Păreri Adieu l'ami

(1968)

Adio, prietene!

cezarika21 pe 19 Noiembrie 2015 08:59
Onoare de legionar
Eliberați din Legiunea Străină după terminarea contractului, un medic francez (Alain Delon) și un mercenar american (Charles Bronson) se întâlnesc în fața unui seif care ar trebui să fie plin de bani. Medicul vrea să introducă ceva acolo, iar mercenarul vrea să scoată ceva, dar niciunul nu știe cifrul și, în ciuda faptului că se detestă, sunt forțați să colaboreze. Unul dintre ei este prins, dar își acoperă fără rezerve fostul coleg legionar.

”Adieu l'ami” este un film de acțiune în stil european, fără exagerările tipice hollywoodiene, care pune accentul pe camaraderia ce s-a format în Legiunea Străină, chiar și între indivizi care se disprețuiesc unul pe altul. Onoarea, o calitate căzută azi în desuetudine, unește oameni diferiți în baza aceluiași cod moral și face ca un grup mic să devină puternic. O lume în care… citeşte

margott pe 06 Septembrie 2011 16:18
Foarte reusita combinatia Delon-Bronson intr-un film care nu plictiseste niciun moment. Recomand cu caldura toate filmele lui Delon.
mihaelatb pe 13 Octombrie 2010 18:57
Nume de cod watterloo. dupa vizionarea acestui film toata lumea incerca sa introduca trei sau patru monezi intr-un pahar plin, fara ca vreo picatura sa se verse
July1007 pe 13 Iulie 2009 21:56
marvel
Film de actiune, vazut in Romania in anii 80...pe timpul cand lumea se imbulzea la cozi lungi pentru a prinde un bilet la acest film ( de ex. Cinema Republica, oras Constanta)...Iulian & Sam sunt unii dintre acei fani ai genului si ai lui Alain Delon !
cosmin_kedii pe 07 Octombrie 2013 11:43
O poveste dintr-un roman de Sebastien Japrisot . Un scenariu interesant și doi actori excelenti .
lili22 pe 18 Noiembrie 2015 22:49
din respect pentru cei doi actori....
Bronson a fost mai bun decat Alain Delon.Totdeauna am crezut ca niste studii serioase de actorie nu i-ar fi stricat acestui frumos.
Blood_Major pe 09 August 2010 23:16
Un film care l-am vazut acum 1 luna si mi sa parut bun !