Păreri A Walk in the Clouds

(1995)

Atât de aproape de cer

maro pe 03 Martie 2008 01:09
Nu este un film este o capodopera, l-am vizionat de 3-4 ori prin 2002, acum l-am vizionat din nou cu aceeasi placere, mi-am amintit cu drag replicile, desfasurarea, merge direct la inima- va recomand cu mare caldura vizionarea.
cetateanu pe 17 August 2010 19:36
o poveste foarte frumoasa iar chestia cu viile este superba recomand tuturor romanticilor filmul
spriamarierose18 pe 30 Iulie 2010 14:54
MINUNAT
Desi avand la baza un scenariu modest, felul in care a fost jucat, felul in care a fost regizat, felul in care a fost filmat, lumina speciala pe care o degaja fiecare imagine , fac din acest film un film obligatoriu de vazut. Cei doi, Keanu Reeves si Anthony Quinn sunt magnifici.
aripidezapada pe 27 Iunie 2010 13:15
suuper frumos :)
Mi-a placut muult de tot :D ca de obicei, ma implicam cu totul in scenariu ;))
sorin saftoiu pe 08 Noiembrie 2006 09:22
Romantism in stadiu pur, cu un scenariu simplu, intr-adevar. Interpretarea actorilor face, insa, tot show-ul. Scena cantecului de sub balcon, cu un Keeanu Reeves incredibil si cu un Anthony Quin demonstrandu-si, inca o data, calitatile actoricesti, este memorabila. Cred ca si cei mai infocati adepti ai thriller-lor violente pot gasi timp pentru 90 de minute de relaxare, visare si vizualizare. Dialogurile - spumoase, muzica (mexicana) - de vis, imaginea - jos palaria - a se urmari scena viei in flacari...
diana7 pe 31 Ianuarie 2011 12:35
A Walk in the Clouds
A Walk in the Clouds este unul dintre cele mai frumoase filme ale lui Keanu Reeves
deisee pe 18 Ianuarie 2010 20:32
mie mi-a placut foarte mult!!!!o poveste de dragoste frumoasa ...si mosul ala era simpatic foc:)))
claudiovilla pe 11 octombrie 2012 14:23
"mosu" ala, mai nulitate de generatie noua, se numeste Anthony Quinn,si este unul dintre cei mai mai actori din toate timpurile-Vezi Zorba the greek sau Tunurile din Navarone printre altele,dar nu am pretentia sa sti despre ce vorbesc.Mai bine v-ati limita voi astia care va bagati ca musca in lapte in toate, la romanele Sandrei Brown(dar si pentru asta trebuie sa cumosti alfabetul) si la filme de genul Avortonul troglodit...
deisee pe 27 decembrie 2012 00:09
Si de ce esti atat de revoltat/a?Era parerea pe care am avut-o imediat dupa ce am vizionat filmul.Faptul ca mi-am permis sa-l numesc ''mos simpatic'' pe Anthony Quinn?Hai sa fim seriosi!By the way,cunosc alfabetul si poate mai mult decat iti imaginezi tu.Cat despre Sandra Brown,imi pare rau sa te dezamagesc dar nu am citit-o.
Gebeleizis pe 26 Iunie 2011 22:27
Unul dintre filmele de referinta ale copilariei mele ! Unul dintre cele mai bune filme romantice pe care le-am vazut!
Alecu Maria Aurelia pe 25 Septembrie 2005 16:30
filmul e super! are un subiect bine stabilit si chiar merita acele minute de relaxare in fata calculatorului/televizorului..
mihaelatb pe 29 Iunie 2013 13:02
Unii regizori mexicani pot sa se desprinda de tentatia telenovelistica, altii nu! Acesta e cazul lui Alfonso Arau. Distributia, un melanj de actori americani, italieni si latinoamericani. Cel mai bine a jucat Giannini. Anthony Quinn a jucat asa cum stie-excelent- in masura in care rolul i-au permis. Keanu Reeves a avut unul din cele mai penibile roluri din cariera. Pana si amintirile din razboi dadeau senzatia de fals. A fost "eroul de razboi" fara pic de personalitate, cu privirea unui vitelus proaspat intarcat. Povestea lipsei parintilor si focul de final-care a fost o fantezie curata ( o vie proaspat culeasa, cu frunze pe ea nu arde de parca ar fi imbibata in kerosen ) , fac ca acest film/telenovela sa fie gata pentru batistele scoase sa stearga lacrimile. Oricat de mult o sa fiu blamata de fanii filmului, am sa spun ca este o poveste siropoasa, iar nota reala este undeva intre cea de… citeşte
marta.b pe 24 mai 2014 16:38
In sfarsit, cineva care gandeste ca mine! Am citit cu stupoare parerile elogioase ale celorlalti cinefili si deja ma-ntrebam daca am vazut acelasi film.
andystarx pe 07 Martie 2017 01:54
In opinia mea,un film care nu este pentru oricine ! Adica te poate plictisi teribil,sau impresiona prin profunizimea imaginilor si a unor senzatii pe care le trimite,insa pe mine unul ,nu m a dat pe spate ,a fost sub asteptari !Asteptam parca,un scenariu mai consistent !
defav pe 02 Februarie 2016 00:34
Desi e siropos , cu un scenariu "rotund" ,adica putin nerealist , filmul incanta prin romantismul pe care-l degaja si prestatia unor actori ca Anthony Quinn -magnific-sau Gianini ,chiar si adorabila eroina ,mexicanca .Parca Keanu Reeves e putin nelalocul lui in unele scene , parca e aterizat fara voia lui acolo , desi si Gianini e prea patetic uneori .
Chestia cu incendiul spontan , rapid si total al viei e iarasi nerealist , dar pe ansamblu filmul te cucereste daca treci cu vederea lipsurile enuntate . Merita vazut in mod sigur, chiar daca aura magica pe care si-o atribuie provine din ceva artificial .

