Păreri American Traitor: The Trial of Axis Sally

(2021)

Într-o capcană a trădării

sabinalin pe 15 August 2021 20:07
,,Based on a true story,,. N-am sa ma apuc sa va dezvalui povestea, vizionarea filmului n-ar mai avea acelasi farmec. Nu stiam nimic despre Mildred Gillars, povestea ei e una interesanta si pilduitoare, se pot trage o multime de invataminte, e unul dintre episoadele mai putin cunoscute ale dedesubturilor celui de-al doilea Razboi Mondial, e o istorie care merita cunoscuta si inteleasa intru complexitatea ei. Dupa cum bine stim istoria este intotdeauna scrisa de invingatori insa intotdeauna lucrurile sunt mai complicate decat par la prima vedere, nu exista alb si negru atunci cand e vorba de astfel de evenimente.

Am urmarit filmul cu maxima atentie in ciuda faptului ca scenariul si regia nu mi s-au parut a excela, sunt mult prea cuminti, am avut in destule momente senzatia ca am de-a face cu un documentar care nu-i capabil de a transmite suficienta emotie. Nici Meadow… citeşte

stricted pe 25 August 2021 09:25
Previzibil. Fara nici o lovitura de teatru, fara nici un suspans...Vina scenariului, bineinteles .Al Pacino,ca de obicei,magistral!