Păreri Arsenic and Old Lace

(1944)

Arsenic și dantelă veche

cezarika21 pe 15 Septembrie 2012 14:55
O distracţie macabră
Două bătrânele simpatice otrăvesc mai mulţi bărbaţi, vrând să pună capăt presupusei suferințe a bătrânilor singuri prin servirea de vin amestecat cu arsenic, stricnină și "doar un vârf de cuțit de cianură". Având probleme psihice, ele consideră crimele drept gesturi de caritate menite a curma viaţa nefericită a acelor oameni. Nepotul lor încearcă să prevină viitoarele crime, luptându-se în acelaşi timp cu teama că va moşteni şi el nebunia rudelor sale.

"Arsenic and Old Lace" este o comedie neagră despre nişte crime în serie. Aşadar pornind de la un scenariu care ar trebui să-ţi trezească plânsul, compasiunea sau măcar seriozitatea (este vorba totuşi de crime în serie) a ieşit un film atât de comic că te va binedispune mai mult decât crezi. Filmul este un clasic al comediei, aflat printre primele 10 filme de comedie americane… citeşte

Paul8Lamps pe 26 Octombrie 2011 20:42
Super
Am dat din greseala peste acest film, insa faptul ca am stat si l-am urmarit nu a fost o greseala. Este un film pur si simplu briliant.
alex_il_fenomeno pe 15 Martie 2012 19:34
o comedie geniala , care ar trebui sa serveasca drept exemplu pentru multe productii contemporane de acest gen ! echipa formata din regizorul Frank Capra si starul Cary Grant a facut ceva extraordinar , un film care te amuza peste masura prin niste actiuni aparent simple , insa de mare efect prin maniera in care se dezvolta , faptele degenerand uneori atat de mult incat chiar crezi ca totul s-a sfarsit ... desi abunda de simplitate , este o comedie nemaipomenita ! de urmarit cu incredere de catre toti iubitorii de film .
MadaxD pe 17 aprilie 2012 02:01
nu stiu de ce am impresia ca incerci asa din greu sa scrii un comentariu de genu' asta. loosen up a bit, will ya?:)
valericba pe 02 Octombrie 2012 15:50
Un strop de vin intr-un pahar cu arsenic
Romancierul și dramaturgul american Joseph Otto Kesselring, nascut in New York in 21 iunie 1902, este autorul piesei de teatru Arsenic si matase veche.
In anul 1944 a fost ecranizata piesa lui Kesselring, regizata de Frank Capra, avandu-l in distributie pe amuzantul, minunatul, sarmantul Cary Grant, dar si pe Jean Adair, Josephine Hull, Edgar Stehli, Raymond Massey, iar ca si scenaristi pe Julius J. Epstein si Philip G. Epstein.
O comedie neagra de toata frumusetea; cu personaje tot mai colorate pe cat evolueaza povestea: doua batranele simpatice si apreciate de toata comunitatea, au un obicei dintre cele mai rele, ele ademenesc batranii burlaci si, cu amabilitatea lor caracteristica, ii serveasc cu vin si un strop de arsenic, ca mai apoi sa le ”depoziteze” trupurile in pivnita propriei lor casei. Dar asta nu este tot, familia Brewster mai are si alte… citeşte

