Păreri Blood Father

(2016)

Tatăl

Manusa pe 29 August 2016 19:22
Un film foarte bun zic eu, mie unul mi-a placut. Bineinteles ca nu toti au aceasta parere si o respect, desi voi fi "atacat" de unii cum ca mie mi-a placut asemenea film si alte cele. Eu zic ca merita urmarit, poate sa va placa, sau nu, asta o veti vedea, pt ca daca este sa ne luam dupa altii nu am mai vedea unele filme, care poate unora le va place.
alfonso1 pe 29 august 2016 21:43
De gustibus non est disputandum,stai calm. Daca iti place iti place si nu tre sa dai socoteala la nime!!! Peace man !!!
serban_ionescu pe 27 August 2016 21:06
Per ansamblu un film submediocru cu mari deficiente de scenariu si regie in cel putin primele 3/4 de pe parcursul filmului
Pana in ultimele cel mult 20 de minute efective ale acestui film, excluzand desigur genericul de final lung de peste 5 minute, eram convins ca acest asa-zis ""film artistic"" reprezinta cu adevarat unul dintre cele mai mari rebuturi din istoria cinematografiei mondiale, deoarece atat actiunea propriu-zisa a filmului care introduce spectatorul intr-o atmosfera de mare mizerie si deci promiscuitate inalta a lumii interlope a celei mai de jos categorii de talhari odiosi si banditi fara scrupule, dar in plus si intr-o atmosfera de perpetuu vagabondaj a nenorocitilor sociali care-si duc viata lor mizerabila de zi cu zi in adaposturi de tip rulote infecte, cat si dialogurile de un jargon mizerabil si excesiv de grotesc, de cea mai joasa speta tipica scursurilor cele mai de jos ale… citeşte
alfonso1 pe 3 septembrie 2016 07:11
Ar trebui sa raportezi ca si abuz postarea individului de mai "jos".sebastian_ioan
alfonso1 pe 28 August 2016 17:43
Bunicel dar slab
Vizionabil numai pentru ca sa fiti la zi cu un film in care joaca Mel Gibson in rest "serban_ionescu" a spus cam tot ce era de spus despre aceasta productie.

Ce nu inteleg este ,de ce un asa film primeste voturi cu nota mare, atat din partea romana cat si pe imdb? Este chiar asa rusine sa dai nota care o merita chiar daca joaca Mel Gibson? Nu acesta este scopul unei note, ca sa-ti faci idee despre film? Sunt intrebari puerile dar na,asta e.

Adeleene pe 30 august 2016 04:41
Da`este atat de greu sa intelegi ca altora le-a placut dincolo de faptul c-a jucat un actor cunoscut?! Este chiar asa rusine sa recunosti ca din punctul de vederea al altora filmul merita punctaj mare?! Cum sa judeci din propria viziune doar?
alfonso1 pe 2 septembrie 2016 20:52
Doamnă , judec doar prin propria viziune,nu pot judeca prin viziunea ta sau a altcuiva. Pot încerca să mă întreb ce o fi în capul unora de dau note aşa mari unor mediocrităţi(de filme) .Şi mă repet, merită să dai notă mare unui film doar pt. că joacă Mel Gibson? Nu ştiu cum judeci filmele,dar eu ma aştept de la filme să fie conforme cu realitatea, să ma transpună în realitate ,să mă facă să mă intreb tot timpul ce aş face eu dacă aş fi în locul a cutare sau cutare personaj,al oricărui personaj. Pe când, în acest film, în afară de jocul actoricesc bun a lui Mel, ce mai este bun sau real ? Cred că am intrat in epoca modernă,(cam de mult defapt) şi Camil Petrescu a postulat ideea general valabilă unor minţi deschise, că nu poţi să vorbeşti decât în nume strict personal. Conform teoriei dumitale fiecare film în care este un actor celebru este musai o capodoperă,şi ştim că nu este cazul, lucru dovedit mereu de criticii de film.
xerses pe 02 Septembrie 2016 21:23
Un film bunicel care nu lasa un gust amar dupa vizionare....
alfonso1 pe 3 septembrie 2016 07:12
Dar nici dulce :)
Gebeleizis pe 06 Septembrie 2016 03:13
Mel Gibson is back!
Ladies and gents, Mel Gibson is baaack! Marele actor australian revine în lumina reflectoarelor cu un rol de zile mari, într-o film care are tot ce trebuie: vervă, tensiune, scenariu de calitate și umor de primă mână! Recomand cu încredere!
8,5/10.

