Păreri Adaptation.

(2002)

Hoțul de orhidee

Yuber pe 05 Aprilie 2010 22:52
Desi multa lume considera acest film plictisitor,acest film te prinde in mrejele lui datorita lui Nicolas Cage care face probabil unul din cele mai bune roluri ale sa sale(dublu rol) si da viata unor personaje diametral opuse .Mie,personal, acest film mi-a lasat o impresie foarte buna si il consider o capodopera,un film care imbina magistral geniul de scriitor al lui Charle Kauffman si talentul lui Nicolas Cage si pentru asta filmul merita un 10:)
caluser pe 03 Octombrie 2011 19:53
Merita vazut
Foarte potriviti Meryl Streep si Nicolas Cage in pielea personajelor si chiar daca pe parcurs naratiunea tinde sa lancezeasca pana la final creste in dramatism.
Matrix pe 07 Iunie 2004 12:28
Nu m-a impresionat cu nimic filmul. Chiar pot sa zic ca m-a enervat putin finalul ratat, tipic american.
Scenariul se vrea unul inteligent si pe alocuri reuseste, dar nu este suficient.
Nicolas Cage in forma maxima cu acest dublu rol, Meryl Streep ca intotdeauna, Chris Cooper rol de Oscar.
Deci, in afara de recitalul actoricesc, filmul dezamageste.

g.pricope pe 2 februarie 2015 12:10
Perfect surprinde acest comentariu esenta filmului. Foarte reusit.
FreakDoll pe 23 Ianuarie 2010 22:34
Actorii au jucat senzational, in special Nicolas Cage si Cooper. Vazand filmul acesta dupa "A beautiful mind", am avut impresia, la inceput, ca si Charlie o luase razna si mintea sa il crease pe Donald. :))
cosmin_kedii pe 02 Februarie 2013 09:42
cu adevarat un miracol ,aici este modul în care filmul poate avea toate aceste referințe pentru a crea o poveste de caractere cu care telespectatorul poate empatiza si actorii pot să lumineze talentul lor (mai ales Nicolas Cage în rolul său dublu)
aayana pe 23 Octombrie 2010 19:51
6/10
Am rezistat cu greu pana la final si asta doar pentru a vedea daca acolo e cheia. Nimic! Pierdere de timp. Filmul e plictisitor, nu reuseste sa transmita un mesaj bine inchegat. Nicolas Cage e amuzant in rolurile sale.
Postmodern pe 18 Octombrie 2012 00:31
Adaptation - autoreferential pana la implozie | Postmodern
[...] in general monoton, Adaptation reuseste sa fie si distractiv. Atat Nicolas Cage, care surprinde prin doua roluri inedite, cat si [...] citeşte
Iamsaved pe 18 August 2010 15:22
Un film foarte bun,chiar daca poate parea de multe ori ca nu se indreapta nicaieri,cum te incearca acel sentiment cum filmul vine si te contrazice intr-un mod subtil dar ferm.Un film foarte bine jucat,iar dupa mine actorii fac filmul,adica daca bagi actori mari intr-un film cu un subiect poate nu chiar asa de palpitant trebuie sa-ti iasa ceva.
kanibalo pe 10 Iunie 2010 23:07
Film exceptional ,un scenariu bine gandit cu Nicolas Cage intr-unul dintre cele mai bune roluri ale sale,o opera de arta filmul acesta
dorianjazz pe 21 Martie 2010 14:32
un film foarte bun
merita vazut ......prestatiia actorilor e impecabila si are o turnra de situatie destul de interesanta