nikkolle pe 23 August 2012 13:54
O comedie pe cinste ! :))
Sa il vad pe Cary Grant si intr-o alta postura decat serios si indragostit :)) am ramas surprinsa putin .....! Insa pe masura ce eram intrigata de ceea ce se intampla in casa "matusilor dragute si nevinovate" :)) care nu voiau decat sa "ajute" batraneii fara familie =)) ......in fine nu va povestesc filmul pe care ar trebui sa il vedeti 100% pentru ca merita !! O comedie la care nu ai timp sa te plictisesti :P !! Toata povestea e o impletitura de nebunii :)))!
spriamarierose18 pe 05 August 2010 16:22
Dupa parerea mea e una dintre cele mai minunate comedii din istoria filmului !!
Sergiu.Lobont pe 09 Septembrie 2011 16:36
Looney Tunes din sufragerie
Filmul este ecranizarea piesei de teatru cu acelaşi nume şi aproximativ aceeaşi distribuţie cu excepţia faptului că Boris Karloff lipseşte mai mult sau mai puţin, ca urmare toată acţiunea se desfăşoară în sufrageria familiei Brewster. Familia Brewster este compusă din cele două bătrânele, Abby şi Martha Brewster, care ascund un secret sumbru, sunt asasinele a 12 bărbaţi îngropaţi mai apoi în pivniţa propriei case. Oh nu, nu vorbim despre un film de groază, vorbim despre o comedie ce are în prim plan o familie ca iniţial părea model dar care se transformă într-o adevărată casă de nebuni. Cele 12 crime nu reprezintă mare scofală pentru cele două bătrânele, spre deosebire de nepotul lor care descoperă crimele doar în momentul începerii piesei. Nepotul este nimeni altul decât Mortimer Brewster (Cary Grant) care are cea mai dificilă misiune din tot… citeşte
kakapo pe 07 Februarie 2014 19:04
...o familie traznita, formata din tacaniti - doua matusi care anunta ca inchiriaza o camera pentru a atrage barbati pe care mai apoi ii otravesc cu vin, un fiu care se crede Teddy Roosevelt si care pe tot parcursul filmului striga "Charge!" si urca in goana scarile la etaj...un alt fiu criminal (Jonathan) cu fata ciopartita de bisturiul unui medic betiv...si in sfarsit un fiu normal (Mortimer) care afla cu stupoare ca locuieste intr-o casa in care sunt ucisi si ingropati oameni in pivnita...si toate aceste personaje distribuite intr-o comedie neagra care te va tine lipit de ecran pentru aproape doua ore...un film care merita din plin vizionat...
White.Lily pe 23 Mai 2011 08:57
O comedie simpla, de efect, cu un Cary Grant mai mult decat amuzant.
Vegetarian pe 16 Septembrie 2012 18:45
Este un film potrivit si pt lista : Femei albe - dezavantaje - solutii = Otravire cu arsenic
CANTALUP pe 18 septembrie 2012 22:20
De obicei astfel de filme sunt intelese si apreciate mai mult de catre cei care au trait ceva asemanator . Din pacate cei care nu se numara printre aceia care au patit asa ceva , sau nu cunosc macar pe cineva care a patit asa ceva , deobicei nu vor sa asculte de sfaturile nimanui , si ajung sa invate pe propria socoteala ! Se numeste taxa pe prostie . Cine nu primeste sfat , nu merita sa fie ajutat ! Intotdeauna a fost mai ieftin sa previ decat repari .
user-5e92fdfa3b4a1 pe 08 Septembrie 2020 20:39
Imi bag p__a, nu pot să il văd. ????????????????
annanicolae pe 03 Aprilie 2020 03:15
Amu
O comedie neagra dar finuta,amuzanta, ideala pt Halloween :)
mihaelatb pe 10 Decembrie 2018 07:13
O comedie "neagra" si totusi comedie. Un film cu parfumul acela desuet, de dulceata si apa rece servita musafirilor. Un film care are un happy end cam fortat, caci totusi existenta Canalului Panama va fi descoperita, complicitatea lui Mortimer va fi pusa in discutie, dar da, filmul este ca o opera de teatru filmata si o data cazuta cortina nu mai stai sa astepti si "sezonul 2". Frank Capra este maestru in a creea basme cotidiene si in acelasi timp, pionier in ceea ce va deveni stilul Black comedy.
balta67verde pe 09 Ianuarie 2017 18:19
O comedie exceptionala. Boris Karloff si Peter Lorre sunt incredibil de geniali.
xerses pe 15 Septembrie 2014 01:12
Super film; il revad, de fiecare data cand am ocazia, cu mare placere.
SANDA45 pe 26 Decembrie 2013 12:26
Arsenic and Old Lace
O comedie excelenta,cu multe rasturnari de situatie. Actorii sunt de prima mana. Merita vazut.
iulian94 pe 24 Noiembrie 2013 12:51
Este o comedie foarte buna la care am ras copios , are multe faze comice .
Nota 9

CriticFin100La100 pe 23 Ianuarie 2013 19:40
O comedie geniala in timpul careia nu ai timp sa te plictisesti, regie foarte buna, si acting deosebit.
cosmin_kedii pe 06 Martie 2013 16:47
Excepțional este primul cuvânt care mi a venit în minte când am văzut acest film. Adaptat de la o piesă de Joseph Kesselring , Frank Capra opereaza aparatul foto perfect între thriller și comedie.
ondina007 pe 16 Septembrie 2012 11:09
SUPER
AM RAS DE M-AM PRAPADIT TOT TIMPUL,ASA CA VA RECOMAND SA VA UITATI LA COMEDIA NEAGRA DE 5 STELE
mtraianc pe 11 Iulie 2012 10:30
dragut si minunat
minunat de dragut , ajunge ce am scris , urmariti si va veti comvinge

Film - Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace