Păreri Anna and the King

(1999)

Anna și Regele

FreakDoll pe 03 Iulie 2009 11:27
Actori foarte talentati, peisaje superbe, costume excelente, o poveste de dragoste impresionanta = un film extraordinar.
cezarika21 pe 25 August 2013 19:36
Confruntări culturale între Orient şi Occident
Acest film este o ecranizare vag inspirată din romanul "Anna and the King of Siam" (1944) scris de Anna Leonowens, o profesoară de limba engleză care i-a educat pe copiii lui Mongkut, regele Siamului. Acţiunea se petrece în Siam (azi Thailanda), în secolul al XIX-lea, şi se concentrează pe diferenţele de cultură între Orient şi Occident, ca şi pe situaţia politică a Siamului.

Nu cunosc cadrul istoric în care s-au desfăşurat evenimentele prezentate şi nici nu ştiu cât e realitate şi cât e ficţiune (filmul a fost interzis în Thailanda pe motiv că ar prezenta inexactităţi istorice şi l-ar reprezenta cu lipsă de respect pe regele Mongkut). Scenariul care relatează o pagină din istoria Thailandei conţine trăiri sufleteşti deosebite, momente tensionate şi subtilităţi politice bine integrate în context.

Filmul, privit ca o… citeşte

fresie pe 24 Mai 2010 12:51
Iubirea curata, adevarata, ramane, la urma urmei in suflet. Emotionanta povestea de dragoste ramasa fara de pacat pana la final!
sweetangry pe 19 mai 2011 12:30
asa este
cristina b pe 19 August 2008 22:01
Mie personal mi s-a parut cel mai frumos film de dragoste , cred ca am vazut finalul de zeci de ori , m-a impresionat mult .Il recomand cu incredere.
dayanna11 pe 02 August 2010 22:04
un film pentru suflet, un film romantic, un film care te impresioneaza profund.
mtraianc pe 18 octombrie 2010 10:27
ai perfecta dreptate
ionela pe 14 Iunie 2008 23:03
lasand la o parte si continutul istoric si cel artistic la care se refera pssst, mie mi se pare extraordinara povestea de dragoste dintre ana si rege! am vazut filmul de vreo trei ori si tot mi se face pielea de gaina la sfarsitul filmului...o poveste uimitoare despre dragoste neimplinita,despre renuntari si diferente culturale si sociale.
Ilila pe 31 Ianuarie 2004 10:32
Intradevar Chow Yun-Fat este revelatia acestui film!
Mist pe 03 Mai 2009 18:18
SuperB
Un film cu adevarat de nota 10......
Yun-Fat si J.FOSTER joaca exceptional...

Nemesis2009 pe 05 Septembrie 2009 15:19
Excelent
Cel mai frumos film istoric, dramatic, comic, love story, actiune. Nu-i lipseste nimic. L-am vizionat cu maxima atentie si uimire ca l-am desoperit abia in 2009. Nota 10 cu felicitari.
oana pe 12 Martie 2006 21:42
Este un film superb , care l-am vazut pe Acasa TV si mi-a placut mult de tot.Apreciez faptul ca atmosfera istoica era superba , iar costumele erau nemaipomenite.Extraordinar film.
Iulidesprefilme pe 09 Septembrie 2012 20:54
Un film în care joacă Jodie Foster este valoros în primul rând pentru interpretarea ei, dar acest film are şi alte calităţi artistice pentru care trebuie vizionat: cadre pitoreşti, momente tensionate, profunzimi sufleteşti...
roxx_88 pe 21 Ianuarie 2011 02:14
un film superb
Din toate punctele de vedere acest film merita calificativul excelent! Interpretari nemaipomenite din partea ambilor actori,peisaje superbe,o lectie de curaj,o particica seminificativa de istorie si o poveste de dragoste atat de pura in mijlocul greutatilor acelor dificile vremuri unde trebuia sa alegi intre iubire si datorie.Anna si regele,un film frumos!
pssst pe 04 Decembrie 2003 12:17
lasind la o parte continutul istoric, care merita discutat intr-un cadru aparte, ma refer acum la cel strict artistic: departe de mine sa ma astept ca acesta va fi un rol care sa nu poata fi abordat de o actrita exatraordinara ca JF. dar sa cred ca CYF poate juce asa de natural si convingator un rol fara un 9mm Beretta in fiecare mina, asa ceva nu!

