Păreri Aladdin

(2019)

Aladdin

R_Afc pe 24 Mai 2019 22:40
M-am săturat de remake-uri
Chiar era nevoie de încă un remake al unui film clasic? O mie și una de nopți este o antologie de povești absolut fabuloasă din toate punctele de vedere, iar Aladdin e una dintre aceste povești magice minunate care îți stimulează imaginația.

Ce am vazut în Aladdin (2019) sunt doar efecte speciale folosite fără rost, o coloană sonoră destul de slabă, clișee după clișee, Disney se umple de bani folosindu-se în mod cinic de copilăria noastră.
Will Smith își joacă foarte bine rolul, dar nu se poate apropia de acel Genie interpretat de Robin Williams, ceea ce pînă la urmă nu e nicio rușine.

mayang810 pe 26 mai 2019 02:57
sunt de acord cu tine . nu e la ce ma asteptam
kasmyn pe 23 octombrie 2019 23:14
NU ESTE REMAKE ESTE DOAR O NOUA VARIANTA1!
user-5a1afdcbc1b83 pe 08 Iunie 2019 12:47
Frumos , distrativ si amuzant a fost aproape la fel de amuzant ca la filmele cu Deadpool recomand.
user-5cf2e62d96a89 pe 01 Iunie 2019 23:57
A fost superb! Sunt ore la care se poate viziona dublat sunt si ore la care nu. Scrie si aici in program orele cand e dublat. Merita vazut. E ca un spectacol ce are de toate. Te captiveaza pana la final, fie ca esti copil sau adult.
romulus_stancu pe 08 Iunie 2019 19:56
Cam muzical si cum eu nu suport musicalurile....Putea fi mai bun.De văzut doar la cinema si neapărat subtitrat daca nu aveți copii mici.L am vazut dublat si a fost groaznic, mai ales cântecele.
Phantom_sub pe 10 iunie 2019 10:48
Eu nici nu mă duc să văd nimic dublat, indiferent că e live action sau animaţie.
Decibalus pe 6 decembrie 2019 14:19
Phantom, din pacate sunt copii care nu stiu sa citeasca de cand s-au nascut, asa ca tine.ei invata sa citeasca la scoala, pe la 6-7 anisori dar insista sa mearga la cinema sa vada filme de animatie inca de la varsta de 3 anisori.
nico_nicolle pe 25 Mai 2019 09:36
Spectaculos! Făcut foarte bine și destinat copiilor!!! Recomand!
Phantom_sub pe 29 mai 2019 11:24
Nu doar copiilor.
900adytza pe 14 Iunie 2019 12:54
Pot spune ca a fost genial filmul, nu credeam ca Will Smith o sa intre atât de bine în pielea personajului. Vi-l recomand cu căldură sa îl vedeți la cinema, este atât pentru copii cât și pentru adulți. Ps: este super amuzant Will:)
user-5cee6707a0eb7 pe 29 Mai 2019 14:15
Merita vazut,este ecranizarea unei povesti frumoase, care te captiveaza indiferent de varsta si de faptul ca stii o deja ,treceti peste opinia criticului platit(mi se pare subiectiva si usor tendentioasa)mergeti sa il vedeti ! Nu veti regreta!
user-5c79b3e34ecec pe 28 Mai 2019 17:40
L-am vazut astazi si am ramas impresionat de absolut tot din film , magia efectelor speciale intr.u-totul ( personaje de la Duhul la Jafar) vrajile spectaculoase celor 2 personaje Will Smith face toti banii si sa nu uitam de frumoasa printesa fermecatoare , actorul care l.a jucat pe Aladdin s.a potrivit perfect , maimuta Abu te distreaza si ea este expresiva , magia Agrabahului , covorul , toate elementele.Criticii sa.si tina gura ei nu ar fi in stare sa realizeze nici macar 5 la % din ce au facut producatorii.Recomand!!
parker26 pe 07 August 2019 19:47
Foarte bun filmul mi.a plăcut suspans comedie acțiune la pachet.reusit.foarte reușit.Recomand
xerses pe 10 Iulie 2019 22:39
Un film care ramane mereu proaspat in memoria celor care iubesc povestile. O realizare buna, cu mult cantec.
Phantom_sub pe 26 Mai 2019 17:39
Merită
Tocmai am văzut Aladdin. Costumele, cântecele, vocile chiar te poartă într-o lume magică. Vocea prințesei Jasmine a fost cea mai bună și puternică. Ea și actorul care l-a interpretat pe Jafar au jucat cel mai bine, din punctul meu de vedere. Aladdin a fost asa și asa, de Will Smith nu mi-a plăcut în rolul duhului, CGI-ul a fost așa și asa. Maimuța Abu, papagalul Yago și tigrul prințesei foarte reușiți ca CGI.
Culorile, scenografia și construirea Agrabah ului chiar te poartă într-o lume magică. "Aromele" , exotismul și armatei de dansatori îmbrăcați care mai de care exotic și realizând o coregrafie superbă astea te cuceresc.