margott pe 12 August 2012 20:17
Trebuie precizat ca actorul Chris Cooper a castigat Oscarul pentru rolul din film, meritat pe deplin.
Iulidesprefilme pe 08 Aprilie 2013 14:09
Aici, Nicolas Cage ar fi trebuit să nuanţeze diferit dublul rol, al fraţilor gemeni pe care-i redă...
lili22 pe 28 Martie 2022 00:16
Fara acel final mult prea socant ar fi fost mai bine.Dar a fost interesant.Cireasa de pe tort, Nicholas Cage.
user-5c9f8c2e87074 pe 06 Iunie 2021 02:11
Visele,năzuințele si împlinirea iubirii ,ieșirea din blocajul de inspiratie pt scenarist si ieșirea din platitudinea conjugala pt scriitoare sunt posibile iată si aceasta transformare este redata inteligent in acest film care imbina subtil realitatea cu fictiunea. Film f. sensibil. Toti actorii fac roluri memorabile sigur cu un plus pt Cage.
Spikos pe 27 Martie 2013 14:09
Filmul desfasoara inteligent doua actiuni in planuri diferite , paralele, una a romanului " Hotul de orhidee " , cealalta , a elaborarii unui scenariu dupa acesta ; personajele si ctiunea luneca usor si subtil dintr-un plan in altul , impletindu-se fericit , natural , intr-un film dinamic , bine condus si jucat , facil de urmarit ; astfel am putut vedea numai lucruri bune la acest film ; despre scapari , alta data ; ii dam nota 8 .
zumzooma pe 07 Decembrie 2012 17:24
Povestea este foarte interesanta,prezentandu-ne trairile sufletesti ale celor doua personaje principale ce ne captiveaza pana la final. Nicolas Cage ,bineinteles, se descurca nemaipomenit in dublul sau rol.Il recomand tuturor ce vor sa vada o drama buna.
Srdjan pe 15 August 2012 21:49
destul de interesant, cred ca e primul film in care imi place cum joaca nicholas cage, merita o nota destul de mare
xerses pe 31 Mai 2011 11:03
Nici mie nu prea imi aduce a comedie acest film.Insa profunzimea trairilor si drama personajului chiar te introduce intr-o stare mai curand meditativa asupra modului in care facem fata nereusitelor.
cristian_2828 pe 27 Decembrie 2010 01:41
un film foarte interesant,parerea mea este ca merita vazut,nu este pierdere de timp
elmedico pe 27 August 2010 17:10
Un scenariu original, dar nu extraordinar!Merita vazut!
Yulia pe 25 Mai 2010 22:56
Meryl Streep si Nicolas Cage si-au jucat impecabil rolurile. Sunt si doi actori favoriti mie, si a fost o onoare sa-i vad jucand impreuna intr-un film. Nu stiu de ce, dar ma asteptam la un scenariu mai bun. Ma plictisisem la un moment dat, apoi mi-am revenit
PoliFanAthic pe 24 Martie 2003 23:14
Acesta este cel mai bun film care l-am vazut pana la acest moment din anul 2002. Povestea este superba si te tine interesat pe tot parcursul filmului in ciuda aparentelor.
Nicolas Cage este pur si simplu fenomenal cu dublul sau rol, si reuseste in mod perfect sa ilustreze cei doi frati. Daca apareau amandoi intr-un cadru puteam sa-i deosebesc dintr-o privire, asa de bine a dat viata Cage personajelor.
Sfarsitul a fost usor dezamagitor, dar filmul va ramane unul de reper in anii ce urmeaza.
Nu trebuie lasate neobservate performantele lui Meryl Streep si Chris Cooper, cel din urma primind si un oscar datorita acestui film.
Si apropo...ce jalnic este sa treci acest film la categoria "Comedie"...la fel ca la American Beauty, sau unde am mai vazut ceva de acest gen.
9/10

petrica_kid pe 30 ianuarie 2010 19:17
american beauty comedie ?!vai de capu' si de zilele mele .
omdestept pe 9 februarie 2010 23:48
american beauty chiar a fost o comedie neagra foarte buna
andystarx pe 22 Decembrie 2015 00:58
Dupa Weather Man,asta cred ca este urmatorul film slab al lui Cage,si nu ma refer la acting ,fiindca el joaca foarte bine un dublu rol ,greu de interpretat ,si la scenariu ! Mie unul ,nu mi-a placut deloc,multe dialoguri aiurea,si multa dar multa vorbaraie! Oricum ,nu este un film pentru toata lumea !
mihaelatb pe 01 Aprilie 2014 15:53
A fost ca in scenariul citit de Cage, ca sfatul dat de Robert McKee: Socheaza la sfarsit si o sa ai success!
Cand a inceput povestea cu drogurile preparate din orhideea fantoma, a inceput socatul, dar succesul nu a venit.
Acidentul in care parca personalitatea lui Donald, increderea, nonsalanta, se transfera asupra fratelui geaman, este interesant si parca face reintoarcerea la originea filmului.
Caci si accidentul, mortile violente, crocodilul sau drogurile orhideelor, faceau parca parte din alt film, era alt scenariu. Parca era scenariul scris de Donald.
Principala calitate a filmului este interpretarea de exceptie a lui Nicolas Cage, mai putin ca Donald si mai mult ca Charles.
Daca suprapui personajul lui Charles peste cel al lui Yuri Orlov (Lord of War ),sau cel al lui Seth (City of Angels), poti sa-ti dai seama de talentul lui Cage.
Meryl… citeşte

anonymous.6229028630c4f pe 05 Octombrie 2013 20:40