Păreri Admiral

(2008)

Amiralul

vijiala49 pe 13 Iunie 2011 20:11
Filme altele decat americane !
Un film din categoria celor care, după ce l-ai văzut, îţi îmbogăţeşte sufletul
crisM pe 04 Noiembrie 2010 16:09
Pai spre deosebire de povestitorul sau povestitoarea din titanic, eroina acestui film este un personaj real la fel cum este si admiralul Kolchak care a fost ultimul baraj in fata comunismului leninist si care si pina azi nu a fost reabilitat pe deplin de catre tribunalele militare rusesti.
mezalinda pe 22 August 2010 18:36
Foarte frumos filmul. M-a impresionat profund. Pe langa povestea de dragoste a fost si partea istorica care a fost redata foarte convingator.
lilica pe 11 Decembrie 2010 23:35
trist dar foarte frumos
este un film bazat pe realitate , include momente frumoase de dragoste dintre doua persoane care nu pot fi impreuna si pasaje ale terorii razboiului civil kind istoria Russiei si-a schimbat calea , merita sa-l vezi ....
StanPapouash pe 26 Noiembrie 2011 14:36
Amiralul Jivago
Cinema STUDIO

Bucureşti, 25-27 noiembrie 2011

AMIRALUL JIVAGO

Motto: "Ce e adevărul ?"

(Pilat din Pont)

Un film rusesc recent despre amiralul Kolceak, comandantul unei armate a “albilor”, înfrânt de către bolşevici şi executat la Irkutsk în 1920, constituie un subiect deosebit de interesant mai ales pentru români.
Aceasta, deoarece descoperim că faimosul amiral era descendentul unui strămoş moldovean, Iliaş Colceag, personaj din secolul al XVIII-lea cu o uluitoare biografie rocambolescă. Convertit la Islam sub numele de Hussein, făcut paşă şi ulterior, vizir, el a fost, la un moment dat, comandantul otoman al cetăţii basarabene Hotin. În cursul unuia dintre multele războaie ruso-turce, asediat şi rămas cu doar 900 de oameni contra celor 60.000 de ruşi atacatori, el se predă în condiţii… citeşte

Chrisstyna pe 08 Aprilie 2011 23:14
o drama frumoasa
Un film strain reusit!Am vazut mai sus ca este comparat cu Titanic...inseamna ca unii n-au vazut TITANIC!Mi se pare normal sa fie trist...doar este vorba despre o poveste de dragoste imposibila si de razboiul civil!Orice film trebuie vizionat in functie de stare/chef sau cum vreti sa-i spuneti.Eu consider ca merita vazut.
nemotoujours pe 24 Noiembrie 2010 20:06
SUPREMA NOASTRA MAMA RUSSIA
CE SA COMENTEZI CAND E VORBA DE LITERATURA,SAHUL,AVIOANELE,SUBMARINELE,BALETUL SI TEATRUL RUS???
MAI ALES CAND APROAPE TOATE ACESTE CHESTII LE GASESTI INTR-UN FILM.
RUSESC.
CU RUSI,DESPRE RUSI.CU SOLDATI CAZACI,DEDICATI ,FANATICI,RELIGIOSI,MANDRI SI LOIALI PANA LA MOARTE???
BA POTI COMENTA.
DE EXEMPLU CA MAI RUSESC DECAT SA TE ROGI CALM SI PLIN DE EVLAVIE CU SUPERIORUL IN FRUNTE ,PE UN VAS SUB BOMBE NU POATE FI.DECAT,CITEZ-AM JURAT CREDINTA RUSIEI,NU TARULUI SI EU RUSIA O SERVESC!
ACEST FILM ESTE UN REGAL DE PATRIOTISM,DRAGOSTE NECESAR PLATONICA SI ARZANDA,TENACITATE,VOINTA,RESPECT SI MULTE ALTE LUCRURI BUNE,CEVA CE NU CRED CA AM MAI VAZUT VREODATA.
SARJA CAZACILOR FARA CAI SI FARA MUNITIE,IN GER SI SUB OBUZE,ESTE CEVA CU CARE S-AU INFRUNTAT SI ALTE ARMATE ,IN ALTE LOCURI,CU ALTE POPOARE,DAR FELUL INDARJIT CITIT PE FATA LOR,GESTURILE PUR… citeşte

