Păreri Blood Simple.

(1984)

Sânge pentru sânge

manina pe 27 Noiembrie 2009 14:58
excelent
Filmul "Blood Simple." a insemnat o ora si jumatate in care am fost atrasa fara scapare intr-un univers noir, o poveste violenta si ravasitoare despre cruzime, coincidente, pasiune si ura. Dialogurile sunt scrise cu economie si concizie, nu se spune nimic in plus, dar se simte stilul fratilor Cohen care se dezvolta in filmele mai recente precum "No Country for Old Men" sau "Burn After Reading". Suspansul e construit impecabil, si daca iti plac thrillerele ar fi pacat sa ratezi filmul.
zeno.marin pe 05 Ianuarie 2013 13:38
Rauri de sange...
Frances McDormand mi-a placut in absolut toate filmele pe care le-am vazut pentru simplul motiv ca e o actrita excelenta. Din pacate e mult mai putin cunoscuta decat multe dintre - pardon my french - "pupezele" care umplu nu nu spun cu ce ziarele mondene. Sa zicem politicos cu... impostura artistica, pentru ca intre actori si vedete e o diferenta majora, iar Frances e o actrita.

Din nou excelent (ca intotdeauna) M. Emmet Walsh, traditional in rol negativ. Probabil ca a avut si alte roluri, dar zau daca imi amintesc vreunul pozitiv sau chiar principal daca ma gandesc bine... La randul sau un actor valoros, putin cunoscut si foarte expresiv care mi-a placut de fiecare data.

Altfel filmul are nu scenariu ingenios, cursivitate, e dinamic si cu multe elemente surprinzatoare, dar si cu cateva mici greseli de regie sau tehnice (una dintre ele am observat-o si eu, dar… citeşte

Smrs pe 26 August 2023 23:16
Un film ok
Interesant, nu foarte spectaculos, filmul începe cu o primă oră extrem de simplistă ca scenariu: un detectiv este plătit să urmărească o soție infidelă, apoi primește un alt job - să o ucidă pe ea și pe amant, dar contrar ofertei, îl jefuiește pe angajator și îl ucide. Acest scenariu e ușor de închipuit de oricine care nu poartă numele de Coen, dar finalul e ceva mai antrenant. Cu toate astea, 7 e suficient.
mladitza pe 19 Mai 2020 21:46
Fratii Coen au filme mai bune decat acesta
Mi-a placut totusi caracterul suprarealist al filmului, constructia scenariului (dar la capitolul substanta lasa de dorit) si interpretarile actorilor, in special Frances Mc Dormand.
E un fel de comedie neagra. Are destul umor absurd si cateva cadre grafice interesante.

Iulidesprefilme pe 03 Februarie 2013 13:48
Thrillerul de faţă vorbeşte despre un soţ gelos care trece la fapte necugetate...
lili22 pe 02 Martie 2018 21:25
Primul film al fratilor Coen si considerat pana azi unul din cele mai bune.Nu te poti plictisi la acest film.
sabinalin pe 20 Mai 2017 14:44
Exista mari cineasti care produc din prima capodopera carierei dupa care muza inspirationala nu mai e intr-atat de fertila, le e greu sa mai atinga nivelul la care ei insisi s-au ridicat candva. Exista insa si mari cineasti care debuteaza bine, cu filme puternice care nu fac altceva decat sa anunte capodoperele de mai tarziu. Din ce-am vazut aseara fratii Coen fac parte din cea de-a doua categorie, au trecut 33 de ani de la debutul in lungmetraj si "Blood simple" e un thriller noir la fel de proaspat care impresioneaza in primul rand prin maniera in care a fost scris si regizat. Admirabili interpretii rolurilor principale cu o mentiune speciala pentru Frances Mc Dormand, cea care ulterior avea sa impresioneze si in alte filme ale celor doi frati.
FlorinMovieFreak pe 24 Martie 2011 10:06
Minunat
Mi-a placut foarte mult acting-ul actorilor .. minute bune .. nu exista dialog .. ceea ca da inca un + de aroma filmului ..
Bart_Simpson pe 10 Ianuarie 2010 11:22
Parerea mea...
Un film "bunicel" al fratilor Coen, dar nu inteleg de ce i se tot pune stampila "noir". Cei care, ca mine, au vazut mai intai aceasta categorisire si se asteapta la o poveste din anii '40-'50, cu detectivi si dame misterioase, vor fi dezamagiti. Actiunea se petrece in Texas, prin anii '80 si are o atmosfera neagra, dar filmul e, in cel mai bun caz, neo-noir... In sfarsit, merita vazut, mai ales de catre fanii celor doi Coen.
CristiN pe 03 Februarie 2011 02:42
Ce pot sa zic , mie mi-a placut filmul . Fiecare cu genurile lui . Gusturile nu se discuta .