Păreri All That Jazz

(1979)

Tot acest jazz

aurelvirlan pe 24 Februarie 2011 08:31
All that jazz sau Destinul fiecaruia
All that Jazz uluieste prin idee, prin metafora frumos conturat cinematografic 'moartea ca cea mai frumoasa mireasa'!
Trebuie vazut in tihna, gustata fiecare secventa.
Ma bucur ca cei de la UNATC (ex;ATF) l-au avut pe lista filmelor la examenul de admitere! :)
Bob Fosse ni se dezvaluie ca un inventiv regizor, dincolo de un coregraf genial (a semnat coregrafia pentru cel mai de succes Chicago de pe Broadway in 1975, precum si coregrafia filmului Chicago 2002.

daydreamer_ pe 29 Martie 2013 00:59
cele cinci 5 stadii ale mortii: furie, negare, negociere, depresie si acceptare
Un film extraordinar despre nasterea unui musical pe Broadway in acelasi timp cu moartea alegorica a creatorului
Excelenta muzica si coregrafia
Trecerea finala prin coridor mi-a amintit de un alt coridor spre moarte din filmul romanesc Pas in doi

deadlord pe 05 Mai 2013 18:40
Un film bun, plin de energie si cu o poveste superba. Mi-a placut si l-as revede oricand cu mare placere. Roy Scheider este incredibil in acest film. Chiar mi-a placut.
Iulidesprefilme pe 10 Aprilie 2013 19:18
Un film bulversant, în care Joe, un regizor talentat, flirtează cu moartea...un muzical îndrăzneţ, inedit...
Denis pe 08 Martie 2005 21:56
Un film cam nereusit, o fi un film de Bob Fosse,dar nu ma incantat.
aurelvirlan pe 24 februarie 2011 08:22
Nu-i usor de urmarit, trebuie sa fii odihnit si deschis metaforelor :)
cosmin742000 pe 9 aprilie 2013 20:20
unii sunt prea odihniti , deh ce sa ii faci
user-5c9f8c2e87074 pe 17 Iulie 2019 01:12
Nu pot sa cred că același regizor a făcut și Cabaret un film stralucitor dar și cu o actriță strălucitoare.
Acest "All that jazz" sa fiu iertat nu mă impresionează cu nimic muzica plata nici nu are legătură cu jazzul!!! dialoguri stupide plictisitoare montaj enervant. In fine ce coregraf stă toată ziua cu țigara în gură eventual și când merge la baie nu iartă nicio balerina și mai e și de succes. Eu nu am auzit așa ceva poate doar pe Broadway!

lili22 pe 06 Februarie 2013 17:12
nota asta o dau pentru efortul facut de actori, desi rolurile feminine au fost groaznice
se putea mai bine, filmul isi arata virsta...Muzicalul american sau de pe mapamond nu a fost pasiunea mea.