ei bine, poate! si inca perfect! o poveste frumoasa, jucata frumos si suficient de dramatica pentru a nu fi plictisitoare!

poison4you pe 25 Aprilie 2011 18:52
este o poveste foarte buna care mi-a placut si cred ca cei care l-au vazut vor fi de acord cu mine
lunimiu pe 17 Octombrie 2007 18:00
cu o cana de ceai fierbinte in mana, poti usor sa visezi spre meleaguri necunoscute.. merita vazut!
andrei_oarga pe 22 Octombrie 2018 21:15
Un film cu o poveste frumoasa si o interpretare foarte buna a lui Jodie Foster,nici ceilalti actori nu au fost mai prejos.
carmen_angelus_romila pe 22 Octombrie 2018 08:24
Avem parte de o drama romantica, petrecuta intr-o mica tara orientala, acolo unde, regele acesteea, are o mare deschidere catre civilizatie si valorile occidentale si in acelasi timp, arata o afinitate sentimentala pentru o englezoaica culta, interpretata magistral de actrita Jodie Foster.
kasmyn pe 18 Mai 2018 17:14
un film bun cu decoruri bune si o interpretare exceptionala!!
pisicuta1 pe 24 Martie 2013 19:34
un film foarte bun mi a placut foarte mult l am vazut si revazut si a meritat!
auster pe 28 August 2012 10:41
exceptional, o poveste superba, filmul are tot ce vrei: comedie, drama, istorie
Bravo!

gabitadia pe 21 August 2012 01:31
film superb
Extraordinar film!!! O poveste superb interpretata de acesti actori de exceptie!!! Si bineinteles ca nici Chow Yun-Fat si nici Jodie Foster nu isi dezamagesc fanii nici de aceasta data. Nota 10 de un milion de ori!!!
elmedico pe 01 August 2011 11:46
Un film foarte relaxant, imaginea si muzica sunt superbe!
xerses pe 03 Iulie 2011 19:22
Ce film grozav si ce interpretari pline de nuante.
edinaa pe 05 Decembrie 2010 12:03
O poveste superba si profunda de dragoste. O poveste subtila. O poveste de dragoste fara cuvinte ci doar cu gesturi.
Iamsaved pe 20 August 2010 21:39
Nu stiu de ce dar de fiecare data cand vad ca este la tv,nu pot sa ma abtin sa nu trag si eu cu ochiul putin,este un film sweet pe care pot sa-l revad pentru a imi da o stare de bine generala:)
trbor pe 14 Iunie 2013 15:49
regie, interpretare, decor, costume, totul la superlativ.intradevar o capodopera.
Vegetarian pe 10 Ianuarie 2014 17:11
pt lista True Story = Filme inspirate din cazuri reale
mtraianc pe 18 Octombrie 2010 10:31
minunat
probabil sa intamplat odata cand anna a intalnit regele ..,...in ori ce caz un film minunat care neaparat trebuie vazut
hacman_mihaela pe 01 Ianuarie 2022 11:50
un film care nu trebuie ratat
Un film exceptional din toate punctele de vedere. Al povestii interpretate de doi actori fenomenali, care beneficiaza si de un cadru exceptional, al scenariului care nu stiu daca preia ad-literam cartea dar este foarte bun! Costumele, peisajele sunt foarte frumoase. Firul povestii romantismul care este tratat cu decenta necesara pentru diferentele sociale si culturale. Nu mai stiu de cate ori l-am vizionat cu aceeasi placere de fiecare data. Nu inteleg de ce a primit note atat de mici pe Imdb. Chiar daca nu am vazut varianta initiala(musical de fapt) cu Yul Brynner si Deborah Kerr eu zic ca Yung Fat Chow si Jodie Foster au avut o prestatie excelenta. Un film de nota 10+. Vizionare placuta, acum pentru mine inca o revedere placuta! Si La multi ani tuturor, un 2022 cu multa sanatate si tot ce va doriti!
ioanaa_ioana pe 14 Iulie 2018 14:40
Am alte pretentii de la interpreta atat de buna. O piesa de teatru ieftina, nota 3.
ramonacristinamanu_gmail_com pe 22 Martie 2018 02:53
O telenovelã ieftinã(scuzați tautologia!), de sec.XIX, în vechiul Siam. Nota 5- doar pt.imaginile frumos....colorate :)