Păreri Around the World in Eighty Days

(1956)

Ocolul Pământului în 80 de zile

alex_il_fenomeno pe 04 Ianuarie 2012 09:02
poare cea mai buna ecranizare a romanului omonim al lui Jules Verne , si de departe singurul film care chiar avea aerul Angliei Victoriene , asa cum este prezentata in carte . oricate incercari s-au facut , cred ca nimeni nu va putea sa ia fata unor actori atat de talentati precum David Niven , Cantinflas sau Shirley MacLaine ! iar naratiunea , desi aceeasi , se desfasoara intr-un cadru de poveste , incat nici nu stii cand trece filmul ! de vazut de foarte multe ori !
sabinalin pe 18 Iulie 2012 18:48
Beligan, Niven, Lucian, Cantinflas...
Cine a prins perioada de dinainte de 1989 isi aminteste, cu siguranta, de casetele audio cu povesti si de discurile care se ascultau cu mare placere la pick-up. Printre cele mai bune transpuneri "radiofonice" se numarau acelea dupa scrierile nemuritoare ale lui Jules Verne si una dintre cele mai reusite, daca nu chiar cea mai cea, era aceea dupa romanul reprezentativ "Ocolul pamantului in 80 de zile". Mi-am amintit nostalgic de vocile lui Radu Beligan si Ion Lucian care creau pe calea undelor un Phileas Fogg, respectiv un Passepartout, absolut fabulosi, mi-am amintit de vocea lui Nicolae Gardescu, si el inubliabil in rolul inspectorului Fix. Poate si de aceea am privit cu mare placere aventurile lui David Niven si Cantinflas intr-o ecranizare din fericire premiata cu Oscar in vremurile in care la Hollywood erau la moda mari ecranizari. Inspirate si scurtele, dar percutantele aparitii ale… citeşte
dido pe 3 iunie 2014 19:22
Eu imi amintesc vanatoarea de carti de Jules Verne,voiam sa am toata lista aia de pe spate si nici ca am reusit...Oricum,am vazut toate variantele acestei ecranizari si mi-a placut foarte mult aceasta!
mihaelatb pe 11 Octombrie 2010 10:56
cea mai buna ecranizare a lui Verne, Niven a fost englezul autentic un SIR si la propriu si la figurat, a fost insusi Phileas Fogg !
Gizmogremlin pe 03 Noiembrie 2014 17:39
David Nivel isi etaleaza din plin farmecul britanic, scenariu bine inchegat, scene pitoresti, si umor de calitate.
cosmin_kedii pe 07 Mai 2013 08:58
filmul este plin de stele in plus poveste este frumoasă, celebrul domn aventurier este foarte bine jucat de David Niven unul dintre actorii mei preferati.
Iulidesprefilme pe 07 Octombrie 2012 12:48
În jurul lumii cu nenumăraţi mari actori...vedete în adevăratul înţeles al cuvântului. Academia Americană de Film îl apreciază ca fiind cel mai bun film al anului (Oscar).
bobocul86 pe 29 Ianuarie 2012 15:53
mi-a placut si remake-ul in care a jucat Pierce Brosnan, dar mi-a ramas in cap acest film pentru ca am reusit sa il vad pe TVR cand eram copil si am reusit sa il revad apoi. Intr-adevar Davin Niven s-a potrivit foarte bine rolului.
Piratu pe 24 Iulie 2010 01:15
Un film vechi dar care nu te va dezamagi,poate mai bun ca remake-urile facute ani mai tarziu.
TudorBucur pe 11 Martie 2023 16:03
Incantator film!
Am citit romanul cand aveamcam 12 ani. Am vizionat acum, dupa zeci de ani, filmul acesta incantator. Nota 9.
ioanaa_ioana pe 26 Decembrie 2022 12:20
O poveste frumoasa pentru copii care a ramas peste generatii.
In ritmul asta, nu peste multi ani o sa vedem doar desene animate.