dr-drei pe 7 aprilie 2012 15:26
filmul e bine realizat, cu un buget pe masura, actorii isi fac treaba onorabil. o sa ma refer la un singur lucru insa si anume la tehnica de propaganda a filmului. acest gen de filme (in acesta categorie includ si recentul taras bulba) reprezinta doar o noua fateta a propagandei imperiale ruse. dupa caderea comunismului nu mai pot elogiate faptele de arme ale bolsevicilor (din revolutia lui octombrie rosu sau din al doilea razboi mondial, cu care cinefilii mai in varsta erau obisnuiti) pentru ca nu mai cadreaza ca fiind corect din punct de vedere politic. asa ca propaganda rusa actuala bate moneda pe trezirea sentimentelor nationaliste ale publicului rus prin prezentarea grandioasa/cavalereasca a trecutului tarist in contrapondere cu mijloacele propagandistice sovietice care defaimau respectiva perioada. scopul in ambele cazuri de identic si realizat cu aceleasi mijloace chiar daca perspectiva se schimba radical. in acest gen de film bolsevicii sunt cei rai si sunt demascati ca atare (tradatori, oportunisti, lichele etc.), in timp ce fortele fidele tarului se caracterizeaza prin onoare, patriotism, spirit de sacrificiu etc. desi in cele sovietice era fix invers. SCOPUL FINAL E ACELASI film de propaganda rusesc pentru preamarirea trecutului imperial in speranta renasterii acestuia in prezent si viitor (Stie el tatucul V. Putin de ce a avut filmul buget asa de mare). daca filtrati filmul si-l desfaceti de ambalajul propagandistic e ok si poate fi vizionat in conditii optime. daca nu, nu faceti decat sa inghititi galusca propagandei neo-imperiale rusesti (care serveste si bucati de adevar pentru a-l face digerabil - vezi faptele oribile si 100% reale ale bolsevicilor din revolutie sovietica din primul razboi mondial). vizionare si mai ales decodare placuta.
nemotoujours pe 11 aprilie 2012 21:31
HM.NU FACI ALTCEVA DECAT SA CONFIRMI CEEA CE SE STIE DE O VIATA-ARTA REFLECTA EPOCA IN CARE ESTE PREZENTATA , NU REALIZATA. CE ATATA DECODARE-PE TIMPUL COMUNISTILOR DECODAM , ACUM DECODAM... MARE CHESTIE. ASA CUM ZILE FIERBINTI ALE LUI NICOLAESCU ESTE EXCELENT CA FILM IN TOT SI MA DOARE UNDEVA DE FAPTUL CA SE PETRECE ATUNCI , SI ACEST FILM I-L ADMIR PT. CEEA CE ESTE, DACA FRUCTELE MANIEI INCEPEAU O EPOCA , NU INSEAMNA CA AZI , FORD NEMAIFIIND SI NEMAICREANDU-SE FILME CU ACEL SUBIECT , NU MAI PUTEM CITI PRINTRE RANDURI SI GUSTA UN FILM DE CALITATE PT CA ARE UN ANUMIT TIP DE COD. IN PRIMUL RAND ESTE UN FILM NATIONALIST SI PATRIOTIC SI DE LA FAPTELE DE ACOLO PANA LA CREDINTA IN CEVA - TZARA/CONDUCATOR , FAPTUL CA POTI VEDEA ATAT DE PLASTIC SI GRANDIOS ACEST FAPT , MERITA SA TRECI PESTE RETICENTE COPILARESTI ALE UNOR CODURI NORMALE DE FAPT SI LOGIC FOLOSITE. MACAR DE AM MAI AVEA SI NOI O COLUMNA ORI MIHAI VITEAZUL. ACOLO NU AI VAZUT CODURI COMUNISTE CUMVA?
cezarika21 pe 29 Septembrie 2012 07:30
Un film rusesc foarte bun care relatează cu artă o pagină din istoria Rusiei. Amiralul Kolceak a fost printre puţinii care au reuşit să ţină piept bolşevicilor, dar refuzul marilor puteri de a se implica într-un nou război a dus la moartea sa. Totuşi, merită făcută o precizare pentru cei care nu ştiu: Kolceak nu a recunoscut Unirea Basarabiei cu România şi urma ca după eliberarea Rusiei de bolşevici să lupte probabil împotriva României. Oricum, filmul este foarte bine realizat şi merită văzut. Sunt convins că lui Putin i-a plăcut (se observă unele elemente subtile de propagandă panslavistă).
mosu332 pe 06 Decembrie 2011 22:24
Patriotism !
RUSI.... cei al lor ii al lor..... nu ai ce sa le zici, jos palaria. Scenele de razboi pot concura cu usurinta cu inceputul la Salvati soldatul Ryan, drama cu cea din Titanic, realitatea istorica cu cea din Lista lui Schindler si patriotismul cu cel din Mircea... ce mai jos palaria !
pappilon pe 28 Septembrie 2012 23:18
Exceptional!
Cinste tuturor acelora care au luptat impotriva ciumei rosii. Onoare si cinste bravilor eroi care si-au dat viata impotriva celui mai nenorocit flagel care au nenorocit atatea milioane de oameni de pe toate colturile lumii! Dumnezeu sa va odihneasca dragi si scumpi eroi ai libertatii!
mishu88 pe 26 Mai 2012 16:58
O alta filă de istorie...
Productia cinematografica de sorginte ruseasca ADMIRAL prezinta povestea admiralului Kolchak, ultimul baraj in fata comunismului care avea sa subjuge Rusia.

