Păreri Bicentennial Man

(1999)

Omul bicentenar

sorinreddog pe 18 Septembrie 2009 17:13
Eu visam ca oamenii sa devina un fel de roboti nemuritori in viitorul apropiat,dar vizionand acest film,care este foarte frumos,mi-am mai schimbat putin dorinta...Filmul ne arata cred,cat de frumos si cat de pretios este sa fii uman,sa poti avea sentimente de bucurie,de tristete,sa poti iubii,sa poti uri,sa poti sa faci dragoste,si in final sa poti sa mori...
1Simplu pe 8 iulie 2010 17:43
foarte bine zis !Mi-a placut parerea ta
MArk1923 pe 27 mai 2011 01:02
si mie mi'a placut tot ce ai spus, mai putin faza cu muritul :D
cercetas pe 01 Decembrie 2011 00:22
Umanitatea nu este specifica omului si nu se "castiga" prin nastere, umanitatea se dobandeste cu timpul. Uman pe deplin e cel care isi doreste cu adevarat sa atinga aceasta virtute, cel care mai presus de toate judeca cu sufletul, ci nu cu mintea pentru ca umanitatea este rezultatul simtirii, iar nu al mentalitatii. Filmul este o adevarata capodopera!
AeroX pe 1 ianuarie 2012 23:03
ah, ai spus-o asa frumos :x
defav pe 3 ianuarie 2015 14:01
Excelent comentariu !
Sergiu.Lobont pe 06 Iulie 2010 01:26
Pentru mine filmul este o cpodopera deoarece are toate conditiile necesare: actori de mare calitate, o poveste incredibila, nivel al suspansului ridicat. Nu inteleg cum poate avea filmul acesta nota mai mica decat Borat si Bruno... de aici deduc tendintele inteligentei umane.
cezarika21 pe 30 Mai 2016 09:09
Evoluția către umanitate sau renunțarea la nemurire în schimbul iubirii
Nu pot să înțeleg cum de un astfel de film ce ecranizează romanul vizionar ”Omul pozitronic” al marelui Isaac Asimov a trezit doar un interes scăzut din partea publicului, precum și recenzii mixte ale criticilor, în timp ce filme cu supereroi umplu sălile cinematografelor și produc un val de entuziasm critic nejustificat. Divertismentul naiv și copilăresc a ajuns să producă mai multă audiență decât problemele provocatoare ale unui viitor tot mai apropiat? Se pare că da, dar cu fiecare astfel de răspuns ne îndepărtăm tot mai mult de acel viitor.

Referindu-mă strict la acest film, meritul principal îl are desigur romanul lui Asimov, exploatat însă insuficient în scenariu, dar care păstrează totuși ideile sale de bază. Un robot programat să fie o mașinărie utilă începe să experimenteze unele emoții omenești care, educate prin lecturi,… citeşte

