Păreri Boyz n the Hood

(1991)

Băieții din cartier

robbiex2 pe 03 Noiembrie 2011 02:51
Vremuri grele...
O mare placere sa vad un film din 90' tratand viata de cartier a negrilor...cu masinile alea minunate care se ridica pe doua roti, cu hainele alea de rapper, si cu limbajul ala flegmatic aruncat intre negri.Viata de cartier, atat de agresiva si totusi atat de frumoasa...
steaua4everful pe 19 Iunie 2013 16:17
Viata de cartier
Misto film. Acest film arata cum statea treaba in LA prin anii 90'. Uciderea lui Ricky este un moment foarte emotionant mai ales atunci cand a fost adus acasa, iar copilul lui cel mic a inceput sa planga. Un film de cartier, filme pe care eu le apreciez foarte mult.
andy_svichi pe 11 Octombrie 2014 13:46
super
extraordinar film .... actori au jucat excelent.... in special Cuba Goodin jr.
un film de nota 10 ! ;)

radu3455 pe 23 Ianuarie 2014 13:07
o drama foarte buna ce prezinta viata negrilor dintr-un cartier american,actorii au jucat foarte bine,merita vizionat
alex_il_fenomeno pe 05 Aprilie 2013 13:23
A fost mai mult decat un film, o poveste de viata care iti arata unde te duc deciziile luate de-a lungul timpului. Productia a mizat pe multe, reusind sa acopere o perioada foarte mare de timp si sa ne prezinte cum s-au dezvoltat personajele, pe cai diferite, primind educatie contrara si aratand unde se ajunge in ambele cazuri. De apreciat, pe langa poveste, atmosfera creata de personaje, de decorurile oferite de zona suburbana in care s-au desfasurat toate, cat si de distributia impresionanta, in frunte cu Cuba Gooding JR, Ice Cube sau Laurence Fishburne. Merita urmarit cu mare placere.
L_Doctor pe 04 Septembrie 2012 14:10
O capodopera a genului ... Cu siguranta cel mai bun film , dintre cele care au tratat viata din ghetourile americane !
CosminHorrorMaster pe 18 Martie 2012 14:42
Este un film foarte bun. Eu ma si intreb daca nu a fost inspirat din fapte reale? Probabil cel mai bun film al lui Ice Cube si al Cuba Goording Jr. (pe langa Jerry Maguire). Filmul asta, ma face sa-mi doresc sa ma fi nascut negru.
FreakDoll pe 24 Iulie 2010 19:25
Întotdeauna au de suferit şi cei buni dacă stau în preajma celor mai puţin buni. A fost o plăcere să-l urmăresc pe Fishburne, dar şi ceilalţi actori şi-au făcut treaba. Încă o dată, Cuba demonstrează că poate interpreta orice rol.
Violenţa generează violenţă. Nimic n-o să se îmbunătăţească în felul ăsta. Cine crede că-şi face dreptate singur acţionând astfel reuşeşte doar să dea o şi mai mare amploare fenomenului.

Manusa pe 13 Iulie 2011 17:21
Un film foarte bun si interesant. Prezinta realitatea de atunci din diferite cartiere unde erau foarte multe omoruri. Interesant este ca Tre si-a vazut de treaba si nu a fost influientat de cei din cartier, si a luat decizia cea mai buna in finalul filmului.....
alex_il_fenomeno pe 5 aprilie 2013 13:23
Asa este, nu ma asteptam sa ramana drept pana la final.
anonymous.6229028630c4f pe 13 Octombrie 2013 13:44
Iulidesprefilme pe 26 Martie 2013 19:36
Peliculă despre aspiraţiile tinerilor de culoare, în care Gooding şi Cube joacă rolurile a doi prieteni ce vor să schimbe lumea...
Srdjan pe 16 August 2012 17:09
Film despre ghetou cu Fishburne , Gooding JR. SI Ice Cube
semere pe 11 Martie 2010 13:59
Boyz N the Hood prezinta viata in cartier realitatea in cel mai corect si concret mod posibil!
cosmin_kedii pe 15 Mai 2013 08:04
Un film foarte bun despre ghetourile din Statele Unite ale Americii cu siguranță luat ca un exemplu de multe alte lucrări pe această temă.
sweetmaria pe 21 Decembrie 2009 14:12
eu nu-mi amintesc sa-l fi vazut pe Chris Tucker in filmul asta.
celmaitare pe 23 februarie 2010 23:04
da nu joaca chris tucker in filmul asta....e cuba gooding jr. si ice cube pe afis.
Patentu pe 3 decembrie 2012 20:08
Tucker a jucat in film.. A fost Gangsterul din masina aia cand l-a amenintat cu Shotgon-ul pe Tre..
GeorgiaNNN pe 19 Aprilie 2024 15:14
Am acordat nota 8 deoarece mi a plăcut ideea filmului, mai exact mesajul transmis către populație legat de realitatea din strada la anii aceia 80-90 și nu numai! Se merită văzut , actori buni când erau tineri și frumoși
madda97 pe 10 Februarie 2016 22:11
Foarte bun filmul . Iti da o imagine destul de buna asupa vietii din ghetouri ...