claudiu-daniel-lugoj pe 27 Februarie 2018 18:32
Filmul nu surprinde cu nimic,ici colo cate o actiune dar degeaba.Scenariul nu exceleaza de loc cat despre Mel se vede ca a imbatranit.Filmul nu este unul reusit dar nici foarte rau, e undeva pe la mijloc.
lavara_laiarna pe 29 Octombrie 2017 21:01
obositor.o poveste prea lungă despre nimic.
cu un actor cunoscut jucând un rol mai degrabă de amator...nu se face ”primăvară”

pisicuta1 pe 27 Mai 2017 23:49
pacat ca joaca MG un film slabut,nu ma asteptam!,,,,,,,,,,,,
emy_sinaia pe 21 Octombrie 2016 12:06
Slabut.
Cu un pic de actiune nu se face un film de succes , in plus ca rolul tatalui este foarte slab, aproape patetic.
me_immortal pe 29 Mai 2020 09:58
Un film de duzina,plim de stereotipuri și exagerări hollywoodiene.Nota 3 cu indulgenta.
VanHelssing pe 28 Mai 2020 21:13
ioanaa_ioana, Denzel nu are mușchi la brațe, ci doar în creierul său!
sabinalin pe 12 Aprilie 2017 11:35
Multe locuri comune: relatia proasta dintre tatal zurbagiu si fiica rebela, fiica are probleme si e nevoita sa apeleze la ajutorul tatalui, el se simte vinovat pentru ca n-a putut sa fie un tata mai bun, cei doi decid sa porneasca in cautarea timpului pierdut numai ca e un pic cam tarziu, cei rai sunt deja pe urmele lor etc. Povestea conteaza mai putin, s-a mai facut, s-a mai vazut, conteaza divertismentul care, din fericire are suficiente momente in care e la un nivel bun, chiar foarte bun. De ce? Pentru ca... Mel Gibson care, in ciuda trecerii anilor, inca mai poate.Savuroase scenele in care Mel incearca sa-si porneasca harbul cu pretentii de masina, mi-a adus aminte de Clint cand se chinuia sa urce pe cal in "Unforgiven"... De vazut intr-o seara in care cinefilul nu doreste altceva decat sa se relaxeze!
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 22:16
Un scenariu modest cu o regie fara prea mari pretentii si care are momentele ei bune.Putin mai multa actiune si suspans nu strica dar per total e un film care merita o vizionare!
iulian95 pe 10 Februarie 2017 22:45
Un film de actiune simplu care nu se exagereaza cu nimic deosebit, fara prea multe impuscaturi sau lupte cu o poveste des intalnita insa aici putin schimbata ne ofera o regie destul de buna, scene bine filmate, locatii si muzica bine alese iar actori care isi fac treaba moderat. Nu ai cum sa nu remarci ca Mel Gibson arata si este un tip dur in acest film nimic surprinzator probabil dar mi-a placut sa il revad din nou intr-un film de actiune.
andystarx pe 21 Decembrie 2016 00:53
Filmul merita un 7 ,doar datorita prestatiei batranului Mel Gibson,care se vede ca nu a imbatranit degeaba,un mare actor,in rest ,scenariul :mediocru ! Parca am mai vazut filme cu astfel de idei,si inca destule,dar ca si actiune,merita o vizonare !
JohnnyB pe 10 Octombrie 2016 16:45
Neah!
Un film care dacă nu s-ar fi făcut, nici în cot nu m-ar fi durut. Scenariul condimentat numai cu "f*ck", un Mel Gibson bătrânel, fără mari veleităţi actoriceşti în acest lung metraj. Slab!
zdraveius pe 02 Octombrie 2016 21:18
Mi-a placut scena de la inceput, cand vanzatoarea solicita un buletin ca sa-i vanda fetei un pachet de tigari, dar este absolut normal sa-i vanda gloante, fara nicio retinere. Si este fapt real, de vreme de sunt magazine de acestea "cu de toate", de unde poti sa iei iaurt si sa te rotesti pe calcaie si sa iei si un pistol. America, tara tuturor posibilitatilor, din pacate pentru toata lumea insa, nu tocmai un exemplu pozitiv.
Afisul cu Mel Gibson m-a determinat sa vreau sa vad filmul. O idee preconceputa, un tipar care ne minte frumos ca daca avem o distributie cu actori celebri, filmul TREBUIE sa fie bun. Nu stiu cum au apreciat altii, dar mie The Expendables mi s-a parut o mizerie. Si cate nume celebre sunt acolo...