alina pe 30 Decembrie 2008 16:19
este un film impresionat de frumos se numara printre filmele mele preferate este un film foarte bun si merita vazut
valyganea pe 24 Decembrie 2012 05:54
un film de nota 2000
nu am cuvinte pt acest film este exceptional merita vazut buni actori ffff buni super film
balika pe 22 Ianuarie 2011 01:42
E singurul film de pana acum al carui punctaj in minus de pe IMDB fata de cel de pe site-ul asta (peste 8) ma face sa fiu de acord cu cel de aici. Unii se plang de lungimea lui, dar parerea mea e ca, fiecare clipa ofera ceva uman. Chiar si plictiseala e umana. Sentimentele trezite de film, merita aceste doua ore din plin. Pacat ca s-au uitat si roboti la el si nu au putut aprecia adevarata splendoare ale sentimentelor...
defav pe 22 Decembrie 2010 18:37
De vazut obligatoriu , chit ca e cam lung , in rest filmul are ceva mai rar intilnit , o frumusete aparte,unul din putinele filme ce glorifica umanitatea .
margott pe 02 Ianuarie 2013 21:36
Un film valoros, atat prin mesajul pe care-l transmite, cat si prin interpretarea lui Robin Williams.
MNarcis pe 13 Ianuarie 2012 22:46
De ce este acest film o capodopera in viziunea mea? pt ca asa cum imi imaginam eu (in mintea mea bineinteles) ca va fi viitorul, exact asa ne este relatat si dezvaluit si in acest film, (masini care zbor, roboti foarte inteligenti care iau forma umana si bineinteles cea mai importanta dintre toate....nemurirea). Imi parea rau ca nu m-am nascut cu 300-400 de ani mai tarziu cand oamenii vor descoperi ''elixirul nemuriri'' si vor trai tineri si fericiti vesnic, insa acest film m-a facut sa inteleg ca trebuie sa ''gustam'' din viata si din tot ce ne ofera ea (cu bune si cu rele) sa fim fericiti, sa iubim si la sf 'sa 'imbratisam'' moartea pt ca si ea face parte tot din viata. Filmul dispune de niste dialoguri foarte inteligente si emotionante despre viata, care te va face sa ''deschizi ochii'' si sa vezi viata altfel, iar Robin Williams joaca excelent........il recomand cu caldura tuturor!
Kalrak pe 11 Septembrie 2010 23:08
Robosoul
Este minunat, RW at his best, superb realizat, nu ma asteptam la asa ceva, pur sf.
claudiu-daniel-lugoj pe 23 Iunie 2009 17:34
claudiu-daniel lugoj
pentru mine ramine o capodopera alaturi de terminator 2 si alte filme foarte bune.Mia placut mult acest film merita vazut.
GheremeZ pe 2 ianuarie 2013 13:21
Fie nu poti compara terminator 2 si nu il poti pune alaturi de acest film, dar iti inteleg opinia. Terminator 2 mi-a incantat copilaria, l-am vazut de "unshpe mii de ori" numai la TV. In schimb "The Bicentennial Men" l-am vazut de vreo trei ori, iar de fiecare data mi-au dat lacrimile.
alexsony pe 02 Februarie 2016 21:10
Este un film cu o poveste perfecta. Nu inteleg de ce este atat de subapreciat, este peste 90% din filmele pe care le-am vazut. In final, omul este definit prin timp si nimic mai mult, timpul este cel care ne influenteaza pe tot parcursul vietii si pentru a deveni pe deplin om, trebuie sa-l infruntam. O lectie pe care doar un robot ne poate invata. Cu adevarat extraordinar. Merita vazut!
alex_il_fenomeno pe 10 Iulie 2013 12:11
S-a vazut mana unui regizor genial, Chris Columbus (Home Alone 1 si 2, cat si primele filme Harry Potter) si a unui star de anvergura, Robin Williams, ce a facut un rol de asemenea profunzime, reusind sa ne redea o poveste pe cat de fantezista, pe atat de emotionanta si de fascinanta, prezentand din plin dezavantajele unei vieti eterne, cand vezi cum toti cei apropiati tie, familie sau prieteni, se duc, iar tu ramai cu durerea in urma plecarii acestora...Un film impresionant, o drama de exceptie pe care nu trebuie sa o ratezi!
vali26 pe 02 Iunie 2019 17:00
excelent ,o adevarata capodopera.Merita vizionat
Il recomand oricui!

