Păreri Battle of the Sexes

(2017)

Bătălia sexelor

woodstar pe 22 Decembrie 2017 13:59
Billy Jean King, un exemplu de urmat.
Battle of the Sexes, in regia duo-ului Jonathan Dayton si Valerie Faris prezinta celebrul meci de tenis dintre Billy Jean King si Bobby Riggs, din anul 1973.

Filmul ofera totusi mai mult decat acest meci de tenis, regizorii reusind sa creeze un portret contextualizat al luptei dintre Billy Jean King si problemele sociale ale timpului, femeile fiind extrem subapreciate fata de barbati.

Emma Stone ofera o performanta puternica, pot spune ca este una dintre cele mai bune ale carierei. Steve Carell este perfect ales in rolul dependentului de jocuri de noroc, Riggs.

Totusi, ce m-a surprins pe mine la acest film ce prezinta intamplari din anii 70, este ca nu prea s-au schimbat multe de atunci, misoginsmul fiind in floare si in zilele noastre.

sil4lord pe 05 Octombrie 2022 23:15
E ok
Au cam stricat filmul cu Lgtbq+, cat despre final se cam stie daca ai vazut cam 30 de min din film cine va castiga chiar daca partida dintre cei 2 nu incepe pentru ca ea incepe dupa 1 ora si jumate.
777L pe 30 Ianuarie 2019 22:32
M-am uitat la el mai mult pentru Emma Stone; desi nu sunt fan Steve Carell, a fost simpatic. Dar dincolo de povestea reala, e inca un film din tendinta "barbatii-s niste porci, femeile sunt mai puternice" + propaganda LGBTQ.
yanysboy pe 16 August 2018 13:09
Filmul nu este rău, actori buni nota 7 pentru acest film