Păreri Awaara

(1951)

Vagabondul

cezarika21 pe 25 Mai 2013 11:01
O relaţie de dragoste respinsă de o societate înapoiată
Un film clasic indian care, alături de "Articolul 420", a devenit un must see pentru orice cinefil care se respectă. "Awaara" pune în evidenţă prăpastia ce separă clasele sociale (castele) din India, prezentând povestea unui tânăr sărac care se îndrăgosteşte de o fată crescută în familia unui judecător bogat.

Regulile sociale din India prevăd că nicio persoană nu se poate căsători decât cu o persoană din aceeaşi castă cu el. Astfel, cei săraci nu vor fi niciodată acceptaţi în casa celor bogaţi decât ca slugi, indiferent cât de frumoşi, inteligenţi sau buni la suflet ar fi. Şi de aici se naşte întrebarea: Ce ar trebui să facă cei săraci? Să trăiască printre gunoaie deoarece li se refuză dreptul de a evolua din punct de vedere social? Filmul încearcă să răspundă acestei întrebări printr-o poveste emoţionantă. Nu cunosc… citeşte

phoenix1983 pe 29 Martie 2011 20:27
e cu muilt peste ce se da acum la tv in materie de filme indiene
bizonul pe 17 aprilie 2020 07:51
Film bun al vremurilor anilor 60, chiar si 70. Ceace fac astazi indienii cu acest Salman este o comedie f. proasta. Vagabontul, Articolul 45, O fata si doi gradinari, etrc. au fost filme bune ale acelor vremuri, ce pot fi apreciate si astazi. Filme ce au rulat in vremea muzicii neegalatei Naarghita, ce ne-a indulcit inimile pe vremea cand era interzis totul in epoca Ceausescu si film si muzica. Astazi , ceace vad eu pe National Tv. sunt filme sau seriale fara esenta, fara nimic frumos.
Turi pe 18 August 2010 15:09
Incercati sa vedeti filmul si sa nu faceti analogie cu cele din ziua de azi.Gandit-va ca e un film "batran" si este. inca, placut sa-l urmaresti. Cate din filmele pe care le stim, vor mai acapara cinefilul peste 60 de ani? Pacat ca nu s-a gandit nimeni sa faca un documentar in acele vremuri, sa fi vazut ce insemna un film indian bun.
adilungu pe 19 noiembrie 2018 19:26
Sunt tare curios, cam in ce an a fost difuzat acest film la noi?
TI pe 8 ianuarie 2023 14:54
In 1955, pe bulevardul Elisabeta (pe atunci numit 6 Martie), unde erau cinematografe unul langa altul. Erau cozi nesfarsite pentru bilete. Toata lumea canta melodia filmului: Avaramu, aaaa, Avaramu, aaaa...Toti copiii de la camin stiau cantecul. Eu nu l-am vazut atunci, ca parintii mei nu m-au dus. L-am vazut multi ani mai tarziu, la TV.
Campean Alin pe 21 Aprilie 2004 10:46
In primul rand as vrea sa va salut pe toti, apoi vrau sa multumesc celor de la tvr 1 pentru filmu difuzat. Stateam in camera si vine tata si ma anunta ca pe tvr 1 este un fil pe care el l-a vizionat in copilarie. L-am vizionat si mi-a placut foarte mult vreau neaparat sa fac rost de el pe cd ca sa pot sa il mai vizionez. Este un film vechi frumos si din care poti invata multe.
Bye all!!