marius93 pe 05 Noiembrie 2013 20:50
Asta chiar e un film ce isi merita pe deplin laudele. L-am vazut acum cativa ani si am ramas foarte placut impresionat. Robin Williams e magnific la fel si intreaga distributie.
deadlord pe 26 August 2012 18:09
Un film ce mi-a dat lacrimile din cauza povesti si a finalului.
Tim3a12 pe 30 August 2009 23:00
A murit si Andy si Robin .. ce ironic. Chiar fimul asta ne arata ca totul e efemer si ce bine e ca e asa. Oare Robbie asta a gandit cand ne-a lasat pe toti cinefilii neconsolati ? Filmul este deosebit de frumos si original si interesant.Simplu dar .. sublim.
AeroX pe 3 septembrie 2009 10:08
da asa e:(.......dar cum zicea si Portia(sotia): nici nu mai avea nevoie sa vada..... Oricum era om. Nu e doar un film ce merita vazut.......e OBLIGATORIU de vazut, e superb, ai si ceva de invatat din el.......si mai e regizat si de Chris Columbus, regizorul meu preferat.....care a fost si la carma primelor doua filme HP:)
AeroX pe 3 septembrie 2009 10:10
am uitat sa zic si de Robin Williams, la fel printre preferatii mei:)
Dominic pe 06 Mai 2004 21:03
Merita vazut filmul...este incredibil.Pacat ca nu se numara mai multzi printre fanii acestui film pe acest forum.
Dak nu l-atzi vazut atzi avut de pierdut foarte multe.Itinerarul unui robot Andy spre a deveni om in intregime,aproape defapt.Un om muritor ca totzi ceilaltzi.
Ma enerveaza ideea ca abia la urma fimului este proclamat om!
Un film incredibil de bun!BV BV BV!!!!

pssst pe 29 Aprilie 2004 10:07
un film excelent! l-am comparat intrucitva cu Artificial Intelligence, al marelui Spieberg, insa aici problemele se pun totusi putin diferit.

lipseste in primul rind realismul si pesimismul din A.I., insa se pune accentul pe modul in care un android cu creier pozitronic (numele lui Asimov sa fie pomenit!) poate evolua mentl si se pune o geniala intrebare: daca un android incepe sa dezvolte sentimente, atunci care mai este diferenta fata de un om? se si incearca un raspuns: longevitatea.

chiar daca raspunsul este putin fortat, eu zic ca merita studiata ideea.

cojy pe 11 mai 2010 18:11
Ma bucur ca-ti place Artificial Intelligence...dupa mine e o mare porcarie cu o sumedenie de scapari...in rest te regasesc placut in foarte multe commenturi...
Miadry pe 05 Februarie 2011 15:12
Nota 10
Super film. Foarte frumos si la sentiment. Imi aminteste de Data din Star Trek. Nota 10!
Vegetarian pe 25 Decembrie 2012 03:23
52 ani Sam Neill cumpără un robot NDR-114 =
Este un film potrivit si pt lista : Barbati care au relatie amoroasa sau de prietenie in film cu femei mult mai tinere

CANTALUP pe 11 ianuarie 2013 20:18
Daca va fi sa inseli , inseala-ti stomacul . Daca va fi sa simti foame , simte foame de iubire . Daca va fi sa pierzi , pierde-ti frica . Daca va fi sa furi , fura o sarutare . Daca va fi sa minti , minte in privinta varstei tale . Daca va fi sa te infierbanti , infierbanta-te la soare . Daca va fi sa plangi , plange de bucurie . Daca va fi sa doresti sa fii fericit , doreste-ti in fiecare zi . Dragostea si gelozia pot orice .
alali pe 15 Noiembrie 2017 21:49
Cand totul devine complet functional, intregul angrenaj scartie si se opreste.
Lasand deoparte judecatile stilistice, de viziune regizorala sau mai stiu eu ce alte analize pretentioase ce se aplica filmelor de autor ori celor ce au revolutionat in vreun anumit fel aceasta arta, filmul de fata este unul ce isi incanta publicul. O fantezie usor comica, cu o adresabilitate universala, dar care te si provoaca sa intelegi si sa accepti noi norme ce in acest moment sunt mult deasupra standardelor si asa scazute ale societatii in care traim. Chris Columbus este omul perfect pliat pe politica A.G. (audienta generala), atat de iubita de studiourile de peste ocean. Cu filme in marea lor majoritate de familie, acest regizor nu avea cum sa forteze nota, desi o astfel de abordare, probabil ar fi propulsat acest proiect cu premise interesante, dincolo de sfera vesela sau amuzant-serioasa in care se afla acum. Jumatate de film e chiar bun. Prima jumatate, ca sa fiu exact. In ea,… citeşte
thequeenm pe 30 August 2010 19:32
Superb...:x...nici nu poti sa-l descrii in cuvinte...8->
matew10 pe 04 Mai 2022 13:43
O odisee, o căutare de sine poate fi un scop de o viata sau o călătorie aproape nesfârșita. Artificial versus normal, doi termeni care parca se întrepătrund în viziunea regizorala. Pe lângă protagonist, mi-a plăcut partitura secundara a femeii robot. Într-o lume plina de conformități ea, în viziunea regizorala te revigorează. Valoarea vieții umane capătă aici valente de libertate si de limitele ei. Nu sunt pasionat de filme cu roboti, dar în acest film, regizorul parca ne amintește sa fim recunoscători de lucruri; oameni cu care interacționăm și situații favorabile pe care omul de rand le considera a fi deja ale lui. Merita revăzut.
IonComan90 pe 20 Iunie 2021 12:27
Capodoperă;
Salut!
Una dintre moralele acestui film absolut despre dramă dar și iubire este că deseori un "om" de tinichea, poate să fie mai om decât mulți oameni.

