Păreri After.Life

Dincolo de viaţă

Loerelei pe 18 Ianuarie 2011 23:19
ELUCIDARE
Daca doriti sa descifrati mesajul regizorului,fiti atenti la detalii.Politistul ofera codul scenariului,marturisind ca exista un ser injectabil (si aici da si numele medicamentului) care paralizeaza nervii persoanei , lasand-o in stare comatoasa,inconstienta.Mai tarziu apare si scena care activeaza acest cod - inainte de inmormantare,Deacon o injecteaza cu seringa atasata de serul respectiv,avand eticheta cu numele drogului paralizant.Asta ca sa fiti siguri despre ceea ce oricum se subantelegea din fiecare detaliu al filmului,acela ca fata era cat se poate de vie.-ca si toti cei pozati de Deacon.
latearazvan pe 19 aprilie 2011 03:05
Ajungi sa iti dai seama ca unii se uita degeba sau inteleg total gresit Crede-ma . toti cei care comenteaza aici " cred ca tipul intradevar poate vorbi cu oameni morti .:D" Cred ca scenariile au fost superbe " totusi " mi-ar fi placut un happy end
rodica_vargolici pe 17 martie 2018 15:35
Lorelei, mai sunt inca 3 mesaje transmise: 1- superficialitatea medicilor legisti care parafeaza decesul fara a face toate analizele EKG etc 2- acei politisti neprofesionisti care se iau dupa aparente desi vede exact cum "decedata" isi misca capul, dar cand o dezveleste si vede operatiile / taieturile , e convins ca e moarta 3- atentionarea la educatia copiilor cu fond bun, dar care pot cadea in anturaje nefaste devenind si ei ucenicii psihopatilor
caluser pe 07 August 2010 07:00
Infiorator!
Sa poti fi convins ca esti mort de catre un psihopat antrepenor de pompe funebre ,ca sufletul tau e "prins inca intre lumi"si pentru a merge mai departe e necesar a fi inmormantat iar tu sa participi benevol la pregatirea propriului trup pentru funeralii e infiorator.Un thriller fascinant!
rodica_vargolici pe 17 martie 2018 15:26
da Calusel, faza cu psihopatul poate fi si o parodie la acei medici legisti care semneaza actul de deces fara a face toate investigatiile: analize, EKG etc, dar si la unii politisti care se lasa inselati de aparente ca acel politist de la morga care suspecteaza ceva ciudat cand ea isi misca capul, dar cand o dezveleste si vede corpul ei (probabil avea urme de operatie, sange), atunci politistul e convins ca ea e moarta. Deasemeni mai poate fi si o atentionare la educatia minorilor care pot ajunge in anturaje nefapte, acel copil care desi isi iubea puisorul, dupa ce e "racolat" de medicul psihopat, el ingroapa puiul de viu, apoi devine ucenicul psihopatului
caezsar pe 21 Iulie 2010 04:40
foare bun!
exceptional....imi venea sa sparg LCD-ul...de nervi!
Flangea007 pe 27 August 2012 22:06
Un film care te pune pe ganduri
Am vazut foarte putine filme de acest gen,care te pune nitel pe ganduri.Ca sa il intelegi bine trebuie sa fi foarte atent la detalii,totusi mi s-a parut putin plictisitor in unele momente.Insa are un subiect foarte intersesant si cam infiorator un om care lucreaza la pompe funebre ii face pe oameni sa creada ca sunt morti dar in realitate adevaru este total diferit. Finalu e cam dezamagitor neavand un happy end si personajul negativ scapand astfel putand sa isi continue faptele si invatand pe altcineva "meseria" lui.