Submarinele, navele de razboi, trenurile care fug de colo-colo reprezinta sangele care pune in miscare intreaga actiune, iar sincera poveste de dragoste dintre Admiral si Anna aseamana filmul cu o poveste titanica.

Caracterul istoric pe care il prezinta filmul este o buna lectie data despre ceea ce s-a intamplat in timpul Razboiului Civil din Rusia.

dvd_fly pe 18 Februarie 2011 00:35
aceasta este varianta pentru cinema dar in realitate filmul are 10 serii
analuminita01 pe 7 octombrie 2012 23:14
mi-ar place sa vad toate seriile
dvd_fly pe 23 februarie 2013 23:42
cu parere de rau dar nu am gasit subtitrari la fulmul dat (
Vegetarian pe 07 Decembrie 2014 01:42
Merita vazuta secventa cu amputarea picioarelor degerate . Viata in frigider presupune si riscuri ..

Acest film este reluat periodic si difuzat online la Neptun tv in 7 dec 2014

Pudra pe 10 decembrie 2015 02:27
Cine ajunge sa se vaite , inseamna ca sa zgarcit undeva .
Vespa pe 08 Februarie 2012 22:40
Un film interesant dar mai interesant este pentru noi faptul ca amiralul se trage dintr-o familie de romani Colgeac.
lili22 pe 15 Octombrie 2012 19:44
un film necesar
Ani de zile amiralul Kolceak a fost pentru rusi un personaj negativ, unul care a luptat impotriva comunistilor.Ori personajul a avut o viata fabuloasa, povestea din film este una reala.Orice comparatie cu Titanic e deplasata, putin decenta, va rog.
pisicuta1 pe 28 Septembrie 2012 22:33
un
film de exceptie ,ca majoritatea filmelor rusesti,
merita vazut poate si revazut!

Haruka pe 10 Ianuarie 2010 00:27
Un al-II-lea "Titanic" dar mai jenant si mai superficial. Doamne, apara si pazeste!
RomaniaMare pe 27 ianuarie 2010 05:25
Esti un prost Haruka...Uita-te la film si dupa asta sa comentezi. Nu are nici o legatura cu Titanic.
emi4bt pe 13 iunie 2011 13:28
superb. merita vazut
chetta pe 23 Ianuarie 2013 11:35
...
Mda !!! Un film istoric,un film ff bun!!!! Trist,dramatic....merita vazut!
narcisson pe 08 Aprilie 2013 01:18
Un film foarte bun, inspirat din realitate, m-a impresionat destul de mult. In primul rand trebuie sa spun ca acest film are legatura si cu noi, romanii. Stramosul admiralului Kolchak era moldovean convertit la islamism, tocmai de aceea si Kolchak spune in film ca are radacini otomane. In al doilea rand, admiralul Kolchak este o persoana foarte importanta in istoria Rusiei moderne, deoarece a fost ultimul artizan al rezistentei anti-comuniste, leniniste. Nu pot sa nu subliniez credinta cu care poporul rus si soldatii acestuia au fost inzestrati (vezi bombardamentul vasului german si luptele pe teren din Rusia). In acelasi timp, ne este prezentata idila admiralului cu sotia unui subaltern, Anna, o poveste de dragoste foarte profunda. Din ce am citit bugetul filmului a fost destul de mare; prin urmare recuzita, decorurile, tinutele actorilor au fost exemplare. Prestatia si devotamentul… citeşte
Kul pe 28 Noiembrie 2011 22:43
Admiral (2008) film istoric, de epoca, rusesc, propagandistic care se apropie de Hollywood - pt mase si de consum. nota f buna pt costume si atmosfera. cu un buget galatic. poor acting & script & regie.

(lateredit: se pare care este o varianta de cinema a unui serial de televiziune. astfel face sens ca dilutie)

Asemeni vorbeste despre un subiect despre care se stie mai putine, rezistenta "alba" in cadrul razboiului civil bolsevic.

Si doua contra-balansari west-ice ale "Amiralul" precum:
- categoria atmosfera si costume: Hamlet (1996) http://www.imdb.com/title/tt0116477/ - adaptare clasica romanovciană la început de secol XX şi bine-făcută, entertaiment – varianta lunga de cinema
- categoria reusita 1st razboi mondial (si naval) Gallipoli (1981) http://www.imdb.com/title/tt0082432/ - regie Peter Weir, joaca si Mel Gibson intr-un secundar

Devorattor pe 14 Februarie 2017 11:58
Probabil cel mai frumos film rusesc.
Daca rusofobia nu era atat de mare in Romania, cu siguranta ca acest film era mult mai cunoscut si mai apreciat. Dar, chiar si asa, tot are emdia generala 8,1, ceea ce nu e atat de rau. Personal, il includ in colectia de capodopere: e un film complet!
sarge pe 13 Iunie 2011 14:14
O poveste trista din timpul razboiului insa actiunea filmului este foarte lenta.