Păreri Alice T.

(2018)

Alice T.

Tudor-Cristian pe 09 Noiembrie 2018 20:15
Fără verb
Un film slăbuț, pe alocuri plictisitor, în care actorii nu reușesc să convingă. Are scene inutile, care nu par să aibă vreun rost în arhitectura poveștii, chiar dacă scene bune există, dar sporadic. Actrița care interpretează rolul principal este ștearsă, lipsită de nerv şi verb, partitura este dusă într-o zonă amatorică la un moment dat.

Povestea se învârte în jurul unei adolescente care, din cauza scenariului, pare să aibă o boală psihică, pentru că comportamentul ei exact asta descrie: instabilitate emoțională, inconsistentă, porniri şi comportamente bipolare, ori nevrotice, tendințe de nimfomanie sugerată, lipsă de echilibru, abordări aleatorii, uneori agresive. Nu știu ce a vrut să descrie scenaristul, dacă a vrut să reflecte ceva din calitatea generației adolescentine de azi, probabil că la nivel simbolistic a reușit, pentru… citeşte

mirodoni pe 09 Noiembrie 2018 19:09
Alice T. - regia Radu Muntean

După părerea mea, titlul unui film reprezintă esența acestuia. Dacă autorul nu reușește să exprime această esență în cuvinte, de preferat cât mai puține, înseamnă că are o problemă.

Romanele care au ca titlu numele personajului principal, cu asta se ocupă, adică povestea cât mai particulară a personajului respectiv. În cazul filmului „Alice T.”, pretențiile regizorului Radu Muntean sunt mai mari. Adică nu reprezintă numai povestea adolescentei Alice Tarpan, ci este „portretul unei vârste imposibile”, iar filmul este „un slalom între neputinţă şi răzvrătire” și „se situează în centrul familiei”.

Atunci, de ce filmul se numește „Alice T”? Ca să facem neprincipial o legătură cu… citeşte

Cretzulynne pe 9 noiembrie 2018 22:08
Tot textul pare descrierea unei comedii negre! Îți mulțumesc pentru porția zdravănă de râs!
blackmore pe 21 decembrie 2019 22:51
Miradoni , mulumesc frumos , dupa ce am citit commentul tau foarte amuzant , am considerat sub demnitatea mea sa ma mai uit la o astfel de mizerie.
dany6960 pe 21 Octombrie 2018 22:20
Cel mai sangeros film romanesc cu o tanara actrita antipatica foc in rol principal. Poate lua cu usurinta premiul pentru cea mai lunga scena de plans pe final de film.
Kul pe 13 Noiembrie 2018 19:47
Alice T. (2018)

– filmat frumos
– intuiesti deja din scena 3 ca va ramane insarcinata, ti se sugereaza asta in scena 4 si deja in scena 7 apare testul de sarcina.
– dramaqueening de adolescenta
– Alice e un rol destul de dificil, ca actorie. mai ales pt newbies.
– “Da’ bate, nu gluma!?” ?? (inima la bebe)
– buna “fotografierea” din curtea scolii
– un 4,3,2 capitalist?
– joaca si Muntean :) rol de parinte
– #gizaz medicina de pe Internet & forums (chiar o problema)
– ma asteptam la un ritm mai alert
– prin geamul de la dormitor (securizat-vitralizat). nice – imaginea de poster.
– este regie de autor
– slime-uri :)
– bucatarii & sufragerii. dar si destule outdoor-uri frumoase. mi-au placut cele de pe plaja.
– misto rolul mamei, acting (T.S.)
– f… citeşte

Horatiucrisan pe 09 Ianuarie 2024 13:56
Un alt film despre adolescenții din ziua de azi in care la fel că Larisa din Lumea e a mea m, Alice e o adolescentă răzvrătită in conflict cu mama adoptiva, dușmană a școlii, i stabila emoțional. Scena avortului duce cu gândul la 4,3,2 doar că implicațiile acolo erau mult mai grave, tipice pentru acele vremuri. Un film mediocru deși au jucat actori buni, o interpretare reușită a Mihaelei Sârbu pe care am văzut-o alaturi de Pavlu in Toată lumea din familia noastră. Nota 7.
GiulianoDirt pe 25 Septembrie 2021 23:37
Încă un film prost românesc. Deși..... Prost românesc va deveni, în curând, pleonasm. Aș spune chiar, un film prost cpa noua generație.
sabinalin pe 07 August 2021 08:11
Filme cu tinere rebele s-au mai vazut, s-au mai facut, as mentiona aici americanul ,,Juno,, , foarte bun, cu o admirabila Ellen Page intr-un rol ce i-a adus o binemeritata nominalizare la Oscar, la noi imi vine in minte ,,Lumea e a mea,, regizat de Nicolae Constantin Tanase, o scarbosenie la care am facut serioase eforturi pentru a rezista pana la capat. Din pacate filmul de fata e mult mai apropiat de cel romanesc, Alice T fiind un personaj de provenienta asemanatoare Larisei, e foarte greu sa simaptizezi cu o asemenea fiara prea putin lipsita de umanitate. Cea care starneste compasiune e Bogdana, mama lui Alice, bine interpretata de Mihaela Sarbu, simti ca, in ciuda erorilor pe care le va fi facut la randul ei in viata femeia nu merita sa aiba o asemenea poama la usa casei. Pacat de actori valorosi care aproape ca fac figuratie in acest film minor, anume Teodor Corban, Bogdan… citeşte
baltassare pe 07 Iunie 2021 19:05
O porcărie de film. Pierdere de vreme! Nu știu cum poți sa te uiți la asa ceva. Regret ca m-am uitat. Un final jalnic.
Pac-Pac pe 08 Aprilie 2021 16:19
Adolescentii astia se comporta dom'le ca si oamenii mari! Care adutti (din film) daca ati observat fiecarea are cate o fitza, cate o pasarica la balcon. Am mai invatat din fim ca adolescentii se apuca de fumat nu pentru ca e cool sau sa se dea mari cum era pe vremea noastra, ci pentru ca au probleme. Alte timpuri. Si am mai observat fie ca-i tratam pe copii ca si pe adulti, si atunci e problema, fie tratam adolescentii ca si pe copii, si atunci e...problema. Si dimpreuna cu filmul am mai luat o lectie de limba romana moderna : ai ma, zici tu, doar o ard pe bune...ma lasi?