MovieWatcher pe 23 Iulie 2010 01:39
Infiorator de bun.
Un film extraordinar, cu toate ca finalul dezamageste mult.Scenaristul putea sa il indulceasca, putea sa ofere un final oarecum fericit si poate ar fi primit un Oscar, deoarece actorii au jucat excelent.Sincer si mie imi venea sa arunc lcd-ul pe geam sau sa il sparg.E o reactie absolut normala, inseamna ca scenaristul si actorii si-au atins scopul, atingand un subiect la care ne gandim toti la un moment dat.
mvpsebi pe 27 iulie 2010 17:32
..pai daca nu era finalul la filmu' asta, 'zmeura' era o onoare mult prea mare pt acest film, esti praf si pulbere omule..finalul face tot filmul :p
MovieWatcher pe 7 octombrie 2011 11:52
Nu stiu daca mai ai timp sa te maturizezi, insa...din pacate, impertinenta o ai in sange.
Neytiri pe 13 August 2010 21:33
super tare filmul...o idee geniala...m-a tinut in suspans pe tot parcursul vizionarii, iar actorii si-au jucat rolurile excelent.
anda_nicole_16 pe 01 August 2010 22:56
Filmul a fost bun, iar actorii au jucat exceptional..n-am mai vazut de mult un film care sa ma puna pe ganduri...
opensperrend pe 12 August 2010 13:04
Am observat ca filmele care au de obicei note mai mici pe cinemagia sau imdb sunt mai bune... totusi asta ar trebui sa aiba o nota mai buna deoarece e un film exceptional
izzie pe 27 Iulie 2010 16:05
slabut
cred ca filmul e facut in asa fel incat sa nu-ti raspunzi la intrebarea ,,anna era moarta sau eliot era un fel de psihopat ? ''
elmedico pe 02 August 2010 12:59
O neconcordanta apre pe durata filmului, cicatricea de pe fruntea Annei dispare inainte de inormantare. In rest cred ca este un scenariu destul de bun.
serghei2009 pe 14 august 2010 10:55
Pe langa aceata, mai exista o neconcordanta: Eliot o vopseste bruneta, asa cum a vrut maica-sa, iar la inmormantare apare roscata !
vanciurea pe 16 martie 2013 22:44
Elmedico cicatricea fost eclipsata de pudra....nu prea ai fost atent la film!
Tigrus pe 28 Septembrie 2009 17:57
pustiu e bun...l-am vazut in Knowing...joaca bine...............................................................................................................................
Satana_cu_Cioc pe 10 iunie 2010 08:41
nu e pustiul din Knowing... il confunzi...
nazone pe 24 iulie 2010 13:30
Chandler Canterbury ( Jack) Data nasterii 15.12.1998 (11 ani)
mvpsebi pe 27 Iulie 2010 17:47
Un film psihologic destul de reusit
Are un subiect foarte interesant si apelant, totusi in mare parte filmul e cam plictisitor. Finalul insa il salveaza, in ultimele 20 de minute lucrurile incep sa se tensioneze destul de mult si iti ridica multe semne de intrebare. Actorii joaca destul de bine, iar de la Liam Neeson nici nu ma asteptam la altceva, nu i-a pus nicio problema rolul de 'psihopat'.
ValentinaV pe 19 August 2016 15:22
Deci imi venea sa il omor pe Eliot! A distrus vieti! Doar pentru ca el avea impresia ca nu stiu ce! Nu conteaza, ei voiau sa isi traiasca viata!