danielmogos46 pe 06 Mai 2013 21:38
Nu mi-a placut scenariul
Pentru mine scenariul este foarte important.Nu poti sa ajuti o straina usuratica mintind ca ii esti sot..pentru ca apoi chiar sa se indragosteasca de ea .Nu este romantism pur..pare mai degraba povestea unor oameni iresponsabili.
brigitte_k22 pe 08 Octombrie 2010 12:18
este un film deosebit de frumos, cu imagini si culori care m-au impresionat profund. vi-l recomand
kakapo pe 19 Noiembrie 2011 14:20
...filmul e o poezie alambicata, plina de simboluri, un amestec de dragoste si onoare, parfum de struguri, traditii si simtiri...o iubire care la-nceput parea imposibila si care, incetul cu incetul incepe sa prinda radacini, legate prin juramant, dragoste si onoare...o poveste aproape imposibila, dar atat de frumos spusa de Keanu Reeves si Aitana Sánchez-Gijón...
ciobotaru pe 05 Aprilie 2011 18:25
un film romantic destul de bun , mie mi-a placut !
ciobotaru pe 05 Aprilie 2011 18:25
un film romantic destul de bun , mie mi-a placut !
mtraianc pe 12 Septembrie 2010 00:26
film de nota 10
imagini extraordinare , scenariu si regie de invidiat , filmari superbe ,, cand se imprastie fumul , si asemenea cand se storc struguri ,, iara de ANTHONY Q. NU AVEM CE COMENTA
marc_mihai pe 15 August 2019 18:01
Fara cuvinte!
Mi-a placut enorm de mult! Nu am cuvinte...Un film romantic, bun de vazut in doi, intr-o duminica seara.
Mitza_MvP pe 13 Noiembrie 2016 02:11
Una dintre cele mai frumoase povesti de dragoste din istoria cinematografiei...
Frumusetea povestii vine din simplitatea cu care incepe,continuua si..nu se mai termina niciodata

andrei_radu_m pe 25 August 2014 19:05
frumusete
In fiecare toamna revad acest film... o poveste pentru adultii iubitori de frumos, culoare, natura, emotie.
pisicuta1 pe 24 Februarie 2013 15:28
un film superb ,o poveste de dragoste inedita!
merita vazut!

YURI_BOYKA pe 24 Februarie 2013 14:43
Nota 10 pentru acest film , este in primele 10 filme pe care le-am vazut !
mesersmith pe 10 Februarie 2013 18:28
Un film exclusiv pentru romantici si iubitori de frumos.
Fanii lui Van Damme pot da pagina, nu e pentru ei...

Iulidesprefilme pe 08 Decembrie 2012 11:11
Distribuţia remarcabilă, stilul regizoral de a spune povestea, sunt doar două din atuurile acestei pelicule de suflet.
lindinha pe 28 Noiembrie 2012 23:28
Perfecto!!
Esa pelicula es perfecta,envolvente.Hacen las personas lloren porque es muy hermosa!