emotie.Efectele vizuale foarte reusite si un decor bine realizat cu o muzica de fundal perfecta.O poveste de dragoste nu strica si nici mai multe animale dar si asa,imi place ca povestea te tine atent si te poarta pe tot parcursul filmului.O animatie reusita care nu trebuie ratata de nici o varsta,il recomand cu incredere!
AdriAdrianna98 pe 14 Ianuarie 2017 21:29
Umor, energie, personaje interesante, dar parca nu a transmis emotia aia caracteristica filmelor Disney... :)
danut_iulian pe 13 Decembrie 2016 22:23
O animatie buna cu o poveste frumoasa cu o calitate medie a grafici.
MiereaNeagra pe 7 iunie 2020 15:38
"graficii"
emy_sinaia pe 04 Mai 2015 10:28
Super ok.
Un film de animatie deosebit pentru Disney, fata de povestile cu printese si cu toate acestea am fost captivati si eu si fica-mea.
omucuvaloare pe 11 Martie 2015 23:27
XShadowX pe 25 Ianuarie 2015 12:41
BEST animation EVER
O animatie produsa de Walt Disney si de Pixar deci nu avea cum sa nu fie buna ! este o animatie pentru toate varstele si de vazut si de revazut la nesfarsit !
diz3lgirl pe 29 Decembrie 2014 13:24
adorabil
mi-a placut f mult ideea din spate, "fetita" batausa si curajoasa :) frumos mesaj, merita vazut
Dark_werewolf13 pe 18 Mai 2014 20:38
O poveste incitanta, traditionale, cu momente captivante si pline de talc dar si secunde de comedie pura. Legenda e interesanta si magia te copleseste total si te acapareaza.
Stefanzy pe 15 Mai 2014 09:54
Asemanator unei Fabule
Filmul are si o morala dar prefer sa nu o spun ci sa las oamenii sa o descopere singuri ! Mi-a placut dar nu mi-a trimis acelasi sentiment profund ca si Wall-E ... fie proverbul ala " Fie painea cat de rea , tot mai buna-i in tara ta ." Nu se compara cu Wall-E care mie mi se pare a fii cea mai buna animatie care am vazut-o ( dar fiecare cu gusturile lui ) .
anapretty3 pe 01 Aprilie 2014 15:40
super!
deci a fost superb(l-am vazut in 3d),un film care te emotioneaza pana la lacrimi(spre final), amuzant si de la care ai multe de invatat
PS:coloana sonora(superba) te duce cu gandul la bretania(am fost acolo,iar in film am recunoscut cateva melodii) sau la acea zona

Xsky pe 15 Ianuarie 2014 21:04
Excelent
Demult nu am mai vazut o animatie asa buna cu siguranta animatia anului 2013 dupa parerea mea.
pisicuta1 pe 22 Noiembrie 2013 23:32
da pot spune ca este o poveste minunata ,merit vazut si de cei mari dar si de cei mici,foarte frumoasa!
Sebastian96 pe 25 Septembrie 2013 20:21
A fost o animatie foarte draguta in comparatie cu altele.
koala6 pe 10 August 2013 08:48
E o animatie bunicica dar nu intrece hotel transylvania sau paranorman!
vladimir84 pe 22 Iulie 2013 22:55
O animatie neinfricata pentru toate varstele, cu o eroina in rolul principal care nu se teme de nimeni si nimic si e in stare sa infrunte un regat pentru ce crede ca e potrivit pentru ea. Transmite un mesaj puternic care este si moto-ul filmului: "Change your fate!"
wings1104 pe 21 Iulie 2013 15:30
Este un film bunicel, ce chiar nu merita (cel putin dupa parerea mea) un Oscar. Este cam plictisitor, totusi, iar vocile unor actori cunoscuti chiar nu salveaza situatia. Merita doar un 6. Pacat.