Nu recomand deloc filmul, e drama totala.....

cO14corina pe 16 Aprilie 2013 21:04
chiar daca l am vazut acum 3 sau 4 ani inca ma mai gandesc la el,e un film care te pune pe ganduri. Este foarte interesant ,chiar merita vazut si de asemenea o nota mai mare dupa parerea mea
cosme01 pe 07 Februarie 2012 00:32
trist
daca ati fost atenti mama copilului trebuia sa il ia de la scoala dar nu l-a luat si el si nesson sunt sg care ii vad , si mama copilului e moarta numai k el nu stia, oricum super filmu
anonymous.6229028630c4f pe 05 Aprilie 2013 20:50
preety_wild_doll pe 30 Martie 2009 19:48
cred ca o sa fie tare daca joaca liam neeson! si pustiu am auzit ca e genial. sa vedem...
caezsar pe 21 iulie 2010 04:41
f bun filmul..
caezsar pe 21 iulie 2010 04:41
cred k mai aveam putin si spargeam LCD-ul de nervi!
user-6489e2ad8de44 pe 14 Iunie 2023 18:57
Film mai de kkt decât ăsta nu am văzut în viața mea,de ce pula mea să ajungi la un așa final,doar psihopații pot să zică că a fost un film bun,într-adevăr filmul poate reflectă realitatea datorită autorităților și a doctorilor corupți care îi doare direct în pl de viața oamenilor.
user-614c2ebe67d9b pe 23 Septembrie 2021 10:58
Eu nu reusesc nici macar sa vad filmul, cineva imi spune si mie va rog cum se face?
Onzm pe 30 Iunie 2016 01:41
Avand in vedere ca este un film care te pune pe ganduri, inseamna ca este un film destul de bun...finalul a fost elementul care m.a facut sa ma gandesc ca poate ea era moarta, deoarece e clar ca iubitul ei a murit in drumul spre cimitir si probabil tot ce s.a intamplat dupa(cand a dezgropat.o) a fost imaginat de el sau era deja el o fantoma:-?? Ce nu am inteles a fost ultima scena, practic modul in care se sfarseste, cand "psihopatul" il strapunge pe iubitul Paul cu chestia aia din fier whatever...daca este psihopat si vrea sa.i faca pe oameni sa creada ca au murit, dc isi omoara pacientul??
SconsulParfumat pe 06 Martie 2016 00:19
Confuzator!
Confusing, maica, confusing!
Urmariti filmul, apoi, probabil, o sa adoptati una din cele doua posibile "intelesuri"
Merita macar ca tema de discutie de dupa;
Captivant.

spartacus pe 05 Martie 2016 12:42
Nu e un film pe care sa vrei sa il vezi de doua ori, iar finalul e frustrant rau de tot. Pacat de actori...
sebycopilu pe 18 Aprilie 2015 11:01
Slabut
M-am uitat la film doar pentru faptul ca joaca Liam Nesson dar sincer ma cam dezamagit, e un film mai mult psihologic cu foarte putina actiune si cu un buget redus. Recomand totusi vizionat o data.
Jane.X pe 06 Septembrie 2014 23:34
Este un film infiorator, daca stai sa te gandesti ca exista astfel de psihopati. Cred ca te distruge psihic sa fii convins - cu lucruri foarte credibile - de cineva ca esti mort si sa mai si accepti asta.

Desi din punct de vedere al detaliilor narative si regizorale filmul nu exceleaza, idee de ansamblu este destul de inspaimantatoare.

Laurica333 pe 17 Martie 2014 10:39
Liam Neeson nu ne dezamageste nici de data asta. Filmul merita vazut. :)
karenin08 pe 24 August 2013 03:57
Am dat cu fast forward pentru ca simteam ca fac cu capul din cauza lalaielii si a lipsei de actiune din film.Din cauza ca l-am dat cu rapidul,nici n-am inteles daca ala era sociopat sau avea al saselea simt.Probabil prima varianta,dar filmul e in asa fel facut incat cretineala din el te impinge sa sari secvente cu lighianul si apoi sa ajungi la final si sa constanti consternat ca esti depasit de situatie.
Bravo alora care au reusit sa se uite la film integral!

Teodora_Tatoo pe 11 Iulie 2013 16:40
Foarte bun!
In sfarsit un film cu o poveste despre un psihopat si un final imprevizibil. Ce ti-ai putea dori mai mult?! Iar actorii intra cu adevarat in pielea personajelor, furnizand o adevarata capodopera cinematografica. Big up!
mebubu2007 pe 15 Iunie 2013 17:11
daca la un momentan mi-am dat seama de idee finalul m-a cam debusolat...ca sa nu spun ca si partea in care am vazut dubita am facut legatura intre accident si restul povestii. un film cu o idee oarecum interesanta dar destul de macabra in acelasi timp spun eu...pe mine m-a tinut conectata pe tot parcursul filmului.
LorenzoRS1 pe 27 Mai 2013 09:38
Filmul este de 7,5 dar ii dau 8 pentru ca nu mai exista asa ceva!
Opinia mea este ca filmul ”After.Life 2009” in regia lui Agnieszka Wojtowicz-Vosloo,in rolul principal fiind Liam Neeson exprima teama celor vii de moarte dar si teama celor morti de viata!
In primul rand filmul este bine structurat,bazandu-se pe un psihopat antrepenor de pompe funebre ce minte mortii(vii) ca el are un dar asemenea lui Iisus facandu-i sa-si accepte soarta ca sunt morti!
In al doilea rand filmul este plin de tensiune ce se imbina in echilibru cu misterul si teama.
Finalul ecranizeaza filmul fara un Happy End ceea ce ne si doream.
In concluzie ”After.Life” exprima morala ”Acceptarea mortii si pretuirea vietii”
Da-ti vot daca v-a placut comentariul meu!