DarkCat pe 26 Mai 2019 14:37
Un film ca o poveste..o calatorie de doua ore in exoticul si vechiul Orient plin de culoare si fantastic, un Will Smith haios si extrem de potrivit in rol..recomand tuturor celor ce vor buna dispoziție si sa viseze..
adeididu pe 26 Mai 2019 02:21
Suuuperb film . Actiune, muzical, comedie, suspans... tot ce ii trebuie. Minunat, recomand !
mayang810 pe 26 mai 2019 02:56
NU
phaqyr pe 2 mai 2021 19:42
Da !
Decibalus pe 06 Iunie 2019 11:55
bun
un film destul de bun, copilul a fost incantat. cantece, dansuri, actiune si ..comedie. noi am vazut varianta dublata in RO pt ca copilul este prea mic , nu citeste subtitrarea si nu intelege engleza , sanscrita sau bulgara veche :)
user-5a77655308795 pe 24 Mai 2019 16:41
Indifferent de parerea criticului platit pentru a spune o parere personala, ce poate coincide sau nu cu realitatea filmului, acest film merita vazut. Abia astept sa vad filmul, la fel si fata mea de 13 ani. Avem nevoie si de povesti clasice, fantastics, normale pentru a retrai ceea ce este mai frumos din copilaria noastra, reference "O mie una de nopti". Nu vrem sa vedem doar cyborgs, femei robot, transgenders, povesti scârboase de homosexualities trase de pār si manipulate, etc. Vrem eroi normali, intr-o lume fantastica a basmelor normale, ne-reinterpretate intr-o societate new age in care trāim. Chiar daca actiunea nu este suspans, asa cum vrea criticul de film, parerea lui sau a ei, nu este exhaustivā. Efectele speciale sunt magnifice în film. Mergeti sā vedeti filmul! Bucurati-vā de o searā luminoasa, calma si optimists, care sā vā aducā aminte de Feti Frumosi si de… citeşte
Slightly pe 07 August 2019 21:49
Comedie caterinca
Deci de regula nu ma pufneste rasul la comedii pentru ca sunt mediocre, dar Aladdin e iesit din comun. Will Smith face toata atmosfera in rolul Duhului. Genial! Merita urmarit!
user-608eedcdc57ab pe 02 Mai 2021 21:24
O capodopera! Un film bine realizat... muzical, actiune, comedie, imbinarea acestor 3 caracteristici il face captivant. Criticile sunt de la cei cu low iq.
user-5e47ed83a7675 pe 16 Aprilie 2020 19:52
Este cel mai tare film pe care l-am vazut nota 10 cu felicitări
mihai_chindris pe 26 Decembrie 2019 19:36
stole my heart
E un film destul de reusit. Are cam tot ce vrei si nu e plictisitor. 7/10 :)
superdepeche pe 16 Ianuarie 2020 01:21
mediocru !
un film mediocru si atat !
povestea o stim ,mici efecte ici colo ,chiar nereusite pe alocuri
Enervant tirgul ala facut pe pc ,dar per total nimic deosebit !

dany6960 pe 07 Iulie 2019 13:03
Hai fetito freaca lampa mea putin
Seherezada le povesteşte prietenelor ei:
− M-a vizitat Aladin, ăla cu lampa fermecată. A început să frece, să frece şi iar să frece şi toate dorinţele mele s-au îndeplinit!
− Ţi le-a îndeplinit Duhul Lămpii?
− Cine a zis că Aladin a adus şi lampa cu el?!

