Păreri Big Trouble in Little China

(1986)

Scandal în cartierul chinezesc

andystarx pe 31 Decembrie 2015 13:44
TIpic muzica anilor 80 si a filmelor cu karate,dar abia acum l-am vazut ! Este multa actiune,dar parca este un film pentru copii!,mie unul nu mi-a placut !
FreakDoll pe 04 Octombrie 2009 17:26
Pentru anul in care e produs, e un film bunicel. Kurt este un actor talentat si fooarte frumos.
Dragos.87 pe 21 August 2017 15:37
Filmul are actiune si batai insa este un film rasuflat.Din punct de vedere scenaristic,nu m-a convins cu vraja chinezeasca dar efectele vizuale mi-au placut.Nu este un film pe care sa il tii minte sau sa il vezi a doua oara dar nici nu strica o vizionare.
anonymous.6229028630c4f pe 30 Aprilie 2013 13:18
Iulidesprefilme pe 02 Februarie 2013 14:04
Arte marţiale, acţiune din plin, violenţă, puţin dramatism...
NimeniAltu2k9 pe 03 Iulie 2010 11:13
"Tall guy, weird clothes. First you see him, then you don't"
Kurt Russell, cam asa s-ar rezuma filmul in doua cuvinte ,actorul e sarea si piperul filmului si e singurul motiv pentru care am vazut filmul pana la final ,in rest nu e cine stie ce.
mihaelatb pe 05 Noiembrie 2010 01:12
O poveste asiatica cu un participant american. Vrajitori care au nevoie de un suflet tanar si inocent pentru a putea reinvia, atacatori cu forte iesite din comun, lupte chinezesti si o atmosfera ce aminteste de The Golden Child
MikkaelWolfganger pe 01 Februarie 2013 11:07
Ma gandesc ca pe vremea cand a fost lansat a fost vazut foarte bine.Adica, totusi a fost facut in anul 1986, iar efectele speciale sunt chiar rele pentru vremea aceea, insa asta nu scuza prostia de care este inconjurat filmul.Glumele sunt cam rasuflate, dialogurile lasa de dorit, iar chinezoii aia joaca destul de prost.Ceva plusuri apar la jocul actoricesc al lui Kurt Russell si al lui Kim Cattrall si la faptul ca este regizat de Carpenter un regizor care imi place(mai putin aici).Deci un 6.
cezarika21 pe 11 August 2013 17:33
Un strop de magie chinezească
Un film fantastic cu multă acţiune şi efecte speciale şi în care Kurt Russell îşi face numărul. Ajuns în cartierul chinezesc al oraşului San Francisco pentru a-şi ajuta prietenul chinez să-şi găsească logodnica, şoferul de tir Jack Burton (Kurt Russell) nimereşte într-o încăierare cu aer de legendă şi trebuie să se lupte cu misteriosul Lo Pan. Acesta din urmă are mai multe avantaje: are trup imaterial în urma unui blestem şi stăpâneşte magia neagră chinezească.

Filmul abundă în efecte speciale (levitaţie, trecere prin ziduri, acrobaţii complicate şi aproape imposibile), este exotic şi violent. Scenariul conţine stereotipuri, efectele vizuale sunt insuficient lucrate, iar personajele (insuficient conturate) sunt neglijate în dauna acţiunii. În ciuda eşecului la box office şi a criticilor nefavorabile, "Scandal în cartierul… citeşte

Carcotas pe 15 aprilie 2021 11:38
Dincolo de intentie filmul ramane o actiune haotica,fara comedie,cu efecte stangaci construite si cu un joc actoricesc in dorul lelii