LorenzoRS1 pe 27 mai 2013 09:49
Am argumentat filmul in cateva randuri ca sa va faceti o idee despre film,nu am comentat tot filmul!
ambulantier pe 05 Mai 2013 14:42
super
e clar ca tipul era psihopat,daca a-ti fost atenti si pustiul a ingropat puiul viu,adevarat acel politai a dat tot indiciul filmului cu substanta respectiva
pisicuta1 pe 05 Februarie 2013 11:56
un film interesant ,foarte bun ,cu o ideeie intersanta
Crisstyan25 pe 08 Septembrie 2012 15:20
Nu intelege nimeni?
Dupa parerea mea filmul trebuie vazut prin prisma mesajului pe care vrea sa-l transmita si conteaza mai putin daca Anna este moarta sau Eliot este un psihopat. Filmul iti da indicii pentru ambele variante, dar in ambele cazuri mesajul este acelasi si anume: Traieste-ti viata, bucura-te de ea!
zzzzzzz pe 1 noiembrie 2012 18:45
Traieste-ti viata, bucura-te de ea! da intr-adevar un mod mai aparte de a transmite acest mesaj dar intr-adevar transmite asta !...totusi o prostie de film in care acorii au fost exemplari! iti dai seama cate greseli ar trebui sa faca doctorii ( totusi avea certificat de deces )+ alte lucruri imposibile de crezut cu tot cu droguri sau mai stiu eu ce medicamente Ma bucur ca am vazut ''pe sarite'' filmul pentru nu se merita sa il vezi pe tot!
Crisstyan25 pe 1 noiembrie 2012 21:04
Aceste medicamente chiar exista, poate fi desprins din realitate, dar daca pui problema in felul asta cred ca ar fi greu sa vedem peste 90% din filme Aceiasi treaba si despre carti. Ar trebui sa lasam imaginatiei frau liber.
radu3455 pe 29 Iunie 2012 10:13
un film foarte bine regizat mi-a placut in special interpretarile lui Liam Neeson si Christina Ricci
branzica pe 03 Martie 2012 14:20
E un film bun, emotionant si fscinant. Te tine cu inima la gura! Merita vazut!
Raddu pe 14 Februarie 2012 15:56
Filmul este bunicel avand in vedere dedesubturile pe care le are si ideile pe care incearca sa le impuna. zuzaky zice ca ori ea e moarta ori el epsihopat. Eu cred ca amandoua sunt valabile. Totusi interpretarea este foarte slabuta. Regia lasa mult de dorit , incepe prea brusc , nu apuci sa te acomodezi cu personajele , nu apuci sa le descoperi ca deja actiunea si-a intrat in paine. Are cateva scapari de regie , si un scenariu usor anticipabil. Cand am vazut ca pleaca sa o dezgroape am fost convins ca va muri si el. Primeste de la mine 6 , nimic mai mult , nimic mai putin
zuzaky76 pe 07 Februarie 2012 00:07
captivant!!!!
Am citit toate comentariiile...parerea mea este ca filmul in sine te lasa sa intelegi ce vrei. Ori ea e moarta ori el e psihopat.... si de unde facea el rost de atatea persoane care inca nu erau decedate??? Ari fi trebuita sa tina legatura cu un doctor la fel de psihopat??/ sau poate cu mai multi doctori la fel de psihopati??? ... actorii au jucat superbine!!! filmul a fost captivant...in rest...nu e genul la care sa ma mai uit inca odata.....
nikkolle pe 03 Februarie 2012 15:29
Cel Mai Mare Cosmar !!!!!
Cred ca asta e cel mai mare cosmar pe care il poate avea cineva care a avut un accident ! Suspans , tensiune , Mister .Finalul neasteptat , ma asteptam sa aibe un altfel de final filmul insa .............infiorator !
inyourmind pe 06 Noiembrie 2011 18:11
foarte bun filmul
Un film foarte reusit, vei intelege mai multe dupa vizionare, asta daca iti plac filmele psihologice si intelegi ideea pe care incearca sa o exprime actiunea filmului
Sorin87 pe 06 Octombrie 2011 21:01
After.Life
Un thriller psihologic bun, plin de tensiune si mister pana in ultimul moment, dar din pacate finalul este un mare cliseu. Am tot citit fel de fel de opinii legate de deznodamant si din respect pentru cei care inca nu l-au vazut, nu il voi dezvalui. Spun doar ca titlul filmului i-a inselat pe multi.
M3alx pe 11 Septembrie 2011 23:32
un film super....acum am terminat sa il vad...m-a lasat fara cuvinte!!! un final asa cam nefericit:(
senix pe 25 Iulie 2011 15:34
bun filmul
filmul l-am vazut cu ceva timp in urma e foarte bun, insa trebuie sa iti creezi atmosfera propice pt a vedea acest film! adica in liniste...
dannie pe 18 Iunie 2011 20:13
sincer a fost enervant...cum sa-l crezi pe ala fara sa mai incerci sa vorbesti si cu altcineva....s-a resemnat prea repede
lariss14 pe 18 Iunie 2011 11:17
foarte bun!
foarte bun filmul merita! nu veti regreta ca v-ati uitat la el! Ideea filmul este superba :D Recomand cu caldura