angel69 pe 17 Martie 2021 19:30
Obligatoriu de vazut pt. amatorii de acest gen....pe mine m-a impresionat profund !!!!!
user-6015f4b9343fe pe 17 Martie 2021 15:07
O poveste extraordinara care emotioneaza pana la lacrimi, ar fi meritat o nota mult mai mare pe imdb. Un film interesant din care fiecare membru al familiei are ce invata.
forever_young_ pe 04 Ianuarie 2021 16:00
FOARTE BUN !
un film SF de mare clasa care in lipsa de efecte spectacoloase a venit cu emotie si sensibilitate caracteristica filmelor celebre ! DE VAZUT !
PS....pentru amatorii de ..impuscaturi cu lasere , nave spatiale ...etc ...NU CONTINE ASA CEVA !! :)))

catalin2010cata pe 15 Aprilie 2020 05:03
Un film foarte frumos pentru toata lumea.O sa iti curga cateva lacrimii cu siguranta.Recomand!
GeorgeLeurzeanu pe 20 Mai 2017 13:33
Un SF despre inteligenta artificiala si sentimentele umane
Un SF cu tente usor dramatice si lectii de viata despre cat de importanta este conditia umana : forme inteligente de viata care au sentimente si sunt muritoare. Robin Williams face un rol foarte bun iar scenariul urmareste raspunsuri la intrebari despre inteligenta artificiala si drepturile robotilor .
gavanst pe 12 Iunie 2016 18:07
Un film foarte frumos si interesant.Iata ca robotii pot fi si ei oameni!
Mihai2508 pe 03 Ianuarie 2015 13:35
Merita vazut
Vechi dar bun, un film finut, in care prezinta faptul ca a avea constiinta si umanitate nu e ceva cu care te nasti ci este ceva care dobandesti in timpul vietii, la fel si bunatatea.
andystarx pe 18 Februarie 2018 20:33
Un film asemanator un pic cu CLick,acela un pic mai bun ! Dar i-am acordat un 8 pentru rolul magistral facut de Robin Williams,si machiajele foarte bune pentru care a si primit nominalizarea la oscar ! Este un film de suflet si merita cu siguranta o vizionare !
nemotoujours pe 8 ianuarie 2024 19:56
Comparatia cu Click este complet absurda.
george10000 pe 29 Octombrie 2009 03:46
f bun
..........f bun:D:D:D.............................................................
vicecity8 pe 02 Februarie 2011 15:48
super mijto filmu l-am vazut si al cinema si acasa pe DVD i-am dat nota 10
Alexx pe 19 Iunie 2005 22:10
Pacat ... ideea e asemanatoare cu i.a. dar povestea e cam jalnica si cam ocoleste definitia de sentiment :(