Păreri Bardo, falsa crónica de unas cuantas verdades

(2022)

BARDO, Falsa cronică a câtorva adevăruri

lavara_laiarna pe 05 Ianuarie 2023 20:42
O bășcălie amuzantă ,plină cu surprize. . între viață și moarte.
boris.vultur pe 25 Decembrie 2022 10:13
Omul ca umbră rătăcitoare
Un film de neratat. Pe Netflix. Suprarealist, absurd, oniric, cu abolirea narațiunii clasice, dar la sfârșit realizezi că totul se leagă, are un sens, iar umbra zburătoare peste deșert duce spre...vanitas vanitatum...
mihaelatb pe 27 Decembrie 2022 12:31
Un alt film autobiografic. O incercare de regasire a regizorului mexican Alejandro Gonzalo Iñárritu. Paralelismele sunt mai mult decât evidente. Silverio este o figură care a triumfat în afara Mexicului și acum se întoarce să privească țara care a rămas în urmă. De asemenea omul care a fost
Este filmul unei frustrari, este filmul mexicanilor care au venit in State, dar pe care nimeni nu-i considera americani, iar mexicanii deja ii reneaga.
Pentru a fi mai convingator face exces de.argouri (vete ala chingada, cabrón)
si simboluri.
Astfel „pestii” pe care ii are in punga sunt niste Axolotl, „monstrul de apa”care se gaseste doar in Xochimilco si apare si pe bancnota de 50 de pesos.
Discutia pe mormanul de cadavre este cu nimeni altul decat cu Hernán Cortés. Asta in conditiile in care majoritatea tarilor din America latina dau jos… citeşte

eduard_stratan pe 22 Decembrie 2022 11:16
Raspunsul la reprosul copilului: "Nu eu am cerut sa apar pe lume" este "Nici eu"!