Păreri Amintiri din copilărie

(1964)

Amintiri din copilărie

ciprian34 pe 18 Februarie 2012 20:54
Nu stiu altii cum sunt dar eu cand ma uit la acest film ma cuprinde mila fata de copiii din ziua de azi care nu m-ai au parte de o copilarie ca cea a marelui Ion Creanga.
D.Ionut pe 26 iulie 2012 17:08
S-ar rasuci in mormant Creanga daca ar vedea cat de corect ai scris. Corect e "...mai au parte..." si nu cum ai scris tu.
Ghemot pe 08 Noiembrie 2011 13:53
Nu stiu altii cum sunt, dar mie mi-a placut foarte mult acest film
puffulette pe 20 februarie 2012 18:07
tare comm-ul tau
Feya pe 17 Ianuarie 2014 22:41
O incantare a sufletului, o minunatie de film, o amintire a multor copilarii.
Am avut sansa sa vizionez filmul in format mkv, intr-o claritate ce mi-a sporit bucuria savurarii la maximum a acestei nestemate cinematografice romanesti.

Scena ciresului mi-a produs o emotie nebanuita si o pofta imensa sa ma catar in copaci, sa fiu iar prichindel si sa mananc cirese pana nu mai pot.

Totul este regizat cu mare maiestrie si finete, scenele au fost gandite pana la ultimul amanunt, iar costumele, satul, graiul moldovenesc („auzi, dumneata, sa fure ceasornicul satului...” - pupaza), parca au rasarit toate din negura timpului si s-au asternut in fata noastra, invitandu-ne la visare si, de ce nu, la dureri in suflet si simtiri profunde.

Acea casuta prapadita in care Creanga povestitorul scrie Amintirile sale, bojdeuca parca gata sa cada la un viscol mai puternic, a fost in realitate locul atat de multor intalniri de pomina dintre… citeşte

xerses pe 27 Iunie 2011 20:02
Mi-a placut filmul.Desi l-am vazut de mult, la o noua revedere, nu si-a pierdut deloc din farmec....
CosminHorrorMaster pe 21 Iulie 2011 16:50
Pe langa faptul ca am citit cartea de atatea ori, filmul mi s-a parut la radul sau o capodopera romaneasca. Nota 9.
simona05 pe 16 Aprilie 2010 20:10
Un film clasic ce merita vizionat si in zilele noastre, cand tehnologia contribuie la arta cinematografica; ne reprezinta.
legolas05 pe 03 Martie 2011 19:16
foarte interesant filmul...cel mai mult imi place sa citesc din povestile lui Creanga...nota 10
deadlord pe 26 August 2012 18:16
Un film pentru toate varstele. O ecraniizare nu chiar perfecta a carti, dar merita vazuta.
puffulette pe 14 Ianuarie 2012 20:13
Un film foarte frumos pentru copii mai ales ......
.Boyka. pe 19 Ianuarie 2011 15:20
eu cred k sunt foarte multi care nici macar nu stiu ca exista filmul asta. mie mi-a placut foarte mult si mam uitat cu drag. partea de la scaldat mi-a placut mult si nu numai. toate nazdravaniile lui te fac sa stai cu zambetul pe buze
D.Ionut pe 26 iulie 2012 17:10
De "m-am" ai auzit? Daca da foloseste-l cu incredere caci cuvantul "mam" nu exista in limba romana.
MARINICA70 pe 25 Aprilie 2010 20:50
Un film excelent!
La sfarsitul filmului este o colinda foarte frumoasa.Ma poate ajuta cineva cu numele acestui colind?

SYNDJ pe 26 ianuarie 2016 05:23
Nu cred ca-i o colinda ci e din Povestea lui Harap-Alb. Versurile le poti gasi aici: http://www.mamica.ro/povestea-lui-harap-alb-ii/
cetateanu pe 18 Septembrie 2010 19:16
Foarte buna ecranizare a vieti marelui nostru scritor Ion Creanga.De urmarit pentru toti copii care nu au vazut acest film pana acum.
Paulcs91 pe 03 Octombrie 2008 20:00
Vreau filmu asta si nu stiu sa il dau jos ca ii foarte fain
kukubau53 pe 31 mai 2021 18:40
Aici: https://www.youtube.com/watch?v=_CcrYYOLXtM
user-60b33749dc834 pe 30 Mai 2021 11:00
As dori sa stiu cand au inceput filmarile la "Amintiri din copilarie", in ce an?
Multumesc.

carmen_angelus_romila pe 23 August 2018 09:44
Marele nostru actor Ștefan Ciubotărașu, isi intra cu un deosebit rafinament si profesionalism in modul de gandire al marelui nostru scriitor, Ion Creanga.
benhack pe 03 Decembrie 2022 00:51
Excepțională realizare! ....pe măsura marilor Amintiri din copilărie. Scene memorabile, peisaje magnifice, personaje bine integrate vremurilor.
OviStof pe 16 Iunie 2021 18:02
Remarcabil
O ecranizare aproape la fel de reuşită precum "amintirile" în sine. Din punctul meu de vedere, nu simţi o mare diferenţă între a vedea filmul şi a citi cartea. Narat şi jucat magistral de către Ştefan Ciubotăraşu, iar Nică cel mic este delicios: şi când stă serios, are o alură poznaşă. Sărăcăia acelor vremuri este compensată de vivacitatea personajelor.
cezarika57 pe 01 Iulie 2018 20:36
Ecranizarea Amintirilor lui Creanga. Copilul Ion Bocancea in simgurul sau rol il interpreteaza pe Nica a lui Ştefan a Petrei, iar Stefan Ciubotarasu in imaginile de peste ani pe Ion Creanga.aproape de ingemanare.cu personajul.Memorabila secventa :La scaldat"
angel74dm pe 14 august 2022 11:24
Nu a fost singurul său rol... A mai jucat și în Camera Albă (1964) în regia lui Virgil Calotescu...
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 15:32
Un film minunat, ce ne aduce aminte de copilarie !!!
cristodulolucian pe 14 Ianuarie 2014 15:11
Mie mi se pare un fillm oblogatoriu de vazut deoarece sunt povestirile copilariei http://referate-comentari.blogspot.ro/2014/01/amintiri-din-copilarie_13.html
pisicuta1 pe 01 Ianuarie 2014 20:28
un film minunat,l am revazut si mi am amintit cu placere,de carte!
cosmin_kedii pe 30 August 2013 12:38
un decor cu scene remarcabile , actorii excelenti ... Și, desigur, o interpretare superbă de catre actori nostri . În ceea ce privește tema principala , este legendara si de neuitat
Iulidesprefilme pe 06 Decembrie 2012 11:05
Cartea lui Creangă şi filmul Elisabetei Bostan ne-au făcut copilăria mai veselă...
adrianpana pe 11 Noiembrie 2012 09:35
un film foarte frumos si chiar reusit despre cartea lui Ion Creanga