Deceoare pe 11 Februarie 2024 22:05
Ce ar fi făcut Guy Ritchie și echipa dacă nu se dezvolta atât de mult industria efectelor speciale? În rest ca și povestea, un film de adormit copii. Nu te atrage cu nimic.
ionut_puiu444 pe 11 Februarie 2024 20:01
Mulți hateri terminați pe aici. Ca de obicei. Românul e una din cele mai afurisite nații de om din Europa.
morfil pe 26 Iulie 2023 23:05
Așa este, nimic nu se compară cu Tom & Jerry, Stan & Bran, Charlie Chaplin, Looney Tunes sí altele. Pentru o seară plictisită, merită vizionat acest film. Nota 6.
Octaz pe 10 Iunie 2023 01:45
Am avut parte de un adevarat spectacol de lumini, efecte dar mai ales de sunet. Suntem cu totii incantati de trend-ul remake-urilor desenelor animate Dinsey cu actori reali si asteptam la cat mai multe astfel de productii, intrucat genul acesta de filme ne incanta pe noi, cei nostalgici si ne face sa ne reamintim scenele copilariei.
retina pe 05 Mai 2020 01:03
Un film de animatie bine realizat. Are cam multe scene muzicale. Mi-a placut per total.
user-5e62a779d5818 pe 10 Martie 2020 17:18
Daca ar fi cântat mai puțin ar fi fost perfect.. așa este incredibil de enervant.. parcă este un film întrerupt de reclame o dată la două minute...se cântă îngrozitor de mult...
albert808 pe 23 Ianuarie 2020 14:37
Filmul acesta este ca un strigoi, adică în momentul în care ceva iese bine din prima, cel mai probabil nu o să iasă la fel de bine și a doua oară. Asta este în mare parte problema cu acest film. Pe lângă numărul mare de greșeli pe care l-am observat (un exemplu este faptul că se pare că Duhul își folosește magia ca să îl ajute pe Aladdin chiar dacă acesta nu și-a pus o dorință explicită), filmul acesta nu îmi dau seama ce se vrea: O adaptare mai umanistă și mai reală a filmului animat? Aceeași poveste dar stilistic diferită? Unele lucruri sunt făcute ca să rămână așa, iar printre aceste lucruri sunt și filmele animate. Acum că l-am văzut pe acesta, mă aștept foarte mult să văd peste vreo 20 de ani filmul "Frozen" live-action, că na, dacă tot începem să reînviem morții, măcar să îi animăm pe toți, nu? Ba mai mult, mă aștept ca Elsa… citeşte
user-59cfc5e0991ba pe 22 Ianuarie 2020 19:47
Groaznic, pierdere de timp, am rezistat până la primele "triluri", nu e frate muzicalul pentru oricine, poate în anii '70, in anii '90 e greu.....
Povestea nu are cum sa fie nașpa, că doar e Aladin, realizarea te lasă mască și faptul că Will a acceptat el sa joace într-o asemenea porcărie.
Nu recomand clar

Iulidesprefilme pe 20 Ianuarie 2020 17:49
Mi-a plăcut filmul...Are de toate...Nu te plictisește...E antrenant, captivant...
claudiu-daniel-lugoj pe 08 Octombrie 2019 20:59
Chiar sa meritat sa vad acest film,o poveste binecunoscuta de toti cu personaje fascinante dar si cu actori alesi destul de bine pentru acest film.Merita vazut acest film.
GeluLupu pe 23 Septembrie 2019 20:27
Salutare , cum pot să văd un film ?Am dat clik pe numele filmului dar si pe căsuța ....vreau să văd ,....dar nimic
poate e altă modalitate de a vedea
Mulțumesc ,

catacris2003 pe 17 Septembrie 2019 18:48
O reproducere cu multa denaturare. De văzut doar în lipsa de altceva.
El_KaPpa pe 31 August 2019 00:18
6,7/10
2019 Aladdin update 2.0
Acest live-action nu-i chiar tras la indigo ci este de fapt un update adus animatiei din 1992, inclusiv mici schimbari aduse povestii, astfel incat sa se potriveasca tendintelor actuale atat sociale cat si muzicale. Trecerea asta printr-un filtru al timpului ii fura inocenta aceea de poveste clasica si e cam greu sa-ti gadile emotiile, dar daca nu te deranjeaza acest aspect atunci cu siguranta te vei distra urmarindu-l. Atat din punct de vedere vizual, unde Guy Ritchie isi justificat bugetul mare avut, cat si din punct de vedere muzical, filmul este un spectacol total. Cireasa de pe tort, ca si in animatie, ramane Genie interpretat excelent de carismaticul Will Smith.