PS: Fiti atenti la detalii! Fara ele nu o sa intelegeti bine ce se intampla

bianka97 pe 17 Mai 2011 23:08
Superb! Dar nu cred ca cineva dupa ce s-a uitat cu atentie la film nu si-a dat seama ca Deacon era psihopat ci nu Anna moarta, un film ce te pune pe ganduri..scenariul superb si sa nu zic de actori care au jucat superb! Eii, erau unele momente in care vocea Annei devenea usor iritanta dar cine nu ar fi fost iritat fiind in cazul ei? Mi-a placut foooarte mult! Unul din filmele pe care nu m-ar deranja sa-l revad intr-o zi.
RoxyD pe 30 Aprilie 2011 12:50
. ... povestea filmului este foarte buna ... merita vazut ... .
AddA13 pe 05 Martie 2011 18:57
da ,un film chiar foarte bun

merita vazut cu siguranta

sorina25 pe 10 Februarie 2011 11:30
Pustiu' zice ca a vazut-o nu ca era vie---deci, aici se ragaseste tema aia cum ca atunci cand esti copil poti vedea lucrurile pe care adultii nu le pot vedea. Nu stiu daca este posibil ca ea sa fi fost in viata. Cred ca Deacon incerca sa o pregateasca pentru moarte, pentru trecerea in moarte...exista multe intrepretari...
Poate ca totusi el stia ca nu mai are nicio sansa de a se intoarce in lumea celor vii..si de aia incerca sa o convinga ca nu se mai poate. SI cand i-a zis sa plece, cred ca era prea tarziu...

tzitzi pe 13 martie 2011 04:47
raspunsul la intrebarile voastre il ofera chiar pustiul...in momentul in care isi ingroapa puiul de viu...asta a invatat de la deacon ca:oamenii care nu apreciaza viata,nu o merita
victorinox pe 25 Ianuarie 2011 21:29
nota 9.30
film captivant ,ideea foarte interesanta si originala , nu va plictisiti nici un moment, interpretarea ff buna.........recomand!!!!merita
veronica210 pe 02 Ianuarie 2011 10:22
You all say you're scared of death, but the truth is you're more scared of life.
david18cri pe 28 Decembrie 2010 20:37
obligatoriu de vazut
Eu vroiam ca Anna sa traiasca...oricum filmul mi-a dat imaginatia peste cap. Sfarsitul l-am prevazut...ramane sa facem un comentariul la ..."ce vrei de la viata?"