CALINWIP pe 08 Septembrie 2020 07:51
M-a recucerit ca fan Mel Gibson pentru forma fizica in care apare in acest film, niciodata nu a fost atat de musculos si de masiv, el aratand intotdeauna foarte bine-este incredibil cum poate sa arate la 60 de ani!
lolozilla pe 28 Decembrie 2016 13:26
O poveste de duzina, de o ora jumate, dar regizat binisor pentru bugetul pe care l-a avut, si cu dialoguri mai atipice decat eternele sentimentalisme la care ma asteptam. In plus actiunea nu il da pe personaj ca pe un fel de Rambo.
ioanaa_ioana pe 12 August 2019 21:19
O sa il revad pentru ca mi-a placut foarte mult. Gibson este un actor complex si, talentat iar in film este intro forma excelenta. Nota 8+

Daca ar fi sa fac o comparatie intre Denzel , Diesel si Gibson, il prefer pe Gibson , pentru ca la celorlalti daca le dispar muschii nu prea mai ramane nimic.

Kuhaylan pe 03 Decembrie 2016 10:14
WD 1
......................................................
Vegetarian pe 13 Septembrie 2016 17:57
Categoria peste 60 de ani = filme cu actori in rol principal peste 60 de ani = Mel Gibson la 60 de ani

Copii - probleme solutii - adolescenta urmarita de mafia drogurilor

Interesanta secventa cu gasca de tineri agresivi , veniti noaptea intrun parc de rulote neiprejmuit cu piatra sau beton .

Dupa ce au lovit cu viteza si rasturant cu masina lor o rulota , restul comunitatii sau trezit si au iesit din rulotele lor cu pusti si pistoale indreptate spre tineri si au reusit sai alunge vara violenta desi seful se lasa greu convins sa nu tot strige amenintari , insulte , provocari .

Cum ar fi sa iasa Patrula comunitara si cand declanseaza un locatar o alarma de panica mica aflata in buzunar la blocurile fara portar sau imprejmuire din NY , din Romania ?

Apoi fostii condamnati din parcul de rulote probabil asteptau sa treaca cei… citeşte

Vegetarian pe 13 septembrie 2016 18:03
Cine nu vrea sa asculte de sfaturile nimanui , va invata pe socoteala lui ! Se numeste taxa pe p ... Cand viata iti dai lamai faci limonada , iar cand viata iti da portocale faci suc de portocale ..
Lockdown89 pe 08 Septembrie 2016 16:35
Familia ramane familie,orice ar fii!
Un film despre relatia tata-fiu,despartiti-imprejurarile ii aduc impreuna,ce tata nu da totul pt fiica sa?,ce tata nu ar proteja-o orice ar fii?!.Mel Gibson-inca un rol exceptional,rolurile ca si tata protector i se potrivesc,iar acesta nu face o exceptie de la acest aspect,Un film de urmarit: actiune,emotie,drama,o lectie de viata,te sacrifici pe tine si iti sacrifici propria viata pt a salva pe acel cineva drag,nu exista cale de mijloc!