Manusa pe 17 August 2019 01:32
Este un film bun, actorii au jucat foarte bine si s-au potrivit rolurilor. La fel si Will Smith a jucat super. Un punct minus ar fi ca a fost si muzical, pe cand eu chiar nu suport filmele muzical.
MariaAndreea18 pe 11 August 2019 06:39
Foarte bun. Povestea frumoasa, efecte speciale frumoase, iar actorii sunt cireasa de pe tort.
Cel mai bun rol al lui Will Smith din ultima perioada. Naomi Scott este perfecta pentru acest rol.

netty pe 07 Iunie 2019 18:38
Gen best movie ever ... ft fain... don t miss it... actorii buni... amuzant
Themission pe 30 Mai 2019 17:49
Intrebare
Filmul este dublat in Romana? Intreb pentru baiatul meu sa inteleaga si el..
user-5c5ddeaad7c99 pe 03 Mai 2021 15:13
Un căcat de film , mai frumos e un film cu Tom și Jerry
forever_young_ pe 27 Mai 2020 18:29
REUSIT !
Un film bun ( pentru amatorii genului ....nu carcotasilor !! :)) ) si amuzant care l-am vazut si in varianta desenului animat ...Daca avea nu stiu ce efecte si alte alea-alea iar nu era bine ca era prea exagerat ...daca erau alti actori ...alte pareri ...si tot asa ..
ColourNew pe 31 Octombrie 2019 01:27
Muzical dar bun. Placut, nimic ieșit din comun. Frumos si merita. Nota 10 pentru peisajul de basm.
kasmyn pe 23 Octombrie 2019 23:09
UN FILM BUN!!
UN FILM BUN PENTRU COPII DAR SI PENTRU ADULTI!!ECRANIZARE LUI GUY RICHIE ARE O MANIERA UNICA DE ABORDARE A POVESTII CLASICE ALADIN SI LAMPA FERMATECATA!!
Maluma pe 01 Octombrie 2019 12:46
Un film frumos pentru copii dar dacă privim cu ochii unui adulți lucrurile stau diferit.Si un cinefil cu o cunoștiință largă în cinematografie se uită la animații și la filme Disney.Unele chiar îi plac.Dar unele nu sunt toate.Acest film de exemplu e bombardat cu multe musicaluri care până la urmă devin enervante din cauza numerelor mari de cântece Să nu uităm că filmul nu vine cu nici o idee nouă.Recomand mai mult animația.
andystarx pe 30 Septembrie 2019 16:04
Un film foarte foarte lung si foarte plictisitor,nu stiu cum SMith s a pretat sa joace in o asa porcarie ! Slab!
user-5cee65c69ab71 pe 29 Mai 2019 13:59
Care ati vazut filmul?Este dublat in Romana?as vrea sa duc fetița si sa înțeleagă si ea ceva????
spartacus pe 29 Septembrie 2019 13:40
Dupa ce am tot amânat sa vad filmul, am facut-o azi si, pe ansamblu, pot spune ca mi-a plăcut. Dar sunt multe elemente care coboara filmul si care m-au dezamagit deoarece, fara ele, filmul ar fi putut avea si mai mult succes decat a avut. SI aici ma refer la: actorul din rolul lui Aladin (uratel, necredibil etc), Will Smith in rolul Duhului (penibil, CGI exagerat), papagalul Yago (exagerat de destept si ”vorbaret”), dar, mai ales, nu mi-a plăcut faptul că este un musicall, ceea ce nu se spune niciunde in nicio prezentare a filmului!?! Ce mi-a placut: atmosfera Orientului, efectele speciale si actrita din rolul printesei (perfectă!).
In concluzie, este clar un film pt copii. Părerea mea, desigur,

cristina_bulei pe 25 Mai 2019 21:12
rugăminte