diciluma pe 24 Mai 2012 20:58
Cel mai vechi film indian pe care l-am vazut . Nu iese cu nimic din tiparul filmelor indiene . Totusi nu e rau .
defav pe 17 Ianuarie 2010 00:14
la vremea lui, filmul a facut ravagii printre posesorii de batiste ; muzica,scenografia sint bune totusi , poti sa vezi si cam cum se traia pe atunci in India-si acum e cam la fel , sordid adica-dar e supercomercial ,raul e Rau, bunul e Bun ,dragostea e nepieritoare, sufletul e mare-mare si eroul nostru vagabond musca din gratii pentru ca n-a ales calea dreapta in viata.Elegant vorbind, un film despre alegeri, iluzii , razbunari,dragoste pierduta si regasita (in ultimul ceas, normal, ca-n filme) totul condimentat cu muzica si ceva umor.Adica FILM INDIAN.
portofel pe 26 Martie 2010 18:40
Nu sunt innebunita dupa filmele indiene,nici vechi nici noi,dar acesta mi-a placut cu adevarat.Am putut sa-l urmaresc cu interes fara sa atipesc sau sa simt ca nu mai am rabdare sa vad finalul,cum mi se intampla destul de des la astfel de filme.Are o poveste interesanta,o idee bine conturata si un sfarsit placut.
Lucica Adam pe 28 Ianuarie 2008 23:10
Filmul "Vagabondul"l-am vizionat demult.Mi-a placut,dar cred ca este inspirat din "Luminile rampei".
Oricum,nu conteaza.E bine realizat,iar melodiile din acest film au fost adevarate slagare.As dori sa se difuzeze toate filmele indiene de calitate.Poate televiziunile se vor gandi si la acest lucru.

chiba_florin pe 18 Februarie 2013 22:24
putin spus capodopera
po sa-l numesc cu mana pe inima stramosul filmelor atat indiene cat si a filmelor care in ziua de azi au inclinatii dramatice si muzicale; in rest cel putin pe mine m-a impresionat placut chiar daca la inceput nu m-am asteptat, ce sa mai nu poti sa "judeci" un film fara sa-l vezi macar odata SUPERB!!!! merita vizionat
bizonul pe 17 Februarie 2013 07:25
Comentariu
Da , un film bun, ce mi-a bucurat adolescenta, melodia o inregistrasem pe un casetofon , atunci cind de fapt daca gaseai unul doua intr-un oras. Imi amintesc ca atunci cind poposeam undeva si dadeam drumul melodiei Vagabondul, imediat se adunau f. multi ascultatori, sau mai degraba sa vada un casetofon. Filmele indiene de obicei sunt f. proaste , mai ales cele de astazi ,dar prin anii 60-70 erau citeva f, cautate si destul de bune ptr. vremea respectiva. Astazi , cei din zona urbana ,nu ma "gusta " astfel de filme ptr. ca se face intodeauna o legatura intre indieni si tigani. Tigani ce pe zi ce trece ne fac viata mai dezagreabila.
superdepeche pe 06 Februarie 2013 00:40
de colecție!
Atunci ca și acum încă face ravagii printre spectatori
A fost considerat la un moment dat un film de referință pentru probleme sociale ale indiei acelor vremuri,care se pare că nu s-au schimbat prea mult nici azi!

Iulidesprefilme pe 28 Decembrie 2012 18:04
Filmul a avut un succes formidabil şi pe bună dreptate, e bine făcut şi muzica e celebră...
coco200 pe 04 Noiembrie 2009 20:16
succes
cel mai vizionat film din ultimi 58 ani cu cel mai mare succes un film inspirst din viata reala care ieste si la noi astaziieu unul iubesc acest film
Vegetarian pe 19 Aprilie 2015 19:15
Acest film este reluat periodic si difuzat online la National tv . A fost in 19 apr 2015 .
Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..

nick-azh pe 10 Aprilie 2014 00:26
Vagabondul
Oare cui nu i-au placut filmele lui Raj Kapoor care datorita talentului sau s-a facut cunoscut in intreaga lume , imposibil ca un om atunci cand ii vorbesti de India sa nu se gandeasca la Raj Kapoor si la filmele sale superbe.
Acest film a ramas in istorie si va ramane pentru mult timp,NOTA 10+

