Păreri Anotimpuri

(1963)

Anotimpuri

Iulidesprefilme pe 28 Iulie 2014 10:42
Filmul nu s-a mai difuzat în perioada comunistă din cauza "fugarului" Chris / Cristea Avram...
Horatiucrisan pe 31 Martie 2020 23:41
Un film interesant prin prisma oferirii unor imagini filmate ale anilor 60, chiar daca filmul nu scapa de tezismul epocii infatisand doar aspecte pozitive ale socialismului. Daca se trece peste acest aspect, avem mai mult un documentar din care putem extrage imagini ale acelei epoci. Recomand celor pasionati de istorie contemporana, istoria ultimelor 5 decenii prezentata cu ajutorul peliculei.
cosmin742000 pe 08 Octombrie 2017 10:47
Un film e arta romanesc foarte bun cu putine dialoguri , bazat pe imagini.Asa ceva nu se mai face in ziua de astazi.Coloana sonora excelenta.
eduard_stratan pe 6 august 2023 21:19
user-60201182b8735 pe 30 Aprilie 2022 17:04
Un film bun produs la începutul anilor 60 în care vedem actori români de la începuturile cinematografiei române
Deceoare pe 12 Noiembrie 2022 11:33
Film de autor în patru părți
Cele 4 episoade lirice ale filmului Anotimpuri au meritul de a vorbi despre dialectica muncii şi a dragostei, dialectică ce se schimbă la fiecare etapă a vieţii. Se încearcă corespondenţe noi între vârsta omului şi cea a naturii (copilărie — iarnă, bătrâneţe — primăvară). Se caută armonii plastice. Alternanţa alb-negru este proprie primei povestiri (între zăpadă şi îmbrăcămintea copiilor, între pereţii scenei, rochia fetiţei şi pian). Ultimul episod — Zi grea — este cel mai izbutit. Se înfăţişează un erou aflat aproape de capătul drumului. E însă o bătrâneţe care simte încă impulsurile creaţiei, ale naturii, care acceptă, firesc, eternitatea vieţii şi nu a morţii. Dramaturgul l-a ajutat însă mai puţin pe regizor (ca şi în cazul ''Paşilor spre lună'' şi ''Anotimpurile'' este un film de autor). Cea de-a doua şi ce-a de a… citeşte