remus_escape pe 18 Noiembrie 2013 16:36
.................................
o lectie de viata ai ce invata .............nustiu daca e adevarate toata povestea ...
divya pe 07 Aprilie 2010 22:34
vagabondul
l-am vazut de mult si acum il am prin pc este un film super.De asemenea actorul Raj Kapoor a fost un actof super care a intrat in istorie si va ramane mult timp un actor clasic...care a jucat in filme de dragoste,cu actiune :X
lili22 pe 18 Aprilie 2015 23:16
foarte vizionat la vremea lui
De ce i s-a plans de mila acestui infractor, habar nu am, pe vremea aceea inchisorile la noi erau pline cu oameni nevinovati.Filmul este mentionat intr-unul din romanele lui Soljenitin, dar nu de bine.
pinguninu pe 03 Septembrie 2011 12:33
capodopera
un film care o sa ramana in istorie...................................................
morfil pe 10 Mai 2011 10:24
Raj...
Ehe, pe cati cunosc care daca ar ajunge bogati ar calca in picioare tot, mai ceva decat unul care se naste bogat [am multe exemple reale, din viata mea, nu din ziare si de la tv]

Saracii imbogatiti sunt mai periculosi decat bogatii din nastere. Asta e concluzia mea. Sigur ca sunt si exceptii.

Ura provocata de saracie se transforma in aroganta si dorinta de razbunare pe care ti le ofera cu drag bogatia [puterea banului]. Indulgentele te mantuiesc, nu? x:D

Cunosc cativa insi care isi doresc atat de mult sa devina bogati si sa se razbune pe toti cei care nu au ingenuncheat in fata lor, incat nu pot decat sa ma gandesc la Ciocoii vechi si noi.

Si am prieteni bogati [de-a dreptul] care au o decenta, un respect, o buna crestere de necrezut!

De aceea, cred ca banii in sine nu au valori morale - ei capata o valoare morala prin omul… citeşte

mjBIANCA pe 15 Iulie 2010 19:32
o dovada vie k filmele bune nu si-au pierdut farmecul
un film foarte vechi si tot atat de bun....k in toate filmele indiene si acesta a pus accent pe emotii ( si am plans desigur:D)....chiar si cu stilul sau vehi tot n-am cum sa spun k e un film prost...o dovada vie k filmele bune nu si-au pierdut farmecul
TweetyLove pe 28 Mai 2010 20:21
este un film bun si melodiile indiene sunt frumoase
Maftei Alexandru pe 22 Aprilie 2004 22:54
Un film foarte bun. Merita 5 stele.
Stonewall7Jackson pe 27 Ianuarie 2022 10:15
Un film al copilariei
Anii 50, filmele sovietice dominau ecranele cu autoritate. Isi face aparitia "Vagabondul"si da marea lovitura. Pe strazi nu auzi decat leitmotivul Awaara, copiii si mai ales indienii nostri sunt in extaz..Impact garantat ! In anii aceia, unii, mai in varsta isi amintesc, nu putea rula prin cinematografe, un film "capitalist", decat cu patalamaua "critica sociala". Dar era "altceva" si asta era suficient.
Place sau nu place, ramane un monument bombastic al al kitsch-ului manelist.

astroloverman pe 30 Octombrie 2020 22:11
Durata filmului - gresita
Filmul are 168 min, nu 82 min.

Am filmul original, atat pe caseta video, cat si pe DVD.

carmen_angelus_romila pe 09 Septembrie 2018 09:40
Un film exceptional al cinematografiei indiene, al carui sensibila poveste de dragoste si ura, dainuie si in prezent, prin remarcabila prestatie realizatorului si interpretului de film, cunoscut sub numele de Raj Kapoor.
balta67verde pe 08 Ianuarie 2017 16:30
Singurul film indian care merita mai mult de 3 stele. Poate fi vazut, nu doar de "colorati" si de fanii filmului indian.
blackmore pe 19 Aprilie 2020 11:33
Singurul film indian care merita vazut....................................
natrnunomi pe 19 Iulie 2011 19:10
Intrebare
Ranbir Kapoor a jucat in film ?:ca apare in distributie.El s-a nascut in 1982 asa cum ati afirmat este nepotul lui Raj kapoor